بررسی آزمون طراحی اسفند 91

وضعیت
موضوع بسته شده است.

-viking-

عضو جدید
بچه ها ی سواااال این امتحان حرفه مهندسان چیه ؟؟؟؟؟؟ی توضیح میدین ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

arkulivand

عضو جدید
بچه ها ی سواااال این امتحان حرفه مهندسان چیه ؟؟؟؟؟؟ی توضیح میدین ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
طراحی یک واحد مسکونی در زمین محدوده که باید داری پارکینگی با 6 جای پارک چهار انباری و در همکف ورودی لابی مسکونی به اضافه یک واحد تجاری آژانس مسافرتی با حداقل 100 متر مربع مساحت هستش و در دیگر طبقات دو طبقه هر طبقه 2 واحد مسکونی که از طرف شمال وشرق و جنوب نور میگیره

reza ar

عضو جدید
پارکینگهای شمالیت ،5 متر فضای پشت پارکو نداره.درضمن 7 متر دهانه ستون واسه سه ماشین کافی نیست و ورودی پارکینگت هم 3 متر نیست(چون هم آکس دستگاه پله)

reza ar

عضو جدید
مشاهده پیوست 141917اینم طرح منه دیر متوجه شدم که ستون b 5 مشکل داره باید یک متر میبردم سمت راست( وقت نبود همه نقشه ها رو اصلاح کنم)
پارکینگهای شمالیت ،5 متر فضای پشت پارکو نداره.درضمن 7 متر دهانه ستون واسه سه ماشین کافی نیست و ورودی پارکینگت هم 3 متر نیست(چون هم آکس دستگاه پله)

mehdi ar

عضو جدید
رمپ چرخشي بايد يه ربع دايره به شعاع 8.25باشه.كه اگر با ايستگاه ورودي ومپ (به طول3.20)جمع بشه از عرض زمين(11متر)بيشتر ميشه
رمپ يكي از نكات مهم طرح بود كه متاسفانه اكثر مهندسين متوجه نشدند

tabalvor

عضو
کروکی پلانا رو اول کشیدم دستی. بعد که همه درست شدن شروع به ترسیم کردم. پارکینگ آخرین بود که اشکالاشو قبول دارم. نوشتم که اون آکس فقط همون ستون رو میشد یک متر به راست کشید. ولی وقت اصلاح نداشتم

reza ar

عضو جدید
کروکی پلانا رو اول کشیدم دستی. بعد که همه درست شدن شروع به ترسیم کردم. پارکینگ آخرین بود که اشکالاشو قبول دارم. نوشتم که اون آکس فقط همون ستون رو میشد یک متر به راست کشید. ولی وقت اصلاح نداشتم
به نظرم باید طراحی از پارکینگ شروع میکردیم(حتی استراکچرو) مسله اصلی پارکینگ و رمپ بود .حل معماری طبقات ساده بود!

mehdi ar

عضو جدید
تنها قانونی رو که در مبحث 4 در مورد قوص در رمپ نوشته شده این هست که قوص رمپ باید با شعات حداقل 5 متر باشه

5متر در مورد قوس چرخش ماشين در پاركينگ. شعاع مياني چرخش رمپ طبق ضوابط شهرسازي تهران 6.5كه شعاع نهايي در رمپ 3.5 ميشه 8.25

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مهندس جان اگه واقعیتو بخوای اصلا نتونستی همکف و زیرزمینو حل کنی.مسکونیم که تک خوابه.بد جور طرحطو ریختی بهم.اما خودت قضاوت کن زیاد برا طراحی وقت نذاشتی و مستقیم رفتی رو ترسیم.سوالات واقعا سخت بودن هر کسیم میگه واقعا با رعایت کل نکات تموم کردم مطمئن باش ..........یا طرح بد در میاد کلشو میکشن یعنی به معنای دیگه ماست مالی.دسته دوم واقعا برا طرح وقت گذاشتن ولی فقط پلانارو رسوندن.اگه مصحح ترسیمات امسالو نگا کنه قشنگ تو 10 تصحیح اولش عیار دستش میاد.من امیدوارم هممون قبولشیم اما باید واقع بینانه فکر کرد.اما واقعا از صمیم قلب برا وقتیکه برا طرحت گذاشتی تا یکی ببینه متشکرم.

به نظرم باید طراحی از پارکینگ شروع میکردیم(حتی استراکچرو) مسله اصلی پارکینگ و رمپ بود .حل معماری طبقات ساده بود!

من واقعا نگران بودم حرفاتون یه کم آرومم کرد اما نمیدونم چی میشه
من دقیقا از پارکینگ و استراکچر شروع کردم با دید دور به پلانها ، ستونگذاری کردم و جای پله رو بادقت انتخاب کردم تا هم طراحی طبقاتم جواب بده هم پارکینگ حل بشه
رمپ رو توی حیاط درآوردم بقل دستیهام زده بودن داخل،وقتی دیدن 3 تا پارکینگم نمیده به نصبحت من گوش کردن
به نماوبرش اصلا نرسیدم و به تمام ریزه کاریهایی که از قبل برنامه داشتم واسشون،
توکل به خدا....واقعا نمیدونم چی میشه

jafarsydi

عضو جدید
من واقعا نگران بودم حرفاتون یه کم آرومم کرد اما نمیدونم چی میشه
من دقیقا از پارکینگ و استراکچر شروع کردم با دید دور به پلانها ، ستونگذاری کردم و جای پله رو بادقت انتخاب کردم تا هم طراحی طبقاتم جواب بده هم پارکینگ حل بشه
رمپ رو توی حیاط درآوردم بقل دستیهام زده بودن داخل،وقتی دیدن 3 تا پارکینگم نمیده به نصبحت من گوش کردن
به نماوبرش اصلا نرسیدم و به تمام ریزه کاریهایی که از قبل برنامه داشتم واسشون،
توکل به خدا....واقعا نمیدونم چی میشه

آگین جان اصلا نگران نباش.من خیلی ها رو میشناسم که نماو برش نکشیدن و قبول شدن.فقط کافیه طرحت درست باشه.جای من باشی چکار میکنی؟امتحان به این راحتی را گند زدم...
من اشتباه خیلی بدی کردم 5تا پارکینگ و 3تا انبار تمام شیت ها رو کشیدم .فقط برش،چون پلها 17 سانتی بود،فقط پلهای 1طبقه اش رو کشیدم از مسکونی ها هم واحد شمالی تک خوابه دراومد.مسکونی خوب شدولی از آژانسه و لابیش خیلی راضی نیستم. اندازه گداری کدهای ارتفاع تو پلان و......و مبلمان هم کردم. این هم طراحی ام شد: http://upcity.ir/images/36835976511070972900.jpg

yasi84

عضو جدید
سلام دوستان
اين طرح منه البته دوخطه و مرتب كشيدم ولي كليتش اينه:
ابعاد پاركينگام استاندارد نشده و به حياط دسترسي ندارم كل رمپ هم داخله!!!New Image.jpg

mehrdad2all

عضو
مشاهده پیوست 141917اینم طرح منه دیر متوجه شدم که ستون b 5 مشکل داره باید یک متر میبردم سمت راست( وقت نبود همه نقشه ها رو اصلاح کنم)

خسته نباشید
اولین طرحی بود که واقعاً لذت بردم.
به جز مشکلات حل پارکینگها، به نظرم هیچ مشکلی نداره و همش نقاط قوته. مثلاً قرار دادن باکس پله در جایی که جلو نور ورودی واحد ها رو نگیره... پلانهای بسیار خوب و حساب شده(چطور وقت داشتید ورودی 45 درجه به واحدها رو حل کنید؟!)...و آس کار شما، همکف با جدایی کامل آژانس و لابی هستش. ضمناً برخلاف نظر خیلی از دوستان، ورود پیاده از پخ کاملاً مجازه. احتمالاً به جای رمپ معلول هم از جک استفاده کردید. ای کاش از رمپ پارکینگتون هم چیزی تو این طرح میذاشتید میدیدیم.
مرسی

arkulivand

عضو جدید
سلام دوستان
ابعاد پاركينگام استاندارد نشده و به حياط دسترسي ندارم كل رمپ هم داخله!!!مشاهده پیوست 142040
اولین نکته ای که به ذهن من میرسه این هستش که طول رمپت برای معلولین کافی نیست چون حداقل برای 1.2متر ارتفاع باید حداقل 28.5متر طول رمپت باشه چون شیب رمپ معلولین 8 درصد هستش و اگر از 3 متر رمپ طولانی تر بشه باید به ازای هر متر اضافه نیم درصد شیب کم بشه و 5 سانت به عرض شیب راهه اضافه بشه که حداکثر برای 9 متر طول میشه 5 درصد شیب و 150 عرض شیب راهه که بعد 9 متر یک پاگرد 1.5 *1.5 میخوای که هر 9 متر تکرار میشه تا به انتهای طول رمپ برسی که نهایتا میشه 28.5 متر Drawifng1.jpg

arkulivand

عضو جدید
راستی در زیرزمین انبار و تاسیسات رو جابه جا کردین و به طبقه همکف آوردین که این هم خودش یک نقطه ضعف محصوب میشه

tabalvor

عضو
خسته نباشید
اولین طرحی بود که واقعاً لذت بردم.
به جز مشکلات حل پارکینگها، به نظرم هیچ مشکلی نداره و همش نقاط قوته. مثلاً قرار دادن باکس پله در جایی که جلو نور ورودی واحد ها رو نگیره... پلانهای بسیار خوب و حساب شده(چطور وقت داشتید ورودی 45 درجه به واحدها رو حل کنید؟!)...و آس کار شما، همکف با جدایی کامل آژانس و لابی هستش. ضمناً برخلاف نظر خیلی از دوستان، ورود پیاده از پخ کاملاً مجازه. احتمالاً به جای رمپ معلول هم از جک استفاده کردید. ای کاش از رمپ پارکینگتون هم چیزی تو این طرح میذاشتید میدیدیم.
مرسی
خیلی ممنون دوست عزیز.
مشکل من این بود که دستم عادت کرده به اتوکد. تمرین ترسیم نداشتم. اولین امتحان نظامم بود.
پارکینگ رو تو کروکیم مشکل نداشت تو ترسیم فهمیدم مشکلاتشو. آخرین ترسیمم بود. اول کروکی همه نقشه ها رو کشیدم حتی مقطع. بعد برعکس شروع کردم به ترسیم. ( اینو قبول ندارم که باید از پارکینگ شروع کرد. اولی وجود نداره همه رو باید با هم کار کنیم من چوب تمرین نکردنو خوردم)

اینکه پله کجا قرار بگیره که بشه تقسیم بندی درست حسابی داشت تو طراحی زیاد دستمون میاد. 45 درجه برای دسترسی واحدها آسونتر به نظرم اومد. یکی از خط های سایت هم 45 بود که به طرح میومد.
انصافا به نظرم یه جای شلوغ رو باید کاملا از مسکونی جدا کرد. (هر چند که بعدا فهمیدم که باید یه دسترسی کوچیک هم میزاشتم چون دو تا از جای پارک ها مال آژانس بوده).
اگه نظام مهندسی هم مخالف دسترسی از پخی برا آژانس بود باز هم همون جا رو میزاشتم برا دسترسی.
احتیاج به رمپ معلول و جک نداشتم. همسطح گرفتم. رمپ ماشین هم تو حیاط همش حل شد. 11 متر عرض حیاط 14 متر طوی حیاط . تقریبا 23 24 متر طول برا رمپ داشیم.

خدا کنه زیاد ترسیم براشون مهم نباشه. الان دیگه دنیا عوض شده نرم افزار کار ترسیم رو انجام می ده.;)

mehdi ar

عضو جدید
سلام دوستان
ابعاد پاركينگام استاندارد نشده و به حياط دسترسي ندارم كل رمپ هم داخله!!!مشاهده پیوست 142040

رمپ سواره بايد از تو حياط بره .درضمن واسه رمپ معلول هر 9متر 1ايستگاه به طول 1.5متر بايد ميزاشتي
ولي پلان طبقات خوب حل شده اگه طول نورگير بين دو خواب 6متر باشه
در پلان پاركينگ پشت هر ماشين 5متر فضا نيياز هست.
درضمن ستون گذاري نكردي؟

-viking-

عضو جدید
طراحی یک واحد مسکونی در زمین محدوده که باید داری پارکینگی با 6 جای پارک چهار انباری و در همکف ورودی لابی مسکونی به اضافه یک واحد تجاری آژانس مسافرتی با حداقل 100 متر مربع مساحت هستش و در دیگر طبقات دو طبقه هر طبقه 2 واحد مسکونی که از طرف شمال وشرق و جنوب نور میگیره

ممنون بابت توضیح ولی منظورم اینه که برا چی این امتحانو می دین ....و چ کسایی می تونن این امتحانو بدن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

arkulivand

عضو جدید
این امتحان برای پروانه اشتغال طراحی هستش که به یک معمار اجازه طراحی معماری میده و کسانی که مدرک کارشناسی معماری دارن میتونن در این امتحان شرکت کنن

jafarsydi

عضو جدید
چرا هیچ کس کارش رو نمیگذاره؟آقایان فقط تو کار اضهار نظراند؟!..............
یه طرح رو بخوای 1 خطی با AutoCad بکشی،1ربع طول نمیکشه

tabalvor

عضو
چرا هیچ کس کارش رو نمیگذاره؟آقایان فقط تو کار اضهار نظراند؟!..............
یه طرح رو بخوای 1 خطی با AutoCad بکشی،1ربع طول نمیکشه

اشتباه نکن من که کارمو گذاشتم. کاش همه کاراشونو بزارن.-- یک خطی 5 مین بیشتر طول نمیکشه;)

jafarsydi

عضو جدید
اینم طرح منه دیر متوجه شدم که ستون b 5 مشکل داره باید یک متر میبردم سمت راست( وقت نبود همه نقشه ها رو اصلاح کنم)
tabalvor
مشاهده پیوست 141917

tabalvorجان، جسارت نشه ولی کل پارکینگ هات مشکل دارند!
1- برای 3 ماشین، فاصله ستونهات باید 7.5 متر باشه(نه 7متر )
2-هر کدام از ماشین ها باید5متر پشتش خالی باشه.که انباریها جلوی 2تا از پارکینگ هات رو گرفته.فکر کنم اگه متورخانه رو کوچیک تر میگرفتی حل میشدفقط اون یکی که پشتش پخیه هست مشکل دار میموند
3-طبق مبحث 4 باید نورگیر بگذاریم،هر چند که جوری طراحی کرده باشی که لازم نباشه...........
4-درب حمام واحد شمالی ات روبه نشیمن باز میشه!کاش درش توی اتاق خواب باز میشید
5-محل قرار گیری داکت متور خانه ات عالی شده.
6-رمپ معلولت کجاست؟زیاد مشخص نیست!اون هم خیلی مهمه
7-
با وجود اینکه طرحت خیلی خوب شده ولی باز هم مشکل داره
بچها فکر کنم اگه پله 4 طرفه میگذاشتیم، خیلی از ایراد ها رفع میشد.من میخواستم کار کنم ولی بگفته خیلی از بچها درست نیست!!!!!!!!!!!!
دست گلت درد نکنه برای طراحی ات.انشاله موفق باشید :gol:
خوش بحالت.من از ترس حلیم افتادم توی دیگ....اصلا حیاط رو ندیدم که میشه توش رمپ گذاشت
نمیدونم قبول میشم یا نه؟! خیلی ناراحتم،امتحان به این راحتی رو...........................
http://upcity.ir/images/36835976511070972900.jpg

saeednasirimajd

عضو جدید
سلام دوستان یه نظر هم به کارمن بدید
تا اونجایی که تونستم سعی کردم ضوابط رو رعایت کنم

پیوست ها

• nezama1-Model.pdf
    66.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • nezamq1-Model.pdf
    126.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Like
واکنش ها: agin

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان یه نظر هم به کارمن بدید
تا اونجایی که تونستم سعی کردم ضوابط رو رعایت کنم

سلام دوست من
ممنون که طرحت رو گذاشتی
1.لابی ورودی مسکونی کجاست ؟ نمیبینمش
اگر اون قسمت شمالیه ، در ورودیش رو فراموش کردین + رمپ معلولین برای ورودی مسکونی
2.اتاق تاسیسات داکت نداره برای انتقال لوله های تاسیساتی به بالا
3.فضاهای پرتی مسکونیها زیادن ، اما در کل طراحیتون خوبه البته به جز اون تراس خیلی بزرگ که به یکی از واحدها دادین
همین موارد به چشمم اومد فعلا.ممنونم بازم دوست عزیز امیدوارم موفق باشین و از این امتحان لعنتی سریلند بیرون بیاین و قبول بشین

وضعیت
موضوع بسته شده است.