اشکال بزرگ اسپیلت

BEKco

عضو جدید
یک نظری وجود دارد که با توجه به اینکه کولر آبی هوای بیرون را به داخل میدهد نسبت به اسپیلت برای سلامتی مفید تر است . ( بخاطر عوض شدن هوا و کاهش co2 داخل ساختمان )
از طرفی نظر دیگر وجود دارد که کولر آبی الئدگی هوا را به داخل منتقل میکند و مضر میباشد .
بهترین کار مستند کردن مطالب به اطلاعات ثبت شده توسط سنسورها میباشد .
برای مقایسه محیطی که با کولر آبی خنک میشود با محیطی که با اسپیلت خنک میشود چه سنسورهایی باید قرار داد و الزامات این کار چیست ؟

1- سنسور co2
2-?

نکته دیگر کاهش رطوبت در اسپیلت است .آیا این هم مضر است ؟
البته در کولر آبی حتما لازم است پنجره باز باشد تا به قول معروف دم نکند .
آیا گذاشتن سنسور رطوبت نیز لازم است .

اخیرا دیده میشود در مکانهای عمومی که عده ای جمع میشوند از اسپیلت استفاده میشود .

جمع بندی مطلب اینکه برای مقایسه عملکرد سلامتی کولر آبی با اسپیلت از چه سنسورهایی باید استفائده شود ؟

moatamed

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک ,
کاربر ممتاز
یک نظری وجود دارد که با توجه به اینکه کولر آبی هوای بیرون را به داخل میدهد نسبت به اسپیلت برای سلامتی مفید تر است . ( بخاطر عوض شدن هوا و کاهش co2 داخل ساختمان )
از طرفی نظر دیگر وجود دارد که کولر آبی الئدگی هوا را به داخل منتقل میکند و مضر میباشد .
بهترین کار مستند کردن مطالب به اطلاعات ثبت شده توسط سنسورها میباشد .
برای مقایسه محیطی که با کولر آبی خنک میشود با محیطی که با اسپیلت خنک میشود چه سنسورهایی باید قرار داد و الزامات این کار چیست ؟

1- سنسور co2
2-?

نکته دیگر کاهش رطوبت در اسپیلت است .آیا این هم مضر است ؟
البته در کولر آبی حتما لازم است پنجره باز باشد تا به قول معروف دم نکند .
آیا گذاشتن سنسور رطوبت نیز لازم است .

اخیرا دیده میشود در مکانهای عمومی که عده ای جمع میشوند از اسپیلت استفاده میشود .

جمع بندی مطلب اینکه برای مقایسه عملکرد سلامتی کولر آبی با اسپیلت از چه سنسورهایی باید استفائده شود ؟

سلام
به نظرم غیر از گازهای الاینده باید ملاک اصلی مقایسه شرایط اسایش باشد
شرایط اسایش ناشی از رطوبت مناسب و دمای مناسب است
پس اندازه گیری دما و رطوبت به نظرمن پارامترهای اصلی اند و بعد از ان تعویض هوا که برای همه فضاها تعداد دفعات تعویض هوا درساعت در استانداردها ذکر شده که متاسفانه اسپلیتها تعویض هوا را انجام نمیدهند
البته کولر ابی قطعن درمناطق خشک بهتر از گازیه اما در منطقه ای که رطوبت بالا باشه تکنولوژی ان که بر پایه تبخیر اب است جوابگو نیست

BEKco

عضو جدید
با توجه به روند سریع استفاده از اسپیلت بنده فکر کردم بهتر است آمار گیری مستدل و معتبر ارائه دهیم .
برای این موضوع باید چکار کنیم ؟
بنظرم یک تیم درست کنیم
تجهیزاتش رو بنده تامین میکنم . دوستان بیان راه کارهای انجام این کار را مشخص کنند .
و البته بنده هیچ ادعایی نسبت به نتیجه بحث ندارم و فقط احساس وظیفه نسبت به سلامتی جامعه کردم

moatamed

کاربر ممتاز
با توجه به روند سریع استفاده از اسپیلت بنده فکر کردم بهتر است آمار گیری مستدل و معتبر ارائه دهیم .
برای این موضوع باید چکار کنیم ؟
بنظرم یک تیم درست کنیم
تجهیزاتش رو بنده تامین میکنم . دوستان بیان راه کارهای انجام این کار را مشخص کنند .
و البته بنده هیچ ادعایی نسبت به نتیجه بحث ندارم و فقط احساس وظیفه نسبت به سلامتی جامعه کردم
فکر خوبیه اما جوابش پیشاپیش روشنه
یکسری محلهای جغرافیایی هستن که اصن نمیشه کولر آبی استفاده کرد چون اونقدر رطوبت بالایه که دیگه تبخیری از اب انجام نمیشه تا در اثر گرمای نهان تبخیر اب ، هوای عبوری رو سرد کنه
ولی در محیطهای خشک خوبه
بعدشم مصرف انرژی خیلی مهمه که باید یه وزنی در بررسی ها داشته باشه اول باید وزن هریک از پارامترها مشخص بشه
بهرحال یک موضوع چند بعدیه
.....
در این مسیر اگه کمکی از من ساخته بود درخدمتم

BEKco

عضو جدید
سلام
با تشکر
اینکه در مناطق با رطوبت بالا کولر آبی کارکرد ندارد قطعی است .
در مناطقی که کولر آبی کارکرد مطلوب دارد دیده میشود که روند سریعی وجود دارد که کولرهای آبی و کانالهای آنرا میکنند و اسپیلت نصب میکنند و دیده میشود که حتی در مکانهای عمومی این اتفاق رخ میدهد .
بنظرم دلیل این کار دو چیز است یکی راحت طلبی و دیگری استدلالی که میشود که کولر آبی آلودگی هوا بیرون را به داخل منتقل میکند.
بنظرم هر دو این مورد قابل چالش است .
درست است که دمای ارائه شده توسط اسپیلت خنک تر است اما هوای داخل محیط عوض نمیشود .
و همچنین انتقال آلودگی بیرون نیز قابل بررسی است .
اگر مستنداتی در اینباره وجود دارد ارائه دهید و اگر وجود ندارد میتوان با ثبت اطلاعات محیطهای مختلف مستند سازی کرد
1- برای اینکه اطلاعات ثبت شده معتبر باشد چه باید کرد ؟ ( یعنی وقتی اطلاعات ثبت شده را مثلا در این سایت منتشر میکنیم عده ای خواهند گفت از کجا معلوم اطلاعات شما درست باشد)
2- ثبت اطلاعات دی اکسید کربن و رطوبت کافیست؟
3- در چند نقطه اطلاعات ثبت شود

moatamed

کاربر ممتاز
سلام
با تشکر
در مناطقی که کولر آبی کارکرد مطلوب دارد دیده میشود که روند سریعی وجود دارد که کولرهای آبی و کانالهای آنرا میکنند و اسپیلت نصب میکنند و دیده میشود که حتی در مکانهای عمومی این اتفاق رخ میدهد .
بنظرم دلیل این کار دو چیز است یکی راحت طلبی و دیگری استدلالی که میشود که کولر آبی آلودگی هوا بیرون را به داخل منتقل میکند.
درست است که دمای ارائه شده توسط اسپیلت خنک تر است اما هوای داخل محیط عوض نمیشود .
اگر مستنداتی در اینباره وجود دارد ارائه دهید و اگر وجود ندارد میتوان با ثبت اطلاعات محیطهای مختلف مستند سازی کرد
1- برای اینکه اطلاعات ثبت شده معتبر باشد چه باید کرد ؟ ( یعنی وقتی اطلاعات ثبت شده را مثلا در این سایت منتشر میکنیم عده ای خواهند گفت از کجا معلوم اطلاعات شما درست باشد)
متن پست شمارو خوندم
اجازه بدین یکی دوروزی روش فکر کنم جوابتونو پست میذارم

eb@d

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
با تشکر
سلام دوست عزیز من در مورد سه تا سوالی که کردید اطلاعات کاربردی ندارم ولی طبق گفته دوستمون چیزی که در راه اندازی سیستمهای حرارتی و برودتی مهم هست یک نقطه اسایش مصرف کننده هست که بخش عمده اون مربوط به دمای محیط و رطوبت موجود در فضا هستش و بخش دیگش ارزان بودن و بهینه بودن اون سیستم هست. فاکتورایی که شما بررسی کردین و ومیخاین درموردش تحقیق کنین(الایندگی) تابع عوامل زیادی هست مثل اینکه اون شهر در چه منطقه آب و هوایی هستش و تراز الایندگی اون شهر چقدر هستش. مسلما در یه شهر کوچیک و تمیز که در منطقه خشک هست مردم رغبت بیشتری به استفاده از کولرهای ابی دارن. چون علاوه بر کمتر بودن هزینه تجهیزات رطوبت رو هم در حد مطلوب بالا میبره
اما در مورد قسمتی از حرفاتون که پر رنگش کردم:این کار از دیدگاه تاسیساتی کار اشتباهی نیست بعضی اماکن عمومی مثل مساجد و حسینیه ها و.... که افراد زیادی در اون حضور دارن بدلیل حرارت بدن افراد و تنفسشون رطوبت اشباعش بالاتر از میزان اسایش میره و به همین دلیل نیاز هستش که این رطوبت جمع آوری و دفع بشه

BEKco

عضو جدید
اما در مورد قسمتی از حرفاتون که پر رنگش کردم:این کار از دیدگاه تاسیساتی کار اشتباهی نیست بعضی اماکن عمومی مثل مساجد و حسینیه ها و.... که افراد زیادی در اون حضور دارن بدلیل حرارت بدن افراد و تنفسشون رطوبت اشباعش بالاتر از میزان اسایش میره و به همین دلیل نیاز هستش که این رطوبت جمع آوری و دفع بشه

سلام
بالا بودن دبی هوای کولر ابی و تخلیه هوا این مشکل را میتواند حل کند. ضمن اینکه مساجد هم میتوانند در هر دو نوع اسپیلت و کولر آبی مورد بررسی آماری باشند
در رابطه با شهرهای آلوده نیز میتوان امار گیری کرد البته اگر اپلیکیشنی در این رابطه وجود نداشته باشد

sabadi

عضو جدید
سلام
بالا بودن دبی هوای کولر ابی و تخلیه هوا این مشکل را میتواند حل کند. ضمن اینکه مساجد هم میتوانند در هر دو نوع اسپیلت و کولر آبی مورد بررسی آماری باشند
در رابطه با شهرهای آلوده نیز میتوان امار گیری کرد البته اگر اپلیکیشنی در این رابطه وجود نداشته باشد

سلام

ببین نباید از رطوبت به همین سادگی گذشت
رطوبتی که از کولر داره خارج میشه فکر کنم طرفای 90 درصد شایدم بالاتر باشه این رطوبت تو مدت زمان میتونه باعث اسیب دیدگی افراد بشه که فکر کنم تو چشم ترینشون درد های استخوانی باشه

eb@d

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
متوجه منظورتون از تخلیه هوا نشدم؟تخلیه با چی؟
این سیستمی که میگید کاربردی نیست بجای این کار به راحتی میتونید از هوا ساز با نسبت اختلاط بالا استفاده کنید(اختلاط هوای بیرون و هوای در گردش داخل)این سیستم علاوه بر دارا بودن مزیتهای سیستمهای بالا رطوبت کمتری رو وارد فضاتون میکنه

moatamed

کاربر ممتاز
قطعن بهترین سیستم استفاده از دستگاه هوارسان هست که هم میشه به دمای مورد نظر رسید هم با اضافه کردن رطوبت زن به رطوبت مورد نظر رسید هم با اضافه کردن هوای تازه .....
اما چون راهبری مشکلتر و هزینه بالاتری داره کمتر سراغش میرن
خوب دربخش زیادی از شمال و جنوب کشور ما به علت رطوبت بالا امکان استفاده از کولر ابی نیس پس ناچارن واحدهای کوچیکتر میرن سراغ کولز گازی
اما در مناطق معتدل و خشک: در این مناطق خصوصن شهرهای کوچکتر عامل اصلی انتخاب سیستم سرمایش که کولر ابیس بعلت هزینه اولیه پایین تر و مصرف انرژی پایین تره یک کولر ابی متوسط حدود 300 وات برق مصرف میکنه و لی یه کولر گازی متوسط حدود 2500 وات که این نتیجش در ادلین قبض برق خودشو نشون میده لذا عده زیادی دیگه دنبال بقیه مزایا و معایبش نیستن... که البته انصافن در اکثر مناطق هوای مطبوع و خوبی هم درخروجیش داره
حال بحثی که درمورد وجود گازهای الاینده در فضای شهرها شده مگر چند درصد شهرهای ما دارای هوای الوده زیاد هستند اونم در فصل تابستان چون اکثر الودگی ها به علت سردی و وارونگی هوا در فصل پاییز پیش میاد...و این شهرها چند روز و چن ساعت در مواقعی که کولر ابی کار میکنه الوده هستن؟؟؟ که شاید دراوردن امارش فقط زمان بخواد و گرنه کار خیلی سختی نیست..
ادامه در پست بعدی...

moatamed

کاربر ممتاز
اگر چه دمای خروجی کولر گازی ممکنه به ظاهر مطبوع باشه اما برای خصوصن مکانهای با تراکم جمعیتی بیشتر تنها استفاده از این دستگاه مار بسیار اشتبتاهیه چون خود انسانها با تنفس هوا در بازدم خود انرا به گازهای منوکسید و دی اکسید کربن تبدیل میکنن و حتی میتوان گفت اگه در یک فضای بسته فقط از کولر گازی استفاده بشه و هوایی تعویض نشه حتی بعد چن ساعت... همه افراد به سمته مرگ خواهند رفت
من خودم امفی تاتری رو بلدم که دستگاه هوارسان رو جمع کردن و پنج تا اسپلیت گذاشتن متاسفانه همه حضار بعد از چن دقیقه شروع به خمیازه کشیدن میکنن و سخنرانا همه معترض میشن که
چرا مستمعین همه خوابن غافل از اینکه همه به سمت موت دارن میرن... متاسفانه این کارم توسط یک مهندس مکانیک با سابقه که من میشناسمش انجام شده و ....
بنابراین کولر ابی در مناطقی که امکانش باشه بسیار بهتر از کولر گازیه چه از لحاظ فنی و چه اقتصادی... و من خودم همیشه تو کارام به مالکین توصیه میکنم
ادامه...

moatamed

کاربر ممتاز
انجام تحقیق مطابق انچه شما فرموده این اگرچه بعنوان یک تحقیق علمی خوبست اما در عمل شاید کاربرد انچنانی نداشته باشد چون بردن گازهای مضر بداخل تو سط کولر ابی به نظرمن انقد مسعله خطرناکی نیست ( این فقد نظرم هست بصورت تجربی و بدون امار دقیق..) علیذا اگر بخواهید تخقیقی انجام شود:
1-ابتدا باید شهرهایی که مشکل الودگی هوا دارند و میزان الودگی مشخص بشه
2- ایا این الودگی در فصل تایستان که کولر استفاده میشه چقدر وجود داره
3-ایا در عبور هوای الوده از روی ابی که درحال تبخیر شدنه چه اتفاقی میفته ایا این عمل مثله یه فیلتر تصفیه عمل نمیکنه و ترکیبات هوای عبوری را اصلاح نمیکنه؟
4-رطوبت هوایی که توسط کولر ابی بداخل فضا برده میشه ایا چقدر برا سلامتی مضره.... این حرفایی که توسط عامه مردم در مورد درد مفاصل واینا گفته میشه چقد صحت داره...
5-با توجه به پنجره های یو پی وی سی که متداول شده و کاملن درز بنده یک خانواده مثلن پنج نفره در روز چقد گازهای دی اکسید و منوکسید کربن تولید میکنن... ایا اگر این هوا باکولر گازی سرد بشه و تعویض نشه چه اتفاقی می افته . بعد چند ساعت شرایط داخل خطرناک میشه؟
6- مقدارمصرف انرژی برق و سرمایه گذاری اولیه چه سهمی ازاین تحقیق داره
7- ایا هدف اینه که به کولر های گازی داکتی برسین یا نه همیجور فقط فرق اسپلیت دیواری با کولر ایی..

BEKco

عضو جدید
ببین نباید از رطوبت به همین سادگی گذشت
رطوبتی که از کولر داره خارج میشه فکر کنم طرفای 90 درصد شایدم بالاتر باشه این رطوبت تو مدت زمان میتونه باعث اسیب دیدگی افراد بشه که فکر کنم تو چشم ترینشون درد های استخوانی باشه
سلام
البته محیطی که کولر آبی داره لازم است یک پنجره باز باشد تا هم رطوبت کنترل شود و هم هوا که از دریچه وارد میشود خارج شود .
شما دیتایی دارین که در محیطی که کولر آبی داره رطوبت چقدره ؟ و ایا در حد ضرر است ؟
نکته دیگر اینکه احساس ما این است که هنگام خواب کولر آبی باعث درد استخوان میشود .ایا این فقط مربوط به خواب است یا در بیداری هم وجود دادرد اما متوجه نمیشویم؟ آیا این مشکل با یک سیستم کنترل مناسب کولر قابل حل است ؟
از آن طرف رطوبت در محیط دارای اسپیلت چقدر است ؟ آیا آن رطوبت کم ضرر ندارد؟

BEKco

عضو جدید
متوجه منظورتون از تخلیه هوا نشدم؟تخلیه با چی؟
این سیستمی که میگید کاربردی نیست بجای این کار به راحتی میتونید از هوا ساز با نسبت اختلاط بالا استفاده کنید(اختلاط هوای بیرون و هوای در گردش داخل)این سیستم علاوه بر دارا بودن مزیتهای سیستمهای بالا رطوبت کمتری رو وارد فضاتون میکنه

هوای خارج شده از کانال کولر آبی از یک جا خارج میشود ( هوا عوض میشود )
در رابطه با هواساز که مشکلی نیست چون هم هوا از بیرون می آورد .
این بحث در رابطه با سیستم سنتی سرمایش در منناطق خشک است که تا قبل از این کولر آبی بوده و الان به سمت اسپیلت میرود

BEKco

عضو جدید
من خودم امفی تاتری رو بلدم که دستگاه هوارسان رو جمع کردن و پنج تا اسپلیت گذاشتن متاسفانه همه حضار بعد از چن دقیقه شروع به خمیازه کشیدن میکنن و سخنرانا همه معترض میشن که
چرا مستمعین همه خوابن غافل از اینکه همه به سمت موت دارن میرن... متاسفانه این کارم توسط یک مهندس مکانیک با سابقه که من میشناسمش انجام شده و ....

ادامه...
بنده هم همین چیزها رو دیدم که به فکر این موضوع افتادم .

moatamed

کاربر ممتاز
بنده هم همین چیزها رو دیدم که به فکر این موضوع افتادم .

با توجه به مطالبی که در پستای قبلی من وسایر دوستان ذکر کردیم اگه خواستین کار عملی شروع کنین و اطلاعات تاسیسات مکانیکی خواستین ... من باهاتون همکاری میکنم

BEKco

عضو جدید
هر جا میرم میبینم این اسپیلتها مثل ملخ زیاد میشه . رفتم مسجد کولر ظآبی ها رو جمع کرده دو تا اسپیلت گذاشته . تو این محیط حداقل 400 نفر آدم هست . بو میپیچه . آدم نفسش در نمیاد .
کارشناسان مهندسان
کی باید به مردم بگه ؟ کی باید تحقیق ارائه بده ؟
تازه با این سرعتی که ما داریم از پیشرفت اسپیلت میبینیم امروز داشتم فکر میکردم نکنه تو مجلس تو جلسه هیئت دولت تو مراکز تصمیم گیری این اسپیلت رو بزارن . وقتی هوای تازه نیاد مخ تعطیل میشه . بعد با این شرائط میخوان تصمیم گیری کنن.

BEKco

عضو جدید
اخباری که در این چند روز منتشر شده افزایش 25 درصدی و 35 درصدی مصرف برق در بعضی مناطق تهران ، خالی شدن نیمی از سد کارون 4 برای تولیذ برق . مصاحبه کرده گفته برق تو ایران از همه جای دنیا ارزون تره از ابزار گران کردن برق برای مهار مصرف باید استفاده کرد و....
از اون طرف الان دارن میگن با این رشد فعلی مصرف ، کابلها و ترانس ها جواب نمیدن و خطر ذوب شدن دارن .
ای کاش اداره برق از قبل اطلاع رسانی میکرد که این مشکلات پیش میاد .

moatamed

کاربر ممتاز
اخباری که در این چند روز منتشر شده افزایش 25 درصدی و 35 درصدی مصرف برق در بعضی مناطق تهران ، خالی شدن نیمی از سد کارون 4 برای تولیذ برق . مصاحبه کرده گفته برق تو ایران از همه جای دنیا ارزون تره از ابزار گران کردن برق برای مهار مصرف باید استفاده کرد و....
از اون طرف الان دارن میگن با این رشد فعلی مصرف ، کابلها و ترانس ها جواب نمیدن و خطر ذوب شدن دارن .
ای کاش اداره برق از قبل اطلاع رسانی میکرد که این مشکلات پیش میاد .

سلام
خوب زیرساختای کشورو باید درست میکردن.... نمیشه مردم چه گناهی کردن میخوان در اسایش باشن....اقا اب استفاده نکنین برق استفاده نکنین گاز استفاده نکنین... اونوقت ادعای ایران 150 میلیونی هم میکنن
ای کاش در اون سالهایی که درامد نفتی کشور از پارو بالا میرفت و اونقد حرف اراجیف.... تحویل ملت میدادن و دلارهارو برا .... میفرستادن بخشیش خرج زیرساختای کشور میشد

BEKco

عضو جدید
این مطلب رو در یک سایت تاسیساتی درباره اسپیلت کسی گذاشته بود :
با سلام خدمت شما دوستان
اما نمیدانید که من دلی دارم دریا و از انجا که مرکب من بسیار پر مصرف است هوس داشتن تیاره دارم تا در این ترافیک جان فرسا بتوانم پس از پرواز از بام تهران یک راست در سواحل نیلگون مالزی فرود ایم پس نیاز دارم به جای گزمگی ساختمان با یخچال ساز سر کوچه مان تفاهم نامه نوشته و این اسپلیت را به خرد این رعیت مسکن خواه دهیم تا تهویه مطبوع را با طبع خود به پیش بریم واما کجایی داروغه که من دارم حال و پول و برق این مردم را به قولهای چین میدهم تا شاید تکه نانی بیش تر بیابم والبته فربه تر گردم وروزی از فرط چاقی مرید طبیب
دوستان راستی من دوره کار اموزیم در یک مکتب به نام یخچال سازی سپری شده است

این سرعت افزایش استفاده از اسپیلت عاقلانه نیست . بحثهایی هم شد که استفاده از اسپیلت در شرائط غیر شرجی نه اقتصادی نیست که هیچ بلکه برای سلامت مفید نیست

moatamed

کاربر ممتاز
این مطلب رو در یک سایت تاسیساتی درباره اسپیلت کسی گذاشته بود :
با سلام خدمت شما دوستان
اما نمیدانید که من دلی دارم دریا و از انجا که مرکب من بسیار پر مصرف است هوس داشتن تیاره دارم تا در این ترافیک جان فرسا بتوانم پس از پرواز از بام تهران یک راست در سواحل نیلگون مالزی فرود ایم پس نیاز دارم به جای گزمگی ساختمان با یخچال ساز سر کوچه مان تفاهم نامه نوشته و این اسپلیت را به خرد این رعیت مسکن خواه دهیم تا تهویه مطبوع را با طبع خود به پیش بریم واما کجایی داروغه که من دارم حال و پول و برق این مردم را به قولهای چین میدهم تا شاید تکه نانی بیش تر بیابم والبته فربه تر گردم وروزی از فرط چاقی مرید طبیب
دوستان راستی من دوره کار اموزیم در یک مکتب به نام یخچال سازی سپری شده است

این سرعت افزایش استفاده از اسپیلت عاقلانه نیست . بحثهایی هم شد که استفاده از اسپیلت در شرائط غیر شرجی نه اقتصادی نیست که هیچ بلکه برای سلامت مفید نیست

سلام
ازنظر اقتصادی خوب بعله مقرون به صرفه نیست اما از نظر سلامتی برای مکانهای کوچک مسکونی که اصلن مشکلی به نظر من نداره و برای مکانهای عمومی هم باید از نوع کانالی که بتوان هوای تازه اون فضارو هم تامین کرد استفاده نمود بنابراین اگه کسی توان پرداخت پول برقشو داشته باشه به نظر من سرمایش مطبوعی داره....

BEKco

عضو جدید
به هر حال این مقوله نیاز به تحقیقات دارد .
در سرمایش مطلوب اسپیلت که شکی نیست . اما میزان رطوبت و co2 در مکانهای عمومی و غیر عمومی بایذ اندازه گیری شود و لازم است مقادیر عملی ارائه شود .