مسابقات حسابداری

M o R i S

مدیر تالار حسابداری
مدیر تالار
کاربر ممتاز
1) استهلاک یک دستگاه ماشین تولیدی برای سال گذشته 100 ریال بوده است 3/4 از محصولات فروخته شده است چه بخشی از استهلاک به عنوان هزینه منعکس خواهد شد ؟

2)تفاوت های اندوخته و ذخیره قانونی در چند سطر توضیح دهید ؟

3)معادله حسابداری برابر است دارایی =بدهی +سرمایه
با توجه به اینکه در جمع خاصیت جابه جایی نداریم ؟
چرا نمی توانیم بگوییم دارایی =سرمایه+بدهی

elham1985

عضو جدید
1جواب :اگه اشتباه نکنم استهلاک100ریال میشه.:confused:

یه توضیح کوچولودر مورد هزینه استهلاک داراییهای ثابت
داراییهای ثابت مانند اثاثه و منصوبات - ماشین الات وتجهیزات-وسائط نقلیه وساختمان با گذشت مرور زمان فرسوده -از کار افتاده یا از مد افتاده میشوند این امر باعث میشود صاحبان سرمایه متحمل هزینه تعویض -تعمیرات ویا کاهش ارزش دارایی شوند به این هزینه اصطلاحا هزینه استهلاک دارایی ثابت کویند.هزینه استهلاک معمولا سالیانه ودر پایان دوره مالی یا پایان سال محاسبه میشود.محاسبه استهلاک داراییهای ثابت بر اساس جدولی به نام جدول استهلاک که از طرف اداره امور اقتصاد ودارایی اعلام میشود محاسبه خواهد شد.

2جواب:ذخیره نوعی بدهی است که زمان تسویه و یا تعیین مبلغ آن همراه با ابهام نسبتاً قابل توجه است.ذخایر را می‌توان از سایر بدهی‌ها متمایز کرد، زیرا در مورد زمان تسویه و یا مبلغ آن ابهام وجود دارد.
ذخیره باید در صورت احراز معیارهای زیر شناسایی شود:
1) واحد تجاری تعهدی فعلی (قانونی یا عرفی) دارد که در نتیجه رویدادی در گذشته ایجاد شده است.
2) خروج منافع اقتصادی برای تسویه تعهد محتمل باشد.
3) مبلغ تعهد به گونه‌ای اتکا پذیر قابل برآورد باشد.

اندوخته یک نوع محدودیت در تقسیم سود است و جزو حقوق صاحبان سهام است.
اندوخته به دو نوع تقسیم می‌شود:1- اندوخته قانونی 2- اندوخته اختیاری ( که انواع مختلف دارد )
اندوخته قانونی 5% سود خالص است (در صورتی‌که شرکت سود ده باشد) و تا زمانی‌که به 10% سرمایه برسد اجباری است.

3جواب :خوب گفته که جمع خاصیت جابجایی نداره:D

امیدوارم جوابام درست باشن:)

M o R i S

مدیر تالار حسابداری
مدیر تالار
کاربر ممتاز
در مورد سوال یک بیشتر دقت کنید .

سوال سه هم منظورم از دید حسابداری بود
و خاصیت جمع بخاطر درک بهتر دوستان گفتم ..!
:gol:

P a N a H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال اول : هزینه استهلاک در پایان هر سال چون جز هزینه های جاری است پس باید بسته شود هزینه استهلاک به حساب استهلاک انباشته بسته می شود و چون قسمتی از دارایی به فروش رفته استهلاک انباشته معادل 75 ریال بدهکار می شود و فقط 25 ریال باقی می ماند.البته فک کنم تا جایی که اطلاع دارم.

سوال دوم: ذخیره نوعی بدهی است که زمان تسویه ویا مبلغ آن مشخص نیست وبه این دلیل می توان ذخیره رو از بدهی های مثل حساب و اسناد پرداختنی جدا کرد . در شرایط:
1-واحد تجاری تعهد فعلی در نتیجه رویداد گذشته داشته باشد
2- خروج منافع اقتصادی برای تسویه تعهد محتمل باشد
3- مبلغ تعهد به گو نه ای اتکا پذیر قابل بر آورد باشد
با اتفاق افتادن هر سه شرط ذخیره رو باید شناسایی کرد.

ذخیره برآوردی است وجزیی از هزینه های جاری است مثل آب و برق مصرف شده تا پایان دوره مالی که هنوز رقم ومقدار واقعی آن مشخص نیست.
اندوخته بدهی نیست و جزیی از حقوق صاحبان سهام است .به اندوخته اختیاری ، اندوخته قانونی و احتیاطی تقسیم می شود .اندوخته از محل سود (در صورت وجود است).
اندوخته قانونی اگر شرکت سود داشته باشد %5 را به عنوان اندوخته قانونی در نظر می گیرد و تا %10 سرمایه اجباری است.ونوعی محدودیت در سود انباشته است.

سوال سوم : شاید چون پرداخت حق بستانکاران بر حق صاحبان سرمایه ارجح تر است و واحد تجاری ملزم است در صورت انحلال ابتدا طلب آنها را بپردازد پس ابتدا بدهی بعد سرمایی می آید.
شاید هم بخاطر اینکه به مازاد دارایی بر بدهی سرمایه در گردش می گویند.

امیدوارم درست باشه...

M o R i S

مدیر تالار حسابداری
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سوال اول : هزینه استهلاک در پایان هر سال چون جز هزینه های جاری است پس باید بسته شود هزینه استهلاک به حساب استهلاک انباشته بسته می شود و چون قسمتی از دارایی به فروش رفته استهلاک انباشته معادل 75 ریال بدهکار می شود و فقط 25 ریال باقی می ماند.البته فک کنم تا جایی که اطلاع دارم.

قسمت اول جوابت درست بود
هزینه استهلاک 100
استهلاک انباشته 100
ولی استهلاک انباشته از یک دوره به دوره بعد منتقل میشود تا زمانی که عمر مفید دارایی تمام یا دارایی فروخته شود ثبت بدهکار نمی زنیم .

حالا این 75 و 25 ریال تحت چه سرفصلی و در کدام یک از صورتهای مالی منعکس میشوند ؟

P a N a H

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله استهلاک انباشته تا پایان عمر مفید ماشین یا زمان فروش کل بسته نمی شود...

استهلاک ماشین آلات به صورت قسمتی از بهای تمام شده کالا ثبت و پس از فروش کالا به بدهکار ح ب ت ک ف رفته منظور می گردد بدیهی است آن قسمت از استهلاک که در ب ت ک ف نرفته باقی می ماند مادام که کالا موجود است به عنوان دارایی (موجودی کالا) محسوب می شود.
به بیان دیگر این نوع استهاک یعنی استهلاک ماشین آلات درآمد دوره مالی را تا آن حد می کاهد که از حساب بهای کالای موجودی به ح ب ت ک ف انتقال یابد.

P a N a H

عضو جدید
کاربر ممتاز
پاسخ آخر سوال اول با کمک خود محمد خان:
75 تحت عنوان ب ت ک ف در صورت سود وزیان میاد
و25 تحت عنوان م کالا در ترازنامه میاد...

elham1985

عضو جدید
پس 2جواب درست داریم اما سوال 3 مونده:confused:
لطفا یکم راهنمایی کنید:w10:
ممکنه برای این باشه که باید صورتهای مالی وترازنامه ها رو یک شکل ارایه بدیم؟

M o R i S

مدیر تالار حسابداری
مدیر تالار
کاربر ممتاز
پس 2جواب درست داریم اما سوال 3 مونده:confused:
لطفا یکم راهنمایی کنید:w10:
ممکنه برای این باشه که باید صورتهای مالی وترازنامه ها رو یک شکل ارایه بدیم؟

اگه ممکنه یکم بیشتر توضیح بدید
منظورتون از یک شکل ارائه دادن صورتهای مالی و ترازنامه متوجه نشدم ...!؟

elham1985

عضو جدید
اگه ممکنه یکم بیشتر توضیح بدید
منظورتون از یک شکل ارائه دادن صورتهای مالی و ترازنامه متوجه نشدم ...!؟
اینکه بر اساس استانداردهای حسابداری باید هماهنگی در شکل صورتهای مالی وجود داشته باشه تا قابلیت مقایسه صورتهای مالی راحتر باشه
منظورم همین بود :(
حالا شما یه راهنمایی کنید

M o R i S

مدیر تالار حسابداری
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اینکه بر اساس استانداردهای حسابداری باید هماهنگی در شکل صورتهای مالی وجود داشته باشه تا قابلیت مقایسه صورتهای مالی راحتر باشه
منظورم همین بود :(
حالا شما یه راهنمایی کنید

به نظرم قابلیت مقایسه برای زمانی که بخوایم دو صورت مالی مجزا با هم مقایسه کنیم

بخوام راهنمایی کنم باید جواب بگم ..!!

P a N a H

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها چرا اینقد کم کارن؟:(

جواب سوالات رو خودتون دیگه بگین محمد خان،مرسی از مسابقه ....

آخرین ویرایش:

M o R i S

مدیر تالار حسابداری
مدیر تالار
کاربر ممتاز
جواب سوال 3:
از آنجا که ویژگی اصلی هر معادله برابری دو طرف آن می باشد در حسابداری هم این قضیه صدق می کند.معادله حسابداری نشان می دهد که در مقابل هر یک ریال دارایی موسسه یک ریال حق مالی وجود دارد و این حق متعلق به بستانکاران و صاحبان موسسه است با توجه به این که حق مالی
بستانکاران بر حق مالی صاحبان موسسه ارجحیت دارد ، یعنی در صورت انحلال موسسه ابتدا حق مالی بستانکاران پرداخت می شود بنابراین در معادله حسابداری بدهی ها قبل از سرمایه نوشته می شود.

M o R i S

مدیر تالار حسابداری
مدیر تالار
کاربر ممتاز
پایان

پایان

با تشکر از دوستانی که شرکت کردند

با توجه به اینکه خانم
amiri m
به سوالات 2و 3 جواب درست دادند

30 امتیاز به ایشان تعلق خواهد گرفت

elham1985

عضو جدید
سلام تبریک به خانوم امیری ان شاالله همیشه موفق باشید:gol:
منتظر مسابقه بعدی هستیم باتشکر از شما:smoke:

M o R i S

مدیر تالار حسابداری
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دور دوم مسابقات حسابداری

دور دوم مسابقات حسابداری

سلام

در این دوره سعی کردم اشتباهات و ابهامات متداولی که در عمل رخ میدهد مطرح کنم .

به دوستانی که حداقل به 2 سوال از 3 سوال جواب درست بدهند 30 امتیاز تعلق خواهد گرفت .

1)کالای پایان سال 85 شرکتی بیش از واقع ارزیابی شده است خرید ها در این سال صحیح ثبت شده است .اگر این اشتباه در سال 88 کشف شود با این اشتباه چگونه باید برخورد کرد ؟ و در صورت اینکه قصد مقایسه صورتهای مالی سالهای 85-86 با سال 88 داشته باشیم آیا نیازی به ارائه مجدد صورتهای مالی 85-86 هست یا خیر ؟(در چند خط توضیح دهید )

2)الف و ب و ج سه کالایی هستند که در یک خرید گروهی جمعا 100 ریال خریداری میشوند اگر قیمت فروش این سه به ترتیب 60-40-20 بوده باشد بهای تمام شده تک , تک آنها چند ریال خواهد بود ؟

3)شرکتی در پایان سال گذشته ذخیره ای به میزان 10 ریال در حسابهای خود منظور کرده است در دوره جاری با پرداخت نقدی 15 ریال تعهد مربوطه تسویه می شود نحوه برخورد با این تغییر در برآورد چگونه خواهد بود ؟

آخرین ویرایش:

P a N a H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال اول:وقتی موجودی کالای پایان سال بیش از واقع گزارش شود،سود و سود انباشته نیز بیش از واقع و بهای تمام شده کالای فروش رفته کمتر از میزان واقعی گزارش می شود در نتیجه موجود کالای اول دوره سال86 بیش از واقع وبه تبع آن بهای تمام شده کالای فروش رفته بیش از واقع و سود کمتر از واقع گزارش می شود. و چون سود سال جاری کمتر از واقع و سود سال قبل بیشتر ازواقع بوده سود انباشته در سال86 صحیح گزارش می شود.و طی این دو دوره اشتباه خنثی می شود.

سوال دوم:به نظر من از روش ارزش نسب فروش استفاده می کنیم و ب ت تک تک به ترتیب 50-33-17 می شود.

سوال سوم:یه کم مبهمه اگه میشه یه کم راهنمایی کنید...

امیدوارم جوابام درست باشه...

M o R i S

مدیر تالار حسابداری
مدیر تالار
کاربر ممتاز
[B گفت:
سوال سوم:یه کم مبهمه اگه میشه یه کم راهنمایی کنید...[/B]

با فرض اینکه شرکت درگیر یک دعوای حقوقی باشد و ما برای این موضوع 10 ریال ذخیره بگیرم ولی بعدا محکوم به پرداخت 15 ریال بشویم

در سال پایه چنین ثبتی میزنیم
هزینه ... 10
ذخیره 10
میخوام ببینم در سال بعد که محکوم میشوم و مجبور به پرداخت 15 ریال
چه ثبتی باید بزنیم ؟

P a N a H

عضو جدید
کاربر ممتاز
با فرض اینکه شرکت درگیر یک دعوای حقوقی باشد و ما برای این موضوع 10 ریال ذخیره بگیرم ولی بعدا محکوم به پرداخت 15 ریال بشویم

در سال پایه چنین ثبتی میزنیم
هزینه ... 10
ذخیره 10
میخوام ببینم در سال بعد که محکوم میشوم و مجبور به پرداخت 15 ریال
چه ثبتی باید بزنیم ؟

این ثبت اول رو می دونم که می شه :
هزینه مطالبات مشکوک الوصول10
ذخیره 10
فک کنم ثبت جدید بشه:
ذخیره10
هزینه5
بانک/صندوق15
هزینه جاری منظورمه...

elham1985

عضو جدید
سلام خوب هستید دوستان :gol:
با اجازه منم اومدم میدونم که دیر اومدم ولی شما به بزرگواری ببخشید
منم با جواب سوالای 1و2 خانم امیری موافقم یعنی قبل اینکه جوابای ایشون رو نگاه کنم برگه اورده بودم وجوابشون رو نوشتم بعد به جواب دوستان نگاه کردم
در مورد سوال 3بار اول بود باهاش برخورد میکنم
از اقای مدیر ممنون بخاطر طرح سوالات که باعث میشه ما به دنبال جواب بگردیم و مطالب جدید یاد بگیریم
:w27:

P a N a H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خوب هستید دوستان :gol:
با اجازه منم اومدم میدونم که دیر اومدم ولی شما به بزرگواری ببخشید
منم با جواب سوالای 1و2 خانم امیری موافقم یعنی قبل اینکه جوابای ایشون رو نگاه کنم برگه اورده بودم وجوابشون رو نوشتم بعد به جواب دوستان نگاه کردم
در مورد سوال 3بار اول بود باهاش برخورد میکنم
از اقای مدیر ممنون بخاطر طرح سوالات که باعث میشه ما به دنبال جواب بگردیم و مطالب جدید یاد بگیریم
:w27:
خواهش می کنم عزیزم،از اینکه اومدی خوشحال شدم...

M o R i S

مدیر تالار حسابداری
مدیر تالار
کاربر ممتاز
مسابقات به نظر من باید 4 گزینه ای باشه

کلا در هر مرحله 3 الی 4 سوال مطرح میشه
مطرح کردن 4 گزینه به نظرم مسابقه رو لوس میکنه

دوستان سوال یک قسمت دومی داشت که هنوز کسی پاسخ نداده
شاید از اون دست مباحثی که تو دانشگاه زیاد مطرح نمیشه
ولی احتمال رخ دادنش زیاده

M o R i S

مدیر تالار حسابداری
مدیر تالار
کاربر ممتاز
جواب کامل سوال یک :

ثبتی بابت اصلاح انجام نخواهد شد زیرا این ثبت باعث میشود سود سال 85 بیش از واقع نشان داده شود و این موجودی مواد اول سال 86 خواهد بود
بناراین سود سال 86 کمتر از واقع بوده و در نتیجه سرمایه درست خواهد شد
بنابراین ثبت اشتباه در سال 88 نیاز به ثبت اصلاحی ندارد ولی اگر صورتهای مالی سال 85 و 86 به قصد مقایسه با صورتهای مالی سال 88 ارئه شوند
هر دو حاوی اشتباه اند بنابراین باید ارئه مجدد گردند

خانم امیری سوال 2 و 3 کاملا درست جواب دادند

M o R i S

مدیر تالار حسابداری
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با تشکر از دوستانی که شرکت کردند

با توجه به اینکه خانم
amiri m
به سوالات 2و 3
و همچین قسمت اول سوال یک