[ نقشه برداری توپوگرافی ]► پاسخ به سوالات و نحوه ترسیم با نرم افزار

مجتبی اس

عضو جدید
1-ابتدا باید ببینی مورد کاربرد نقشه چیه تا عوارض مورد نیاز فقط برداشت بشه مثلا اگه برداشت برای یک معدن باشه احتیاجی نیست دیگه عوارضی مثله درخت یا تیر یا خانه برداشت بشه
2-مقیاس نقشه برای فواصل نقاط برداشتی
3-توجیه دوربین یا لوکال یا utmو برداشت کردن
4-تهیه نقشه با نرم افزار مربوطهland-SDRmap-civil3D
5-گرفتن پول:D

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
ممنون از دوستان

1- دوستان اشاره نکردند آیا لازمه که مرز زمین مورد نظر رو مشخص کنیم و میخ بکوبیم ؟
2- برای هر چند متر مربع بیچ مارک تو زمین بگیرم . مثلا برای زمین به مساحت 5000 متر مربع چند بنچ مارک لازمه داشته باشه .
3- اگه بعد چند وقت رفتیم سر زمین و خواستیم مرزهایی که قبلا برداشت کردیم رو پیدا کنیم باید چیکار کرد ؟

مجتبی اس

عضو جدید
ممنون از دوستان

1- دوستان اشاره نکردند آیا لازمه که مرز زمین مورد نظر رو مشخص کنیم و میخ بکوبیم ؟
2- برای هر چند متر مربع بیچ مارک تو زمین بگیرم . مثلا برای زمین به مساحت 5000 متر مربع چند بنچ مارک لازمه داشته باشه .
3- اگه بعد چند وقت رفتیم سر زمین و خواستیم مرزهایی که قبلا برداشت کردیم رو پیدا کنیم باید چیکار کرد ؟
1- نه لازم نیست
2-بستگی به زمینت داره اگه دید داشته باشی به همه جا دو تا بنچ کافیه اگه نه که باید بنچ زیاد کنی
3-مرزهاتو از تو نقشه مختصاتشو درمیاری میبری سرزمین پیاده میکنی

Rah Pardaz

کاربر ممتاز

تشکر از مهندس مجتبی

این مختصات رو باید با برنامه پیاده سازی توتال انجام بدیم و حتما باید فایل که قبلا از زمین برای برداشت ذخیره کردیم استفاده کنیم دیگه آره درسته ؟

مجتبی اس

عضو جدید
[
تشکر از مهندس مجتبی

این مختصات رو باید با برنامه پیاده سازی توتال انجام بدیم و حتما باید فایل که قبلا از زمین برای برداشت ذخیره کردیم استفاده کنیم دیگه آره درسته ؟
بله دیگه از همون فایل استفاده میکنی

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
1- نه لازم نیست
2-بستگی به زمینت داره اگه دید داشته باشی به همه جا دو تا بنچ کافیه اگه نه که باید بنچ زیاد کنی

ممنون از مهندس مجتبی

ببینید این مواردی که می گم درسته یا نه اگه درست نیست لطفا درستشو بگین ممنون ...

1- یک نکته زمینی که فقط با یک ایستگاه برداشت میشه نیاز نیست یک ایستگاه دیگه بگیریم تا نقطه روی ایستگاه اول رو قرائت کنیم .... ...

2- اگه بعد از چند وقت بعد به زمین مراجعه کردیم و خواستیم مرزها و کد های ارتفاعی رو کنترل کنیم . اگه ایستگاهی که درست کرده بودیم از بین نرفته بود از اون استفاده می کنیم سه پایه رو میزاریم سانتراژ می کنیم ارتفاع ایستگاه رو به دستگاه می دیم مختصات ایستگاه اول معمولا 100-1000-1000 هستش نامش که باز معمولا s1 است رو از تو فایل دستگاه باز خوانی می کنیم و اوکی می زنیم و با کمک برنامه پیاده سازی نقاط مرزها رو پیدا می کنیم کدهای ارتفاع در سایر نقاط زمین با توجه به عملیات اجرایی دچار تغییر شده پس بهتر کدهای ارتفاعی خودمون رو از روی بنچ هایی که درست کردیم کنترل کنیم .

2-2 اگر ایستگاه از بین رفته بود بهترین روش استفاده از RECECTION هستش با توجه به اینکه چند بنچ مارک در محل داریم از آنها برای توجیه کردن ایستگاه استفاده میکنیم .

3- باید برای حفظ نقاط ایستگاه ها دو نقطه رفرنس به نام های R1 و R2 را در فاصله ای که دور از عملیات باشد را انجام داد .

4- شیتهای تحویلی به کارفرما پس از تهیه نقشه توپوگرافی چند تا هست و چه شیتهایی رو تهیه کنیم و در اختیار کارفرما قرار بدیم - یکی از این نقشه که خوب خود نقشه توپوگرافی با نمایش منحنی میزان هستش دیگه چه شیتهایی میخواد ........؟

آخرین ویرایش:

مجتبی اس

عضو جدید
ممنون از مهندس مجتبی

ببینید این مواردی که می گم درسته یا نه اگه درست نیست لطفا درستشو بگین ممنون ...

1- یک نکته زمینی که فقط با یک ایستگاه برداشت میشه نیاز نیست یک ایستگاه دیگه بگیریم تا نقطه روی ایستگاه اول رو قرائت کنیم .... ...

2- اگه بعد از چند وقت بعد به زمین مراجعه کردیم و خواستیم مرزها و کد های ارتفاعی رو کنترل کنیم . اگه ایستگاهی که درست کرده بودیم از بین نرفته بود از اون استفاده می کنیم سه پایه رو میزاریم سانتراژ می کنیم ارتفاع ایستگاه رو به دستگاه می دیم مختصات ایستگاه اول معمولا 100-1000-1000 هستش نامش که باز معمولا s1 است رو از تو فایل دستگاه باز خوانی می کنیم و اوکی می زنیم و با کمک برنامه پیاده سازی نقاط مرزها رو پیدا می کنیم کدهای ارتفاع در سایر نقاط زمین با توجه به عملیات اجرایی دچار تغییر شده پس بهتر کدهای ارتفاعی خودمون رو از روی بنچ هایی که درست کردیم کنترل کنیم .

2-2 اگر ایستگاه از بین رفته بود بهترین روش استفاده از RECECTION هستش با توجه به اینکه چند بنچ مارک در محل داریم از آنها برای توجیه کردن ایستگاه استفاده میکنیم .

3- باید برای حفظ نقاط ایستگاه ها دو نقطه رفرنس به نام های R1 و R2 را در فاصله ای که دور از عملیات باشد را انجام داد .

4- شیتهای تحویلی به کارفرما پس از تهیه نقشه توپوگرافی چند تا هست و چه شیتهایی رو تهیه کنیم و در اختیار کارفرما قرار بدیم - یکی از این نقشه که خوب خود نقشه توپوگرافی با نمایش منحنی میزان هستش دیگه چه شیتهایی میخواد ........؟
برای تئجیه کردن دوربین حداقل دو نقطه نیاز است یعنی وقتی رو ایستگاه اول سانتراژ میکنی باید ایستگاه دوم بازخوانی کنی و به سمتش نشانه روی کنی و بخونیش تا دوربینت توجیه بشه
بقیه مواردت تقریبا درسته
در مورد تحویل دادن بستگی داره کارفرما چی ازت بخواد اگه قط توپوگرافی بخواد یه شیت ولی اگه مثلا بگه یه مسیر واسه من طراحی کن و پروفیل بزن دو شیت دیگه هم اضافه میشه کلا باید ببینی کارفرما چی ازت میخواد

mineral water

عضو جدید
کمک در مورد نقشه توپوگرافی

کمک در مورد نقشه توپوگرافی

سلام به همه
:w36:
من هیچ سررشته ای از نقشه برداریو اینها ندارم ولی یه مشکلی دارم که به این چیزا مربوط میشه (اینو گفتم در حد سواتم جواب بدید :w24:)
کارم طراحی سه بعدیه و الان احتیاج به نقشه دقیق توپوگرافی منطقه تلو دارم ( با google sketchup نقشه منطقه رو همراه ناهمواریهاش به محیط مکس وارد کردم ولی کلا گوگل توپوگرافی دقیقی به دست آدم نمیده)
حالا ناسا با همکاری ژاپن کاملترین توپوگرافی جهان رو تهیه کرده :
https://lpdaac.usgs.gov
سوالم اینه:
اولا چطور میشه دیتای این منطقه رو دانلود کرد
دوما از اون دیتا چطور میشه استفاده کرد؟!
سوما میشه اونوقت توی مکس ازشون استفاده کرد؟:question:
ممنـــــــــــــــــــــــــــون

سجاد بی

عضو جدید
سلام به همه
:w36:
من هیچ سررشته ای از نقشه برداریو اینها ندارم ولی یه مشکلی دارم که به این چیزا مربوط میشه (اینو گفتم در حد سواتم جواب بدید :w24:)
کارم طراحی سه بعدیه و الان احتیاج به نقشه دقیق توپوگرافی منطقه تلو دارم ( با google sketchup نقشه منطقه رو همراه ناهمواریهاش به محیط مکس وارد کردم ولی کلا گوگل توپوگرافی دقیقی به دست آدم نمیده)
حالا ناسا با همکاری ژاپن کاملترین توپوگرافی جهان رو تهیه کرده :
سوالم اینه:
اولا چطور میشه دیتای این منطقه رو دانلود کرد
دوما از اون دیتا چطور میشه استفاده کرد؟!
سوما میشه اونوقت توی مکس ازشون استفاده کرد؟:question:
ممنـــــــــــــــــــــــــــون
عزیزم شما میتونی اون عکسهایی که از ماهواره به دستتون میده چند تا باید شرایط داشته باشه که اکثرا دارن (بحث رو نمیخوام تخصصی کنم ) بعد اونو وارد برنامه photo mode کنی بعد از انجا ایمپورتش کن arc gis بعد نقشه توپو تو بگیر در ضمن روشهای خیلی زیادی داره ........... میتونی ازسایر مهندسین تالار کمک بگیری در ضمن هیچ کس نمیتونه دو ساله نقشه بردار شه چه برسه به ..........------

mineral water

عضو جدید
خــــــــیلی ممنونم
استاد منم نخواستم نقشه بردار بشم. دیگه از من گذشته:w47: البته نه اینقدر
از اونجایی که من از بچگی فقط عکس کتابارو نیگا میکنم :w10: گفتم شاید برای این هم یه آموزش قابل فهمی باشه
حالا ببین درست متوجه شدم:
اول: که متوجه نشدم (منظورتون از همون سایت بود یا مثلا گوگل ارث یا جای دیگه، بعدش اگه همون سایته ایا قابل استفاده برای ایران هم هس یا نه بعد نکته خاصی چیزی نداره؟)
دوم: این photo mode رو سرچ کردم جایی پیدا نکردم. برنامه است؟ ( پـ نه پـ یه نوع مده)
سوم : با arc gis تبدیل به توپوش کنم ببخشید حالا این از گوگل ارث دقیق تره یا همونه؟

مجتبی اس

عضو جدید
خــــــــیلی ممنونم
از اونجایی که من از بچگی فقط عکس کتابارو نیگا میکنم :w10: گفتم شاید برای این هم یه آموزش قابل فهمی باشه
اول: که متوجه نشدم (منظورتون از همون سایت بود یا مثلا گوگل ارث یا جای دیگه، بعدش اگه همون سایته ایا قابل استفاده برای ایران هم هس یا نه بعد نکته خاصی چیزی نداره؟)
دوم: این photo mode رو سرچ کردم جایی پیدا نکردم. برنامه است؟ ( پـ نه پـ یه نوع مده)
سوم : با arc gis تبدیل به توپوش کنم ببخشید حالا این از گوگل ارث دقیق تره یا همونه؟
نقشه توپوی کجای تلو رو میخوای؟

سجاد بی

عضو جدید
خــــــــیلی ممنونم

عزیزم یک شما میتونید از سازمان نقشه برداری اطلاع بگیری یه روش هم اینه که الان شرکت های زیادی مشغول چنین کارهایی هستن همان gisشما میتونید به اونا مراجعه کرده ونقشه توپوتو با مقیاس اشتباه نکنم 1/25000تهیه کنی هزینش هم فکر کنم هر قطعه حدود 3500تومن باشه ...یه روش هم اینه پل بدی با مقیاس مشخص تحویل بگیری در ضمن ما از شما انتظار نقشه بردار شدن نداریم چون نقشه برداری چیزی نیست که فکرتو به اون مشغول کنی نقشه برداری بعد از 35 سالگیبه بعد مثل تمور ..................................................................................................................................

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام. نقشه توپوگرافی رو شما پیدا کن و بده من, من واست مکسش می کنم. یکم توضیحش دردسر داره و وقتت رو می گیره.

mineral water

عضو جدید
نقشه توپوی کجای تلو رو میخوای؟

اینجا رو مجتبی عزیز:

DSC01800fffffffff.jpg

عزیزم یک شما میتونید از سازمان نقشه برداری اطلاع بگیری یه روش هم اینه که الان شرکت های زیادی مشغول چنین کارهایی هستن همان gisشما میتونید به اونا مراجعه کرده ونقشه توپوتو با مقیاس اشتباه نکنم 1/25000تهیه کنی هزینش هم فکر کنم هر قطعه حدود 3500تومن باشه ...یه روش هم اینه پل بدی با مقیاس مشخص تحویل بگیری در ضمن ما از شما انتظار نقشه بردار شدن نداریم چون نقشه برداری چیزی نیست که فکرتو به اون مشغول کنی نقشه برداری بعد از 35 سالگیبه بعد مثل تمور ..................................................................................................................................

سجاد جاناونوقت بنظرت برای 1200 هکتار چقدر میگیرن؟!
شما میدونی این نقشه های گوگل مقیاسشون چقدره؟

سلام. نقشه توپوگرافی رو شما پیدا کن و بده من, من واست مکسش می کنم. یکم توضیحش دردسر داره و وقتت رو می گیره.
ممنـــــــــــــــــونم آقا احسان
منم مشکلم تو پیدا کردن توپوشه و الا زیاد مشکلی با تری دی کردنش ندارم (البته تاحالا که نداشتم!) با استفاده از اسکچ و مکس یه تری دیشو ساختم ولی چون بیس اطلاعاتش براساسه گوگل ارث بوده دقیق نیست:
sss.jpg

اصلا تپه هاشو نشون نمیده. فقط کوههای گنده چشمشو گرفته!

بعد سوال دیگه ام هم این بود که از این سایت
میشه استفاده کرد؟

آخرین ویرایش:

behnam401

عضو جدید
ترسیم نقشه توپو گرافی

ترسیم نقشه توپو گرافی

سلام دوستان. برداشت یه زمین انجام دادم همزمان یه سری نقاط برای توپوگرافی برداشت کردم خواستم مراحل ترسیم نقشه توپو گرافی رو تو لند بدونم

مجتبی اس

عضو جدید
سلام دوستان. برداشت یه زمین انجام دادم همزمان یه سری نقاط برای توپوگرافی برداشت کردم خواستم مراحل ترسیم نقشه توپو گرافی رو تو لند بدونم
1-تبدیل فایل به نت پد
2-وارد کردن نقاط به لندimport point
3- ساختن سطح
4-زدن منحنی میزانها
5-بقیه کارها هم بستگی به نوع نقشت داره و سلیقه ای هست

mineral water

عضو جدید
ببین این به دردت میخوره
telo.dwg - 397.1 Kb
ممنون دوست عزیز
این رو با اتوکد باز کردم تنها چیزی که فهمیدم ازش یه نقطه هایی بود که ارتفاع رو نشون میداد (البته فکر کنم)
چطور میشه برداریش کرد؟ چون من برای مکس میخوامش. البته اگه همینطوری هم قابل استفاده تو مکسه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

gholam_rez

عضو جدید
تهيه توپوگرافي

تهيه توپوگرافي

سلام يه سوال دارم لطفا سريع پاسخ دهيد ممنون
ميخوام با تئودوليت T2 توپوگرافي تهيه كنم ابتدادوربين را با شمال صفر ميكنم وشروع به قرائت ميكنم نقطه اول قرائت تار بالا-تارپايين-تاروسط-زاويه قائم-زاويه افق راميخوانم وياداشت ميكنم.وهمينطور نقاط بعدي .تاجايي كه مجبورم دوربين رابراي قرائت نقاط ديگر جابجا كنم.وقتي دوربين را جابج ميكنم چطور ادامه كاررا انجام دهم.منظورم اين است كه دوربين را با كدام صفر كنم.ويا اگ روي يكياز نقاطي كه قبلا قرائت كردم تراز كنم ونقطه قبلي راكه باز هم قرائت كرده ام را بخوانمودوربين را به اين دو نقطه صفر كنم حالا ادامه محاسبات را چگونه انجام دهم. مرسي

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
بهتره تار پایین برابر ارتفاع دستگاهت باشه
از هر ایستگاه از زاویه 0 تا 360 را 30درجه ایی برداشت میکنی
B.S هر ایستگاه هم ،همان ایستگاه قبلیشه.
*برداشت های استادیمتری و تاکئومتری حتما کروکی میخوان

mahdiaran

عضو جدید
باتشكر از sum عزيز

باتشكر از sum عزيز

فكر ميكنم منظور gholam_rez اينه كه وقتي دوربين را روي ايستگاه دوم منتقل كرد با كجا آنرا صفر كند .درست مانند وقتي كه كسي ترازيابي انجام ميدهدو وقتي دوربين را جابجا ميكنه روي نقطه اي كهf.s داشته حالا b.s راقرائت ميكنه.ام اينجا نميدونه كه روي چه نقطه اي قرائتي شبيه f.s يا B.s را انجام دهد وچگونه محاسبات بعدي را انجام دهد

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
واضحتر یگم:اگر روی ابستگاه 2 مستقر شدی به ابستگاه 1 نشانه روی میکنی ، و Hz=0 ،حالا زاویه 30 درجه را پیدا میکنی در طول مشخصی عوارض را برداشت میکنی،همینکار برای زوایای 60و90 و.....انجام میشه.
ار station 3 هم یه 2 صفر میکنی و همین داستان .
واحد عملیات نقشه برداری 2 در مورد همین هست.

abbas.rasulpor

عضو جدید
سلام
تمام برداشت ها ازایستگاه اول نسبت به مختصات مثلا100و100و100 دارای مختصات میشوند وقتی نیاز به انتقال مختصات میباشد شاخص در نقطه ای قرا میگردد که ایستگاه دومی بر پا گردد که این نقطه نیز نسبت به همان 100و100و100 دارای مختصات میگردد(طول ایستگاه های 10و2 + ژیزمان نسبت به شمال داریم) مثلا120و118و108دوربین در ایستگاه دوم استقرار نسبت به شمال صفر صفر و بقیه نقاط برداشت میشود ولی نقاط برداشتی نسبت به مختصات ایستگاه دوم (120و118و108 دارای مختصات میگردد.

jahanee

عضو جدید
ابتدا شمابایدپیمایش ببندی ومختصات رؤس پیمایش رابدست بیاری سپس هنگام جابجایی از ایستگاه دوم به اول مقدار محاسبه شده ژیزمان حاصل ازنقطه 2به 1 رابه دوربین میبندید وروی ایستگاه 2 قرار گرفته به یک نشانه رفته این مقدار ژیزمان را بسته وبا این مقدار زاویه شروع به تاکومتری کنید

hrhs

عضو جدید
اگر شما کار را به طور اصولی انجام دهید به چنین مشکلی بر نمیخورید ، یعنی قبل از برداشت تاکئومتری ، بنچ مارک ها را ایجاد کرده و یک پلی گون ببندید و مختصات دقیق نقاط را محاسبه کنید . حالا هم قابل اصلاحه . شما می تونید اطلاعات خام برداشتی رو توی Excel وارد کنید و از همون دو نقطه مشاهداتی به صورت دستی توی CAD توجیه کنید ، یعنی کل نقاط را سلکت کرده و از نقطه ی اول نسبت به دوم یک چرخش یا Rotate انجام بدهید

mahdiaran

عضو جدید
باسلام خدمت آقاي مهندس جهاني وبا تشكر از راهنمائي شما .
بنده يك سوال دارم .همانطور كه مستحضر هستيد در موقع برداشت با كد ارتفاعي با دوربين نيوو شما ابتدا يك B.S داريدوبرداشت را شروع مي كنيد كه نهايتا يك F.S داريد كه در موقع انتقال ايستگاه وقتي دوربين را تراز كرديم روي نقطه اي كه قبلا F.S داشتيم يك قرائت جديد انجام داده كه آنرا B.S ميناميم ودر محاسبات اين B.S را دخالت مي دهيم حالا سوال من اين است در برداشت توپوگرافي با دوربين تئودوليت وقتي ايستگاه را جابجا ميكنيم وروي ايستگاه دوم دوربين را تراز كرديم براي شروع كار آيا حالتي شبيه نيووداريم كه انجام دهيم يعني روي نقطه قبلي قررائت كنيم .واين قرائت جديد را چگونه در محاسبات دخالت دهم . اگر جزوه اي در رابطه با اين مسئله داشتيد برام روي همين سايت بذار . با تشكر

mahdiaran

عضو جدید
با سلام hrhs لطفا براي من توضيح دهيد چگونه نقاط را مختصات دار كنم با دوربين تئودوليت .ممنون. البته من از ابتدا هيچ نقطه اي با مختصات مشخص ندارم

hor.abd

عضو جدید
سلام يه سوال دارم لطفا سريع پاسخ دهيد ممنون
ميخوام با تئودوليت T2 توپوگرافي تهيه كنم ابتدادوربين را با شمال صفر ميكنم وشروع به قرائت ميكنم نقطه اول قرائت تار بالا-تارپايين-تاروسط-زاويه قائم-زاويه افق راميخوانم وياداشت ميكنم.وهمينطور نقاط بعدي .تاجايي كه مجبورم دوربين رابراي قرائت نقاط ديگر جابجا كنم.وقتي دوربين را جابج ميكنم چطور ادامه كاررا انجام دهم.منظورم اين است كه دوربين را با كدام صفر كنم.ويا اگ روي يكياز نقاطي كه قبلا قرائت كردم تراز كنم ونقطه قبلي راكه باز هم قرائت كرده ام را بخوانمودوربين را به اين دو نقطه صفر كنم حالا ادامه محاسبات را چگونه انجام دهم. مرسي

مگه جدول تاکئومتری نداری
مختصات ایستگاه قبلی رو حساب میکنی ایستکاه جدید رو هم حساب میکنی دوربین رو روی ایستگاه جدید سوار میکنی
bs رو ایستگاه قدیم در نظر میگیری و صفر صفر میکنی
حالابرو به ادامه برداشت
بچه ها اگه اشتباه گفتم اصلاح کنید

بالا