وزن دهی به فعالیت ها

expo_tlb

عضو جدید
سلام دوستان
اصولا وزن دهی به چه دردی می خورد و چرا باید به فعالیت های یک پروژه وزن داد؟
آیا محاسبه پیشرفت پروژه با استفاده از وزن دهی و بدون تعریف وتخصیص منابع به فعالیت ها روشی اصولی است؟
اگر به فعالیت ها وزن ندهیم و همچنین هیچ منبعی تعریف نکرده باشیم برسی پیشرفت پروژه معنی دار خواهد بود؟
باتشکر

1716

عضو جدید
وزن دهی برای محاسبه دقیقتر درصد پیشرفت استفاده میشه
ی مثال میزنم (میتونید این رو در msp امتحان کنید و نتیجه اش رو بیبینید)
فرض کنید یه نفر برای آپارتمانش چندتا در میخواد سفارش بده فعالیت هاش :
شناسایی پیمانکار 20 روز
قرارداد با پیمانکار 5 روز
انتخاب مدل درب 3 روز
نصب درب 1 روز
اگر 35 روز بعد درصد پیشرفت بگیرید 83% پیشرفت میکنه
حالا بیایید به فعالیت ها وزن بدهید مثلا
شناسایی پیمانکار 30
قرارداد با پیمانکار 10
انتخاب مدل در 20
نصب در 40
و اگر درصد پیشرفت وزنی رو محاسبه کنید 38% رو نشان میده
تا اون زمان 80% پیشرفت بنظر قابل قبول هست اما هنوز همونطور که خواهید دید نصب در انجام نشده و تنها کاری که برای ما مهمه نصب در است
حالا بنظرتون 38% منطقی تره یا 80 درصد ؟؟؟

kourosh_sanaei

عضو جدید
وزن دهی به فعالیتها یک روش ایرونیزه شده برای برنامه ریزی و کنتزل پروژه است، و در هیچ منبع و ماخذ استانداردی مثل PMBOK یا PRINC2 وجود ندارد. شاید عمده دلیل آن به خاطر نیازی بوده که سازمانها و پروژه ها برای همگن سازی زمان و هزینه با پیشرفت واقعی داشته اند از یک طرف و از طرف دیگر نقص در سیستم اطلاعاتی پروژه ها، خلاصه شدن برنامه ریزی به زمانبندی و مغفول ماندن مباحث مرتبط با برنامه ریزی منابع، ریسک و هزینه ها ( متاسفانه گاهی به عمد) از سوی مدیران پروژه از سوی دیگر در کشور ما بوجود آمده و متاسفانه بعنوان یک Best Practice کنترل پروژه در ایران جا افتاده است.
بسته به نظر مشتری پروژه و تایید او (فراموش نکنیم زمان یکی از Baselines پروژه و پایه PMP پروژه شماست که بایست به تایید مشتری پروژه برسد) نیازی به وزن دهی فعالبتها نیست ( ولی با تعریف نکردن منابع به شدت مخالفم) و بسته به نظر و توافق با مشتری می توانید برنامه ریزی نمایید در این صورت برای کنترل پروژه بهتز است از تکنیک های EVM و شاخص های SV,SPI استفاده نمایید.

ahmada1983

عضو جدید
با سلام
دوستمون درست می گه وزن دهی توی کنترل کردن پروژه خیلی بدرد می خوره .من برای کنترل پروژه هام ازش زیاد استفاده می کنم مخصوصا برای ارائه گزارش
البته من وزنهای فعالیت هامو براساس رابطه مستقیم بین ساعت و تعداد نفرات دادم که خیلی دقیق تره

• Like
واکنش ها: 1716

zohrehataei

عضو جدید
ئزن دهي به فعاليتها يه جورايي تعادل ايجاد ميكنه بين فعاليتهايي كه مدت زيادي دارند و از نظر درصد زماني حجم زيادي از پروژه رو ميگيره كه بعد با Update كردن %com رو الكي بالا ميبره در حالي كه كاري انجام نشده مثل خريد خارجي

sarajafari

عضو جدید
سلام من به یه مشکلی تو وزن دهی و درصد پیشرفت خوردم تو گزارشی که میخوام بدم.کسی میتونه کمکم کنه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

Boruziniyat

عضو جدید
سلام من به یه مشکلی تو وزن دهی و درصد پیشرفت خوردم تو گزارشی که میخوام بدم.کسی میتونه کمکم کنه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

سلام من یه مشکلی تو گزارش دهی دارم میتونید کمکم کنید؟

سلام،
شما مشکلتون رو عنوان کنید تا دوستان برای رفع اون کمک کنند.

j.k.raad

عضو جدید
با سلام
شاید در مورد این مثال درست باشه ولی در بحث کنترل پروژه اول باید مشخص باشه شما نفر پیمانکار هستید یا کارفرما - در حالت دیگه اگه پروژه در حالت تحریم باشه اونوقت وزن فعالیت های تدارکاتی خیلی بالا میره و نصب خودبخود میاد پایین - در کل همه چیز نسبیه و بسته به شرایط باید وزن دهی تعریف بشه .

• Like
واکنش ها: 1716

1716

عضو جدید
با سلام
شاید در مورد این مثال درست باشه ولی در بحث کنترل پروژه اول باید مشخص باشه شما نفر پیمانکار هستید یا کارفرما - در حالت دیگه اگه پروژه در حالت تحریم باشه اونوقت وزن فعالیت های تدارکاتی خیلی بالا میره و نصب خودبخود میاد پایین - در کل همه چیز نسبیه و بسته به شرایط باید وزن دهی تعریف بشه .
بله صحبت شما درسته، و معمولا وزن ها را در اول پروژه تعیین و توافق می کنند