◄[ساخت يه ساختمان فرضي]► گفتگو و تبادل نظــــر

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
به ، آقا ناصر ... اون میلگردرم من گفتم .. وحید :mad: .. نمیخونیا ... Spacer ، حالا میلگرد میتونه باشه ، شی پلاستیکی مخصوص هم میتونه باشه ...
در مورد اون شلنگ هم ، بهش میگند شلنگ تراز ... بیشتر بناها استفاده میکنند .. از یک قانون ساده هم استفاده میکنند که آب توی تمام تراز ها به موازات افق وای میسته ... ( قانونای سیالات و اینا دیگه ) یعنی اگه توی شلنگ و آب بریزی توش ، سر شلنگ و یه جا نگه داری ، ته شلنگ رو هرجا ببری نگه داری ، جایی که آب وایمیسته ، همون کد ارتفاعی و ترازی رو داره که توی سر شلنگ هم آب وایساده ...

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
به ، آقا ناصر ... اون میلگردرم من گفتم .. وحید :mad: .. نمیخونیا ... Spacer ، حالا میلگرد میتونه باشه ، شی پلاستیکی مخصوص هم میتونه باشه ...
در مورد اون شلنگ هم ، بهش میگند شلنگ تراز ... بیشتر بناها استفاده میکنند .. از یک قانون ساده هم استفاده میکنند که آب توی تمام تراز ها به موازات افق وای میسته ... ( قانونای سیالات و اینا دیگه ) یعنی اگه توی شلنگ و آب بریزی توش ، سر شلنگ و یه جا نگه داری ، ته شلنگ رو هرجا ببری نگه داری ، جایی که آب وایمیسته ، همون کد ارتفاعی و ترازی رو داره که توی سر شلنگ هم آب وایساده ...
باور کن اقا مصطفی خوندم ولی خوب اسمش این نبود:weirdsmiley::weirdsmiley:

T I T A N I U M

عضو جدید

سلام

مرسی
یه چیزی هم در مورد این شلنگ تراز گفتم بگم که نباید داخل شلنگ ترازهوا باشه یعنی حباب هواش باید کاملا تخلیه بشه وگرنه ردست نمی تونه کار کنه ;)

آخرین ویرایش:

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
معمولا به ما یاد میدن اقا بتن نباید از فاصله زیاد ریخته بشه
معمولا به ما یاد میدن اقا بتن باید ویبره بشه
معمولا به ما یاد میدن اقا سیمان داخل بتن باید قبلا در یه جای بدون رطوبت باشه
ولی هیچ کدوم از اینا اجرا نمیشه
برای بتن ریزیه ستون با بیل از بالای قالب میریزن بیخیال جدا شدن سنگ دانه
به کارگر بگو چطوری بتن ستون رو ویبره میکنی میگه بیا دوتا چکش میزنه برو حالشو ببر
سیمان که نگو از ته کارگاه با جارو جمع میکنن میریزن توی بتن یر
البته اینا طبیعت کار غیر از اینم نمیشه پس چرا الکی اینهمه زور میزنن که اقا اینطور اقا اونطور:D

sasanbaghaei

عضو جدید
ریز مراحل ساخت یک ساختمان اسکلت فلزی

ریز مراحل ساخت یک ساختمان اسکلت فلزی

سلام.اگه عزیزی بتونه ریز مراحل ساخت یک ساختمون با اسکلت فلزی را (چند طبقه مهم نیست)برام بده ممنون میشم:):redface:;)

salman hatami

کاربر فعال
سلام.اگه عزیزی بتونه ریز مراحل ساخت یک ساختمون با اسکلت فلزی را (چند طبقه مهم نیست)برام بده ممنون میشم:):redface:;)

سلام

دوست عزیز خوش اومدی . محل درخواست در زیر تالار درخواست ها ست .
لطفاً ضوابط رو مطالعه و رعایت کنید .

حاتمی

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقا سلمان جواب سوال منم میدادی بد تبود:D
راستی راستی تا یادم نرفته
یکی از بچه ها توی کار بتن پیشتنیدس من فکر کردم همون بتن معمولیه ولی با مطالعه کتاب بتن فهمیدم فرق داره ولی اونجا خوب نفهمیدم چیه میشه همون یکی از بچه ها که توی کار بتن پیشتنیدست توضیح بده:D

salman hatami

کاربر فعال
خوب اقا سلمان خودت بحث سقفا رو شروع کن من اطلاعاتم در مورد سقف صفره(حالا نکه در بقیه موارد بالاست:w11:)
این ژوئن درز با ژوئن سقف چه فرقی داره؟؟؟؟

سلام وحید جان

راستش ابر و باد و مه و خورشید و فلک باید دست به دست هم بدن تا من حوصله تایپ پیدا کنم . (خودمونیش این میشه که گلایه نکن عزیز)
تو یکی از تاپیک های تالار عمران در مورد درز انبساط یه چیزایی گفته شده . خیلی دوست داشتم بگردم یه مقاله خوب از اون دوران دانشجویی پیدا کنم اینجا بذارم که باز هم همون ابر و باد و .... .
به هرصورت درزهای انبساط سازه های معمولی مثل ساختمان یه ضوابط خاصی داره که طبق آیین نامه 2800 قدیم (اگه اشتباه نکنم) برای ساختمان های بیشتر از 12 متر معادل 1 درصد ارتفاع ساختمان از ساختمان های مجاورش بایستی فاصله داشته باشه . همچنین در مورد سازه های خاص ضوابط آیین نامه های مربوطه حاکمه . البته مشخصات فنی طراحی به آیین نامه ها اولویت داره . اینا همه همون expansion joint یا درز انبساطه که ژوئن هم میگن . (البته دلیل تعبیه این درز در ساختمان و سایر سازه ها ممکن فرق بکنه) اما در خلال بتن ریزی و معمولاً در بتن ریزی های مقاطع با ابعاد وسیع (مثل فنداسیون های گسترده) برای اینکه عموماً امکان بتن ریزی پیوسته و یکباره وجود نداره ، میان سطح رو شبکه بندی می کنن (متناسب با امکان تهیه و اجرای بتن) و این محل ها رو با رابیتس تا سطح بتن می پوشونن. در این حالت شبکه ها رو به صورت شطرنجی بتن می ریزن . به این محل های قطع بتن درز اجرایی یا ژوئن هم میگن . یه نکته رو هم بگم که یه تجربه شخصیه ، من یه مخزن 5000 مترمکعبی ساختم که کف مخزن یه فنداسیون به ابعاد 52*32*0.7 متر بود . برای بتن ریزی اینجا که در کل نزدیک به 1050 مترمکعب بتن نیاز داشت ما مجبور شدیم 15 روز بتن بریزیم. در این حالت چون مخزن بایستی آب بند می بود و بحرانی ترین نقطه اون در کف محل درز های اجرایی بود ، کف محل های درز رو نوار واتر استاپ انداختیم و رابیتس رو تا زیر کاور بتن ادامه دادیم و در نهایت در محل کاور و روی رابیتس پلاستو فوم گذاشتیم. بعد از اینکه کل مراحل بتن ریزی تمام شد پلاستو فوم ها رو خارج کردیم و ماستیک اجرا کردیم .
اما ژوئن های سقف تیرچه : این تیرهای کلاف یا ترجمه درستش "تیر دوخت" معمولاً به صورت غیر محاسباتی برای صرفاً جلوگیری از خمش ناشی از زیاد بودن طول تیرچه ها استفاده میشه. این تیر ها با عرض معمولاً 10 سانتیمتر با دو ارماتور (یکی بالا و یکی پایین) و سنجاق های واسط اجرا میشه . اما در صورتی که سقف حالت خاصی داشته باشه (مثلاً در سقف های تیرچه و بلوک با ضخامت زیاد یا سازه با بارگذاری بیش از متعارف) این تیر محاسبه شده و قوی تر هم اجرا میشه . برای مثال الان در سقف یک مصلی که در حال ساخته از تیر دوخت های با 4 آرماتور 16 و خاموت 8 استفاده میشه .
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=65623
خداییش دیگه خسته شدم .
اگه سوالی بود باز هم بپرس .

حاتمی

آخرین ویرایش:

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی ممنون
در مورد مارد اجرایی که گفتم کسی نظری نداره؟؟
اقا سلمان توی توضیحاتتون از یه تجربه شخصی گفتین
خیلی من سعی میکنم که از این چیزا بشنوم
ولی یه مشکلی هست توی این تجربتون کلی اصطلاحات بود که من نوفهمیدم شرمندتم اگه تک تک توضیح بدی نوکرتم:D

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
راستی اون میلگرد فاصله انداز قالب با ارماتور رو چی میگن؟؟؟
وحید!؟
چرا انقدر مطالب تکراری می پرسی؟!
سقف قبلی این مطالب توضیح داده شد!
به اونها علاوه بر اسپیسر، لقمه هم میگند!
در مورد شلنگ تراز هم 1کوچولو در قبل توضیح دادیم!
بعدشم، دونه دونه به موثع بپرس!
شلنگ تراز الآن به اجرای سقف ربطی نداره!

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
وحید!؟
چرا انقدر مطالب تکراری می پرسی؟!
سقف قبلی این مطالب توضیح داده شد!
به اونها علاوه بر اسپیسر، لقمه هم میگند!
در مورد شلنگ تراز هم 1کوچولو در قبل توضیح دادیم!
بعدشم، دونه دونه به موثع بپرس!
شلنگ تراز الآن به اجرای سقف ربطی نداره!
چشم:thumbsup2::thumbsup2:
حالا چرا ناراحت میشی:whistle::whistle:
من یه مدت نبودم دیگه معذرت نخ از دستم افتاده بود
فقط یه سوال دیگه اگه اجازه بدین:sweatdrop:
چرا توی اجرای ستون فاصله خاموتها در کناره ها و لبه ستون کنتر ولی در وسط بیشتر است؟؟؟

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
اولیم مرحله اجرایی سقف در ساختمون های بتنی کار گذاشتن قالب های زیرین تیر هاست
حالا یه سوال به وجود میاد چرا اوس معمارا معمولا اول پله رو میزنن؟؟؟
یه سوال دیگه هم میاد:D
چرا فقط محل اتصال تیر به ستون رو تقویت میکتنن؟؟؟
اگه سایز ستونهای ما 40*80 باشه و سایز تیرهای ما 50*55 باشه ما برای راحتی کار بیایم تیر رو با سایز ستون یه تیکه اجرا کنیم (اگه سوال رو نفهمیدین بگین) چه مشکلی پیش میاد

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس چرا نمیاین جواب سوالای پرت و پلای منو بدین چیه میترسین گیر بدم:D
یه سوال
توی اجرای سقف بعد از خاموت گذاری تیرها بتنشم میریزن؟؟یا بتن سقف و تیرهارو با هم میریزن؟؟؟

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
چرا توی اجرای ستون فاصله خاموتها در کناره ها و لبه ستون کنتر ولی در وسط بیشتر است؟؟؟
این رو تو کجا دیدی؟!

(اگه سوال رو نفهمیدین بگین)
:mad: سوال رو متوجه نشدم!

توی اجرای سقف بعد از خاموت گذاری تیرها بتنشم میریزن؟؟یا بتن سقف و تیرهارو با هم میریزن؟؟؟
جاهایی که من دیدم، یکسره بتن سقف و تیر رو ریختند و این هم می گن به دلیل همگن شدن بتن، بهتره!
حالا اگر روش های دیگه هم باشه، من ندیدم!:thumbsup:

elaheh-98

عضو جدید
اخه چي بگيم اطلاعاتي كه دادي ناقصه.ما مصالحشو بگيم يانقشه رو بررسي كنيم؟پيمانكار شيم ياكارفرما؟؟؟؟يا كلا سر كاريه؟

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
این رو تو کجا دیدی؟!

:mad: سوال رو متوجه نشدم!

جاهایی که من دیدم، یکسره بتن سقف و تیر رو ریختند و این هم می گن به دلیل همگن شدن بتن، بهتره!
حالا اگر روش های دیگه هم باشه، من ندیدم!:thumbsup:
در مورد خاموت ستون همه جا همین طوری که من میگم اجرا میشه اگرم جایی غیر از اینه غلطه
اصلا توی نقشه اجرایی داریم یک سوم بالایی و یک سوم پایینی فاصله بین خاموتا کمه ولی در یک سوم میانی بیشتر
سوالی که نفهمیدین:w02: اینه
ما ستونی داریم مربعی با ابعاد 60*60 حالا تیری که روی این ستون میاد ابعادش 40*40 میباشد برای راحتی قالب بندی میان میگن کل تیر 60*60 اجرا بشه ا راحتتر قالب بندی بشه این توی سازه چه مشکلی پیش میاره؟؟؟

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
فاصله بیشتر حق با توئه اما در پست اولت این و نگفتی!!!
من پستت رو بد خوندم، فکر کردم تعداد رو گفتی که داشتم می گفتم برعکسش درسته!
ببخشید، اشتباه از جانب من بود!!

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
بخششی در کار نیست
اوستا باید به علت دادن اسپم و اخلال در امر ساخت و ساز به خودت اخطار بدی:D

salman hatami

کاربر فعال
در مورد خاموت ستون همه جا همین طوری که من میگم اجرا میشه اگرم جایی غیر از اینه غلطه
اصلا توی نقشه اجرایی داریم یک سوم بالایی و یک سوم پایینی فاصله بین خاموتا کمه ولی در یک سوم میانی بیشتر
سوالی که نفهمیدین:w02: اینه
ما ستونی داریم مربعی با ابعاد 60*60 حالا تیری که روی این ستون میاد ابعادش 40*40 میباشد برای راحتی قالب بندی میان میگن کل تیر 60*60 اجرا بشه ا راحتتر قالب بندی بشه این توی سازه چه مشکلی پیش میاره؟؟؟

سلام رفیق

این بار من هم سوالت رو نفهمیدم . (فکر می کنم اشکال از فرستنده است ، دوستان به گیرنده هاشون دست نزنن) یعنی چون ستون 60*60 طراحی شده تیر رو هم 60*60 می بندن ؟ نگو همه جا اینجوریه و غیر از این غلطه که اسباب سرور دیگران رو فراهم میاری. میدونی ، مثل اینه که بگی چون تنوع سایز تیر آهن ممکنه تغییر قیمت در بازار داشته باشه و همچنین باعث سر در گمی میشه (که واقعاً تو یه سازه بزرگ میشه) سایز پروفیل ستون هر چی هست تیر رو هم همون سایز اجرا کنیم !!!
حالا اشکال موردی که تو گفتی رو بهت میگم (دوست نداشتم تو مسائل طراحی دخالت کنم و خواهشم اینه که دوستانی که تو این زمینه صاحب نظرند پاسخ بدن ) :
1- مسلماً با تغییر و بزرگ کردن سایز تیر های یک ساختمان - علی الخصوص بتنی - وزن سازه زیاد میشه و در نتیجه ازدیاد وزن اسکلت (بار مرده) ، باری که به ستون ها منتقل میشه و در نهایت مبنای طراحی ستونه بیشتر میشه و طبیعتاً سایز ستون ها هم باید بیشتر بشه . پس ناخواسته با افزایش مقاطع تیر از ایمنی سازه کم کردیم .
2- با تغییر مقطع تیر ضریب سختی تیرها و در نتیجه قاب های افقی و در آخر طبقات رو تغییر دادیم که این موضوع در طراحی بسیار تأثیر گذاره (مثلاً در کنترل Drift ها)
3- مورد آخر که به نظر من از همه مهم تره اینه که : اگه به هر عابر پیاده ای بگی که در مورد مشخصات تیر و ستون یه ساختمون اظهار نظر کنه قطعاً میگه تا میتونیم قوی تر میگیریم که محکمتر باشه (به قول قدیمیا : کارت رو سفت بکن که محکم باشه ) ولی این همه درس و مشق و بدبختی و استاتیک و مقاومت و تحلیل و فولاد و بتن و ... خوندیم که مقطع بهینه (خودمونیش مهندسی ساز) رو محاسبه کنیم نه اینکه بی دلیل هزینه ساخت یه ساختمون (مخصوصاً از نوع فرضیش) رو افزایش بدیم .
خداییش خیلی با این وحید حال میکنم . یعنی اگه این نباشه که سوال بکنه این ساختمون رو همین جوری میسازیم میره . هممون هم که علامه دهر .... .
راستی میلگرد های اُتکا رو گذاشتین ؟ اصلاً تو اسکلت بتنی نیاز هست ؟ کاربردش چیه ؟ بد نبود اینو واسه سوال مسابقه تو بخش روش اجرا میذاشتیم .
یه چیز دیگه : یه شیر پاک خورده ای بشینه نقشه رو متره کنه . فکر نمیکنم تا حالا برآورد درستی از مصالح داشته باشین . اصلاً یه سوال : بلوک هاتون رو کلی خریدین یا برای هر سقف جدا جدا می خرید ؟ فکر کنین پیمانکارین : بهتر بود میلگرد و بلوک رو یه جا بخرین یا به تدریج ؟ تیرچه ها رو آماده خریدین یا خودتون ساختین ؟ مترمربع قالب بندی قیمتش چنده ؟ ...
اینا رو مطرح کردم که بدونین به جز دانش فنی در زمینه تخصصی ، تفوق رشته عمران بر سایر رشته های مهندسی اینه که عمرانیا اهل حساب و کتابن و چرتکه انداختن رو خوب بلدن (چه حالی دادم به خودمون !!)

حاتمی

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
چرا توی اجرای ستون فاصله خاموتها در کناره ها و لبه ستون کمتر ولی در وسط بیشتر است؟؟؟

دلیل اصلیش اینه که وقتی شما یک قاب خمشی دارید ، یعنی اتصالات شما گیردار هستش ( توی ساختمون بتنی حتماً اینطوریه مگه اینکه بنا به شرایطی کارفرما جور دیگه درخواست کنه ) توی اتصالات گیردار ، میدونیم که برش توی ابتدا و انتهای عضو بیشتره ، بخصوص برای نیروی جانبی که موقع زلزله به سازه وارد میشه ( روش کانی و کانتلیور و اینا رو نخوندی توی تحلیل 2 ؟ ) ، نقش خاموت هم برای مقابله با برش هستش دیگه و وقتی برش دو سر یک عضو بیشتره ، اون محل ها نیاز به تقویت برشی بیشتری داره ، پس خاموت بیشتری میذارند .
پ.ن. پسر از کارت عکس بگیر بذار اینجا ببینیم دیگه :)
در مورد اونی که گفتی میشه ابعاد تیر و ستون رو برابر گرفت ، خیلی کار مسخره ایه ، چون یک طراحی نشسته طراحی کرده که این مقدار ابعاد تیر کافیه ، اگر بیشتر از اون اجرا بشه شما هم هزینه قالب بندی بیشتری میدی ، هم بتن بیشتری .

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
اول یه چیزی در مورد اینکه مگه تحلیل 2 نخوندی بگم:D
من جواب خیلی از این سوالایی که میپرسمو میدونم ولی میپرسم تا جواب شما رو هم ببینم با تصورات خودم مقایسه کنم:D نگین حالا که اینطور شد دیگه جواب نمیدیم که کچلتون میکنم:thumbsup2:
در مورد سوالای اقای حاتمی (سلمان خودمون) من متره هنوز نخوندم نمیدونم چی بگم ولی اگه ما رداریم یه ساختمون میسازیم و اینم اولین تجربمونه فکر نکنیم بتونیم بلوک و تیرچه رو به صورت عمده بخریم چون نگهداری اینا جا و مکان میخواد اگه شما مدیریت بلد باشی (اگرم بلد نیستی مشکلی نداره تازه شدی مثل من:D)میدونی نباید فضا الکی اشغال بشه
میلگرد اتگا دیگه چیه؟؟؟؟؟؟
راستی راجب بهینه سازی امروز یه چیزی فهمیدم

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
میشه دیوارای پارکینگ رو با اجر بدونه عایق کار کرد ولی طبقات بالا باید با سفال و عایق کاری شده انجام بشه
حالا یه سوال؟؟؟
این عایق کاری ضوابطی داره مثلا برای از 4 طبقه بیشتره؟؟؟؟؟
حاجی توی اجرای تیر این میلگردای اضافی که محل اتصال تیر به ستون میزارن چیه؟؟؟؟؟
مهندس ناظر گیر میده میگه باید محل اتصال تیر به ستون که کلی میلگرد میره تو هم(میلگردای ستون و میلگردای خم شده تیر و میلگردای اضافی برای محل اتصال) باید یه خاموت و سنجاقی بزارید در واقه باید میلگرداتون مهار بشه تا حالا یه همچین چیزی دیدین؟؟؟؟؟
در مورد سوالی که تیر رو با همون ابعاد ستون میزنن باید بگم تیر ما 40*40 میان خاموتای 40*40 میبندن با کاور بتنی که 7 سانته حدودا میشه 50*50 ستونمون 60*60 مگه ما نمیگیم کل سقف یه پارچه بتن ریزی میشه؟؟؟ پس اون 10 سانت چی قرار میگیره؟؟؟؟

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد قیمتم بگم من با کارگرا طی کردم سقفی یک میلیون به صورت کنتوراتی:D
این عددی که گفتم حقیقیه:D
حالا یه سوال اساسی:D
الان کارگرا دارن اونور کار میکنن ما در گوشی داریم حرف میزنیم مواظب باشید نشنون شاید بعدا بد بشه:D
بنظرتون برای تخریب روز مزدی پول بدیم یا کنتوراتی(کل پول بعد از اجرای کامل داده میشه:D)؟؟؟

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
وحید؟!
می خوای دیگه مراحل ساخت رو به ترتیب جلو نریم و بحث آزادش کنیم؟!
آخه الآن زمان آجرچینی و دیوار نیست!

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
وحید؟!
می خوای دیگه مراحل ساخت رو به ترتیب جلو نریم و بحث آزادش کنیم؟!
آخه الآن زمان آجرچینی و دیوار نیست!
اوستا الان داریم به ترتیب جلو میریم
ما ساختمونه قبلی رو خراب کردیم کلی آجر اضافه داریم که جلوی دست و پپا رو میگیره اگه بریم یه کارگر از بیرون بیاریم که تا این آرماتور بندا دارن تیچه های سقفو میزارن اونم دیوار پارگینک رو بچینه کار بدی کردیم؟؟؟؟
اوستا مدیریتت ضعیف شده ها:D:w02::w02:

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
خوب، یعنی می خوای تیکه تیکه خرید کنی؟!
بعدش هم، دیوار چینی با کارگر نمی شه!
1اوستا باید باشه که بتونه دیوار رو درست رج بچینه و تراز کنه تا بیرون زدگی نداشته باشیم!

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما برای هر طبقه باید جدا خرید کنیم اخه جا واسه وسایل نداریم:D
منظور از کارگر همون کارگره اخه یه دیوار 20 سانتیه به ارتفاع یک متر که به احتمال زیاد بعدا خراب میشه اوستا :Dنمیخواد که

salman hatami

کاربر فعال
......
در مورد سوالی که تیر رو با همون ابعاد ستون میزنن باید بگم تیر ما 40*40 میان خاموتای 40*40 میبندن با کاور بتنی که 7 سانته حدودا میشه 50*50 ستونمون 60*60 مگه ما نمیگیم کل سقف یه پارچه بتن ریزی میشه؟؟؟ پس اون 10 سانت چی قرار میگیره؟؟؟؟

وحيد جان سلام

يه قدري از حرفاي پست گذشته مزاح بود
ولي جدي اين قضيه اختلاف مقطع تير با ستون و بتن ريزي همزمان سقف و تير رو نميفهمم . اگه سوالت درسته يه کم بيشتر توضيح بده و اگر نه که بيشتر دقت کن . يه چند تا عکس برات ميذارم از اجراي سقف تيرچه بلوک که مقطع تير و ستونش متفاوته و سقف و تير هم با هم بتن ريزي ميشن .
در ضمن براي تير 40*40 و کاور 7 سانتي خاموتش که 40*40 نميشه !! احتمالاَ منظورت تير 50*50 سانتيه .

حاتمي

پیوست ها

• 001.jpg
    001.jpg
    59.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 002.jpg
    002.jpg
    86.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0