مشکلات قرآنی خود را اینجا بیان کنید

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
سلام دوستان عزیز
این تاپیکو درست کردم
که هر کی هر مشکلی در مورد آیات قرآن داره رو اینجا بیان کنه تا بچه ها و هر کی که میتونه کمک کنه جواب بده
ممنون
یا علی
تنهایی:gol:

رحیمی

عضو جدید
سلام

سلام

ممنونم از شما خیلی عالی شد
سوره ق آیه 38

و لقد خلقنا السموات و الارض و ما بینهما فی سته ایام وما مسنا من لغوب

(وما آسمانها و زمین و آنچه بین آنهاست همه را در شش روز آفریدیم و هیچ رنج و خستگی به ما نرسید)
فهم این آیه برای من دشوار به چند علت

یکی اینه که خستگی کاهش نیروی حیاتی است و برای موجودات ضعیفی مثل ما باید استفاده بشه بعد از این همه آیه های قبل از این که خداوند را قادر و توانا و......تعریف میکنه دلیلی نیست که بگه من خسته نشدم

نظرتون چیه

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
سوره ق آیه 38

(وما آسمانها و زمین و آنچه بین آنهاست همه را در شش روز آفریدیم و هیچ رنج و خستگی به ما نرسید)

یکی اینه که خستگی کاهش نیروی حیاتی است و برای موجودات ضعیفی مثل ما باید استفاده بشه بعد از این همه آیه های قبل از این که خداوند را قادر و توانا و......تعریف میکنه دلیلی نیست که بگه من خسته نشدم

نظرتون چیه

ممنون رحیمی جان خیلی جالب بود
حتما میرم از استادم دربارش میپرسم
البته خودم در این موضوع زیاد وارد نیستم

archi_arch

مدیر بازنشسته
واقعا فکر میکنید کسی اینجا اونقدر صلاحیت و دانششو داشته باشه که بخواد جواب سوالای قرانی رو بده؟! :w20:
تا اونجایی که من دیدم سوالایی که از قران واسه خیلیها پیش میاد خود علما هم که ادعاشون میشه گاهی توش میمونن و جوابی ندارن و فوری به نادونی و عقل ناقص بشر و یه سری حدیث و ... بشر نسبت میدن و یه فتوا صادر میکنن! اونوقت شما اینجا میخواین اعضا سوال طرح کنن که افراد عادی بیان جواب بدن؟!:w19:

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
واقعا فکر میکنید کسی اینجا اونقدر صلاحیت و دانششو داشته باشه که بخواد جواب سوالای قرانی رو بده؟! :w20:
تا اونجایی که من دیدم سوالایی که از قران واسه خیلیها پیش میاد خود علما هم که ادعاشون میشه گاهی توش میمونن و جوابی ندارن و فوری به نادونی و عقل ناقص بشر و یه سری حدیث و ... بشر نسبت میدن و یه فتوا صادر میکنن! اونوقت شما اینجا میخواین اعضا سوال طرح کنن که افراد عادی بیان جواب بدن؟!:w19:

سلام دوست عزیز
اینجانب سوالاتونو به استاید دانشگاه و حوزه نشون میدم
و از اونا اطلاعات میگیرم
مثلا یکیش که شاید خیلیا مرجع تقلیدشون باشه
آیت الله صانعی
من ادعای قرآن بلد بودنو ندارم
و نخواهم داشت
پس مطمئن باش اونی که آیت الله میشه حتما یه چیزی میدونه
شرمنده

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سوره ق آیه 38

نظرتون چیه

لغوب به معنی خستگی و ملال است و در این آیه خداوند یهودیان را تکذیب کرده که اعتقاد دارند خداوند پس از آفرینش جهان در روز ششم استراحت کرده است و از روی همین حساب است که یهودیان در روز شنبه کارهای خود را تعطیل می کنند.
تفسیر المیزان-جلد 23-صفحه 279

رحیمی

عضو جدید
خوب اینم یه حرفیه ولی حالا که تو شناسنا مه همه ما نوشتند مسلمان و شیعه نباید هزاران سوالی که در ذهنمونه رو مطرح کنیم من که با احادیث قانع نشدم که اینجا می پرسم :w24:

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته

یه پیشنهاد
یه کم دنیا رو قشگ ببینید
مر30

S_K_AZ

عضو جدید
یک سوال: چرا در قرآن در بسیاری از افعال, از افعال متکلم مع الغیر به جای متکلم وحده استفاده شده؟
مثلا <<خلق کردیم آسمان ها .......>>

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار

تا یه حدودی با مدیر archi_arch موافقم.ممکنه تو این تاپیک مثل تاپیک "چگونه از دینمون دفاع کنیم" افرادی پست بذارن که با هاشون در رابطه با توضیح آیات به مشکل بر بخورید.ای کاش یه سر به اون تاپیک زده بودید و پست ها رو می خوندید.قول بهتون میدم یکی دو تا پست دیگه این سوال رو بپرسن که خدا تو 6 روز جهان رو خلق کرد یا 8 روز.چرا خلقت کوه ها بیشتر از خلقت زمین طول کشیده.
توجه داشته باشید که هستند آیات قرآنی که قادر به توضیح اونها نیستیم.مثلاً آفرینش جهان چه طوری آغاز شده؟ یه نظریه میگه جهان قدر یه نخود بوده بعد گسترش پیدا کرده.یکی میگه یه انفجار باعث پیدایش جهان شده و نظریات دیگه.یا مثلاً تو قرآن می فرماید: کوه ها میخ های زمینند. یعنی چی؟ یا بین زمین و آسمان ستون هایی قرار دادیم که دیده نمی شوند.یعنی چی؟

موفق و پیروز باشید
یا علی
Sparrow

آخرین ویرایش:

رحیمی

عضو جدید
تا یه حدودی با مدیر archi_arch موافقم.ممکنه تو این تاپیک مثل تاپیک "چگونه از دینمون دفاع کنیم" افرادی پست بذارن که با هاشون در رابطه با توضیح آیات به مشکل بر بخورید.ای کاش یه سر به اون تاپیک زده بودید و پست ها رو می خوندید.قول بهتون میدم یکی دو تا پست دیگه این سوال رو بپرسن که خدا تو 6 روز جهان رو خلق کرد یا 8 روز.چرا خلقت کوه ها بیشتر از خلقت زمین طول کشیده.
توجه داشته باشید که هستند آیات قرآنی که قادر به توضیح اونها نیستیم.مثلاً آفرینش جهان چه طوری آغاز شده؟ یکی میگه جهان قدر یه نخود بوده بعد گسترش پیدا کرده.یکی میگه یه انفجار باعث پیدایش جهان شده و نظریات دیگه.یا مثلاً تو قرآن می فرماید: کوه ها میخ های زمینند. یعنی چی؟ یا بین زمین و آسمان ستون هایی قرار دادیم که دیده نمی شوند.یعنی چی؟

موفق و پیروز باشید
یا علی
Sparrow
حالا شما همین سوالاتی که گفتید چند تا شبه دیگه رو اضافه کردید که به فکر من خطور نکرده بود
یه سوال تو که خوب از صفحات و جلدهای تفسیر المیزان اطلاع داری این موضوعات به چه دلیلی توش پیدا نمیشه بعداز 1400سال

ممکنه شما به سادگی از کنار این موضوعات بگزری و جوابیو نخواهی ولی من نه

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
توجه داشته باشید که هستند آیات قرآنی که قادر به توضیح اونها نیستیم.مثلاً آفرینش جهان چه طوری آغاز شده؟ یکی میگه جهان قدر یه نخود بوده بعد گسترش پیدا کرده.یکی میگه یه انفجار باعث پیدایش جهان شده و نظریات دیگه.یا مثلاً تو قرآن می فرماید: کوه ها میخ های زمینند. یعنی چی؟ یا بین زمین و آسمان ستون هایی قرار دادیم که دیده نمی شوند.یعنی چی؟

موفق و پیروز باشید
یا علی
Sparrow

دوست عزیزم من هم گفتم
تا اونجایی که بتونم این کار رو میکنم
هرجا نتونم میگم اطلاعاتم کافی نیست
مر30

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
حالا شما همین سوالاتی که گفتید چند تا شبه دیگه رو اضافه کردید که به فکر من خطور نکرده بود
یه سوال تو که خوب از صفحات و جلدهای تفسیر المیزان اطلاع داری این موضوعات به چه دلیلی توش پیدا نمیشه بعداز 1400سال

ممکنه شما به سادگی از کنار این موضوعات بگذری و جوابیو نخواهی ولی من نه

دوست عزیز،
فکر کنم مطلب رو اشتباه متوجه شدید.من نگفتم که حق سوال کردن و پیش اومدن سوال نداریم.گفتم بعضی مباحث وجود داره که هنوز علم بشر به اونها دست پیدا نکرده.این رو که قبول داری؟هستند آیاتی که در زمان نزول و بعد از آن فهم درستی از اونها وجود نداشته و با کشفیات و پیشرفت های آینده بشر معنای اونها آشکار شده.چند نمونه رو اینجا میارم:

آيا هنگامي كه قرآن مي فرمايد :رَفَعَ السَّماواتِ بِغَیْرِ عَمَدٍ تَرَوْنَها؛ خداوند آسمان‌ها را با ستون‌هایی كه دیدنی نیست، آفرید. ، اين آيه ، دليل واضحي بر جاذبه كرات نيست؟
آیا پرده‌برداری قرآن از «آمیزش و لقاح» در ابرها و گیاهان یك اعجاز علمی نيست؟
آيا اينكه در قرآن حدود 1322 آيه اشاره به مباحث علمي دارد كم است؟؟
آيا آيه شريفه «وَالسَّماءَ بَنَیْنَاهَا بِأَیْدٍ وَإِنَّا لَمُوسِعُونَ" مطابق با نظريه انبساط و بيگ بنگ نمي باشد؟
آيا اينكه كسي همچون "موريس بوكاي" ميگويد :
قرآن مطالب علمی را بیان كرده كه تا قرن‏ها بعد، برای انسان ناشناخته بوده است،، شما را از اشتباه خود در نمي آورد؟
آيا چينش خلق انسان به نحو زير در آيات مختلف ، شما را همچون دانشمندان ، به شگفتي وا نمي دارد؟
1. خاك (یعنی تراب وطین، حج / 5 و مؤمنون / 12 و غافر / 67)43
2. مرحله آب (یعنی ماء، ماء دافق، ماه مهین، طارق / 6، سجده / 6 - 9)44
3. مرحله منی (نطفة من منی، قیامت / 37 - 39)
4. مرحله نطفه مخلوط (نطفه امشاج، دهر / 2)
5. مرحله علقه (مؤمنون / 12 - 14، حج / 5، غافر / 67)
6. مرحله مضغه (مؤمنون / 12 - 14 و حج / 5)
7. مرحله تنظیم و تصویر و شكل‏گیری (سجده / 6 - 9)
8. مرحله شكل‏گیری استخوان‏ها (مؤمنون 12 - 14)
9. مرحله پوشاندن گوشت بر استخوان‏ها (همان)
10. مرحله آفرینش جنس جنین (قیامت / 37 - 39)
11. مرحله آفرینش روح یا دمیدن جان در انسان و پیدایش گوش و چشم (سجده / 6 - 9 و مؤمنون / 14)
12. مرحله تولد طفل (غافر / 67)
13. مرحله بلوغ (مؤمنون / 12 - 14، حج / 5 و غافر / 67)
14. مرحله كهنسالی (حج / 5 و غافر / 67)
15. مرحله مرگ (همان‏ها)45
دوست من! چه كسي گفته قران ثبات زمين را باور دارد؟ اگر اينطور است آيه شريفه "وَتَرَی الْجِبَالَ تَحْسَبُهَا جَامِدَةً وَهِیَ تَمُرُّ مَرَّ السَّحَابِ»" كه صراحتا از
حركت كوهها سخن گفته ، چيست؟
آيا اينكه دانشمندان منشا حيات را آب مي دانند مطابق با آيه "وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاءِ كُلَّ شَیْ‏ءٍ حَیٍّ" نيست؟
آيا اينكه قران مي فرمايد شكل گيري اصليتان در رحمها ست :یُصَوِّرُكُمْ فِی الْأَرْحَامِ ) مطابق با دانش روز نيست؟
آيا اينكه اقل حمل را 6 ماه ميداند ، علمي نيست؟
ايا اينكه تاثير ژنتتيكي را منكر نيست ، علمي نمي باشد؟ "يا اخت هارون ما كان ابوك امراء سوء وما كانت امك بغيا"
منكراعجاز علمي قرآن در باره اين نكات روانشناسي قران چه خواهد گفت؟
1)شخصيت : (قُلْ كُلٌّ یَعْمَلُ عَلَى‏ شَاكِلَتِهِ فَرَبُّكُمْ أَعْلَمُ بِمَنْ هُوَ أَهْدَى‏ سَبِیلاً)
2)واكنشهاي رواني:«وَإِذا مَا أُنزِلَتْ سُورَةٌ نَظَرَ بَعْضُهُمْ إِلَى‏ بَعْضٍ هَلْ یَرَاكُم مِنْ أَحَدٍ ثُمَّ انصَرَفُوا صَرَفَ اللّهُ قُلُوبَهُمْ بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لاَیَفْقَهُونَ»
3) روانشناسي رنگها:«قَالُوا ادْعُ لَنَا رَبَّكَ یُبَیِّنْ لَنَا مَا لَوْنُهَا قَالَ إِنَّهُ یَقُولُ إِنَّهَا بَقَرَةٌ صَفْرَاءُ فَاقِعٌ لَوْنُهَا تَسُرُّ النَّاظِرِینَ»
4) رشد كودك ومراحل آن:«وَاللَّهُ أَخْرَجَكُم مِّن بُطُونِ أُمَّهَاتِكُمْ لاَ تَعْلَمُونَ شَیْئاً وَجَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَالْأَبْصَارَ وَالْأَفْئِدَةَ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ»
5) رشد زبان:«خلق الانسان علّمه البیان»
6:عوامل موثر در رشد زبان:وَیُكَلِّمُ النَّاسَ فِی الْمَهْدِ وَكَهْلاً وَمِنَ الصَّالِحِینَ» و آیه «كَیْفَ نُكَلِّمُ مَن كَانَ فِی الْمَهْدِ صَبِیّاً..
7) تاكيد بر خانواده :«وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجاً لِّتَسْكُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَكُم مَوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِی ذلِكَ لَآیَاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَكَّرُونَ»
8)رشد شخصيت:وَلْیَسْتَعْفِفِ الَّذِینَ لاَ یَجِدُونَ نِكَاحاً حَتَّى‏ یُغْنِیَهُمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ»
در پايان با نقل گفته اي از آيت الله خوئي سخن را تمام ميكنم:
قرآن در آیات زیادی، از قوانین هستی و رموز طبیعت، اجرام آسمانی و موضوعات دیگر، بحث‌های زیادی نموده است؛ به طور مسلّم، اطلاع از چنین سُنَن و قوانین، جز از طریق وحی امكان نداشته.
لطفا براي مطالعه بيشتر به منابع زير رجوع كنيد:
1. پژوهشی در اعجاز علمی قرآن، دكتر محمدعلی رضایی اصفهانی، انتشارات مبین.
2. اشارات علمی اعجازآمیز قرآن، همان، دفتر نشر معارف.
3. اعجاز قرآن از نظر علوم امروزی، نیازمند شیرازی، چاپ میهن.
4. طب در قرآن، عبدالحمید دیاب، احمد قرقوز، موسسه علوم قرآن.
5. اولین دانشگاه و آخرین پیامبر، دكتر پاك‌نژاد، ج 4 و 5 و 6، كتابفروشی اسلامی.
6. آموزه‌های تندرستی در قرآن، حسن رضا رضایی، انتشارات عطرآگین.
7. اسلام پزشك بی‌دارو، احمد امین شیرازی، انتشارات اسلامی.
8. التمهید، محمدهادی معرفت، ج 6، نشر اسلامی.

به نقل از سایت : پرسُجو

اینها که از همون روز اول مشخص نبوده،بعد ها مشخص شده.وگرنه شاید توی ذهن من بیشتر از شما آیات نا مفهوم وجود داشته باشه.

archi_arch

مدیر بازنشسته
خوب اینم یه حرفیه ولی حالا که تو شناسنا مه همه ما نوشتند مسلمان و شیعه نباید هزاران سوالی که در ذهنمونه رو مطرح کنیم من که با احادیث قانع نشدم که اینجا می پرسم :w24:
یه پیشنهاد
یه کم دنیا رو قشگ ببینید
مر30
هر جور راحتید! من از رو تجربه خودم گفتم! شما مختارید میتونید سوالاتونو همینجا مطرح کنید تا دوستان جوابگوتون باشن.
راستی اینم ربطی به قشنگ دیدن دنیا نداشت تنهایی جان! دنیا همینه که هست! قشنگ یا زشت!
جناب رحیمی منم اینو منع نکردم! شما میتونید سوالاتتون رو مطح کنید ولی خوب به نظرم اومد بگم سایتهایی هست که فقط واسه همین موضوعه و بعضیهاشونم که فروم هستن میتونید خودتون توش بحث کنید و جوابهایی که میدن هم کپی از جواب علامه ها و .. است و خلاصه تو همین مایه هاست! پس اگه با این جور جوابها قانع میشید میتونید به طور مستقیم از این سایتهاهم استفاده کنید.

http://www.porsemanequran.com/
http://askquran.net/index.php (که البته به شخصه این یکیو اصلا توصیه نمیکنم!! ولی خوب مطلب از این دست زیاد داره و همونطور که گفتم جوابهاشونم تو همین حدوده شاید به درد شما بخوره!)
http://www.andisheqom.com/
http://www.pasokhgoo.ir/fa/qabank
http://www.rahpouyan.com/forum/default.asp?CAT_ID=7
و ...

موفق باشید

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
اين استدلالي را كه بيان نموديد معنيش اينه كه از دريچه نميدانم به بقين رسيديد. و اين گونه باورها كه منشا ان نميدانم باشد ولي قبول دارم افت انسان خرد گراست.
اين آيه در مقابله با استدلال انجيل اورده شده كه ميگويد ما اسمان و زمين را در شش روز خلق كرديم و روز هفتم را به استراحت پرداختيم كه قران در برابر واژه به استراحت پرداختيم از عبارت ما خسته نشديم استفاده كرده است .
و در تورات آمده با فرا رسيدن روز هفتم خدا كار افرينش را تمام كرد دست از كار كشيد و اين روز را بركت داد و انرا مقدس اعلام نمود زيرا در اين روز خدا از افرينش دست كشيد و ارام گرفت.و انگاه ادم را خلق كرد
آدم و حوا
هنگامی كه خداوند آسمانها و زمين را ساخت، هيچ بوته و گياهی بر زمين نروييده بود، زيرا خداوندهنوز باران نبارانيده بود، و همجنين آدم نبود كه بر روی زمين كشت و زرع نمايد؛ اما آب از زمين بيرون می آمد و تما م خشكيها را سيراب می كرد.آنگاه خداوند از خاکِ زمين ، آدم را سرشت . سپس در بينی آدم روح حيات دميده ، به او جان بخشيد و آدم ، موجود زنده ای شد پس از آن ، خداوند در سرزمين عدن ، واقع در شر ق،باغي بوجود اورد و ادم را در ان قرار داد....

quote=archi_arch;527700]واقعا فکر میکنید کسی اینجا اونقدر صلاحیت و دانششو داشته باشه که بخواد جواب سوالای قرانی رو بده؟! :w20:
تا اونجایی که من دیدم سوالایی که از قران واسه خیلیها پیش میاد خود علما هم که ادعاشون میشه گاهی توش میمونن و جوابی ندارن و فوری به نادونی و عقل ناقص بشر و یه سری حدیث و ... بشر نسبت میدن و یه فتوا صادر میکنن! اونوقت شما اینجا میخواین اعضا سوال طرح کنن که افراد عادی بیان جواب بدن؟!:w19:[/quote]

آخرین ویرایش:

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
سوره ق آیه 38

نظرتون چیه
سلام رحیمی جان
امیدوارم خوب باشید
من این چند روز دنبال سوال شما بودم
واقعا سوال جالبی بود
و باعث شد خیلیا رو به فکر بندازه
یه چند تایی که پرسیدم اینجوری بیان کردن
که خدا به خاطر این اینجوری گفته که به ما بفهمونه
مثلا خدا شب و روز را تو قرآن میاره
ولی خدا چیزی نیست که شب و روز واسش مفهومی داشته
بلکه فقط برای فهم ما این کلماتو آورده
البته من بازم سوال میکنمو دنبال جواب هستم