سوالات ، مشکلات و درخواست هایتان را اینجا مطرح نمائید

tashakori

عضو جدید
سلام من دانشجوی اقتصاد انرژی هستم روش موضوع پایا نامم پنل هستش میخواستم ببینم چه آزمونایی باید انجام بشه؟> ممکنه پاسخو میل کنین؟
با سلام ابتدا انواع مدل به کار رفته در داده های ترکیبی معرفی می کنم:
مدل اثر ثابت-مدل رگرسیونی به ظاهر نامرتبط(sur) و مدل اثر تصادفی
در اولین قدم شما باید آزمون ایستایی در داده های ترکیبی رو انجام بدهید که می تونید از آزمون های ذیل استفاده کنید: ازمون لین و لوین ll-ازمون فیشر(استفاده از سطح معنی داری ازمون ریشه واحد دیکی فولر پیشرفته)-ازمون ips- ازمونcadf
در مرحله دوم باید مشخص کنید که کدام یک از مدل های ذکر شده در بالا برای تحقیق مناسبتره پس باید از آزمون های تشخیص ذیل استفاده کنید:
1-ازمون چاو CHOW برای استفاده از مدل اثر ثابت در مقابل برآرود دادهای ترکیب شدهPOOL

2-ازمون هاسمن برای استفاده مدل اثر ثابت در مقابل مدل اثر تصادفی

3-ازمون LM برای استفاده از مدل اثر تصادفی در مقابل POOL

و در نهایت انجام ازمون واریانس ناهمسانی و همجمعی داده های پانل

'nobody'

کاربر بیش فعال
سلام به همه دوستان
یک سوال داشتم؟
تو نمودار زیر
کسی میدونه GT در اقتصاد و آمار مخفف چی میتونه باشه؟ مثلا میگن 200 میلیون GT یعنی چی؟ خودم حدس میزنم مخفف gross tax باشه ولی متوجه نمیشم یعنی چی
trtyr.JPG

tashakori

عضو جدید
سلام به همه دوستان
یک سوال داشتم؟
تو نمودار زیر
کسی میدونه GT در اقتصاد و آمار مخفف چی میتونه باشه؟ مثلا میگن 200 میلیون GT یعنی چی؟ خودم حدس میزنم مخفف gross tax باشه ولی متوجه نمیشم یعنی چی
مشاهده پیوست 215250

سلام
تا جایی که من اطلاع دارم GT مخفف یا اصطلاح خاصی در اقتصاد نیست و لذا میتونه معانی مختلفی داشته باشه که بستگی به موضوع مورد نظر داره مثلا به معنی تناژ ناخالص gross tonnage باشه و ...

'nobody'

کاربر بیش فعال
سلام
تا جایی که من اطلاع دارم GT مخفف یا اصطلاح خاصی در اقتصاد نیست و لذا میتونه معانی مختلفی داشته باشه که بستگی به موضوع مورد نظر داره مثلا به معنی تناژ ناخالص gross tonnage باشه و ...

ممنون از پاسخ شما. ولی ستون عمودی تو این نمودار معرف چی میتونه باشه؟ تناژ نیستش. مطئنم به پول ارتباط داره.
برای واضح شدن صورت مسئله باید بگم که این نمودار آماره مربوط به سفارشات ثبت شده صنایع کشتی سازی در تعدادی کشور هستش. میخوام بدونم بر حسب چی سنجش میشه؟
خودم فکر میکنم از رو مالیاتی که دولت ها از صنایع کشتی سازی میگیرن با هم مقایسه میکنند ولی آیا مالیاتی که دولت ها میگیرن قابل مقایسه هستش اصلا؟

tashakori

عضو جدید
ممنون از پاسخ شما. ولی ستون عمودی تو این نمودار معرف چی میتونه باشه؟ تناژ نیستش. مطئنم به پول ارتباط داره.
برای واضح شدن صورت مسئله باید بگم که این نمودار آماره مربوط به سفارشات ثبت شده صنایع کشتی سازی در تعدادی کشور هستش. میخوام بدونم بر حسب چی سنجش میشه؟
خودم فکر میکنم از رو مالیاتی که دولت ها از صنایع کشتی سازی میگیرن با هم مقایسه میکنند ولی آیا مالیاتی که دولت ها میگیرن قابل مقایسه هستش اصلا؟
دوست عزیز با توجه به توضیحی که دادید موضوع نمودار به طور کلی به صنعت حمل و نقل و به طور ویژه به صنعت دریایی مربوط می شه پس مطمئن باشید منظور از GT "ظرفیت غیر خالص کشتی ثبت شده "می باشد. ضمن اینکه در اقتصاد از عنوانهایی نظیر نسبت مالیات به تولید ناخالص ملی یا نسبت مالیات به درآمد ناخالص ملی استفاده می شود و عبارت gross tax به معنی مالیات ناخالص در اقتصاد موضوعیت ندارد.

آخرین ویرایش:

'nobody'

کاربر بیش فعال
دوست عزیز با توجه به توضیحی که دادید موضوع نمودار به طور کلی به صنعت حمل و نقل و به طور ویژه به صنعت دریایی مربوط می شه پس مطمئن باشید منظور از GT "ظرفیت غیر خالص کشتی ثبت شده "می باشد. ضمن اینکه در اقتصاد از عنوانهایی نظیر نسبت مالیات به تولید ناخالص ملی یا نسبت مالیات به درآمد ناخالص ملی استفاده می شود و عبارت gross tax به معنی مالیات ناخالص در اقتصاد موضوعیت ندارد.
بله فکر کنم درست میگید. gross tax هم از نت سرچ کرده بودم. الان که بهش فکر میکنم میبینم واژه بی معنی هستش. تا اونجایی که یادمه تو اقتصاد قبل از کسر مالیات میشد ناخالص، دیگه خوده مالیات که نمیتونه ناخالص باشه:surprised:
فقط یه چیز دیگه. تناژ ناخالص چه معنی میتونه بده؟!! چه وقت خالص میشه
راستی همونطور که گفتم این جدول مربوط به مقایسه صنایع کشتی سازی میشه. با توجه به اینکه کشتی ها در اندازه های مختلفی ساخته میشن، پس برای مقایسه کشورها احتمالا وزن مجموع کشتی هایی که در یک کشور ساخته میشه را میان باهم مقایسه میکنند

باز هم ممنون ازپاسختون دوستم:gol::gol::gol:

ECO777

عضو جدید
سلام
آمار مربوط به GNPو GDP به قیمت ثابت و به قیمت جاری مربوط به سالهای 1338 تا 1389 از سایت بانک مرکزی -قسمت آمار وداده ها- قابل دانلود هست . درضمن اطلاعات مربوط به سالهای 90 و 91 هم از سالنامه اماری که در پایگاه نشریات مرکز آمار ایران قرار داره قابل دانلود هست.

جناب تشکری گرامی آیا میشه به gdp سه ماهه هم دسترسی داشت ؟

یه سوال هم درباره رگرسیون دارم . اگر بخ.اهیم بین دو متغییر آ و ب رگرسیون بگیریم داشتن 10 داده کافی هست ؟

tashakori

عضو جدید
جناب تشکری گرامی آیا میشه به gdp سه ماهه هم دسترسی داشت ؟

یه سوال هم درباره رگرسیون دارم . اگر بخ.اهیم بین دو متغییر آ و ب رگرسیون بگیریم داشتن 10 داده کافی هست ؟

دوست عزیز مقادیر مربوط به GDPسالانه محاسبه می شه و آمار ماهیانه برای این متغیر بدون اعتباره.
در خصوص سئوال دوم هم تا جایی که من اطلاع دارم انجام محاسبات مربوط به رگرسیون به تعداد داده خاصی احتیاج نداره فقط هرچه تعداد داده ها بیشتر باشه اعتبار محاسبات بالاتر میره ضمن اینکه برای تعداد داده های کم باید از مدلهایی استفاده کنید که به اعتبار کارتون خدشه وارد نشه مثل استفاده از روش ARDL که با نرم افزار مایکروفیت قابل انجام است.
«««««دوستان دیگه اقتصادی اگر اطلاعات تکمیلی بیشتری دارند لطفا به اشتراک بذارن»»»»

zalzalak_amir

عضو جدید
سلام دوستان اقتصاد:

من در تاپیکی به نحوه استخراج بیت کوین پرداختم و ... ولی طی این روزها
ازم سوالاتی میشه که منبع این پول کجاست و مگه میشه پولی مجازی
تبدیل به پول واقعی بشه...

گفتم شما شاید بهتر از منبع واقعی این پولهای مجازی رو شنیدین...

اگر توضیح بدین که عالی میشه...

یه سر به تاپیک هم زدید:::

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/604049-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D9%BE%D9%88%D9%84-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D8%AA%DA%A9%D9%88%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D8%B3%D8%AA-%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C%D9%85(%DA%A9%D8%B3%D8%A8-%D8%AF%D8%B1%D8%A2%D9%85%D8%AF-%D9%85%D8%B9%D9%82%D9%88%D9%84-%D8%A7%D8%B2-%D9%86%D8%AA)?p=7794152#post7794152

Tik TAAk

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان اقتصاد:

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...(کسب-درآمد-معقول-از-نت)?p=7794152#post7794152

سلام

بیت کوین اولین پول باز دنیاس یعنی منبع مشخصی نداره و توسط کشورهایی مثه امریکا چین روسیه و... تولید میشه

به این دلیل بهش سیستم باز میگن چون همه ی افراد با سنین مختلف و کمترین امکانات میتونن استفاده کنن ازش

گیلان(فومن)

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام. سایت مشخصی هست که بشه نرخ بهره برای یک طرح آبیاری در یک سال مشخص ازش گرفت؟؟

tashakori

عضو جدید
سلام دوستان اقتصاد:

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...(کسب-درآمد-معقول-از-نت)?p=7794152#post7794152

بیت کوین (به انگلیسی: Bitcoin) بیتکوین یک نوآوری اینترنتی با کارکردهای مشابه "پول بی پشتوانه " یا پول حکومتی است. نوآوری بودن بیتکوین به این معناست که خالقان آن توانسته‌اند آنرا در مدت کوتاهی از یک ایده به یک واقعیت اثرگذار بر دنیای اقتصاد و مراکز سیاست پژوهی مبدل کنند. زیرا در چندسال گذشته ارزش بیتکوین در بازارهای جهانی از چند صدم دلار به صدها دلار افزایش یافته است[SUP][۱][/SUP] اما پول بودن یک جایگاه حقوقی است و پول بودن بیتکوین منوط به پذیرش جایگاه حقوقی آن از سوی دولت هاست. تا کنون هیچ دولتی پول بودن بیتکوین را تایید نکرده است و دولت‌های ایالات متحده آمریکا، جمهوری فدرال آلمان و جمهوری خلق چین بر کالا بودن بیتکوین تاکید دارند.[SUP][۲][/SUP] البته از لحاظ فنی و کارکردی این عبارت صحیح است که بیت کوین نوعی پول دیجیتال بر پایه شبکه همتا به همتا، امضای دیجیتال و اثبات دانایی صفر است و به کاربران امکان می‌دهد که بدون هیچ واسطه‌ای انتقال پول غیر قابل بازگشت انجام دهند. گره‌های شبکه هر معامله را در شبکه اعلام می‌کنند که پس از تایید در یک سیستم اثبات کار، در یک تاریخچه عمومی به نام Blockchain ذخیره می‌شود. بیت کوین در سال ۲۰۰۹ مبتنی بر عقایدی که ساتوشی ناکاموتو در مقاله‌ای[SUP][۳][/SUP] منتشر کرد پایه‌گذاری شد.
بیت کوین امکان پرداخت‌های بسیار کم هزینه را فراهم می‌کند. شبکه بیت کوین سیستم کنترل کننده متمرکز ندارد و توسط هیچ ارگان یا نهاد دولتی اداره نمی‌شود. زمان متوسط تایید هر انتقال بیت‌کوین، تقریباً ده دقیقه است. انتقال پول از یک نقطه به نقطه دیگر در تمام شبکه اطلاع رسانی شده و تمام نقاط از آن آگاه خواهند شد.
قبل از ابداع بیت کوین، سیستم‌های مالی آنلاین برای امنیت به یک سیستم کنترل کننده مرکزی احتیاج داشتند. ناکاموتو با استفاده از شیوه اثبات کار در یک شبکه همتا به همتا، راهی جایگزین پیشنهاد کرد. بیت کوین نسبتاً پروژه‌ای جدید و شدیداً تحت توسعه است. به همین دلیل توسعه دهندگان آن به کاربران توصیه می‌کنند که به آن به عنوان یک نرم‌افزار آزمایشی نگاه کنند.

ECO777

عضو جدید
جناب تشکری میشه از کجا میتونم داده های مربوط به نرخ سود اوراق مشارکت را از سال 70 تا امسال بدست بیارم ؟ جستجو کردم ولی پیدا نشد .

tashakori

عضو جدید
جناب تشکری میشه از کجا میتونم داده های مربوط به نرخ سود اوراق مشارکت را از سال 70 تا امسال بدست بیارم ؟ جستجو کردم ولی پیدا نشد .

دوست عزیز اولین اوراق مشارکت در ایران در سال 1373 منتشر شده است که گزارش بانک مرکزی مربوط به اطلاعات کامل انتشار اوراق مشارکت از سال 73الی 89 شامل نرخ سود اوراق را پیوست کردم. امیدوارم امار مورد نظرتون داخل فایل ارسالی باشه .

پیوست ها

• mosharekat.pdf
    108 کیلوبایت · بازدیدها: 0

sare10967

عضو جدید
ازمونای بورس

ازمونای بورس

سلام کسی هس ازمون اصول سرمایه داشته باشه؟
چه کتابی ازهمه مهمتره براخوندن وقبول شدن توی ازمون؟

*عماد*

اخراجی موقت
بهترین گزینه برای سرمایه گذاری کوچک و بلند مدت

بهترین گزینه برای سرمایه گذاری کوچک و بلند مدت

با سلام
برای تامین آینده ی فرزندان با پس انداز مبلغ بصورت ماهیانه چه گزینه ای را پیشنهاد می کنیدکه سود بیشتری دارد و سرمایه را بیشتر میکند ؟؟
1- بیمه تامین آتیه فرزندان (مثل بیمه پاسارگارد در این لینک) (مبلغ 205 میلیون تومان بعد از 20 سال معادل چه مبلغی در این زمان است؟ و چه میشود با ان انجان داد)
2- سپرده گذاری کوتاه مدت یا بلند مدت در بانک ها
3- خرید طلا وسکه؟
4- خرید سهام ؟
5- چه سرمایه گذاری های دیگری که سود خوبی را در بر دارد پیشنهاد می کنید؟

آخرین ویرایش:

M.A777

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام عماد
بیا واست محاسبه کردم »
http://www.calculator.net/inflation...&cinrate2=-14&cinyear2=20&calctype=2&x=46&y=9

اگر 205 نه بلکه 250 میلیون تومن داشته باشی و نرخ تورم ثابت روی 14 درصد باشه،بعد از 20 سال اون پول به اندازه 12 میلیون تومن ارزش خواهد داشت

حالا اگر 205 میلیون تومن پول داشته باشی و خوشبینانه ایران در تورم 9درصد ثابت بمونه طی این 20 سال یعنی مثلا ده سال اول بالای 10 درصد باشه و ده سال دوم مثل کشور های اروپایی زیر 10درصد تورم داشته باشیم،در خوش بینانه ترین حالت »
اون 205 میلیون تومن به اندازه 31 میلیون تومن الآن،ارزش مالی خواهد داشت.یعنی 20سال زحمت فقط 11میلیون تومن :| اندازه حقوق 3-4ماه یه کارمند. :|

*عماد*

اخراجی موقت
سلام عماد
بیا واست محاسبه کردم »
http://www.calculator.net/inflation...&cinrate2=-14&cinyear2=20&calctype=2&x=46&y=9

اگر 205 نه بلکه 250 میلیون تومن داشته باشی و نرخ تورم ثابت روی 14 درصد باشه،بعد از 20 سال اون پول به اندازه 12 میلیون تومن ارزش خواهد داشت

حالا اگر 205 میلیون تومن پول داشته باشی و خوشبینانه ایران در تورم 9درصد ثابت بمونه طی این 20 سال یعنی مثلا ده سال اول بالای 10 درصد باشه و ده سال دوم مثل کشور های اروپایی زیر 10درصد تورم داشته باشیم،در خوش بینانه ترین حالت »
اون 205 میلیون تومن به اندازه 31 میلیون تومن الآن،ارزش مالی خواهد داشت.یعنی 20سال زحمت فقط 11میلیون تومن :| اندازه حقوق 3-4ماه یه کارمند. :|
سلام ودرود
و یک محاسبه ی ساده تر :
3سال پیش با 6 تومن میشد یه پراید گرفت الان با 21 تومن میشه یه پراید گرفت یعنی سالی 117 درصد تورم پراید !!!!!!!!!!! :confused::surprised::eek:

limu tursh

کاربر فعال
با سلام
برای تامین آینده ی فرزندان با پس انداز مبلغ بصورت ماهیانه چه گزینه ای را پیشنهاد می کنیدکه سود بیشتری دارد و سرمایه را بیشتر میکند ؟؟
1- بیمه تامین آتیه فرزندان (مثل بیمه پاسارگارد در این لینک) (مبلغ 205 میلیون تومان بعد از 20 سال معادل چه مبلغی در این زمان است؟ و چه میشود با ان انجان داد)
3- خرید طلا وسکه؟
4- خرید سهام ؟
1- بیمه آتیه باید حساب کنید ببینید مبلغ پولتون در 20 سال آینده چه ارزشی پیدا می کنه.
2- برادر من پولت رو تو جوب بریز ولی تو بانک نریز
3- طلا وسکه گزینه های خوبی هستن
4- وضع بورس و سهام ک می دونین ...استرسش زیاده و فقط ریسک بستگی به شرایط اقتصادی و سیاسی داره
5- تنها چیزی ک در ایران بیشتر از سایر کشور ها بهش توجه میشه زمین هستش که روز به روز قیمتش بالا می ره
این ها فقط نظر شخصی من هست

*عماد*

اخراجی موقت
1- بیمه آتیه باید حساب کنید ببینید مبلغ پولتون در 20 سال آینده چه ارزشی پیدا می کنه.
2- برادر من پولت رو تو جوب بریز ولی تو بانک نریز
3- طلا وسکه گزینه های خوبی هستن
4- وضع بورس و سهام ک می دونین ...استرسش زیاده و فقط ریسک بستگی به شرایط اقتصادی و سیاسی داره
5- تنها چیزی ک در ایران بیشتر از سایر کشور ها بهش توجه میشه زمین هستش که روز به روز قیمتش بالا می ره
این ها فقط نظر شخصی من هست
با سلام و تشکر
زمین در ایران قیمت بسیار زیادی دارد !! و با سرمایه گذاری کو چک و بلند مدت نمیشه خرید !!
فقط میمونه طلا و سکه !! که اون هم بهش خمس تعلق میگیره !! و وقتی میخری هزینه ساخت و سود و 8درصد ارزش افزوده ازت میگیره ولی وقتی میفروشی اینا کم میشه یعنی ضرر !! ولی باز هم خوبه ! از بقیه بهتره !

آخرین ویرایش:

reza-tak

عضو جدید
با سلام
3- خرید طلا وسکه؟
4- خرید سهام ؟

به نظر من بهترین گزینه طلا و سکه هستش

MoHsEN M.P

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام و تشکر
زمین در ایران قیمت بسیار زیادی دارد !! و با سرمایه گذاری کو چک و بلند مدت نمیشه خرید !!
فقط میمونه طلا و سکه !! که اون هم بهش خمس تعلق میگیره !! ولی باز هم خوبه ! از بقیه بهتره !
سلام فکر نکنم بهشون خمس تعلق بگیره اخه برای فرزندات میزاری کنار ولی اگه برای سرمایه گذاری میزاری باید خمس بدی

*محیا*

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام
ممنونم از دعوتتون
من چون سرمایه ای ندارم برای پس اندازش نظر خاصی ندارم اگه میشه برای مصرف بهینه درآمد مطلب بزارید که آخر برج کم نیاریم :d

*عماد*

اخراجی موقت
سلام فکر نکنم بهشون خمس تعلق بگیره اخه برای فرزندات میزاری کنار ولی اگه برای سرمایه گذاری میزاری باید خمس بدی
دوستان خبر ندارن که خمس داره یا نه؟؟
بابت طلا سود و اجرت ساخت و 8درصد ارزش افزوده میگیرن. بایت سکه هم اینا رو میگیرن یا نه؟؟
ثانیا" چه پیشنهادهای دیگری دارن؟؟
با تشکر

memara

عضو جدید
سلام همونطور که دوستان همه پیشنهادات و دادن

به شخصه نظر من روی خرید زمین هستش (حالا چه تو شهر خودتون چه توی یه شهر یا استان دیگه )

چون همه شهرها دارن به حد نصاب گسترش و پراکندگی شون میرسن با کمبود زمین تو چند سال آتی مواجه میشیم که این خودش موجب میشه یه موج عظیمی بیاد و قیمتها از اون نرخ درحال افزایششون بسیار فراتر بره

به طور مثال بنده در سال 85 که سنم زیر بیست سال بود پدرم یه زمین که کاربریش کشاورزی بود و بیرون حوزه شهری رو با 2 میلیون و پونصد هزارتومن خریدن الان که تقریبا ده سال ازش میگذره قیمت اون به 55 میلیون تومن رسیده بدون تغییر کاربری ( قراره به زودی طرح هادی شهری به تصویب برسه ) که با اومدن طرح قیمت اون به 80 تومن هم میرسه

پس بنظر من بهترین گزینه الان خرید زمین و زمین و زمین هستش .

طلا ارزش نداره اگه سکه باشه شاید اما زیور الات به هیچ وجه پیشنهاد نمیشه چون موقع فروش اجرت ساخت و مالیات و اینا همگی میخوره تو سرش و به شخصه طلا و بورس و سرمایه گذاری توی بانک هیچ گونه ارزشی نداره .

شرمنده که سرتونو درداوردم فقط به طور مثال خواستم نظرمو بیان کنم .... به دلایل خاصی که تا مطالعه نکنید و دقت نمیدونید چرا خمس و واسه مال و سرمایه پرداخت میکنید شاید لازم نباشه اصلا
با تشکر

limu tursh

کاربر فعال
با سلام و تشکر
فقط میمونه طلا و سکه !! که اون هم بهش خمس تعلق میگیره !! و وقتی میخری هزینه ساخت و سود و 8درصد ارزش افزوده ازت میگیره ولی وقتی میفروشی اینا کم میشه یعنی ضرر !! ولی باز هم خوبه ! از بقیه بهتره !
شما می تونید رو طلا دست دوم سرمایه گذاری کنید تا بهش کارمزد تعلق نگیره

*عماد*

اخراجی موقت
سلام همونطور که دوستان همه پیشنهادات و دادن

به شخصه نظر من روی خرید زمین هستش (حالا چه تو شهر خودتون چه توی یه شهر یا استان دیگه )

چون همه شهرها دارن به حد نصاب گسترش و پراکندگی شون میرسن با کمبود زمین تو چند سال آتی مواجه میشیم که این خودش موجب میشه یه موج عظیمی بیاد و قیمتها از اون نرخ درحال افزایششون بسیار فراتر بره

به طور مثال بنده در سال 85 که سنم زیر بیست سال بود پدرم یه زمین که کاربریش کشاورزی بود و بیرون حوزه شهری رو با 2 میلیون و پونصد هزارتومن خریدن الان که تقریبا ده سال ازش میگذره قیمت اون به 55 میلیون تومن رسیده بدون تغییر کاربری ( قراره به زودی طرح هادی شهری به تصویب برسه ) که با اومدن طرح قیمت اون به 80 تومن هم میرسه

پس بنظر من بهترین گزینه الان خرید زمین و زمین و زمین هستش .

طلا ارزش نداره اگه سکه باشه شاید اما زیور الات به هیچ وجه پیشنهاد نمیشه چون موقع فروش اجرت ساخت و مالیات و اینا همگی میخوره تو سرش و به شخصه طلا و بورس و سرمایه گذاری توی بانک هیچ گونه ارزشی نداره .

شرمنده که سرتونو درداوردم فقط به طور مثال خواستم نظرمو بیان کنم .... به دلایل خاصی که تا مطالعه نکنید و دقت نمیدونید چرا خمس و واسه مال و سرمایه پرداخت میکنید شاید لازم نباشه اصلا
با تشکر
با تشکر
ولی من میخام خورد خورد پول جمع کنم. یعنی ماهی 50 تا 100 هزارتومان و با این پول یه متر زمین هم نمیدن !!!

aliiagh

عضو جدید
با سلام خدمت همه اقتصاد دانان عزیز. من رشته ام اقتصاد نیست . اما خیلی دوست دارم یه کتاب ( مثلا در حدود 500 صفحه . حالا یا کمتر یا بیشتر ) بخونم که با کلیات علم اقتصاد آشنا بشم. میخوام با مفاهیم آشنا بشم. میخوام مثلا با خوندن این کتاب بتونم یه تجزیه و تحلیل کلی بکنم. ( نه به صورت ریز ) . طوری که مثلا وقتی تو یه جمع نشسته باشیم و خواستیم یه چیزی درباره اقتصاد مملکت و تورم و تحریم و ... صحبت کنیم بتونیم یه چند تا کلام صحبت کنیم.
خلاصه بگم. یه کتاب میخوام که از اقتصاد چیزهای خیلی خوبی بفهمم و یاد بگیرم. اگه کتابی هست ممنون میشم بهم معرفی کنید. اگه لینک دانلود هم لطف کنید واقعا ممنون میشم . ;)