نرم افزار گرافيكي Multi Media Builder

nasim khanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من تسلط كافي روي اين نرم اقزار دارم،خوشحال ميشم اگه كمكي از دستم بربياد انجام بدم و همچنين مطالب بيشتري از شما عزيزان درباره اين نرم افزار ياد بگيرم...:gol:

Keivan Keihanipour

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من تسلط كافي روي اين نرم اقزار دارم،خوشحال ميشم اگه كمكي از دستم بربياد انجام بدم و همچنين مطالب بيشتري از شما عزيزان درباره اين نرم افزار ياد بگيرم...:gol:

خوب پس اقدام کنین به آموزش. و اطلاع رسانی در موردش. من هم اگر کمکی باشه در خدمتم.

Zargham

عضو جدید
کاربر ممتاز
MMB

MMB

به نظر من بهتره که قبل از اینکه شروع کنی آخرین ورژن برنامه رو بذارین که کسایی که ندارن
استفاده کنند
موفق باشید.

nasim khanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
ويژگي ها و قابليتهاي اين نرم افزار

ويژگي ها و قابليتهاي اين نرم افزار

امروزه تمامی دیسک ها و Pack هاینرم افزاری و یا مربوط به موضوعات دیگری که در بازار یافت می شوند به صورت Autorun می باشند. بدین معنی که کاربر با قرار دادن دیسک در درایو پس از چند ثانیه با پنجره ای مواجه می شود که در آن به قسمت های مختلف دیسک به راحتی دسترسی داشته و در صورت نیاز با استفاده از آموزش های موجود در صفحه اجرا شده به کار خود ادامه می دهد. ساخت autorun توسط برنامه های مختلفی امکان پذیر می باشد و حتی برنامه نویسان نیز قادرند تا با استفاده از دانش برنامه نویسی خود اقدام به ساخت autorun نمایند.

Multimedia Builder نام مشهورترین نرم افزار در زمینه Autorun سازی می باشد که به کمک آن قادر خواهید بود تا تمامی نیازهای خود را در زمينه ساخت Autorun برطرف نمایید. این نرم افزار با استفاده از امکانات متعدد و ابزارهای فراوانی که در اختیار کاربران قرار می دهد این توانایی را به آن ها می هد تا در ساخت فایل های AutoRun دارای اختیارات فراونی باشند. این نرم افزار که از تولیدات شرکت MediaChance می باشد در چندین سال متوالی از سوی کاربران به عنوان یک نرم افزار کامل در این زمینه انتخاب شد.

از ویژگی های این
نرم افزار می توان به موارد زیر اشاره نمود:
- طراحی و ساخت برنامه ها به صورت کاملا
گرافیکی
- با یک کلیک می توانید اجزا و اشیا جدیدی را به برنامه اضافه کنید
- پشتیبانی از تمامی فرمت های مشهور
گرافیکی
- ابزار جابجایی اجزا در برنامه
- ساخت و ذخیره سازی برنامه تنها در یک فایل اجرایی EXE
- توانایی ایجاد تغییرات و اعمال افکت بر روی
تصاویر برنامه
- قابلیت
بهینه سازی تنظیمات برنامه به صورت دستی و خودکار
- بیش از 40 افکت و ***** متفاوت برای ساخت برنامه
- قرار دادن
آهنگ در متن برنامه
- توانایی قرار دادن فرمت های تصویری در برنامه و پخش آن ها با هر
سرعتی
- قرار دادن افکت های مختلف در هنگام خروج از برنامه ساخته شده
- قابلیت برای
شفافیت و درصد بندی عكس ها
- قابلیت تنظیم سایز عكس ها و محیط پیرامون عكس ها
- اضافه شدن قسمتی برای ضبط
Object ها
- اضافه شدن قابلیت cut ، copy ، paste به قسمت
Edit BOX

nasim khanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
اموزش multimedia builder . بخش اول

اموزش multimedia builder . بخش اول

مفاهيم اوليه
اين برنامه را ميتوانيد از سايت زير دريافت وبر روی كامپيوتر خود نصب كنيد . در ضمن حجم آن تنها 5 مگا بايت ميباشد.
http://www.mediachance.com
/
برای رجيستر كردن برنامه نيز بايد كد رجيستری خود را در قسمت
About برنامه وارد كنيد.
اجزای تشكيل دهنده مالتی مديا
برنامه مالتی مديا از چهار جز اصلی تشكيل ميشود:
1. تصاوير 2. صوت ها 3. فيلم ها 4. نوشته ها و متون
اين اجزاء در كامپيوتر تحت عنوان فايل ذخيره ميشوند و ما برای تهيه يك برنامه مالتی مديا به اين نوع فايلها نياز داريم. بنابراين آشنائی مختصری با انواع فايلها برای هر كسی كه بخواهد مالتی مديا كار كند ضروری است.
تصاوير
فايلهای تصويری از لحاظ نوع و ساختار بسيار متنوع ميباشند و انواع گوناگونی را شامل می شوند. اما در يك دسته بندی كلی فايلهای تصويری را به دو دسته نقشه بيتی و برداری تقسيم می كنند.
فايلهای نقشه بيتی فايلهائی هستند كه اطلاعات تك تك نقاط تصوير را از لحاظ رنگ و مختصات در خود دارند. اما فايلهای برداری فايلهائی هستند كه معادلات هندسی و رياضی اجزاء تشكيل دهنده تصوير و مسيرهای رسم شده را در خود دارند. در برنامه های مالتی مديا ما با فايلهای نقشه بيتی سرو كار داريم. برای آشنائی بيشتر با قالبهای تصويری مهمی كه توسط بيلدر پشتيبانی می شوند و همچنين حجم هر كدام از آنها , در زير امده است كه يك فايل تصويری را در تمام قالبها به همراه حجمشان به شما نشان ميدهد.
Bmp=1.25mb jpg=361kb png=940kb tif=750kb pcx=1.06mb gif=450kb

اصوات
فايلهای صوتی نيز از لحاظ تنوع و ساختار انواع زيادی دارند. انواع مهمتر اين فايلها كه در بيلدر نيز به خوبی پشتيبانی می شوند عبارتند از :

فايلهای
wav : اين نوع فايلها از لحاظ كيفيت دارای سطح مطلوبی می باشند و انواع اصوات و فركانسها را نيز ميتوانند در خود ذخيره كنند و از لحاظ ظرفيت بسيار حجيم اند زيرا هيچ گونه فشردگی ندارند.

فايلهای
mid : اين نوع فايلها بيشتر برای ذخيره ملودی ها مناسب هستند. در واقع اين نوع فايلها تنها محتوی نت های موسيقی به صورت اعداد و فركانس هستند. از اينرو از لحاظ حجم بسيار اندك می باشند. حجم اين فايلها معمولآ بيشتر از 100 كيلو بايت نميشود.

فايلهای
mod : اين فايل نيز در واقع نوع پيشرفته ای از فايل بالا ميباشد. اين فايلها نيز از نظر حجم نسبتآ كوچك هستند اما از نوع قبلی حجيمتر می باشند.

فايل های
mp3 : اين نوع فايلهای موسيقی در سالهای اخير محبوبيت زيادی يافته و بسيار متداول شده اند. اين فايلها علاوه بر كيفيت بسيار مطلوبی كه دارند دارای فشردگی و حجم بسيار پايينی هستند.

nasim khanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
ادامه بخش اول

ادامه بخش اول

فيلم
فايلهای ويديوئی نيز انواع گوناگونی دارند كه مهمترين آنها عبارتند از :
فايلهای
avi
: اين نوع فايلهای ويديوئی دارای كيفيت مطلوبی بوده ولی از لحاظ حجم هيچ فشرده سازی بر روی آنها انجام نشده و بدين خاطر فايلهای حجيمی هستند.
فايلهای
mpeg : اين نوع فايلها دارای كيفيت مطلوبی بوده و از لحاظ ذخيره سازی از الگوريتم فشرده سازی مناسبی برخوردارند و برای فيلمهای طولانيتر مناسبند.
فايلهای
dat : اين نوع فايلها فرمت مخصوص ويدئو سی دی می باشد. اين فايلها نيز از فشردگی خوبی برخوردارند.
فايلهای
mov : اين فايلها از فشردگی خوبی برخوردار هستند و دارای كيفيت مناسبی نيز هستند. ولی اشكال اينجاست كه برای پخش آنها نياز به برنامه مخصوص داريد.
فايلهای
rm : اين نوع فايلها دارای فشرده ترين فرمت بوده و از كيفيت بالائی نيز دارند.

متنها
يكی ديگر از اجزاء مهم تشكيل دهنده مالتی مديا ,متنها هستند. متن ميتواند از نوع ساده باشد ويا ساختار پيجيده تر و قالب بندی شده تری داشته باشد.مسئله اساسی كه در متنها بايد مورد توجه قرار گيرد نوع فونت و كد پيچ متن ميباشد. بايد توجه داشت كه يك متن كه در يك كامپيوتر به درستی در برنامه ای مثلآ واژه پرداز نمايش ميابد, ممكن است در كامپيوتر ديگر كاملآ در هم ريخته باشد و يا اصلآ چيزی غير از آنچه كه مورد نظر شماست را نمايش دهد. اما اصلآ فونت و كد پيچ متن چيست؟
فونت: در واقع نوع قلم است و نوع نمايش متن را تعيين ميكند. هر فونت دارای خاصيتهای ديگری مثل سايز , ضخامت , خميدگی وزير خط است.
كدپيچ:يكد پيچ در واقع جدولی است كه مقادير " اسكی" را به كاراكترهای مشخص نسبت ميدهد. به عبارت ديگر , توسط جدول كد پيچ مقادير عددی 0 تا 255 كد اسكی به اشكال يا حروف يك زبان خاص نسبت داده می شوند.
مشكلی به نام فارسی نويسی و 2 راه حل ساده برای آن
راه حل اول: در اين راه حل بايد از فونت هايی استفاده كرد كه علاوه بر فارسی بودن , بر اساس كد پيچ انگليسی مرتب شده باشند. فونتهای ايران سيستم از اين نمونه فونتها هستند .شما تنها كافی است كه اين نوع فونتها را در قسمت فونت در شاخه ويندوز كاربر به وسيله يك اسكريپت كه در بيلدر موجود است, نصب كنيد.
راه حل دوم: تبديل متن به تصوير است. در اين راه حل به هر طريق ودر هر ويندوزی ميتوان متنهای فارسی را نوشت و سپس اين متنها را به صورت فايل تصويری و گرافيكی در آورد.برنامه هايی مثل فتوشاپ و فری هند ميتوانند در اين امر شما را كمك كنند .

(كه البته راه حل سومي هم وجود داره كه خود بنده در طي كار با اين نرم افزار كشف كردم و فكر ميكنم راحتترين كار باشه ، اين كه از روي نوشته هاتون با دكمه print screen عكس بگيريد و به عنوان عكس از آن استفاده كنيد:):))

simin-silver

عضو جدید
سلام . نرم افزار قوی و قدرت مندیه البته در عین سادگی . من و kolak2 یه اتوران نصب نرم افزار با همین mmb دادیم بیرون ;)

nasim khanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام . نرم افزار قوی و قدرت مندیه البته در عین سادگی . من و kolak2 یه اتوران نصب نرم افزار با همین mmb دادیم بیرون ;)

سلام
بله نرم افزار شيرينيه.....
پس شما خودتون يه پا استاديد..;).. خوشحال ميشم اگه جايي كمي يا كاستيي توي آموزش اين نرم افزار داشتم، بهم گوشزد كنيد.:)

nasim khanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
بخش دوم

بخش دوم

معرفي محيط برنامه :

برنامه MMB را اجرا كنيدمحيط برنامه به چندين ناحيه به شرح زير تقسيم ميشود :
نوار منوها:
كه در بالاي پنجره اصلي نمايان است و شامل گزينه هاي مختلفي از جمله
file و Edit و View و project و ... ميباشد.

نوار ابزار :
در صفحه اصلي و در پائين نوار منو , نوار ابزار را مشاهده مي كنيد كه شامل دكمه هاي دستيابي سريع به امكانات مختلف برنامه از قبيل .
save ,Load ,open ,.. ميباشد.

نوار اشياء :
اين نوار به طور پيش فرض در سمت چپ پنجره اصلي به صورت عمودي نمايان است كه شامل اشياء متن, دكمه متن, تصوير, صدا و ... مي باشد.

آخرین ویرایش:

nasim khanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
ادامه بخش دوم

ادامه بخش دوم

محيط كاري :
محيطي است كه فضاي كاري پروژه را مشخص مي كند كه اندازه آن قابل تغيير است و تمام اشياء اعم از تصوير و متن و... بر روي آن قرار مي گيرند.
ليست صفحات :
كه به طور پيش فرض در انتهائي ترين قسمت پنجره اصلي قرار دارد و شامل ليست صفحات موجود در پروژه جاري مي باشد.

جعبه ابزار صفحه :
كه شامل ابزارهاي مختلفي براي كاركردن با صفحات وهمچنين مديريت آنها مي باشد. به طور پيش فرض اين جعبه ابزار در بالاي ليست صفحات و در پايين محيط كاري قرار دارد.

پنجره مديريت اشياء :
به طور پيش فرض اين پنجره در سمت راست پنجره اصلي واقع شده است. با قرار دادن هر يك از اشياء از نوار اشياء بر روي ناحيه كاري پروژه , نام آن شيء بر روي اين پنجره نمايان مي شود. و در وا قع محتوي فهرستي از اشياء موجود در يك صفحه جاري پروژه مي باشد.

تو ضيح در مورد نوار منوها :
اولين گزينه در نوار منو, گزينه
File مي باشد كه با كليك بر روي ان زير منوي ان به صورت زير مي باشد:
New : كه يك پروژه جديد را ايجاد مي كند.
New from Tamplate : از الگوهاي از قبل آماده شده پروژه اي را ايجاد مي كند.
Open : پروژه از قبل طراحي شده را بار گذاري مي كند.
Close: پروژه جاري را مي بندد.
Save : آخرين تغييرات در پروژه جاري را ذخيره مي كند.
Save As : پروژه جاري را با يك نام ديگر ذخيره مي كند.
Compress & Export : براي فشرده كردن پروژه و توليد خروجي نهائي استفاده ميشود. به وسيله اين گزينه ميتوان براي فايل هاي پروژه Password گذاشت تا افراد غيرمجاز نتوانند به فايلهاي پروژه دسترسي داشته و از آن استفاده كنند.
Compile: براي ايجاد فايل اجرايي نهايي مورد استفاده قرار مي گيرد.
Reduce Size: اين گزينه باعث كاهش حجم پروژه و حذف تصاوير زائد از پروژه مي شود.
Import Object: يك يا دسته اي از اشياء را به صورت يك فايلdom در كنار يكديگر ذخيره ميكند.
MEF Import: از قابليتهاي جديد در نسخه 4.8 و بالاتر كه اجازه بارگذاري فايلهايMEF را در داخل يك پروژه مي دهد.
Webcam Image: صفحات موجود در پروژه هاي ديگر را به داخل پروژه جاري وارد مي كند.
Export Page: صفحات موجود در پنجره جاري را به صورت فايل MMP كه قابل استفاده براي پروژه هاي ديگر است را صادر مي كند.
Print: صفحه جاري پروژه را به چاپگر مي فرستد.
Print Preview: آنچه كه قرار است به چاپگر فرستاده شود را روي صفحه نمايش مي دهد.
Print Setup: باعث نمايش پنجره تنظيم چاپگر مي شود.
Exit: براي خروج از برنامه استفاده مي شود.

kolak2

عضو جدید
سلام
بله نرم افزار شيرينيه.....
پس شما خودتون يه پا استاديد..;).. خوشحال ميشم اگه جايي كمي يا كاستيي توي آموزش اين نرم افزار داشتم، بهم گوشزد كنيد.:)

سلام
بله من و دوستم simin-silver اتوران ساختیم . من براتون یه پیشنهاد دارم ;)می تونید مراحل آموزش رو خیلی ساده داخل صفحات mmb یا همون مولتی مدیا بیلدر قرار بدین بعد اون رو بزارین تو سایت . اینطوری هم سرعت آموزش می ره بالا هم اینکه کسی که داره صفحات رو می بینه اذت می بره و بیشتر تشویق می شه که یاد بگیره .

تیکه تیکه هر دفعه همون قدر که می خواین آموزش بدین رو به صورت exe . در بیارین و برای دانلود بزارین خیلی هم جذاب تر می شه چون روش جدیدی برای آموزش هست :)

یه کم رو گرافیک صفحات هم کار کنید چون کاربر با خودش می گه چه کارهای قشنگی می شه انجام داد پس من اینو حتما دنبال می کنم:)

اگه کمک خواستین من در خدمتم;)

nasim khanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
بله من و دوستم simin-silver اتوران ساختیم . من براتون یه پیشنهاد دارم ;)می تونید مراحل آموزش رو خیلی ساده داخل صفحات mmb یا همون مولتی مدیا بیلدر قرار بدین بعد اون رو بزارین تو سایت . اینطوری هم سرعت آموزش می ره بالا هم اینکه کسی که داره صفحات رو می بینه اذت می بره و بیشتر تشویق می شه که یاد بگیره .

تیکه تیکه هر دفعه همون قدر که می خواین آموزش بدین رو به صورت exe . در بیارین و برای دانلود بزارین خیلی هم جذاب تر می شه چون روش جدیدی برای آموزش هست :)

یه کم رو گرافیک صفحات هم کار کنید چون کاربر با خودش می گه چه کارهای قشنگی می شه انجام داد پس من اینو حتما دنبال می کنم:)

اگه کمک خواستین من در خدمتم;)

سلام خيلي ممنون از پيشنهاد خوبتون ، خيلي جالبه ...:w27:
سعي ميكنم اگه تونستم طبق پيشنهاد شما عمل كنم ;)

Alireza7581

عضو جدید
با عرض سلام خدمت همگی

من جدیدا شروع کردم به یادگیری mmb (تازه کارم) و تا الان هم یه اتوران ساختم. اما تو این راه مشکلاتی دارم. ازتون خواهش می کنم اگه می تونین کمکم کنید.

مثلا یکی از مشکلات: چطور میشه کاری کرد که صدایی رو که واسه صفحه اول گذاشتم با رفتن به صفحات دیگه تغییر نکنه؟؟؟

etnn

عضو جدید
کاربر ممتاز
با عرض سلام خدمت همگی

من جدیدا شروع کردم به یادگیری mmb (تازه کارم) و تا الان هم یه اتوران ساختم. اما تو این راه مشکلاتی دارم. ازتون خواهش می کنم اگه می تونین کمکم کنید.

مثلا یکی از مشکلات: چطور میشه کاری کرد که صدایی رو که واسه صفحه اول گذاشتم با رفتن به صفحات دیگه تغییر نکنه؟؟؟

سلام ...

روی صفحات بعدی دابل کلیک کنید تا page properties اونها ظاهر بشه ... در سمت چپ پایین ، آیکنی به شکل دفترچه میبینید با نام script ...
روی این که کلیک کنید ، پنجره دیگه ای براتون باز میشه که بالای اون چهار تا آیکن دیگه هست ، اولین آیکن از سمت چپ ، که به شکل یک قلم جادویی هست رو کلیک کنید و در پنجره باز شده جدید توی قسمت action میتونید تنظیمات مورد نظرتون رو اعمال کنید ....
مثلا اگه میخواید صدای صفحه اول توی این صفحه هم ادامه داشته باشه ،BackgroundPlay رو انتخاب کنید....
اکثر تنظیماتی که مد نظرتون هست توی همین قسمت action هست ...یه کم که باهاشون کار کنید کارش دستتون میاد ....

Alireza7581

عضو جدید
سلام ...

روی صفحات بعدی دابل کلیک کنید تا page properties اونها ظاهر بشه ... در سمت چپ پایین ، آیکنی به شکل دفترچه میبینید با نام script ...
روی این که کلیک کنید ، پنجره دیگه ای براتون باز میشه که بالای اون چهار تا آیکن دیگه هست ، اولین آیکن از سمت چپ ، که به شکل یک قلم جادویی هست رو کلیک کنید و در پنجره باز شده جدید توی قسمت action میتونید تنظیمات مورد نظرتون رو اعمال کنید ....
مثلا اگه میخواید صدای صفحه اول توی این صفحه هم ادامه داشته باشه ،BackgroundPlay رو انتخاب کنید....
اکثر تنظیماتی که مد نظرتون هست توی همین قسمت action هست ...یه کم که باهاشون کار کنید کارش دستتون میاد ....

خیلی ازتون ممنونم که جواب دادین
اما فکر می کنم که سوالم رو یکم اشتباه مطرح کردم
فکر کنید که الان تو page1 هستم و یه موسیقی 5 دقیقه ای داره پخش میشه. میرم تو یه صفحه دیگه مثلا page4.موسیقی همچنان داره پخش میشه. فرض می کنیم که 3 دقیقه از موسیقی تا الان پخش شده و زمانی که من بر میگردم به page1، آهنگمون میاد از اول درحالی که می خوام ادامه داشته باشه. اینو چیکارش کنم؟

بازم تشکر می کنم از اینکه جواب دادین

etnn

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی ازتون ممنونم که جواب دادین
اما فکر می کنم که سوالم رو یکم اشتباه مطرح کردم
فکر کنید که الان تو page1 هستم و یه موسیقی 5 دقیقه ای داره پخش میشه. میرم تو یه صفحه دیگه مثلا page4.موسیقی همچنان داره پخش میشه. فرض می کنیم که 3 دقیقه از موسیقی تا الان پخش شده و زمانی که من بر میگردم به page1، آهنگمون میاد از اول درحالی که می خوام ادامه داشته باشه. اینو چیکارش کنم؟

بازم تشکر می کنم از اینکه جواب دادین

خواهش میکنم ...

تو این موارد معمولا نیاز هست اسکریپت نویسی بشه ....و من متاسفانه اسکریپت نویسیش رو زیاد کار نکردم ولی توی نت سرچ کنید با طریقه اسکریپت نویسیش آشنا میشید ....

ولی برای این موردی که شما میخواید یه راه میانبر هم هست ، اینکه صفحه اولتون رو یه صفحه خام بذارید و توی این صفحه صدا رو انتخاب کنید و اسکریپت اون رو next page بذارید ، و برای صفحات بعدی action رو backgroandplay بذارید .... اینطوری هیچ وقت نیاز ندارید که به اون صفحه خام برید و آهنگ شما مدام پخش میشه ....