یک سوال: cfd رو دقیق توضیح بدین؟

shahrameng

کاربر فعال
دوست من من پیشنهاد می کنم ترجمه کلمه به کلمشو توجه بشه ولی در کل شامل حل عددی مسائل مهندسیه با کلی حواشی مثل طراحی مش و....اما سی اف دی یه دنیاست و نمی شه به راحتی تعریفش کرد در کتابهای مختلف تعاریف زیادی براش ارائه شده

sadeghforghani

کاربر فعال
سلام

CFD مخفف Computational Fluid Dynamics یا همون دینامیک سیالات محاسباتی هستش
یعنی بررسی دینامیک سیالات با محاسبه
یعنی استفاده از روش های محاسباتی موجود در بررسی دینامیک سیالات
اساس CFD معادلات ناویر استوکس و پایستگی انرژی هستش و البته اصل بقای جرم
در شرایط خاص مثل احتراق، سیالات تراکم پذیر، مواد متخلخل، سیالات دو فازی و ... تعدادی معادله کمکی هم وجود داره که باید حل بشه که به خاطر نوع خاص سیال یا واکنش هستش
برای حل معادلات از روش های محاسباتی استفاده میشه
به طور ساده یعنی اینکه کل فضایی که سیال قرار داره رو میدان محاسباتی فرض کرده و اونرا شبکه بندی می کنند و سپس در نودهای شبکه، معادلات موجود را حل می کنند
علت این شبکه بندی هم اینه که با توجه به اینکه سیال ما یک ماده پیوسته است، و البته با توجه به اینکه نمی تونیم معادلات را برای تک تک ذرات سیال حل کنیم، سیال را به صورت گسسته و شبکه شبکه فرض می کنیم
برای حل معادلات هم از روش های تفاضل محدود، حجم محدود و یا المان محدود استفاده می شه
بسته به نوع جریان که پایا باشه و یا گذرا، یک حد برای اتمام محاسبات در نظر گرفته میشه
منظور از جریان پایا، جریان بدون تغییر نسبت به زمان هستش و منظور از جریان گذرا، جریانی هستش که با زمان تغییر می کنه
با حل معادلات در یک میدان، فشار و دما در کل میدان محاشبه میشه و در حقیقت میشه گفت که شرایط فیزیکی میدان مشخص میشه
البته CFD یک دنیایییه و قطعا در این 4 سطر قابل توضیح نیست
امیدورام توضیحاتم مفید باشه

یا علی

rahim raki

عضو جدید

mahdi_one11

عضو جدید
سلام
خوبید؟
میشه اگه لینک کتای سیالات مانیون یا طراحی شیگلی دارید بهم بدید؟؟؟(هر دو تر جمش)
ممنون میشم
واقعا لازم دارم و کتابمو دزدیدن
خواهش

uve

عضو جدید
توسعه و پیشرفت علوم کامپیوتر و استفاده اززبان برنامه نویسی سبب پیدایش دینامیک سیالات محاسباتی جهت حل عددی معادلات مکانیک سیالات در قرن حاضر گردید. به بیان دیگر، CFD یک روش جدید سریع و کاربردی در دنیای امروز است که به حل معادلات مکانیک سیالات می‌پردازد. در صورت انتخاب هندسه مناسب، شرایط مرزی مناسب و از همه مهم‌تر شبکه مناسب جهت حل می‌توان به نتایج بسیار خوب و مطمئن در مسائلCFDرسید. جهت شناخت خطاها ورفع آن‌ها نیاز به درک و تفکر درست از مسئله و دینامیک سیالات می‌باشد. اگر بخواهیم مراحل کاری حل یک مسئله به صورت عددی CFDرا بیان کنیم می‌توانیم مراحل زیر را به اختصار نام ببریم:1.مدل‌سازی هندسی مسئله2.تولید شبکه مناسب برای حل3.انتخاب معادلات مناسب4.تعریف شرایط مرزی5.گسسته سازی معادلات6.اجرای برنامه کامپیوتری7.نتایج آماری و نموداری ...........................البته کتاب هایRahim raki خوبه....ولی به نظر من بهترینش همون Versteeg و کمی اندرسونه

1ComputationalFluid Dynamics

ali-gold

کاربر فعال
سلام دوستان سوال داشتم:

فلوئنت براساس المان محدوده؟

بعد اجزای محدود که میگن همون المان محدود هستش؟

ممنون با تشکر

anishtain4

عضو جدید
سلام دوستان سوال داشتم:

فلوئنت براساس المان محدوده؟

بعد اجزای محدود که میگن همون المان محدود هستش؟

ممنون با تشکر

فلونت بر اساس حجم محدود هست، انسیس بر اساس المان محدود. اجزای محدود همون المان محدود هست.

Computantional Fluid Dynamics
دینامیک سیالات محاسباتی :
اگه معادلات حاکم بر سیالات به صورت تحلیلی نتونیم حل کنیم ، با استفاده از روش های معروف CFD:
1. FDM
2.FVM
3.FEM
به راحتی حل میشن.
OK?

امیر 1224

عضو جدید
Computantional Fluid Dynamics
دینامیک سیالات محاسباتی :
اگه معادلات حاکم بر سیالات به صورت تحلیلی نتونیم حل کنیم ، با استفاده از روش های معروف CFD:
1. FDM
2.FVM
3.FEM
به راحتی حل میشن.
OK?

فقط به راحتی که فرمودند نسبت به حل تحلیلی و دقیقش هست وگرنه همچینا هم راحت نیست.:D

بالا