چطور دست از فکر کردن زیاد بردارید...

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Sogol1681

مدیر تالار روانشناسی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اساساً فکر کردن کار خوبی است و با اینکه بعضی از مردم به ‌اندازه کافی اینکار را نمی‌‌کنند، برخی در این زمینه واقعاً زیاده ‌روی می‌کنند. از هر دو جنسیت زن و مرد در هر دو این دسته‌ها داریم. امروز می‌خواهیم درمورد کسانی حرف بزنیم که خیلی فکر می‌کنند.
بعضی‌ها آنقدر فکر می‌کنند که خود را خسته مضطرب و بیمار می‌کنند. این افراد گرایش دارند که هر مسئله ساده ‌ای را پیچیده، هر چیز آسانی را سخت و هر مشکل کوچکی را بزرگ و بغرنج جلوه دهند. آنها عادت دارند وقتشان را برای آنالیز بیش از حد هر چیز و هر کس هدر دهند. آنها متخصص تفسیر غلط حرف‌های همه هستند و اگر کوچکترین راهی وجود داشته باشد که احساساتشان جریحه ‌‌دار شود، آن را پیدا می‌کنند. حتی به دنبال آن می‌گردند.

آنها معمولاً افرادی وسواسی و ایدآلیست هستند. بیش از حد نگران می‌شوند. تقریباً درمورد همه چیز و همه کس. آنها سعی می‌کنند همیشه همه را خوشنود نگه دارند و می‌خواهند که تغییر ایجاد کنند اما این فرایند تغییر آنها را می‌ترساند. برای خراب کردن امیال و آرزوهایشان به بقیه آدم‌ها نیاز ندارند، خودشان هم خوب از پس آن برمی‌آیند. آنها همان‌هایی هستند که بیش از حد فکر می‌کنند.

اگر احساس می‌کنید خصوصیاتی که در بالا ذکر کردیم را در خود می‌بینید، احتمالاً شما هم به این دسته افراد تعلق دارید. در زیر نکاتی آورده‌ ایم که به شما کمک می‌کند با این مشکل خود کنار بیایید.

۱-از صبر کردن برای ایدآل هر چیز خودداری کنید. جاه‌ طلب بودن خیلی خوب است اما خواستن ایدآل غیرواقعبینانه و غیرعملی است. باید به دنبال پیشرفت مداوم باشید و برای دست یافتن به تغییرات مثبت تلاش کنید.

۲- فکر و خیال نکنید. روی فکر و خیال تکیه نکنید، برحسب واقعیات عمل کنید.

۳- فعال‌تر باشید. از تئوری بیرون بیایید و وارد عمل شوید. از همین الان! هر روز حداقل یک کار انجام دهید که شما را به هدفتان نزدیک‌تر کند. حتی اگر از آن واهمه دارید. اجازه ندهید ترس توانایی‌هایتان را پایین بیاورد یا بر زندگیتان حکومت کند.

۴- درست‌ترین سوال‌ها را از خودتان بپرسید. سوال‌هایی که شما را از نظر ذهنی در وضعیتی مثبت، عملی، کاربردی و متمرکز بر راه‌ حل قرار دهد. مشکل را درک کنید اما تمرکزتان بر راه‌ حل باشد.

۵- یک مدیر داشته باشید (یک مربی، دوست، یکی از آشنایان و …) که بازخورد مرتبط، خاص، معقول و غیراحساسی به شما بدهد. خودتان نمی‌توانید درمورد خودتان بیطرف باشید. این فرد باید کسی باشد که حرف‌هایی به شما بزند که باید بشنوید نه حرف‌هایی که دوست دارید بشنوید.

۶- برای اینکه از متوسط به عالی تبدیل شوید، برنامه بریزید و کاملاً به آن پایببند شوید. رفتارهای عالی خود را پیدا کنید و به آنها متعهد بمانید.

۷- دست از توجیه کردن برای کارهایی که نمی‌کنید بردارید. صادقانه تلاش کنید که تلاش صادقانه بسیار موثر است.

۸- دفترچه ثبت موفقیت داشته باشید. نوشتن افکار، تصمیمات، رفتارها و نتایجی که به دست می‌آورید راهی عالی برای حفظ نگرش، ایجاد تمرکز و انگیزه است. همچنین راه خوبی است که بفهمید چه چیزی برای شما موثرتر است.

۹- از افکارتان بیرون بیایید. جایی آرام و زیبا فرای افکارتان پیدا کنید. جایی که آرامش، امنیت، لذت و آزادی وجود داشته باشد. دست یافتن به این نیاز به تلاش و تمرین دارد اما با تمرین می‌توانید تقریباً در هر مکانی و هر زمانی اینکار را انجام دهید. تا زمانی که امتحان نکنیم نمی‌دانیم که دست از فکرکردن برداشتن چقدر سخت است.برای رفتن به فرای ذهنمان باید هرج‌ و‌ مرج ذهنمان را دور بریزیم. ذهن جای خسته ‌کننده‌ ای است و بعضی وقت‌ها لازم است که از آن به تعطیلات برویم. اگر با این ایده دست ‌و پنجه نرم می‌کنید، سعی کنید خودتان را در آهنگی که دوست دارید غرق کنید.

۱۰-بعضی از افکاری که در ذهنتان می‌چرخد باید بیرون ریخته شود، بعضی از آنها گیر کرده‌ اند و می‌ترسند بیرون بیایند. به افکار ذهنتان مثل یک بلوک آپارتمان نگاه کنید. به طبقه دوم این آپارتمان نگاه کنید، همینطور که در راهرو راه می‌روید، از پشت در آپارتمان شماره ۲۲ صدای پیرزن دیوانه می‌آید که، “اینطوری باید آنرا انجام می‌دادی دیوانه…!” کمی اینطرف‌تر، آپارتمان زن پر حرفی است که همیشه در خانه ‌اش را باز می‌گذارد و یکدفعه بیرون می‌پرد و حواستان را پرت می‌کند. انتهای راهرو مردی زندگی می‌کند که همیشه شما را می‌ترساند، “اگر می‌دیدی چقدر احمق به نظر می‌رسیدی دیگر هیچوقت آنکار را انجام نمی‌دادی.” این آدم‌ها درواقع آن افکاری هستند که میل و انگیزه شما را با احساس گناه و اضطراب از بین می برند. شناسایی این افکار خیلی ساده است، ساکنینی که خیلی وقت است اجاره خانه ‌شان را نپرداخته‌ اند و هیچ منفعتی برای شما ندارند و برای بقیه ساکنین خوب آپارتمان هم ایجاد مشکل می‌کنند و باید سریعاً آنها را بیرون بیندازید.

همین الان شروع کنید. آزاردهنده‌ ترین ساکنین آپارتمان را شناسایی کنید و حکم تخلیه ‌شان را تحویلشان دهید. اگر همکاری نکردند، گوششان را بگیرید و به زور بیرونشان کنید. این ساکنین خیلی وقت است که آنجا مانده‌اند و می‌دانند که چطور می‌توانند فریبتان دهند. اما شما تسلیم نشوید. یادتان باشد ساکنین عالی دیگری دارید که باید به آنها رسیدگی کنید.

بیرون انداختن این ساکنین جا را برای آوردن ساکنین بهتر باز می‌کند. این آپارتمان را از آنِ خودتان کنید. آن را دوباره به زندگی برگردانید. دکوراسیون آن را عوض کنید، حتی می‌توانید برایش استخر هم درست کنید. این آپارتمان مال شماست—این شما هستید که تصمیم می‌گیرید چطور آن را بازسازی کنید.

مردمان

Garibong

اخراجی موقت
خانوم مدیر...

شما این مطلب رو عمومی نوشتید و درست هستند...

اما در مورد این موضوع در این مملکت؛ ما فکر اصلا نکردیم و گرنه این اوضاع ما نبود.
کاش فکر کنیم... فقط یه ذره...

کارمند ها در دانشگاه ها، بیشتر به فکر رفتن به سلف سرویس هستن تا کار مراجعین.
این حرف رو نزنید... حداقل در این فرهنگ...

اینجور بگم... بهتره بگید چطور دست از زیاد فکر کردن در افکار منفی و ناراحت کننده یا به اصطلاح روانشناسی، افکاری که موجب تسهیل روانپریشی انسان می شن بر دارید...

آخرین ویرایش:

t4t

عضو جدید
ممنونم از مطلب مفیدتون

من این مشکلو دارم

خیلی سعی کردم کنترلش کنم اما واقعا تا امروز موفق نشدم...

و خیلی وقتمو فکارای بیهوده هدر داده

Sogol1681

مدیر تالار روانشناسی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنونم از مطلب مفیدتون

من این مشکلو دارم

خیلی سعی کردم کنترلش کنم اما واقعا تا امروز موفق نشدم...

و خیلی وقتمو فکارای بیهوده هدر داده

تاپیک های مشابه و تکنیک هایی که در این تالار هست رو دونه به دونه مطالعه کنید... به شرط عمل... حتما موفق میشید.... برای استارت کار از زیرتالار راز موفقیت و تالار اصلی شروع کنید.... فقط منفی فکر نکنید .. افکار منفی رو به مثبت تبدیل کنید... و مراقب جملات و کلماتی که به کار می برین باشید.. چه بسا کلمه یا جملی ای به ظاهر مثبت باشه... اما منفی تعبیر بشه..
نمونه ش همین جمله خودتون.... باره منفی زیادی داره...
خیلی سعی کردم کنترلش کنم اما واقعا تا امروز موفق نشدم... خب به جای این باید بگین نهایت تلاشم رو میکنم تا کنترل بشه...(تا موفق بشم) و.....(در زمان حال باشید..)
خواستن توانستن است.... پس بخواین و بگید من می تونم... و به حرفتون عمل کنید...
موفق باشید دوست خوبم....(گل)

آخرین ویرایش:

t4t

عضو جدید
تاپیک های مشابه و تکنیک هایی که در این تالار هست رو دونه به دونه مطالعه کنید... به شرط عمل... حتما موفق میشید.... برای استارت کار از زیرتالار راز موفقیت و تالار اصلی شروع کنید.... فقط منفی فکر نکنید .. افکار منفی رو به مثبت تبدیل کنید... و مراقب جملات و کلماتی که به کار می برین باشید.. چه بسا کلمه یا جملی ای به ظاهر مثبت باشه... اما منفی تعبیر بشه..
نمونه ش همین جمله خودتون.... باره منفی زیادی داره...
خیلی سعی کردم کنترلش کنم اما واقعا تا امروز موفق نشدم... خب به جای این باید بگین نهایت تلاشم رو میکنم تا کنترل بشه...(تا موفق بشم) و.....
خواسیتن توانستن است.... پس بخواین و بگید من می تونم... و به حرفتون عمل کنید...
موفق باشید دوست خوبم....(گل)

...

....
مرسی

اتفاقا من آدم مثبتی هستم

و تمامو سعیمو هم میکنم در این مورد اما گاهی که به خودم قول میدم

ناخودآگاه بدون اینکه متوجه شم میرم توی فکر و وقتی به خودم میام که نیم ساعت گذشته!

واقعا یه جورایی برام آزار دهنده شده

Garibong

اخراجی موقت
....
مرسی

اتفاقا من آدم مثبتی هستم

ناخودآگاه بدون اینکه متوجه شم میرم توی فکر و وقتی به خودم میام که نیم ساعت گذشته!

احتمالا هدف در زندگی شما مشخص نیست.

Garibong

اخراجی موقت
چطور از کجا به این نتیجه رسیدید؟

نه اینطور نیست

من خیلی با برنامه ام

و هدفمند...

فقط شاید وسواس فکری دارم نمیدونم

اگر هدف دارید، مشکلی نیست...

این حس طبیعیه...
برای همه وجود داره که همیشه دقایقی رو در خودشون هستند و فکرهایی مزاحم میشن...

این رو در نظر بگیرید که اگه فکرهای منفی نبودند که فکرهای مثبت معنای خودش رو نداشت (معیار مقایسه ای وجود نداشت).

نگران نباشید... طبیعیه.

:gol:

Sogol1681

مدیر تالار روانشناسی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
....
مرسی

اتفاقا من آدم مثبتی هستم

ببینید دوست خوبم...
شما برای خودتون یه برنامه منسجم تنظیم کنید.. مثلا زمانی که می خواین مطالعه کنید اگه افکارتون زیاد درگیره و فکرتون رو مشغول..... به خودتون بگید من حدود یک ساعت یا یک ساعت و نیم مطالعه می کنم... مداوم و بدون وقفه؛ خب بعد از اون به خودم 30 دقیقه تایم میدم تا راجع به هرآنچه که می خوام آزادانه فکر کنم.. ولی الان زمان.. زمانه مطالعه هست...
وقتی جز برنامه تون یه تایم استراحت قرار دادین که به افکرتون بپردازید این خود به خود یه عادت میشه... و هر زمان باز افکارتون خواست که شما رو به بیراهه ببره به خودتون بگید نه... برید کنار ..! هنوز چند مین از تایمی که قراره بیام با شما باشم مونده و... از این دست صحبت ها... دیگه این بستگی به خودتون.. هدف.. انگیزه و ارادتون داره.... که چطور می خواین عکس العمل نشون بدید...

t4t

عضو جدید
ببینید دوست خوبم...
شما برای خودتون یه برنامه منسجم تنظیم کنید.. مثلا زمانی که می خواین مطالعه کنید اگه افکارتون زیاد درگیره و فکرتون رو مشغول..... به خودتون بگید من حدود یک ساعت یا یک ساعت و نیم مطالعه می کنم... مداوم و بدون وقفه؛ خب بعد از اون به خودم 30 دقیقه تایم میدم تا راجع به هرآنچه که می خوام آزادانه فکر کنم.. ولی الان زمان.. زمانه مطالعه هست...
وقتی جز برنامه تون یه تایم استراحت قرار دادین که به افکارتون بپردازید این خود به خود یه عادت میشه... و هر زمان باز افکارتون خواست که شما رو به بیراهه ببره به خودتون بگید نه... برید کنار ..! هنوز چند مین از تایمی که قراره بیام با شما باشم مونده و... از این دست صحبت ها... دیگه این بستگی به خودتون.. هدف.. انگیزه و ارادتون داره.... که چطور می خواین عکس العمل نشون بدید...

ممنونم

من این ترفندو امتحان کردم مطالعه زیاد میکنم میدونم

برای رفع یه عادت باید مغزو شرطی کرد

همونطور که شرطی شده

...

بازم سعی میکنم

بالاخره موفق میشم...

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Sogol1681

مدیر تالار روانشناسی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنونم

من این ترفندو امتحان کردم مطالعه زیاد میکنم میدونم

برای رفع یه عادت باید مغزو شرطی کرد

همونطور که شرطی شده

...

بازم سعی میکنم

بالاخره موفق میشم...
خواهش میکنم....
آفرین..... اما سعی نه... تلاش کنید حتما..... :)
می دونم که موفق میشید...
شاد باشید دوست خوبم... (گل)

Garibong

اخراجی موقت
البته این تاپیک مربوط به فکر زیاد کردن در حالت منفی است.

یه وقت از افکار مثبت دست نکشیدا...
:)

وضعیت
موضوع بسته شده است.