معافیت تحصیلی (کمک برای مرگ و زندگی!)

mimik

عضو جدید
من امسال به خاطر این که در رشته برق با توجه به رتبه ام در تهران و اطرافش قبول نمیشدم به عمد شبانه شیمی تربیت معلم انتخاب کردم و قبول شدم تا سال بعد بتونم دوباره تو کنکور شرکت کنم کلاسامم از بهمن شروع میشه اما میدونید که شرط این که شبانه ها دوباره کنکور بدن عدم استفاده از معافیت تحصیلی برایه پسراس من هم نیمه دوم 68 ام و سال اوله که کنکور میدادم و الان مشمول نیستم و با توجه به قبولیم نباید برام معافیت تحصیلی صادر بشه اما دانشگاه از همه پسرا (یا فکر کنم به غیر 69 ای ها!) 12 تا عکس میخواست که طبق قانون فقط برای پسرایی که باید از معافیت تحصیلی استفاده کنن لازمه و حتی میخواستن که برگه درخواست معافیتو پر کنم که 2 ساعت توضیح دادم تا پر نکردم که البته فکر کنم اون برگه الکی بود اصلا و اونایی که اونجا بودن چیزی نمیدونستن . حالا من میخواستم ببینم که معافیت تحصیلی چگونه صادر میشه آیا سازمان نظام وظیفه به طور خودکار برای دانشجویان مشمول صادر میکنه یا باید از طرف دانشگاه درخواست بشه یعنی ممکنه برای من که مشمول نیستم معافیت تحصیلی صادر بشه و نتونم کنکور بدم و یا اگه صادر بشه میتونم اعتراض بدم که من نه مشمول بودم و نه درخواست معافیت تحصیلی داشتم و اگه اعتراض بدم باید به کی بدم و اونا چیکار میکنن؟ من به امید سال دیگه این رشته رو با زور خانواده انتخاب کردمو اگه نتونم کنکور بدم……….. :cry:. لطفا اگه کسی میدونه یا تجربه ای داشته کمک کنه تا از نگرانی درآم و بتونم برا سال دیگه درس بخونم(الان که اصلا نمیتونم). پیشاپیش از پاسخاتون خیلی خیلی خیلی ممنون.

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
تا اونجایی که من میدونم بعد از قبولی شما معافیت تحصیلی میگیرید ، چه روزانه چه شبانه چه بخواید چه نخواید ، زمان ما که اینطوری بود ، بعدشم شما خوب چرا طوری انتخاب رشته نکردی که قبول نشی سال دیگه بخونی ؟ حالا بیخودی از بهمن تا خردادتم درگیر دانشجویی و اینا میشی وقتت و از دست میدی برای درس خوندن :) بعدشم برق کجا ، شبانه شیمی تربیت معلم کجا :)

pes

عضو جدید
شما می تونید برایه سال دیگه بخونیید
اون روزانه هستش که نمی تونه یه سال دیگه کنکور بده
طبق قوانین نظام وظیف افراد مشمول به تاریخ تولد آنها بستگی نداره و فقط به سال تولد بستگی داره مثلا امسال همه ی 68 ها مشمولا چه نیمه اولی باشن چه دومی وسال دیگه همه 69 ها مشمولا پس شما نیز مشمول هستید شما برایه سال دیگه فقط باید دفتر چه اعزام به خدمت رو بگیری و پرش کنی و بفرستیش بعد از فرستادنش یه برگه برات میاد که تو اون تاریخ و محل و .... شروع خدمت رو توش زده که شما اون برگه رو نگر میداری برایه تابستان سال دیگت که هنگام ثبت نام دانشگاه اون برگه رو ازت می گیرن و معافیت تحصیلی برات صادر می کنن
بیشتر اوقات تاریخ اعزام به خدمت نونزدهم ما بعد از تولدت است که اگه ساله دیگه بازم یه رشته نیمسال دومی قبول شی احتمالا(با توجه به ماه تولدت) باید یکی دو ماه از خدمتو بری و بعد بری دانشگاه تا در هر مر حله ای از خدمت که هستی معافیت تحصیلی بهت بدن
پس شما شروع کن به درس خوندن برایه ساله دیگت و دفتر چه اعزام به خدمتو صبر کن تا ثبت نام کنکور 88 شروع بشه بعد پرش کن و بفرستش چون شاید قوانین امسال عوض بشه
البته این توضیحات برایه کسانیه که امسال هیچ دانشگاهی ثبت نام نکرده باشند و نروند چه شبانه و آزاد و پیام نور و ....
اگه شما می خواهید دانشگاه بروید و ثبت نام کردید باید انصراف بدید و دانشجوی انصرافی بشید و اون وقت خودتو به مراکز نظام وظیفه معرفی کنی تا برات تاریخ و محل و ... اعزام به خدمت و تعیین کنند و به خدمت اعزام بشی اونوقته که حق شرکت در آزمون سال دیگرو داری
با این حال از یک مشاوره آگاه حتما سوال کن

آخرین ویرایش:

mimik

عضو جدید
دریغ نکنید!

دریغ نکنید!

آقا یعنی هیچ پسری اینجا تجربه مشابه این یعنی تعویض رشته و دانشگاه رو در حالی که شبانه .پیام نور یا هر چی که دوباره میتونسته کنکور بده نداره .
لطفا دریغ نکنید![

Benny

عضو جدید
دوست عزیز بنده خوشبختانه چنین تجربه ای رو ندارم ولی هرچی می دونم رو میگم!
من با این که 69ی هستم ولی از اونجایی که امسال پیش دانشگاهی نرفتم و غیر حضوری گرفتم شرایطم مشابه شماست. البته من که میرم دانشگاه! شما اگه انتخاب رشته نمی کردی می بایست بری خدمت. در طول سال هم می تونستی درس بخونی و اگه قبول می شدی برات معافیت موقت صادر می شد! ولی حالا که انتخاب رشته کردی دو راه داری، یا می تونی انصراف بدی و وضعیتت همونی میشه که گفتم ولی اگه انصراف ندی باید بری پول دانشگاه رو بدی، حالا خواستی کلاس ها رو بری یا نری فرقی نمی کنه. بعد از این که دیدی قبول شدی قبل ثبت نام جدید باید از دانشگاه فعلیت انصراف بدی. فقط متاسفانه نمی دونم تا چه مدت قبل از ثبت نام جدید چنین کاری رو باید بکنی. یادمه تو برگه های ثبت نام یه چیزایی نوشته شده بود! موفق باشی:smile:

mimik

عضو جدید
دوست عزیز بنده خوشبختانه چنین تجربه ای رو ندارم ولی هرچی می دونم رو میگم!
من با این که 69ی هستم ولی از اونجایی که امسال پیش دانشگاهی نرفتم و غیر حضوری گرفتم شرایطم مشابه شماست. البته من که میرم دانشگاه! شما اگه انتخاب رشته نمی کردی می بایست بری خدمت. در طول سال هم می تونستی درس بخونی و اگه قبول می شدی برات معافیت موقت صادر می شد! ولی حالا که انتخاب رشته کردی دو راه داری، یا می تونی انصراف بدی و وضعیتت همونی میشه که گفتم ولی اگه انصراف ندی باید بری پول دانشگاه رو بدی، حالا خواستی کلاس ها رو بری یا نری فرقی نمی کنه. بعد از این که دیدی قبول شدی قبل ثبت نام جدید باید از دانشگاه فعلیت انصراف بدی. فقط متاسفانه نمی دونم تا چه مدت قبل از ثبت نام جدید چنین کاری رو باید بکنی. یادمه تو برگه های ثبت نام یه چیزایی نوشته شده بود! موفق باشی:smile:
ممنون دوست عزیز; ولی شرط عدم استفاده از معافیت تحصیلی پس چی میشه؟:eek:

Benny

عضو جدید
ممنون دوست عزیز; ولی شرط عدم استفاده از معافیت تحصیلی پس چی میشه؟:eek:
راستش خودم هم اطلاعاتم در اون حد نیست که به سوالت جواب بدم! یعنی نمی دونم چطور کسی که یک بار از این امکان استفاده می کنه بار دیگه هم همین کارو می کنه ولی این کاریه که بعضی از آشنایانم انجام دادن. چرا اینو از مسئول مربوطه در دانشگاه خودت نمی پرسی؟ فقط اینو هم باید بگم که به جواب های من قانع نشو!

بالا