گرد آوری اطلاعات فنی مهندسی شیمی

k_siroos

مدیر بازنشسته
مرسی از توضیحات کامل شما ...

به نظر تعدادی از امکانات برای شروع کار باعث حجیم شدن کار و سنگ بزرگ می شوند ;)

2- تقویم و تاریخ و ساعت فارسی
3- سایر امکاناتی مانند محاسبات
7- امکان ارسال و دریافت ایمیل داخل نرم افزار
8- امکان مرور سایتهای اینترنتی
9- امکان داون لود نرم افزارها و فایلها داخل نرم افزار
10 - امکان پخش فیلم و فایلهای صوتی داخل نرم افزار

به نظر من بخش ها بالا می تواند بعد از آماده شدن (یا تکمیل جزئی کار) و در ویرایش های تکمیلی ارائه شود .

فعلا جستجوی انگلیسی مد نظر باشد به نظر من بهتر است (انگلیسی به فارسی)

علاوه بر این امکانات ، درصورتی که بشود آخرین سرچ های صورت گرفته در نرم افزار را به نحوی مشاهده کرد، چیز جالبی میشه.

در رابطه با همکار در برنامه نویسی هم با توجه به اینکه شما وارد تر هستین یک تاپیک درخواست بدین تا دوستانی که امکان همکاری دارند برای کمک اعلام آمادگی کنند.

مرسی از توضیحات کامل شما ...
به نظر تعدادی از امکانات برای شروع کار باعث حجیم شدن کار و سنگ بزرگ می شوند ;)
2- تقویم و تاریخ و ساعت فارسی
3- سایر امکاناتی مانند محاسبات
7- امکان ارسال و دریافت ایمیل داخل نرم افزار
8- امکان مرور سایتهای اینترنتی
9- امکان داون لود نرم افزارها و فایلها داخل نرم افزار
10 - امکان پخش فیلم و فایلهای صوتی داخل نرم افزار
به نظر من بخش ها بالا می تواند بعد از آماده شدن (یا تکمیل جزئی کار) و در ویرایش های تکمیلی ارائه شود .
فعلا جستجوی انگلیسی مد نظر باشد به نظر من بهتر است (انگلیسی به فارسی)
علاوه بر این امکانات ، درصورتی که بشود آخرین سرچ های صورت گرفته در نرم افزار را به نحوی مشاهده کرد، چیز جالبی میشه.
در رابطه با همکار در برنامه نویسی هم با توجه به اینکه شما وارد تر هستین یک تاپیک درخواست بدین تا دوستانی که امکان همکاری دارند برای کمک اعلام آمادگی کنند.

منظور بنده از فهرستی که ارائه دادم این نبود که همین الان همه را بنویسیم
بلکه اگر بخوایم جدیت داشته باشیم حد اقل یک سال وقت میبرد تا این امکانات همه داخل نرم افزار جا بگیرد

دو تا فهرست نوشته بودم یکی اولویت و امکانات اولیه و دومی امکانات اختیاری

فعلا در زمان حال ما روی حد اقل امکانات برنامه ریزی میکنیم و به مرور زمان امکانات دیگر را به ان اضافه خواهیم کرد.

در اصل من با فهرست کردن امکانات خواستم یک برنامه ریزی دراز مدت انجام بدهم.

====================

و اما نرم افزار:

تابحال سه تا نرم افزار که به درد کار ما میخورد تهیه کرده ام

1-
نرم افزار اضافه کننده اطلاعات به داخل بانک اطلاعاتی اکسس که شامل یک نرم افزار نوشته شده به زبان سی شارپ
و یک فایل خالی بانک اطلاعاتی اکسس است که به مرور زمان اطلاعات فارسی و انگلیسی داخل ان وارد خواهد شد.

2-
نرم افزار دیکشنری نوشته شده با زبان برنامه نویسی سی شارپ که بانک اطلاعاتی ان به صورت استاندارد فایل XML میباشد
و اطلاعات داخل بانک اطلاعاتی قابل ویرایش به وسیله کلیه ادیتورهای استاندارد میباشد که البته ادیتور مناسبی هم ارائه خواهد شد
تا هر فردی خواست بتواند انر ا ویرایش نماید. اما پیشنهاد میکنم افرادی ان را ویرایش نمایند که امکان سوء استفاده و خرابکاری به حد اقل برسد

3-
نرم افزار مدیریت کتابخانه که از فایل یک بانک اطلاعاتی اکسس استفاده مینماید
این بانک اطلاعاتی را همانند نرم افزار شماره یک که در بالا اشاره شد هم میتوان با نرم افزارهای مختلف ویرایش کرد و هم با خود نرم افزار اکسس
ویرایش و اطلاعاتی را به ان کم و زیاد کرد.

هر سه نرم افزار را دارم تکمیل میکنم بفرستم اینجا بررسی کنید و هر کدام مورد پسند بود با ان کار رو ادامه بدیم.

در یک جمله خلاصه ما برای گرد اوری اطلاعات یا به یک نر افزار افیس و اکسس نیاز خواهیم داشت یا یک ویرایشگر متن فارسی و انگلیسی مثل نوت پدnotepad
و یا هیچ کدام که با نرم افزاری که تهیه میکنیم امکان ویرایش را خواهیم داشت.

سلام دوستان امروز جمعه کلی کار داشتم گذاشتم برای بعد و نشستم این فرهنگ لغت را جور کردم

با اینکه ایراد زیاد داره ولی قابل استفاده است.

داخل شاخه به نام Dictionaries دو تا فایل با پسوند XML هستند که نوعی فایل تکست و متن هستند

و در عین حال بانک اطلاعاتی هستند که میتوان انها را ویرایش کرد.

چون داخل انها متن فارسی هم هست باید از یک نرم افزار استاندارد که یونیکد را ساپورت کند استفاده کنید.

نرم افزارش را هم Chemdic یا Chemical Dictionary نامگذاری کردم و به مرور زمان امکاناتی بهش اضافه میکنیم

از رفقای انجمن برنامه نویسی و کامپیوتر کمک خواستم اگر بیان کمک پروژه ما خیلی بهتر از این میتونه در بیاد.

در هر حال اگر ایراد داشت ببخشید اینجا ایراداتش رو یک یک اعلام کنید تا فهرست کنیم و به مرور برای بهینه سازی ان کار کنیم.

توی محیط ویژوال استودیو و با زبان برنامه نویسی سی شارپ نوشته شده و از یک دوست خوزستانی رشته کامپیوتر هم کمک گرفتم

بانک اطلاعاتی را هم دوستان دیگه ای انجام داده بودند که مطالب تخصصی را هم از این به بعد ما اضافه میکنیم به امید خدا.

چند سال بود برنامه نویسی نکرده بودم یه کم یادم رفته بود زنگارهای مغزم باز شد ولی امید وارم در اینده بهتر از این کار کنیم.

قبل از اجرای برنامه به نکات زیر توجه فرمائید:

1- هر نرم افزاری که از اینترنت میگیرید با ضد ویروس چک کنید تا مشکلی پیش نیاید.

2- این نرم افزار با فناوری چهارچوب نسخه 4 دات نت .NET Framework 4.0 نوشته شده است لذا اگر برنامه اجرا نشد و پیام خطا داد
احتمالا ویندوز شما اپدیت نیست و باید چهارچوب دات نت نسخه 4 را نصب فرمائید.

3- این یک نرم افزار ازمایشی است که برای اولین بار امروز تولید شده است و لذا مسلما پر از ایرادات و اشکالات ممکن است باشد
پس شکیبا باشید و نظرات خود را به صورت یک لیست مرتب بنویسید تا به مرور زمان انها را در نرم افزار مد نظر قرار دهیم.

4- امکانات زیادی به این نرم افزار اضافه خواهند شد لذا اگر ایده ای و یا امکاناتی به نظرتان میرسد اعلام فرمائید تا انها را در صف امکانات اینده قرار دهیم.

5- امید واریم از این نرم افزار استفاده نمائید و برایتان مفید باشد.

پیوست ها

• chemdic.rar
    1.1 مگایابت · بازدیدها: 0

k_siroos

مدیر بازنشسته
خیلی عالی بود ... دست شما درد نکنه . حرف نداشت :w17::w27:

فقط چند تا سوال برام پیش اومد :

گروه مهندسی شیمی آرتان شما به تنهایی هستید یا گروه حقیقی خاصیه ؟؟؟

فایل های مورد نظر که در آن اطلاعات لغات موجود هست کدوم هاست ؟

نحوه ویرایش فایل ها به چه صورته ؟؟؟

من از مدیران تالار درخواست می کنم این تاپیک رو مهم کنند و توجه بیشتری بهش داشته باشند ؛ ایشالا کار خیلی خوبی حاصل میشه .
:gol:

خیلی عالی بود ... دست شما درد نکنه . حرف نداشت :w17::w27:
فقط چند تا سوال برام پیش اومد :
گروه مهندسی شیمی آرتان شما به تنهایی هستید یا گروه حقیقی خاصیه ؟؟؟
فایل های مورد نظر که در آن اطلاعات لغات موجود هست کدوم هاست ؟
نحوه ویرایش فایل ها به چه صورته ؟؟؟
من از مدیران تالار درخواست می کنم این تاپیک رو مهم کنند و توجه بیشتری بهش داشته باشند ؛ ایشالا کار خیلی خوبی حاصل میشه .

سلام
خواهش میکنم خوشحالم که مفید واقع شد

1-
راستش توی تاپیکی که برای طراحی پالایشگاه داشتیم و اقا حامد لطف کردند ان را قفل کردند و فرمودند دیگه ادامه ندم
چند تا از دوستان مانند Vahid.Gerrad و غیره فعالیت داشتند.
تا اینکه ایشان و سایر دوستان مانند آقای Amir Ghasemiyan و غیره تاپیکی درست کردند با نام

بررسی یک پالایشگاه و اینکه برای طراحی یک پالایشگاه چه اطلاعاتی نیز داریم؟

لینک زیر:

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/310918

که در اونجا داریم روی طراحی یک واحد پالایشگاهی خیلی ساده کار میکنیم
توی اون تاپیک پیشنهاد دادم که اگر گروه اسم داشته باشه و پروژه هم اسم داشته باشه سریعتر و بهتر رشد میکنه
بنابر این بعد از کلی بحث و پیشنهاد اسمهای زیاد اخر سر کلمه آرتان برای گروه و پروژه دخان برای پروژه را انتخاب کردیم
البته امروز یک کلمه جدید پیدا کردم با نام قالان که به معنی ابدی هست و میخوام به جای کلمه دخان اسم پروژه باشه قالان
و به طور خلاصه ارتان همین چند تا کاربری هستیم که توی اون تاپیک جمع شدیم اما کلمه ارتان توی کشور جاهای زیادی توی اسم شرکتها استفاده میشه
اما من تابحال جائی گروه مهندسی شیمی ارتان نشنیده ام.

2-
فایلهای مورد نظر با پسوند XML هستند که داخل شاخه Dictionaries قرار دارند و دو تا هستند

3-
فایلها را میتوان با ویرایشگر متن که کاراکترهای اضافی داخل فایل تزریق نکنه ویرایش کرد
اما نرم افزارهای ویرایشگر اچ تی ام ال یا ویرایش وب بهتر هستند
مثلا DreamWeaver یا Notepad++ یا سیلور لایت مایکروسافت و غیره ...
احتمالا ورد هم بتونه ویرایش کنه اما تست نکرده ام.

4-
بنده در مقابل چیزائی که از این انجمن یاد گرفته ام وظیفه خود دانستم این کار کوچیک رو انجام بدم
مدیران مهم کنند یا نکنند بنده بازم به وظیفه ام عمل میکنم.
البته مدیران میدانند که چه قدر در حق بنده لطف کرده اند.
اما در هر حال بازم در حد توان در خدمتم.

آخرین ویرایش:
1- نفت شیرین : نفتی که مقدار گوگرد ان کم باشد

2- نفت ترش : نفتی که گوگرد ان زیاد باشد

3- گاز شیرین: گازی که گوگرد ان کم باشد

4- گاز ترش : گازی که گوگرد ان زیاد باشد.

5- نفت سبک : نفتی که بخش عمده مولکولهای ان سبک باشد و مولکولهای بزرگ و سنگین ان مانند قیر و مازوت و اسفالت و کک و غیره در ان کم باشد.
بزرگترین ذخایر نفت سبک در ایران و عربستان و کشورهای خاورمیانه قرار دارد.

5- نفت سنگین: نفتی که بخش عمده مولکولهای ان سنگین باشد و مولکولهای کوچک و سبک ان مانند متان، پروپان، اتان و ....در ان کم باشد.
بیشترین حجم ذخایر نفت سنگین در امریکا قرار دارد به دلیل اینکه در طول دهها سال گذشته بخش سبک سطحی ان استخراج شده
و بخش زیرن ان به صورت سنگین مانده است.

6- شنهای نفتی: نوعی ذخایر نفتی هستند که مولکولهای فرار نفت تبخیر شده و مولکولهای سنگین ان به صورت جامد و یا نیمه مایع
با شنهای معادن ماسه مخلوط شده و ذخایری با نام شنهای نفتی را تشکیل داده اند. بزرگترین ذخایر شنهای نفتی جهان در کانادا و ونزوئلا قرار دارد.

7- شیرین سازی گاز به معنی گوگرد زدائی گاز میباشد.

8- به طور کلی از وقتی گاز از مخزن زیر زمینی خارج میشود فرایندهای زیادی بسته به انالیز و مواد تشکیل دهنده ان انجام میشود که
از مخزنی به مخزن دیگر و ترشی و شیرینی و نوع مخزن ممکن است متفاوت باشد عمده ترین انها شیرین سازی گاز،
جدا سازی مولکولهای بزرگتر به صورت مایعات گازی ، تثبیت مایعات، و ...

9- افزودن بوی بد به گاز : در صورتی که گاز وارد شبکه شهری شود ماده ای بی ضرر که بوی مشخصی دارد اضافه میکنند تا در مواقع نشتی متوجه ان بشوند.

37-انواع شیر از نظر ساختمانشان:
gate valve-control valve-globe-diaphragm valve-check valve- safety valve- ball valve-pluge valve- needle valve
از نظر جنس:
پولکا- شیشه ای ( بیشتر در آزمایشگاه)- برنجی - برنزی ( که برای آب و محلولهای نمکیو مواد نفتی در شرایط دما و فشار زیر 300 درجه فارنهایت و 350 پوند بر اینچ مربع بکار میرود) - چدنی ( برای آب مواد نفتی با دمای کمتر از 250 درجه سانتیگراد) - فولادی (که با آلیاژهای مختلف ساخته میشود و برای انواع مواد نفتی و گازها و بخار و آب در درجه حرارت و فشارهای مختلف بکار میرود) - شیر با آلیاژ نیکل مانن مونل

39- انواع کمپرسور: گریز از مرکز- پیستونی یا رفت و برگشتی ( پیستونی از نوع تنه ای"مستقیم"- پیستونی با شافت هادی- با پیستون یک طرفه- با پیستون دو طرفه) - کمپرسورهای حلزونی- کمپرسورهای چند مرحله ای(که جهت دستیابی به فشارهای بالاتر بکار میرودبه این صورت که پس از مرحله اول از کمپرسور خارج و در یک مبدل خنک میشود سپس به مرحله ی بعدی کمپرسور برای افزایش فشار میرود)

k_siroos

مدیر بازنشسته
سلام ...

دستت درد نکنه . سعی می کنم امشب یک طبقه بندی ای از کار آماده کنم .

آخرین ویرایش:

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
پیشنهاد میکنم یک گلاسوری درست کنید، خودم هم در حال تهیش هستم، دوستانی که تمایل دارند با هم هماهنگی کنند تا یک کار گروهی رو آغاز کنیم.
قابلیت ها:
دانلود سریع
قابل نصب بر روی تمامی سیستم ها
قابلیت به روز رسانی
قابل استفاده برای تمامی گرایش ها
بدون نیاز به برنامه نویسی
و......

k_siroos

مدیر بازنشسته
پیشنهاد میکنم یک گلاسوری درست کنید، خودم هم در حال تهیش هستم، دوستانی که تمایل دارند با هم هماهنگی کنند تا یک کار گروهی رو آغاز کنیم.
قابلیت ها:
دانلود سریع
قابلیت به روز رسانی
و......

مرسی پیرجو عزیز ...

کار شما در چه مرحله ایه ؟ فکر می کنید بشه این دو کار رو به نحوی به هم لینک کرد ؟

قابلیت ها:
دانلود سریع
قابلیت به روز رسانی
و......

پس امکانات برنامه را تکمیل میکنیم:

1- زبان : دو زبانه فارسی و انگلیسی
2- توضیحات خلاصه در یک جمله و مفصل در یک صفحه و یا حتی بیشتر
3- دسته بندی بر اساس موضوعی
4- بانک اطلاعاتی قابل جستجو جداگانه و مستقل درباره کتابها و مقالات مهندسی شیمی
5- امکان تنظیم کردن چیدمان به انگلیسی و فارسی
6- رابط کاربری راحت user friendly
7- تقویم و تاریخ و ساعت فارسی
8- سایر امکاناتی مانند محاسبات
9- امکان یاد داشت کردن و ذخیره یاد داشتها
10- امکان افزودن اطلاعات
11- امکان پرینت گیری روی چاپگر و یا فایل پی دی اف
12- امکان ارسال و دریافت ایمیل داخل نرم افزار
13- امکان مرور سایتهای اینترنتی
14- امکان داون لود نرم افزارها و فایلها داخل نرم افزار
15 - امکان پخش فیلم و فایلهای صوتی داخل نرم افزار
16- داون لود سریع
17- قابلیت به روز رسانی و اپدیت
18- قابل نصب بر روی تمامی سیستمها به همراه سیستم نصب یا installer به صورت پکیج
19- قابلیت اصطلاحات کلیه گرایشهای فنی مهندسی
20- با توجه به بانک اطلاعاتی بر پایه XML که با نرم افزارهای ویرایشگر هر فردی میتواند اطلاعات را به ان اضافه کند نیاز به برنامه نویسی هم ندارد.
21-
و................

برای کار گروه هم اگر قبول کنید بنده بعنوان یکی از اعضاء در خدمتم
در غیر این صورت هم هر کمکی از دستم بر بیاد در حد توان انجام میدم.

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
قابلیت ها:
دانلود سریع
قابلیت به روز رسانی
و......
مهندس ما هم هستيم.

arnak

عضو جدید
کاربر ممتاز
فک کنم برا شروع اولین تعریفی که باید تایپ کرد معرفی مهندسی شیمی باشه
مهندسی شیمی کاربرد علم، ریاضیات و اقتصاد در فرآیند تبدیل مواد خام به مواد باارزش‌تر یا سودمندتر است.
مهندسی شیمی عمدتاً در طراحی و نگهداری فرآیندهای شیمیایی برای تولید انبوه به کار می‌رود. به این بخش از مهندسی شیمی، مهندسی فرآیند گفته می‌شود. تفاوت شیمی و مهندسی شیمی را می‌توان با یک مثال درباره آب پرتقال بیان کرد! یک شیمیدان با کار در آزمایشگاه، راه‌های مختلفی را برای استخراج آب پرتقال مطالعه و کشف می‌کند. ساده‌ترین راه شناخته شده برای این کار، دو نیم کردن پرتقال و فشردن آن است. راه پیچیده‌تر، کندن پوست پرتقال، خرد کردن آن و جمع‌آوری آب پرتقال است. شرکتی یک مهندس شیمی را استخدام می‌کند تا برایش یک واحد تولید هزاران تن آب پرتقال در سال طراحی کند. مهندس شیمی همه راه‌های موجود تولید آب پرتقال را مطالعه و ارزیابی اقتصادی می‌کند. با آن که آبگیری دستی ساده‌ترین راه است، اما از لحاظ اقتصادی استخدام صدها نفر برای این کار به صرفه نیست. بنابراین روشی ارزان‌تر انتخاب می‌شود. این مثال نشان می‌دهد که ساده‌ترین روش آزمایشگاهی لزوماً اقتصادی‌ترین روش تولید انبوه نیست.
فرآیندهای مجزایی که توسط یک مهنس شیمی به کار گرفته می‌شوند (مانند تقطیر، استخراج و ...)، عملیات واحد نام داشته و شامل واکنش شیمیایی، عملیات انتقال جرم، انتقال حرارت و انتقال اندازه حرکت هستند. این فرآیندها برای سنتز شیمیایی یا جداسازی شیمیایی با هم ترکیب می‌شوند.
سه قانون فیزیکی اساسی در مهندسی شیمی، اصل بقای جرم، اصل بقای انرژی و اصل بقای اندازه حرکت هستند. انتقال ماده و انرژی در یک فرآیند شیمیایی با استفاده از موازنه جرم و انرژی برای کل واحد، عملیات واحد یا بخشی از آن ارزیابی می‌شود. مهندسین شیمی اصول ترمودینامیک، سینتیک واکنش و پدیده‌های انتقال را به کار می‌گیرند.
مهندسی شیمی نوین، گستره‌ای فراتر از مهندسی فرآیند را در بر می‌گیرد. هدف اصلی مهندسی شیمی استفاده از دانش شیمی در خلق مواد و محصولات بهتر برای دنیای امروز است. امروزه مهندسین شیمی علاوه بر فرآیندهای تولید مواد اولیه پایه، بلکه در تو سعه و تولید محصولات باارزش و متنوع شرکت دارند. این محصولات شامل مواد ویژه و کارآمد برای صنایعی همچون هوافضا، خودروسازی، پزشکی، صنایع الکترونیک، کاربردهای محیط زیست و صنایع نظامی است. به عنوان مثال‌هایی از این محصولات می‌توان به الیاف، منسوجات و چسب‌های بسیار قوی، مواد زیست‌سازگار و دارو‌های جدید اشاره کرد. امروزه مهندسی شیمی ارتباطی تنگاتنگ با علوم زیست‌شناسی، مهندسی پزشکی و اغلب شاخه‌های مهندسی دارد.

تا اونجا که یه ذره سواد ما میکشه کاتالیست یعنی کاتالیزور کننده

که یک اصطلاح شیمی هست و به نوع خاصی از یک فرایند و واکنش شیمیائی گفته میشه

چند دقیقه پیش یک تعریفی توی یک سایت مهندسی دیدم تعجب کردم ولی عینا اینجا میارم تا در موردش یک بررسی بشه
چون موارد مشابه زیادی در اینترنت هست که هر کسی واسه خودش یک تعریف در میاره
و باید یک فرهنگ لغت و اصطلاحات از همه مهمتر زیر بنای علمی داشته باشه:

================
مرکاپتان چیست؟ مواد سمی است که بطور طبیعی در نفت و گاز وجود دارد و موجب خورندگی و فرسودگی زودرس و گسیختگی تجهیزات و تأثیر بد در محیط زیست می گردد.
کاتالیست مارک چیست؟
کاتالیست مارک یکی از تکنولوژی های برتر قابل رقابت با تکنولوژی های متداول در زمینه جداسازی مرکاپتان می باشد. با انتخاب تکنولوژی فوق نه تنها مشکلات ناشی از پسماندهای قلیایی مرتفع گردیده بلکه درمیزان کم سرمایه گذاری تمیز بودن پروسس آسان کاتالیست نقش اساسی دارد.

نقل از سایت :
http://www.dezlisanat.com/oil-technology-fa.html

=============

البته شایدم من اشتباه میکنم و واقعا کاتالیست مارک یک تکنولوژی است! :surprised:

مهندسین شیمی بهتر میتونین نظر بدن! که ایا تعریف این شرکت درباره اصطلاح کاتالیست درست است یا نه؟! :surprised:

شایدم این بنده خدا منظورش کلمه ";کاتالیست مارک" با هم بعنوان یک علامت تجارتی بوده!؟

(sara_h)

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

چند دقیقه پیش یک تعریفی توی یک سایت مهندسی دیدم تعجب کردم ولی عینا اینجا میارم تا در موردش یک بررسی بشه

================
مرکاپتان چیست؟ مواد سمی است که بطور طبیعی در نفت و گاز وجود دارد و موجب خورندگی و فرسودگی زودرس و گسیختگی تجهیزات و تأثیر بد در محیط زیست می گردد.
کاتالیست مارک چیست؟
کاتالیست مارک یکی از تکنولوژی های برتر قابل رقابت با تکنولوژی های متداول در زمینه جداسازی مرکاپتان می باشد. با انتخاب تکنولوژی فوق نه تنها مشکلات ناشی از پسماندهای قلیایی مرتفع گردیده بلکه درمیزان کم سرمایه گذاری تمیز بودن پروسس آسان کاتالیست نقش اساسی دارد.

نقل از سایت :
http://www.dezlisanat.com/oil-technology-fa.html

=============

البته شایدم من اشتباه میکنم و واقعا کاتالیست مارک یک تکنولوژی است! :surprised:

مهندسین شیمی بهتر میتونین نظر بدن! که ایا تعریف این شرکت درباره اصطلاح کاتالیست درست است یا نه؟! :surprised:

شایدم این بنده خدا منظورش کلمه ";کاتالیست مارک" با هم بعنوان یک علامت تجارتی بوده!؟

اینجا تعریف از کاتالیست ارائه نداده با این حال بهتر بود اینطوری گفته میشد: فرایند مرکاپتان زدایی یا شیرین سازی با کاتالیست مارک یک تکنولوژی....(الی اخر)

اگرچه تعریفش از مرکاپتان هم خیلی ابتدایی هست!

k_siroos

مدیر بازنشسته

================
کاتالیست مارک چیست؟

اولین چیری که به چشمم خورد کلی گویی بود در تعریف مرکاپتان ؛ اینکه میگه "مواد سمی است" . باید بیان بشه که این ماده از چه ترکیباتی تشکیل شده است که انقدر مشکل زاست.

سعی کنیم اگه اطلاعاتی جمع آوری می کنیم دقیق و صریح باشند . هرچقدر از کلی گویی و اضافه نویسی هم خوددراری بشه کار بهتر خواهد بود.

اینجا تعریف از کاتالیست ارائه نداده با این حال بهتر بود اینطوری گفته میشد: فرایند مرکاپتان زدایی یا شیرین سازی با کاتالیست مارک یک تکنولوژی....(الی اخر)

اگرچه تعریفش از مرکاپتان هم خیلی ابتدایی هست!

منظورش همینه که سارا هم اشاره کرد .

k_siroos

مدیر بازنشسته
در رابطه با انواع شیرها یک پاورپوینتی یکی از دوستان گذاشته بود که اینجا هم میذارم ، به نظرم انواع شیرها رو خوب بیان کرده بود. میشه کم کم اطلاعاتشون رو تکمیل کرد.

پیوست ها

• valve.rar
    752.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
فلر ايزوله شده ي زميني:
به فلري اتلاق ميشه كه مشعل اون در پايه ي آن و در داخل يك استوانه ي ايزوله شده (از نظر تشعشع،Heat radiation، نور ،Luminstory، و دما و البته تاحدي نويز) قرار گرفته
بيشتر در Landfill ها استفاده مي شود. اين استوانه (Shell) بصورت داخلي ايزوله شده است و به عنوان wind Protection عمل مي كند.

همون طور كه ميبينيد اين يكي از اين فلر هاست كه در اطرافش محيط طبيعي هم وجود داره

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=67793&d=1318775759

با دیدن این نوشته توی یکی از تاپیکها به فکرم زد امکانی برای اینده اضافه کنیم که فرهنگ اصطلاحات چند رسانه ای باشه
یعنی بشه عکس و فیلم و صوت را داخلش جا داد!

بدین شرح:
س امکانات برنامه را تکمیل میکنیم:

1- زبان : دو زبانه فارسی و انگلیسی
2- توضیحات خلاصه در یک جمله و مفصل در یک صفحه و یا حتی بیشتر
3- دسته بندی بر اساس موضوعی
4- بانک اطلاعاتی قابل جستجو جداگانه و مستقل درباره کتابها و مقالات مهندسی شیمی
5- امکان تنظیم کردن چیدمان به انگلیسی و فارسی
6- رابط کاربری راحت user friendly
7- تقویم و تاریخ و ساعت فارسی
8- سایر امکاناتی مانند محاسبات
9- امکان یاد داشت کردن و ذخیره یاد داشتها
10- امکان افزودن اطلاعات
11- امکان پرینت گیری روی چاپگر و یا فایل پی دی اف
12- امکان ارسال و دریافت ایمیل داخل نرم افزار
13- امکان مرور سایتهای اینترنتی
14- امکان داون لود نرم افزارها و فایلها داخل نرم افزار
15 - امکان پخش فیلم و فایلهای صوتی داخل نرم افزار
16- داون لود سریع
17- قابلیت به روز رسانی و اپدیت
18- قابل نصب بر روی تمامی سیستمها به همراه سیستم نصب یا installer به صورت پکیج
19- قابلیت اصطلاحات کلیه گرایشهای فنی مهندسی
20- با توجه به بانک اطلاعاتی بر پایه XML که با نرم افزارهای ویرایشگر هر فردی میتواند اطلاعات را به ان اضافه کند نیاز به برنامه نویسی هم ندارد.

21- امکان چند رسانه ای شامل فیلم و عکس و صوت
و................

k_siroos

مدیر بازنشسته
با دیدن این نوشته توی یکی از تاپیکها به فکرم زد امکانی برای اینده اضافه کنیم که فرهنگ اصطلاحات چند رسانه ای باشه
یعنی بشه عکس و فیلم و صوت را داخلش جا داد!

21- امکان چند رسانه ای شامل فیلم و عکس و صوت
و................

بسیار ایده خوبیه ، در حد توان اگه بشه یک یا چند عکس مناسب رو برای کلمات گذاشت به درک بهتر اون کلمه خیلی کمک خواهد کرد

محمد جان کار اضافه کردن کلمات جدید رو شروع کردین ؟

بسیار ایده خوبیه ، در حد توان اگه بشه یک یا چند عکس مناسب رو برای کلمات گذاشت به درک بهتر اون کلمه خیلی کمک خواهد کرد
محمد جان کار اضافه کردن کلمات جدید رو شروع کردین ؟

سلام
راستش من منتظرم

از یک طرف قرار شده کار گروه تشکیل بشه

از طرف دیگه لغات را باید توی این تاپیک قرار بدیم و مثل همین چند پست قبلی روی انها بحث کارشناسی بشه
و بعد از یک دوره زمانی وقتی این تاپیک غنی شد تاپیک را میبندیم و لغات اون را به نرم افزار منتثل کرده نسخه دوم نرم افزار را بیرون میدیم
و تاپیک را یا دوباره باز میکنیم و یا یک تاپیک جدید برای نسخه سوم باز میکنیم.

اینجوری فکر کنم بهتر باشه
بازم هر تصمیمی جمع بگیره در خدمتم.

از طرف دیگه دارم با بچه های نرم افزار مذاکره میکنم چند نفر رو برای توسعه امکانات نرم افزار تشویق کنم.

در زمینه شکل ظاهری و تغییرات ظاهری و معرفی نرم افزار هم که کسی نظر نداده که مثلا اسم نرم افزار چی باشه خوبه؟
من اسم Chemdic را برای نرم افزار انتخاب کردم ولی شاید نظر دیگه ای داشته باشند.
و یا مثلا توی بخش درباره نرم افزار چه مطالبی نوشته بشه بهتره و ایکونهای نرم فازار چطوری باشه بهتره و خیلی مسائل دیگه تا اینکه یک نرم افزار با کلاس در بیاد.

چیزی که توی پستهای قبلی قرار دادم یک نرم افزار ازمایشی بود و کسی تاحالا نظری درباره تغییرات نداده
فقط آقای پیر جو فرمودند که به جای مهندسی شیمی کلیه گرایشها را داشته باشد که باید سایر انجمنها هم به کمک بیان.

در حالت کلی کار کوچکی نیست و بزرگتر از اونیه که به نظر میاد و کار من یکی نیست.

تنها کاری که من انجام دادم این بود که با ایجاد این تاپیک و تهیه اون نرم افزار سعی کردم حرکت را کمی جدیتر و سریع تر شروع کنیم
و هر از چند گاهی اینجا در خدمتم.

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام یه مقاله در مورد
بررسی تولید گاز از باکتری های جدا شده از خاک
گفتم اینجا بزارم

امروز اصلا نمی تونم فایل ضمیمه کنم
بلا به دور

دانلود

یک پیشنهاد به فکرم رسید

برای اینکه کار سریعتر پیش بره پیشنهاد میکنم

مدیران سایر انجمنها هر کدام یک تاپیکی توی انجمنشون ایجاد بکنند و لینک کنند به این تاپیک و هر انجمن فایل بانک اطلاعاتی XML را جداگانه تهیه کنه
و اخر سر اون فایل را با هم ترکیب کنیم و توی نرم افزار قرار بدیم چون درج مطالب داخل بانک اطلاعاتی کار سخت و پیچیده ای نیست فکر میکنم
کار سریعتر و جامع تر پیش بره و کار گروه هم خود به خود ایجاد میشه.

k_siroos

مدیر بازنشسته
یک پیشنهاد به فکرم رسید

برای اینکه کار سریعتر پیش بره پیشنهاد میکنم

مدیران سایر انجمنها هر کدام یک تاپیکی توی انجمنشون ایجاد بکنند و لینک کنند به این تاپیک و هر انجمن فایل بانک اطلاعاتی XML را جداگانه تهیه کنه
و اخر سر اون فایل را با هم ترکیب کنیم و توی نرم افزار قرار بدیم چون درج مطالب داخل بانک اطلاعاتی کار سخت و پیچیده ای نیست فکر میکنم
کار سریعتر و جامع تر پیش بره و کار گروه هم خود به خود ایجاد میشه.

فکر نمی کنم این کار خیلی جواب بده ، چون خیلی از تالارها آنچنان فعال نیست .

پیشنهاد من اینه که چند نفری که الان هستند و می خوان کمک کنند ، هر کدوم یکی از تاپیک هایی که برای مثال من در بالا قرار دادم (هر کدوم مربوط به یک تجهیز) رو بررسی کنند و نتایج رو در یک فایل جمع بندی کنند . اینطوری مرحله به مرحله پیش میریم و به کسی هم فشار نمیاد
.

یک فرهنگ لغت جالب انلاین پیدا کردم که چند فرهنگ لغت اینترنتی را به صورت مجتمع ارائه میدهد:

http://www.mjsoft.ir/dic

ولی بعضی لغات را ندارد مثلا کلمه Reboiler را جستجو کردم چیزی پیدا نکرد!

امروز توی اینترنت جستجو میکردم یه دفه یاد دانشنامه بریتانیکا و دانشنامه ویکی پدیا افتادم

اطلاعات اونها خیلی غنی هست

هم از واحدهای انگلیسی و هم فارسی میشه استفاده کرد البته بخش فارسی ضعیف تر از انگلیسی هست.

وقتش که برسه بخوایم بعد از گرد آوری اطلاعات انها را را تدوین کنیم از این دو دانشنامه میشه خوب استفاده کرد.
اکثر توضیحات انها مستند و علمی و قابل اعتماد هستند.

دوستان اگر مایل باشید به جای گرد اوری مطالب در این تاپیک یک پروژه ای مشابه ویکی پدیا در زمینه مهندسی شیمی ایجاد کنیم.

مثلا دانشنامه ازاد مهندسی شیمی!

من این کار را میتونم انجام بدم و چند روز بیشتر زمان نمیبره برام.

فقط باید شما تصمیم بگیرید که این کار انجام بشه یا نه!

بالا