چشمه آب گرم مرتضی علی - طبس

ملیسا

عضو جدید
کاربر ممتاز
شهر طبس را که می شناسید، شهریست در دل کویر. از همین شهر زیبا با درختان نخل بسیارش اگر حدود 40 کیلومتر به سمت شمال شرق بروید، به روستایی خواهید رسید که آب و هوایی کاملا متفاوت دارد. روستایی ییلاقی به نام خروان. اگر از این روستا هم عبور کنید به رودخانه ای خواهید رسید که در دل دره ای جریان دارد. کافیست پای در آب نهید تا گرمای آن را احساس کنید. اگر در خلاف جریان آب در این دره حرکت کنید مناظری بسیار زیبا خواهید دید. پس از حدود 40 دقیقه پیاده روی به منشا آب گرم خواهید رسید. اما این چشمه یک منشاء واحد ندارد بلکه از دل شیارهای دیواره های دره، جریانهای کوچک آب گرم بیرون می ریزد که با جریان آب سردی که از بالادست دره جریان دارد مخلوط شده و گرمای مطبوعی ایجاد می کند.
اگر از چشمه آب گرم نیز عبور کنید پس از حدود 30 دقیقه به بنای تاریخی طاق (بند) عباسی می رسید که سدی است که در زمان شاه عباس بر روی این رودخانه برای کنترل سیلابهای فصلی ساخته شده است.

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1204x903 and weights 173KB.

وحید بلوچی

عضو جدید
سلام ملیسا جان:

ممنون از این تاپیک خوب و جالب من از کسانی هستم که به دنبال اینجور آب ها در ایران هستم و در تالار طب

مکمل هم آبهای اینچنینی را معرفی کردم و در مورد این چشمه که شما فرمودین بهتر نبود اگر خواص در مانی دارد

مینوشتی؟

با سپاس:gol::gol::gol: