همیشه راننده مقصره؟

ali 254

اخراجی موقت
سلام؛
در صورتی که توی یک تصادف ماشین بزنه یک نفر رو بکشه ، اون موقع صددرصد راننده رو مقصر می دونن؟ اگر طرف بیمه شخص ثالث نداشته باشه چی میشه؟
اگر راننده مقصر نباشه چی؟ یعنی مثلا سرعت قانونی داشته باشه و...خلاصه مقصر عابر باشه؛

آخرین ویرایش:

جاست شادی:-)

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
سلام؛
در صورتی که توی یک تصادف ماشین بزنه یک نفر رو بکشه ، اون موقع صددرصد راننده رو مقصر می دونن؟ اگر طرف بیمه شخص ثالث نداشته باشه چی میشه؟
اگر راننده مقصر نباشه چی؟ یعنی مثلا سرعت قانوی داشته باشه و...خلاصه مقصر عابر باشه؛

ما یه استاد حقوقی داشتیم میگفت در هر صورت راننده رو مققصر میدونن

ali 254

اخراجی موقت
ما یه استاد حقوقی داشتیم میگفت در هر صورت راننده رو مققصر میدونن

مگه شما هر رشتتون حقوقه؟
ولی ظاهرا این قانون چند سالی هست که تغییر کرده و این چیزی که استاد شما گفته مال چند سال پیش بوده...
ولی حالا من می خوام ببینم قانون جدید آیا واقعا اجرا میشه یا فقط تصویب شده و داره خاک می خوره؟

جاست شادی:-)

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
مگه شما هر رشتتون حقوقه؟
ولی ظاهرا این قانون چند سالی هست که تغییر کرده و این چیزی که استاد شما گفته مال چند سال پیش بوده...
ولی حالا من می خوام ببینم قانون جدید آیا واقعا اجرا میشه یا فقط تصویب شده و داره خاک می خوره؟

نه ما چند واحد حقوق باید پاس میکردیم
جدیدو نمیدونم والا

hesam72

عضو جدید
سلام؛
اگر راننده مقصر نباشه چی؟ یعنی مثلا سرعت قانونی داشته باشه و...خلاصه مقصر عابر باشه؛

طبق قانون بیمه اجباری دارندگان وسایل نقلیه موتوری اگه راننده خسارتی چ جانی چ مالی ب شخص حقیقی یا حقوقی وارد کنه در صورتی ک مالک وسیله هم باشه مقصر شناخته میشه...چیزی ک تو این قانون بهش تاکید دارن مالکیته یهنی اگه ی راننده بزنه ینفرو بکشه اگه مالک نباشه مسئولیت مدنی و پرداخت دیه بر دوشش نیس!...ی بحث خیلی خیلی مهم ک تو مسئولیت مدنی بهش پرداخته میشه....
حالا بر فرض ک مالکم باشه اینجا تشخیص میزان تقصیر بر عهده کارشناس مربوطه هست...تا چ شرایطی باشه ک اونو مقصر بدونن..گاهی مقصر ممکنه طرف عابر باشه یا اصا جاده مشکل داشته باشه(ک خیلی بعیده..جاده های ایران هم سالمن.)یا نقص از وسیله نقلیه باشه....
تشخیص تقصیر بر عهده کارشناسه...مثلا اگه ب جای عبور از پل عابر از خیابون عبور کنه و راننده هم سرعتش مطمئن باشه و.... اینجا مقصر عابر و دیه هم بهش تعلق نمگیره.... در مورد بیمه هم طبق این قانو ن بیمه کردن وسیله نقلیه موتوری اختیاری نیس..اجباریه.اگه نکردن ک علاوه بر اینکه ی جرم مجزا داغره مسئول مدنی هم بر عهده خودشونه....
خیلی بحث مفصلیه....خلاصش کردم!

ali 254

اخراجی موقت
طبق قانون بیمه اجباری دارندگان وسایل نقلیه موتوری اگه راننده خسارتی چ جانی چ مالی ب شخص حقیقی یا حقوقی وارد کنه در صورتی ک مالک وسیله هم باشه مقصر شناخته میشه...چیزی ک تو این قانون بهش تاکید دارن مالکیته یهنی اگه ی راننده بزنه ینفرو بکشه اگه مالک نباشه مسئولیت مدنی و پرداخت دیه بر دوشش نیس!...ی بحث خیلی خیلی مهم ک تو مسئولیت مدنی بهش پرداخته میشه....
حالا بر فرض ک مالکم باشه اینجا تشخیص میزان تقصیر بر عهده کارشناس مربوطه هست...تا چ شرایطی باشه ک اونو مقصر بدونن..گاهی مقصر ممکنه طرف عابر باشه یا اصا جاده مشکل داشته باشه(ک خیلی بعیده..جاده های ایران هم سالمن.)یا نقص از وسیله نقلیه باشه....
تشخیص تقصیر بر عهده کارشناسه...مثلا اگه ب جای عبور از پل عابر از خیابون عبور کنه و راننده هم سرعتش مطمئن باشه و.... اینجا مقصر عابر و دیه هم بهش تعلق نمگیره.... در مورد بیمه هم طبق این قانو ن بیمه کردن وسیله نقلیه موتوری اختیاری نیس..اجباریه.اگه نکردن ک علاوه بر اینکه ی جرم مجزا داغره مسئول مدنی هم بر عهده خودشونه....
خیلی بحث مفصلیه....خلاصش کردم!

ممنون؛
خب بی زحمت اگر بحث مفصلی هست بازش کنید...
خب این قانون تو همه جای دنیا همینه یا فقط تو مملکت ما؟

ضمنا اگر مالک نباشه طرف و بزنه یک نفر رو بکشه می رن یقه صاحب ماشین رو می گیرن؟ خب این همه راننده دارن روی ماشین سنگین های بقیه کار می کنن...اون موقع موضوع همینطوری هست؟ یعنی میرن سراغ صاحب ماشین؟

حالا اگه اصلا مالک ماشین فوت کرده باشه چی؟

hesam72

عضو جدید
سلام
قانونی ک ما در اختیار داریم بر گرفته از فقه اسلامی و اکثرا حقوق فرانسه هست....امار دقیقی از قانون کشورهای دیگه ندارم اما حقوق فرانسه تا حدی ب همین شکله....
اینکه مالک ضامنه بر اساس نظریه خطره ب این معنی اگه کسی محیط خطری رو تو جامعه ایجاد کرد همونجوری ک منافع حاصله ب اون تعلق داره پس باید ضامن خسارات ناشی از اونم باشه ک این خسارات رو تا حد زیادی بیمه متقبل میشه.....اما اینجوری هم نیس ک اگه شخص ثالثی باعث بروز خسارت بشه همچنان دارنده وسیله ضامن جبران خسارت باشه.... اگه راننده ی نفرو بکشه اینجا مالک مقصر شناخته میشه ک چرا از وسیله نقلیه محافظت نکرده و سبب بروز حادثه شده.....البته همه اینها تو قانون بیمه اجباری پیش بینی شده و اگه خسارتی بشخص ثالث وارد بشه (بغیر از حوادث قهری مث سیل و طوفان و تقصیر شخص ثالث) هزینه هارو بیمه پرداخت مکنه...
مالک ماشین فوت کرده یعنی چی؟یعنی خودش راننده هم بوده یا نه؟مقصر شناخته شده یا نه؟.....مصداقی اگه داری بیار من بهت بگم..
بهر حال خسارت از بیمه نامه شخص وارد کننده خسارت پرداخت میشه.....
اگه سوالی تو این زمینه داری ب قانون بیمه اجباری رجوع کن....

ali 254

اخراجی موقت
منظور از فوت کردن راننده اینه که مثلا ماشین مال دوست یا همسر یا پدر من بوده و اون طرف فوت کرده...حالا من دارم از ماشینش استفاده می کنم ولی همچنان به نام اون هست ، خب چی میشه اون وقت؟
ممنون؛

hesam72

عضو جدید
منظور از فوت کردن راننده اینه که مثلا ماشین مال دوست یا همسر یا پدر من بوده و اون طرف فوت کرده...حالا من دارم از ماشینش استفاده می کنم ولی همچنان به نام اون هست ، خب چی میشه اون وقت؟ ممنون؛
تو تاپیک قبلیت گفته بودی اگه مالک فوت کنه خب اگه مالک فوت کنه از اونجایی ک شخص فوتی شخصیت حقوقی نداره اینجا ب ارث میرسه و از همون بیمه نامه خسارت ناشی از تصادف پرداخت میشه....... اینی ک تو میگی هم منظورت همون مالکه اما چندین حالت داره یا پدرته یا دوستته یا همسرت....ب هر صورت اگه شخص بمیره اموالش ب ارث میرسه...حالا اگه پدرت یا همسرت این ماشین رو ب نام تو وصیت کرده باشن یا ب تو ارث برسه خب اینجا وظیفه توئه ک بری ماشینو بیمه کنی اگه تصادفی کردی بیمه پرداخت مکنه...اما اگه دوستت باشه و بدون اینکه وصیت ب نفع تو کنه ماشینو برداری ممکنه حتی ب عنوان غاصب شناخته بشی و مطابق احکام اون باهات برخورد بشه اما بازم میگم خسارت باید از محل بیمه نامه پرداخت بشه یعنی حتی اگه غاصبم باشی اول خود مالک جبران خسارت مکنه بعدا میتونه از شما شکایت کنه و خسارت رو از شما بگیره...(ماده1قانون بیمه...و مواد308تا327قانون مدنی ک در مورد غصبه)

آخرین ویرایش:

ali 254

اخراجی موقت
تو تاپیک قبلیت گفته بودی اگه مالک فوت کنه خب اگه مالک فوت کنه از اونجایی ک شخص فوتی شخصیت حقوقی نداره اینجا ب ارث میرسه و از همون بیمه نامه خسارت ناشی از تصادف پرداخت میشه....... اینی ک تو میگی هم منظورت همون مالکه اما چندین حالت داره یا پدرته یا دوستته یا همسرت....ب هر صورت اگه شخص بمیره اموالش ب ارث میرسه...حالا اگه پدرت یا همسرت این ماشین رو ب نام تو وصیت کرده باشن یا ب تو ارث برسه خب اینجا وظیفه توئه ک بری ماشینو بیمه کنی اگه تصادفی کردی بیمه پرداخت مکنه...اما اگه دوستت باشه و بدون اینکه وصیت ب نفع تو کنه ماشینو برداری ممکنه حتی ب عنوان غاصب شناخته بشی و مطابق احکام اون باهات برخورد بشه اما بازم میگم خسارت باید از محل بیمه نامه پرداخت بشه یعنی حتی اگه غاصبم باشی اول خود مالک جبران خسارت مکنه بعدا میتونه از شما شکایت کنه و خسارت رو از شما بگیره...(ماده1قانون بیمه...و مواد308تا327قانون مدنی ک در مورد غصبه)

خب فرض کنید من بیمه ندارم...اون موقع ماشین هم همونطوری که گفتم مال من نبوده...مثلا مال پدرم بوده...اون موقع چجوری می خوان یقه منو بگیرن؟

hesam72

عضو جدید
خب فرض کنید من بیمه ندارم...اون موقع ماشین هم همونطوری که گفتم مال من نبوده...مثلا مال پدرم بوده...اون موقع چجوری می خوان یقه منو بگیرن؟

خب از اونجایی ک مال شخص فوت کرده ب ورثه تعلق مگیره بیمه نامه خودرو هم بتبع اون ب ورثه میرسه اما حالا اگه پدر شما بیمه نکرده بود و شماهم نرفتی دنبال بیمش اینجا مشخصه ک چون پدر فوت کرده پس ورثه ضامنه یعنی باز بخود شما برمیگرده اما ورثه میتونن تو ی شکایت جدا از شما مطالبه خسارت کنن....

SHELLBY

کاربر بیش فعال
سلام؛
والا یه بنده خدایی بود رفت زیر 10 تن همونجا مرد،
پلیس هم راننده کامیون رو مقصر ندونست، یه قرون هم دیه شاملش نشد.
فکر کنم بخاطز اینکه رفته بود زیر چرخ های عقب کامیون
بنده خدا راننده هم مشکلی نداشت میگفت برید ردیف کنید من حاضرم دیه رو از رو بیمه بدم ولی هر کاری کردن نشد.

ali 254

اخراجی موقت
والا یه بنده خدایی بود رفت زیر 10 تن همونجا مرد،
پلیس هم راننده کامیون رو مقصر ندونست، یه قرون هم دیه شاملش نشد.
فکر کنم بخاطز اینکه رفته بود زیر چرخ های عقب کامیون
بنده خدا راننده هم مشکلی نداشت میگفت برید ردیف کنید من حاضرم دیه رو از رو بیمه بدم ولی هر کاری کردن نشد.
عجب!
یعنی اگه پلیس تشخیص بده که راننده مقصر نیست ، بیمه پول نمی ده؟

SHELLBY

کاربر بیش فعال
والا اینکه اینطوری شد.
البته این با موتورسیکلت بودا، یعنی با موتورسیکلت رفت زیر کامیون. و مقصر هم به تشخیص افسر خودش بوده،
یادمه بعدش میخواستن با رضایت راننده کامیون کروکی و اینچیزا هم تغییر بدن ولی نشد.
ولی خیلی بده خداکنه برای هیچکی پیش نیاد...

بالا