لزوم یا عدم لزوم استفاده از بار اصلاح جرم در طبقه اول

structure.eng

عضو جدید
سلام
من به تازگی به موضعی برخوردم که گفته شده چنانچه ارتفاع طبقه همکف با طبقه اول برابر نباشد باید یک بار معادل سازی جرم دیوارها طبق فرمول زیر برای طبقه اول در نظر بگیریم.خواستم از دوستان و همکاران گرامی که اطلاعاتی در زمینه دارند لطف برفمایند که اولا اصلا نیازی به استافدهه از این بار هست یا نه و در ثانی اگر هست آیا فرمول بکار برده شده در ست هست یا نه

بار دیوار طبقه اول بر حسب کیلوگرم بر متر*(2/(ارتفاع طبقه اول-ارتفاع طبقه همکف))=MASS​

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سلام
من به تازگی به موضعی برخوردم که گفته شده چنانچه ارتفاع طبقه همکف با طبقه اول برابر نباشد باید یک بار معادل سازی جرم دیوارها طبق فرمول زیر برای طبقه اول در نظر بگیریم.خواستم از دوستان و همکاران گرامی که اطلاعاتی در زمینه دارند لطف برفمایند که اولا اصلا نیازی به استافدهه از این بار هست یا نه و در ثانی اگر هست آیا فرمول بکار برده شده در ست هست یا نه

بار دیوار طبقه اول بر حسب کیلوگرم بر متر*(2/(ارتفاع طبقه اول-ارتفاع طبقه همکف))=MASS​

همکار محترم:سلام:
1-ابتدا این طور به موضوع بنگرید: بار دیوارهای سازه از همکف تا اخر روی فونداسیون شما (نواری)مگر سوار نیست ووارد نمی شود؟-روی خاک!که نگذاشته اید.بنابراین نیروی وزن دیوارها(حجم در وزن مخصوص دیوار چینی:1800xo.22x3=1188=1200kg/mدر هر متر طول-ارتفاع فرض 3 متر ووزن مخصوص دیوار 1800 وضخامت 22سانت(با توجه باسکلت بودن سازه وباربر نبودن دیوار)- وزن دیوارهای این طبقه همکف فرض در محاسبه استاتیکی معادل زلزله برای سهم بری از برش پایه منظور می شود.=W0
در موردطبقه اول هم:برای خودش فرضا:W1 وتا طبقه فرض 5.
خود قضاوت کنید:این اوزان در عمل وجود دارند یانه؟.روی هوا! وارد می شوند یا در نهایت روی فونداسیون وبستر پی؟. ودر عمل در تراز پی روی برش پایه اثر دارند یا نه؟.
روابط از نوع انچه گفته اید : ممکنست در عمل ومحاسبه -چیزی از قلم بیافتد. سعی کنید براساس واقعیت وانچه در عمل دارد بزمین وارد می شود استدلال ومحاسبه کنید. بار دیوارها به کجا منتقل می شود.؟. میشود 50 در صد فرضا در نظر نگرفت؟!.خود قضاوت فرمایید وانتخاب کنید.

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام

بله باید اعمال بکنید
این بار بالانس رو باید روی تیرهای بام و همینطور کف بام نیز اعمال شود
دلیلش هم اینه که در محاسبه جرم هر طبقه باید نصف بار تیغه ها و دیوارهای پیرامونی زیر و روی طبقه محاسبه و اعمال شوند در صورتی که طبقات با ارتفاع یکسان باشند این عمل اتومات انجام میشود ولی در صورتی که ارتفاع طبقات یکسان نباشند و یا در طبقات آخر (بام) که جانپناه ارتفاع کمتری نسبت به دیوار زیر بام دارد باید اعمال بشود

structure.eng

عضو جدید
با تشکر از شما. ولی متاسفانه بنده از توضیحات شما اصلا چیزی سر در نیاوردم.چون خیلی گنگ و مبهم هستند.لطفا اگر توضیحی می دهید واضح ، روشن و گویا توضیح دهید.
با تشکر

structure.eng

عضو جدید
با سلام.ضمن تشکر از شما بابت گذاشتن وقتتون.ولی متاسفانه بنده از توضیحات شما چیزی سر رد نیاوردم و خیلی گنگ و مبهم هستند.لطف کنید توضیحات خود را کاملا واضح و دقیق و روشن ارائه فرمائید تا دوستان بجای رسیدن به جواب ابهامنات بیشتری برایشان ایجاد نشود.
با تشکر

همکار محترم:سلام:
1-ابتدا این طور به موضوع بنگرید: بار دیوارهای سازه از همکف تا اخر روی فونداسیون شما (نواری)مگر سوار نیست ووارد نمی شود؟-روی خاک!که نگذاشته اید.بنابراین نیروی وزن دیوارها(حجم در وزن مخصوص دیوار چینی:1800xo.22x3=1188=1200kg/mدر هر متر طول-ارتفاع فرض 3 متر ووزن مخصوص دیوار 1800 وضخامت 22سانت(با توجه باسکلت بودن سازه وباربر نبودن دیوار)- وزن دیوارهای این طبقه همکف فرض در محاسبه استاتیکی معادل زلزله برای سهم بری از برش پایه منظور می شود.=W0
در موردطبقه اول هم:برای خودش فرضا:W1 وتا طبقه فرض 5.
خود قضاوت کنید:این اوزان در عمل وجود دارند یانه؟.روی هوا! وارد می شوند یا در نهایت روی فونداسیون وبستر پی؟. ودر عمل در تراز پی روی برش پایه اثر دارند یا نه؟.
روابط از نوع انچه گفته اید : ممکنست در عمل ومحاسبه -چیزی از قلم بیافتد. سعی کنید براساس واقعیت وانچه در عمل دارد بزمین وارد می شود استدلال ومحاسبه کنید. بار دیوارها به کجا منتقل می شود.؟. میشود 50 در صد فرضا در نظر نگرفت؟!.خود قضاوت فرمایید وانتخاب کنید.

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
با سلام.ضمن تشکر از شما بابت گذاشتن وقتتون.ولی متاسفانه بنده از توضیحات شما چیزی سر رد نیاوردم و خیلی گنگ و مبهم هستند.لطف کنید توضیحات خود را کاملا واضح و دقیق و روشن ارائه فرمائید تا دوستان بجای رسیدن به جواب ابهامنات بیشتری برایشان ایجاد نشود.
با تشکر

همکار عزیزم سلام:
علاوه برپاسخ حقیر-پاسخ جناب مهندس :رسول سویل هم جامع وبهتر ازمن هست-ودر نهایت خود جنابعالی هم پاسخ خودرا بخوبی در رابطه تشریح کرده اید.
در مورد بار دیوارها:مهندس جان:
1-فرض کنید سازه ای مثل دو طبقه -دیوار های جانبی بار بر باشندمثل ساختمانهای قدیمی)-بار دیوار بالا می اید روی دیوار همکف. وبه پی میرسد. غیر از این است؟.بطور کامل نه 50درصدان.
2- اما اگر سازه دارای اسکلت باشد فرق دارد:نصف بار دیوار بالا یا 50 درصد بار یا وزن ان به دیوا ر پایین میرسد.نصف دیگر ان توسط پل بین دو ستون (هر کدام 25 در صد)به فونداسیونها منتقل می شوند. این همان رابطه خودتان است. شما نصف ارتفاعات را گرفته اید (درست است) ومن هم گفتم 50 درصد .
در مورد نگرفتن وزن هم اشاره ام به نبودن ستونها ست که اگر پل وستون نباشد این 50 در صد وزن کجا می رود؟.
اگر بقول شما در بیانم ابهام بود ویا نتوانستم شفاف بگویم از شما معذرت می خواهم.در عین حال مهندس جان این نظر من بود.با احترام به نظر شما ودیگر همکارانم.در رد یا قبول ان مختار هستید. موفق وموید باشید.
:gol:

behrooz civil

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
مهندس ترکاشون عزیز من متاسفانه چندان به مباحث محاسباتی و طراحی علاقه ندارم و اطلاعات ضعیفی دارم . از این رو تو بحث شرکت نکنم بهتره . بحث اجرا و مشکلات اجرای ساختمان هر جا مطرح شد من هم خبر کنید تا از قافله عقب نمانم

به نظر من بهترین منبع برای این جور مسائل مقررات ملی ساختمان و آیین نامه ها هستن با تشکر