◄[ساخت يه ساختمان فرضي]► گفتگو و تبادل نظــــر

Msemssar

عضو جدید
سلام دوستان
همانطور که شما میدانید طبق قانون پخش لنگر ..... لنگر یه سمت عضوی که ضعیف تر است تمایل دارد .
بنابر این با کم یا زیاد کردن مقطع بدون محاسبات، میزان تحمل تنش آن عضو را کم یا زیا کرده و لنگری را که هنگام طراحی ملاک محاسبات قرار گرقته بود تغییر میدهیم .
بنابر این می بایست هر گونه تغییر مقطع را با نظر مشاور یا طراح سازه انجام داد.

Amin-ICPSCo

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عمرانی
آیا کتابی وجود دارد که مراحل ساخت یک ساختمان را به صورت خلاصه و قابل درک و البته کاربردی تشریح کرده باشد. اگر دو یا چند کتاب مکمل هم باشند بسیار خوب است.

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
اول از همه یه تشکر جانانه از آقا سلمان:D
یه کف مرتب:d
اینو جواب ندادین:
در مورد قیمتم بگم من با کارگرا طی کردم سقفی یک میلیون به صورت کنتوراتی:d
این عددی که گفتم حقیقیه:d
حالا یه سوال اساسی:d
الان کارگرا دارن اونور کار میکنن ما در گوشی داریم حرف میزنیم مواظب باشید نشنون شاید بعدا بد بشه:d
بنظرتون برای تخریب روز مزدی پول بدیم یا کنتوراتی(کل پول بعد از اجرای کامل داده میشه:d)؟؟؟
در مورد قیمتم بگم من با کارگرا طی کردم سقفی یک میلیون به صورت کنتوراتی:d
این عددی که گفتم حقیقیه:d
حالا یه سوال اساسی:d
الان کارگرا دارن اونور کار میکنن ما در گوشی داریم حرف میزنیم مواظب باشید نشنون شاید بعدا بد بشه:d
بنظرتون برای تخریب روز مزدی پول بدیم یا کنتوراتی(کل پول بعد از اجرای کامل داده میشه:d)؟؟؟

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقایون مهندس میشه بپرسم شما مگه زن ندارید؟؟؟
مگه زنو بچتون نون نمیخورن:D
مگه بچتون اسباب بازی نمیخواد:D
پس چرا سر کار نمیاین:D
حاجی سقف اول از همه سقفا زدنش بیشتر طول میکشه چرا؟؟؟؟؟؟

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب متاسفانه کار خوابیده:D
اما برای اطلاعتون بگم سیستم والکانو این لشو لوش بازیا رو تحمل نمیکنه:D
خوب این میلگرد اوتکا چیه؟؟؟؟؟
تازشم ارماتور حرارتی به چه کاری میاد؟؟؟
:D

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه پیشنهادم دارم الان شاید خیلی از ما در اینده مهندس ناظر بشیم میخوام ازاین به بعد جزییاتی که میشه بهش گیر داد و بگم اگه کمک کردین فبها و الا به درک:D
مثلا توی سقف یه مهندس ناظر به چه چیزایی میتونه گیر بده؟؟

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
آرماتور حرارتی به این منظور هست که بتن ترک نخوره!
فکر می کنم به دلیل این هست که لوله های تاسیساتی در بتن رفت و آمد دارند و به همین دلیل همیشه در معرض تغییرات دمایی هستند!
البته، اگر کابرد دیگه ای هم داشته باشه، ممنون میشم بقیه دوستان هم نظر بدن! :)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
میلگرد اوتکا ، برای دوختن دو تا تیرچه که توی راستای هم قرار دارند بکار میره ، یعنی از زیر تیرچه اولی ، میاد روی تیر ، رد میشه دوباره میره زیر تیرچه دومی ...
میلگرد حرارتی هم برای جلوگیری از ترک های ناشی از سرد و گرم شدن هوا و حرارت گیرش سیمان و ... قرار میگیره .
ناظر به تعداد میلگرد ها ، اندازه میلگرد ، ارتفاع قالب ، بتن ، نگهداری مصالح ، قالب بندی ، خم میلگرد ، اورلب میلگرد ، اندازه خاموت ها ، فاصله خاموتها ، فاصله میلگردها از هم و ..... میتونه گیر بده ، خیلی زیاده :)

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب منم میدونم موارد زیادی هست که میشه گیر داد ولی میخوام چیزایی رو بگید که خیلیا توجه نمیکنن:D
مثلا شما توی این موارد فاصله مهار های قالب رو نگفتی :D
اگه گفتین فاصله مهار های قالب چقدر باید باشه؟؟؟
راستی تا یادم نرفته چطوری میشه حجم بتن ریزی سقف رو محاسبه کرد:D>???؟؟؟؟
یه فرمول تجربی داره باید بری از بنا بپرسی:D

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای بتن ریزی سقف یه چیزی میگم که واسه اون دنیاتونم مفیده:D
برای هر 5 الی 7 (بستگی به سطح تیر ها داره)متر مربع سقف یک متر مکعب بتن لازمه:D
اینا الکی بدست نیمده عرق جبین پاش ریختما:D

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
وحید ، خودمونیما ، حالا یکمی هم مهندسی به این قضیه نگاه کنی بد نیست :) حجم بتن ریزی رو حساب کن ، بناها برای خودشون میگند ، اگر کم یا زیاد بیاد نمیگند ما گفتیم انقدر :)
سطح در ضخامت ، بهترین عدد رو میده ، حالا یک مقداری هم تیر داریم که با یک درصدی اضافه میکنیم . برای سقف تیرچه ، هر 10 متر مربع بدون احتساب تیرهای اصلی ، 10 در 0.05 متر ارتفاع میشه نیم متر مکعب بتن ... حالا نیم متر هم برای باقی ضخامت تیرچه ها و تیرهای اصلی معقوله :) ولی سعی کن بتونی رابطه مهندسی و اصلی رو بکار ببری و به حرف بنا جماعت گوش ندی ، چون با همه تجربه ای که اون داره ، اگر حرفش و به کرسی بشونه ، دیگه میتونه سوارت بشه تو کارگاه که آره من میدونم و اینا :)

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
حاج مصطفی یه ذره بیشتر توضیح میدی چطوری میشه حساب کرد؟؟؟؟؟:D

fari_civil

عضو جدید
سلام البته من فکر کنم همون جور که میلگرد انتظار (ریشه) یک اندازه معین از ستون میزنه بالا ما می تونیم به همان اندازه یا حتی کمتر به اندازه over lap همان قطر میلگرد ستون . قسمت بالایی ستون را تخریب کرده و ریشه فراموش شده را گذاشته و مجددا بتن بریزیم و کل ستون را تخریب نکنیم.(در ضمن اگر اشتباه می کنم دوستان با تجربه راهنمایی بفرمایند لطفا)
سلام بچه ها کارتون فوق العادس خسته نباشین فکنم خیلی دیر رسیدم ولی منم بازی!!!!!!!:redface:
یه متدی هس کاشتن آرماتور تو بتن که یکی دو سانت بیشتر از قطر میلگرد و به ارتفاع حودودا 20سانت حفره تو بتن ایجاد میکنن بعد با چسب مخصوص میلگردو توش میچسبونن ولی مقاومت یا همون کارایی میلگرد یک سوم حالت معمولیش میشه

fari_civil

عضو جدید
من هنوز ترم پنجم ولي سه ماه تابستونو رفتم کارگاه.
اگه خيلي اشتب زدم تو رو خدا نخندين!!!اگه خنديدينم ضرر نکردم دل مردمو شاد کردم.;)
بچه ها تواین 35 صفه ای که خوندم ( اگه شب امتحانم اینطوری بکوب میخوندم این 5 ترمو معدل الف بودم!!!!!:)) هیچ حرفی از نمونه گیری بتن . نتیجه آزمایشاشو دنگ و فنگاش نگفتین اگه نمونه 7 روزه جواب نداد 28 روزه نشد 90 روزه نشد میان کر (kor) برداری میکنن اگه نشد به جای تخریب با یه سری کارا سر ناظرو گول میمالن!! کسی میدونه اون کارا چیه هر کاری میکنم یادم نمیاد!!:( چرب کردن سیبیل نیستا کارای فنیه!!!

fari_civil

عضو جدید
هییییییییییییییی باز بدو بودو اومدم:thumbsup2:
فکنم یه سرس ریزه کاریارو جاانداختین مثلا
1- اگه تیرچه بتنیه باید یه سری میلگرد تقریبا مورب برا نصب سقف کاذب بین تیرچه بلوکا تعبیه کنیم طوری که 20 سانت از سقف بیاد پایین.اگم که تیرچه کرومه که دیگه هیچی سقف کاذبو با نبشی جوش میدیم بهش
2-اگه تو ساختمون کنسول داریم باید یه سری نبشی تو قسمت بیرونی کنسول بذاریم بعد بتن ریزی کنیم طوری که بعده بتن ریزی نبشی همسطح کنسولت بشه تا موقع نما زدن سنگای نمای اسکوپ شده رو به اون جوش بدی و یه جورایی میشه گف بقیه سنگای نما سوار اون سنگه جوش خورده میشن .اگه این کار یادمون بره موقع نما زدن باید اون تیکه رو بکنیم و خلاصه کلی درد سر و هزینه اضافی.
3-اگه زیرزمین داشته باشیم باید دیوارش دو لایه باشه. تو زیرزمین اکثرا دیوارا 45 سانتیه که یه دیوار 35 سانتی کار میکنن بعد سطح خارجی دیوارو ایزوگام میکنن بعد دوغاب میپاشن بعد یه دیوار 10 سانتی با فاصلهی خیلی کمی ازش میزنن . بدیهی که ابتدا و انتهای جف دیوارا باید گیر دار باشه تا دیوارا چف شن بهم.
4- راستی یه روش دیگه بتن ریزی هست که تو داخل ساختمون از طبقه همکف تا هر سقفی که هستیم لوله ای مذارن (طبیعطا سقف طبقات مابین همکف و اون سقفی که میخایم بتن ریزی کنیم باید سوراخ شه) یه موتورم رو زمین هس که بتنو از سطح زمین تا اون طبقه پمپ کنه البته این روش برا طبقات پایین کاربرد داره چون اگه طبقه بره بالا بتن از هم میپاشه و اینجور حرفا
راستی رو کرسی عایق زدین که رطوبت به دیوارا منتقل نشه؟
بچه اینا تجربه های خودم از اون سه ماهه:child: اگه جاییو سوتی دادم خوشال میشم درستش کنین
نبینم کار بخابه ها:w17:

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
ورود یه مهندس خیلی کار بلد و تازه رو تبریک میگم قشنگیش اینه من ترم 6 این مهندسم ترم 6 اقا من از هم صحبتی شما خوشحالم
میریم توی ستونای طبقه بالا؟؟
راستی اون مثله نمونه گیری بتن خیلی مهمه توضیح بدین:D؟؟

fari_civil

عضو جدید
جناب چوب کاری میفرمایین :sweatdrop:
مثلا یه فونداسیونیو فرض کنیم که هیچ کودوم از سه تا نمونش جواب نداده خوب الکی که نیس هوینجوری بیان تخریبش کنن اول میان کر برداری میکنن . دستگاه نظارت یه قسمتیو که نمونش جواب نداده برا کر برداری مشخص میکنه. این دستگاهه نمونه ی استوانه ای میگیره یعنی یه تیغه ی استوانه ای فرو میره تو زمین تا یه عمق مشخصی که رفت تیغه دستگاهو میکشن بیرون(البته موقع تراشیدن تیغهها با شلینگ اب خنک میشه) بعد با دو دونه ضربه چکش ته نمونه که چسبیده به زمینو لق میکنن بعد سیم ,مفتول میندازن دور نمونه میکشنش بیرون . البته این نمونه چون ابعادش با ابعاد نمونه ی خیس فرق میکنه و به احتمال خیلی زیاد میلگرد بریده شده ام داخل نمومه باشه این آزمایش مقاومت خاص خودشو داره.
اینجاییو که میگم زیاد مطمئن نیستم ولی مطمئنم یه همچین چیزی هست:hypocrite:
حالا اگه این نمونه هم جواب نداد میان چن لایه از روی بتنو میتراشن ( اینجاشو اصلا مطمئن نیستم فکنم میلگردم توش میذارن که بتن قبلی , (زیریو )با بتن جدیدی که قرار روش بریزن درگیر کنن) بعد همون قد که بتن تراشیدن بتن جدید روش میریزن

fari_civil

عضو جدید
یه ابتکار خیلی با نمک از پیمانکار جز::cowboy:
یارو ستونشو کج ریخته بود دستگاه نظارت دستور تخریب داد. خوب این بابا اگه میخاس کل بتن ستونو با دریل تخریب کنه کلی وقت ازش گرفته میشد برا همین اومد یه تیکه پایینیه ستونو بتنشو تخریب کرد بعد با هوا برش میلگردارو برید طوری که فقط آرماتورای انتظارش موند!!!! البته با جرثقیل ستونه مهار شده بود(آخه ستون کناری . طبقه دوم بود) . فکن ستونو انداخ دور ,دوباره آرماتور بندی کرد!!!!! و ستون به پا شد...:huh:
(راستی فکنم بد نوشتم من الان ترم پنجم(ورودی بهمنم)تحلیل 1 و فولاد 1وتازه این ترم دارم اگه زیادی اشتبا کردم و سوالام بچه گونس حلالم کنین!!!!!):)

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی جالب بود ولی من یه جایی دیدم ستون کج بود با کلنگ خراب کرد یارو بیخیال ابتکار رو این حرفا بود:D
یه بار دیگه بگی به خاطر سوالام منو حلال کنید به مدیرمون میگم اخطار بده سوالات هرچی باشه از سوالای من چرت تر نیست پس الکی خودتو دست کم نگیر:D
برای اینکه ستون طبقه دوم رو شروع کنن من امروز دیدم 4 میلگرد در چهار طرف خاموت با مفتول بسته بودن از بالای میلگردای انتظار اینارو جا انداختن خیلی سخت اگه کسی طور دیگه ای دیده بگه:D
بقیه میلگردارم از بالای این سیستم وارد ستون کردن هر میلگرد 4 متر:D
یه چیزی میدونستی 30 درصد کل میلگرد ها فقط میتونه در یک تراز همپوشانی (overlap) بشه:Dولی عمرا اجرا نمیشه

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
یه ابتکار خیلی با نمک از پیمانکار جز::cowboy:
یارو ستونشو کج ریخته بود دستگاه نظارت دستور تخریب داد. خوب این بابا اگه میخاس کل بتن ستونو با دریل تخریب کنه کلی وقت ازش گرفته میشد برا همین اومد یه تیکه پایینیه ستونو بتنشو تخریب کرد بعد با هوا برش میلگردارو برید طوری که فقط آرماتورای انتظارش موند!!!! البته با جرثقیل ستونه مهار شده بود(آخه ستون کناری . طبقه دوم بود) . فکن ستونو انداخ دور ,دوباره آرماتور بندی کرد!!!!! و ستون به پا شد...:huh:
(راستی فکنم بد نوشتم من الان ترم پنجم(ورودی بهمنم)تحلیل 1 و فولاد 1وتازه این ترم دارم اگه زیادی اشتبا کردم و سوالام بچه گونس حلالم کنین!!!!!):)

خوش اومدی :) یعنی قسمت اول و که خوندم فکر کردم پایین و تخریب کرده ، صافش کرده دوباره بتن ریزی کرده زیرش رو :)

fari_civil

عضو جدید
بچه ها راستی نمی خواین یکم استراحت کنین این طوری که بوش میاد خسته شدین؟!:w16:
پایه باشین یه سر بریم تو محوطه ی کنار کارگاه. محل استقرار مهندسا (یعنی خودمون) . خوب حالا کی می خواد بره تو کودوم کانکس؟:
دفتر اجرایی: اوه اوه بنده خداها همیشه خستن چون کار اصلیشون گرفتن نقشه اجرایی از دفتر فنی و سر و کله زدن با کارگر جماعته تقریبا یه سره پا ساختمونن:w13:
سرپرست کارگاه: تقریبا کل امور کارگاه زیر نظر سرپرست میچرخه نونشم تو روغنه!!!:w18:
دفتر فنی : همه ی مشخصات و نقشه ها و متره ها و خلاصه هر اطلاعاتیکه برا ساخت ساختمونمون لازمه از اینجا میاد بیرون. جدای اینا بچه های دفتر فنی باید گزارش روزانه و ماهانه ی پروژه رو در بیارن . صورت وضعیتای پیمانکارای جزء درس کنن بعد این صورت وضعیتا میره کانکس بقلی (امور مالی . حسابداری) روکش مالی میخوره بعد با تایید دستگاه نظارت مقدار صورت وضعیت به پیمانکار جزء پرداخت میشه.:w10:
کانکس مدیر پروژه م که دیگه هیچی کارفرماها میان همه توش پره چیزای خوشمزس!! :w01:
waoooنکنه میخای بری تو کانکس مهندس ناظر ؟! همه کارگرا به خونش تشنن . اوردرای دفتر فنیو تایید میکنه به طور خلاصه کار ناظر سوتی گرفتنه!!! :evil:قصد اهانت به هیچ قوم و قبیله ای و ندارم!!!! ولی به قول یه بنده خدا ناظر یعنی ناز میکنه زر میزنه!!!!!!!!:whistle: ببخشیدا یه خورده بی ادبی شد
البته اگه شرکت پیمانکاریمون قوی باشه و به فکر رفاه پرسنلش باشه اون هزینه ی 4% مبلغ پیمان که برا تجهیز کارگاه رو برا کار دیگه ای استفاده نکنه میتونیم بریم تو کانکسامون!!!!!!! :victory:
استراحت بسه برگردیم پا ساختمونا
منم روش دیگه ای از آرماتور بندی ستونا بلد نیستم اگه کسی نظرینداره بریم برا قالب بندی و بتن ریزی ستونا آخه اوردرشو از دفتر فنی گرفتم الان ناظر باید ستونارو چک کنه اگه okبود اوردرو تاییدش کنه بتن ستونارو بریزیم؟؟؟
کی خستس دشمن!! کی خستس دشمن!!!!!:w32:

fari_civil

عضو جدید
بعد بتن ریزی ستونا شمع بندی و قالب بندی کفی تیر بعد آرماتور بندی تیر بعد انداختن قالبدور و چیدن تیرچه بلوکاس . از اونجایی که قبلا بحثای فنی شو کردین امشب بتن سقفو میریزیم نگین نگفتیااااااااااااا:whistle:
آقا سر جدتون رفیقه نیمه را نشین:rambo:

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
با این پشتکاری که شما داری کارگر بد بخت زیر فشار کار میمیره:D
چون از اینجا به بعدش کمی تکراری میشه کار رو میبریم توی یه فاز جدید
اینجا ما چیزایی که باید اجرا بشه رو گفتیم ولی خیلی از حرفا باد هوا تشریف داره پس عیب ها و نکاتی که یه ناظر میتونی به اونها گیر بده میشه موضوع اصلی:D

fari_civil

عضو جدید
excellent
فقط یه چیزی تو بتن ریزی رمپ باید حواسمون باشه که از پایین ترین نقطه ی رمپ بتن ریزیو شرو کنیم که بحث جدایی دونه های بتن پیش نیاد :)

fari_civil

عضو جدید
اگه بتن رمپو از بالا ی رمپ بریزیم به خاطر فشارو اختلاف ارتفاع شیره ی بتن از سنگدونش جدا میشه برا همین بای رمپ بتن ریزیو از پایین شرو کنیم بریم بالا:)

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
ساختمون دو روزه خوابیده فقط دیوار برشی رو کامل توضیح بدید من فصل جدید رو شروع میکنم:D
من تا حالا نه اجراش رو دیدم نه کاربردشو نه هیچ تصوری ازش دارم حالا توضیح بدین:D؟؟