[ فنداسیون ] ►پرسش و پاسخ

احسان املی

عضو جدید
سلام از محمد و اقای خشمان ممنونم که به سوالهای من جواب دادن راستش اقای خشمان جواب دقیق سوالهامو از شما گرفتم اما در مورد زمین های که گفتید
زمین های ماسه ای
زمین های دجی
زمین های رسی
زمین های سنگی
زمین های مخلوط
زمین های بی فایده

میتونید یکم توضیح بدید که این زمین ها چه نوع زمینی هستند و مقاومت اونها چقده

و سوالی بود در خصوص نحوه اجرای ساختمانهای بتنی

در موارد زیر رو میتونید مختصر توضیح بدید

دپو واستفاده از میلگردها
بریدن وخم کردن میلگردها
پی تک
بستن آرماتور های پی
شناژها
بلت گذاری در فونداسیون
قالب‌بندی
قالب‌بندی ستون ها
میلگرد محل باز شو (تيرچه بلوكمیلگرد های جمع شدگی و حرارتی

ببخشید اما خیلی به توضیحات لازم دارم ممنون میشم کمکم کنید

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوست من همان گونه كه تو پيغام خصوصي و توي اين تاپيك هم گفتي برات به صورت مختصر اين زمين هارو توضيح ميدم كه براي فونداسيون و ساختمان بهتره يا خير و توضيحات مربوط رو هر يك در پست جداگانه قرار ميدم طبق خواسته شما:)
زمين ماسه اي

دوست من زمینهای ماسه ای بیشتر در کنار دریا وجود داره. دقت كن اگر زمین از ماسه خشک تشکیل شده باشه ، تا یک طبقه ساختمان را تحمل می کنه و 1.5 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع می توان فشار وارد آورد . ولی در صورتی که ماسه آبدار باشه قابل ساختمان نیست ، چون ماسه آبدار حالت لغزندگی دارد و اصلا قادر نیست که بار وارد را تحمل کنه بنابراین ماسه از زیر پی می لغزد و جای خالی خود را به پی می دهد و پایه را خراب می کند .

احسان املی

عضو جدید
سلام اقای خشمان اگه لطف کنید توضیحات رو جداگانه بگید چون میخواهم بنویسم برام خیلی لازمه ممنونم از لطف شما.که به سوالهای من جواب میدهید

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام اقای خشمان اگه لطف کنید توضیحات رو جداگانه بگید چون میخواهم بنویسم برام خیلی لازمه ممنونم از لطف شما.که به سوالهای من جواب میدهید

سلام دوست من چشم حتما شما هم در مواقع بيكاري يه چرخي تو تالار بزنيد شايد به نكتهاي سازنده اي رسيديد:D

زمين هاي دجي

زمین دجی زمینی هستش که از شنهای درشت و ریز و خاک به هم فشرده تشکیل شده و به رنگهای مختلف دیده ميشه :دج زرد ، دج سیاه ، دج سرخ ، دوست عزيز دقت كن این زمین ها برای ساختمان مرغوب و مناسبه.

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
زمين هاي رسي

دوست عزيز اگر رس خشک و بی آب و فشرده باشه خوب برای ساختمان زمین خوبی محسوب میشه ، و تحمل فشار لازم را داره . ولی اگر رس آبدار و مرطوب باشه قابل استفاده نیست و تحمل فشار اصلا نداره ، خصوصاً اگر ساختمان در زمین شیب دار روی رس آبدار ساخته شه فوری نشست می کنه و جاهای مختلف آن ترک بر می داره و خراب میشه . و اگر ساختمان در زمین آبدار با سطح افقی ساخته بشه به علت وجود آب فشار را به همه نقاط اطراف خود منتقل ميكنه و دیوارهای کم ضخامت آن حتما ترک بر می داره

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
زمين هاي سنگي

اين زمینهای سنگی خوب معلومه بیشتر در دامنه کوهها وجود داره و از تخته سنگها ی بزرگ تشکیل شده و برای ساختمان بسیار مناسب هستش

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
زمين هاي مخلوط

این نوع زمینها از سنگ درشت و شن و خاک رس ساخته شده اگر این مواد کاملا به هم فشرده باشند برای ساختمان بسیار مناسب هستش دقت كن اگر به هم فشرده نباشد از ایجاد ساختمان به روی این نوع زمینها بايد خوداري كني.

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
زمين هاي بي فايده

دوست من اين زمين كه از اسمش هم پيداست زمینهای بی فایده مانند باتلاق ها و زمینهای جنگل که از خاک و برگ درختان تشکیل شده يادت نره این نوع زمین ها رو باید آنقدر بكني تا به زمین سفت و طبیعی برسي

احسان املی

عضو جدید
سلام اقای خشمان خیلی ممنونم از توضیحات مختصر ولی مفیدتون:) ببخشید که انقد مزاحم شما میشم اخه من تازه عضو این باشگاه شدم هنوز روال کار باشگاه دستم نیومده نمیدونم چطوری دنبال یک مطلب بگردم:( اگه امکان داره موارد زیر هم یه توضیحات مختصر بگید خیلی ممنونم میشم.

دپو واستفاده از میلگردها
بریدن وخم کردن میلگردها
پی تک
بستن آرماتور های پی
شناژها
بلت گذاری در فونداسیون
قالب‌بندی
قالب‌بندی ستون ها

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام اقای خشمان خیلی ممنونم از توضیحات مختصر ولی مفیدتون:) ببخشید که انقد مزاحم شما میشم اخه من تازه عضو این باشگاه شدم هنوز روال کار باشگاه دستم نیومده نمیدونم چطوری دنبال یک مطلب بگردم:( اگه امکان داره موارد زیر هم یه توضیحات مختصر بگید خیلی ممنونم میشم.

دپو واستفاده از میلگردها
بریدن وخم کردن میلگردها
پی تک
بستن آرماتور های پی
شناژها
بلت گذاری در فونداسیون
قالب‌بندی
قالب‌بندی ستون ها

سلام دوست من اگه ميخواهيد دنبال مطلب مدنظره خودتون بگرديد ميتونيد از طريق جستجوي باشگاه اقدام كنيد
در مورد موارد كه گفتيد چشم براي شما توضيحات لازم رو در اين تاپيك قرار ميدم در ضمن دوست عزيز از اين به بعد اگه قصد ارسال تاپيك در بخش درخواست ها كرديد اول حتما به دقت بررسي كنيد كه ايا سوال شما قبلا مطرح شده يا خير و در درج عنوان حتما دقت كنيد سعي كنيد در درج عنوان تاپيك خودتون مختصر نمونه سوال خودتون رو مطرح كنيد سپاس:gol:

آخرین ویرایش:

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
1- دپو واستفاده از میلگردهاد

دوست من میلگردها نباید در معرض عوامل جوی باشه اونها رو باید به دور از هر گونه رطوبت ،آب ،گل، روغن و … نگهداري كني. در هنگام استفاده از میلگردها باید توجه باشي که سطح اونها از هر نوع آلودگی مانند، زنگ سطح میلگرد به صورت
عمقی،گل،روغن،سیمان ناشی از دوغاب،رنگ و… باشه

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
2-بریدن وخم کردن میلگردها

برای بریدن مفتولها و میلگرد ها باید اونها رو به روشهای مکانیکی برید (معمولا بوسیله گیوتین ).بعد از بریدن میلگرد ها طبق نقشه
اجرایی مرحله خم کردن آنها آغاز ميشه . در این مرحله میلگرد ها رو بر روی میزی قرار ميدي به کمک که به همین نام نیز خم
کردن اونها آغاز ميشه دقت كن به هنگام خم کردن باید، به سرعت خم کر دن توجه ، F آچار داشت،تا خم میلگرد دارای شعاع انحنای ثابتی بوده
و تنشهای ایجاد شده در میلگرد به صورت یکنواختی باشه

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
3- پي تك

دوست من اين قسمت خيلي مهمه پس دقت كن معمولا به شکل مربع هستش و ممکنه به صورت مستطیلی نیز تبدیل بشه . این پی
ها به صورت دال بتنی ساده ای می باشند که گاهی همراه پدستال اجرا ميشه. پدستال، در صورت پایین بودن سطوح پی ها نسبت به هم اونها را در یک سطح قرار می دهد.

هنگامی که پی تحت خمش دو طرفه قرار می گیره ، ترکهایی کششی در سطحهای زیر شالوده ایجاد می شوند . به همین جهت باید در دو جهت ، میلگرد قرار می گیرد . برای ارتباط ستون با بتن پی باید از میلگردهای انتظار استفاده نمود

دوست من این موضوع به دلایل زیر توصیه می شود

1-به خاطر نیروی کششی پای ستون حتما به میلگرد ریشه نیاز است.
2- بین بتن پی با بتن ستون اتصال کافی باشد،تا در انتقال نیروی برشی وتنش فشاری تماسی مشکلی به وجود نیاید.

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
4- بستن آرماتور های پی

دوست من بعد از مشخص شدن ابعاد ساختمان بر روی زمین (به کمک دوربین نقشه برداری تئودولیت) و ریختن بتن مگر (با عیار150 کیلوگرم بر متر مکعب، به منظور جلوگیری از تماس بتن پی با سطح زمین و ایجاد سطحی صاف ) زمان بستن آرماتورها میرسه، آرماتورها طبق نقشه مهندس طراح در جای خود قرار میگیره

ابتدا آرماتورهای پی های تک بعده اینکه بریده شدند وخم خوردند، به وسیله سیمهای فلزی به هم بافته میشوند ،در این زمان شبکه (حصیری) پی تک آماده شده . به هنگام قرار دادن شبکه (حصیری) پی باید در زیر اونها لقمه هایی از بتن قرار بدي تا اولا فاصله مورد نیاز برای کاور زیرین بتن ایجاد بشه و ثانیا بتن ریزی در زیر سطح میلگرد، به منظور ایجاد این کاور راحت تر گردد. بعد از قرار دادن سبدی پی های تک در مکانهای مشخص شده، نوبت بستن شناژها میرسد.

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
5- شناژها

دوست عزيز وقتی در یه ساختمان از شالوده ه ای تک استفاده میشود،اونها رو باید توسط کلافهایی به یکدیگر متصل نمود. کلاقها تنها برای بستن شالوده های تک به همدیگر و عمل یکپارچه آنها در مقابل نیروهای زلزله می باشد تا از حرکت دو شالوده نسبتبه هم جلوگیری شود. دقت كن کلافها به هیچ وجه برای جلوگیری از نشستهای نا مساوی نیستند.

کلافها در امتداد محورهای عمود بر هم ساختمان قرار داده می شود .ابعاد کلافها باید متناسب با ابعاد شالوده بوده و حداقل25 باشند. تعداد میلگرد های طولی در شناژها حداقل باید چهار عدد و قطر آنها حداقل 12 میلیمتر بوده و توسط Cm خاموتهایی به قطر حداقل 6 میلیمتر و با فاصله های حداکثر 25 سانتیمتر به یکدیگر متصل شده باشد. میلگرد های طولی باید در شالوده های میانی ادامه پیدا کنه و در پی های کناری مهار بشه . شناژها در بیرون قالب بافته شده وبعد ا ز قالب چینی در جای خود قرار می گیره . محل برخورد تمام میلگردهای طولی و عرضی باید بوسیله سیم آرماتور بندی به یکدیگر بسته مي شود

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
6-بلت گذاری در فونداسیون

دوست عزيز اتصال ستون به فونداسیون با بلت ها انجام می گيره جنس بلت از نوع فو لاد سخت و معمولا " از آرماتور تور استیل و s t 37-st میلگرد اجدار و اجدار پیچیده انتخاب میشه . مقاومت فولاد های مصرفی مورد نیاز از دو نوع فولاد 57 تامین می شود .

قطر و طول بلت بنا به محاسبات فنی تعیین می گردد و بیشتر قطر ی بالای 20 میلیمتر مورد استفاده واقع می شود .

ارتفاع بلت تا کف فنداسیون نمی رسد و معمولا بین 10 تا 15 سانتیمتر از ارتفاع فنداسیون کمتر انتخاب می شود واین به این خاطر است که در زمان حرکت ستون در مقابل زلزله و موارد دیگر ،باعث اهرم کردن ستون نشه

ناحیه سر بلت به اندازه 10 سانتیمتر دنده درشت می گردد این دنده باعث اتصالات بعدی میشه پس از استقرار بلت ها در جای خود ناحیه سر آنها به وسیله گونی محکم پیچیده می شود تا موقع بتن ریزی دنده بلت به وسیله بتن پر نشود و یا زخمی نگردد.

احسان املی

عضو جدید
بس نتیجه گرفتیم که کلافها باید متناسب با ابعاد شالوده بوده و حداقل25 باشند. تعداد میلگرد های طولی در شناژها حداقل باید چهار عدد و قطر آنها حداقل 12 میلیمتر بوده و توسط Cm خاموتهایی به قطر حداقل 6 میلیمتر و با فاصله های حداکثر 25 سانتیمتر به یکدیگر متصل شده باشد این مورد برام سوال شده بود ممنون

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
7- قالب بندي

احسا جان در ساختمانها و ابنیه بتنی قالبها، که در حقیقت ظروف موقتی با شکل و فرم مورد نظر برای نگهداری میل‌گردها (آرماتور) و بتن خیس تازه هستند و نقش مهمی به عهده داره قالب‌بندی قسمت عمده‌ای از مخارج ساخت و اجرای اسکلت‌های بتنی و اجزای بتنی ساختمان را به خود اختصاص ميده هزینه مصالح، ساخت و اجرای قالبهای بتنی بستگی به شکل قالب و دشواری ساخت آن و نوع مصالح مصرفی داره. در بعضي از موارد ممکنه قالب‌بندی تا بیش از 75 درصد:) هزینة یک عضو بتنی را به خود اختصاص بده:)

يادت باشه یک قالب، در عین حال که باید دارای فرم مورد نظر باشه و از نظر اقتصادی قابل قبول باشه، باید استحکام و ایمنی کافی حتما داشته باشه

دقت كن طرح قالبهای بتن که برای استحکام کافی برای نگهداری بتن داشته و در اثر فشارهای وارده مقاوم باشد و در موقع بتن‌ریزی، از فرم اصلی خارج نشده و به اصطلاح بگم شکم ندهد مسئله‌ایست سازه‌ای. این مسئله، جز در مواردی که از قالبهای پیش‌ساخته با مشخصات معین استفاده شود، در رابطه با طرح قالبهای دیوار، ستون و یا تاوه‌ها که از صفحات و یا تخته‌های چوبی ساخته ميشه پس از طرح و محاسبه بارهای وارده، هر یک از قسمتهای اصلی قالب را ممکنه به عنوان یک تیر تحلیل نموده و حداکثر ممان و برش و خمشی که ممکنه وجود داشته باشه و پیش آید محاسبه نمود. سپس با محاسبه بارهای کششی و فشارهای وارد بر قطعات تقویتی عمودی و تیرهای نگه‌دارنده خارجی ميتوني اندازه‌های لازم اونها رو را محاسبه كني.

حال دوست عزيز برای آنکه بداني یک قالب از نظر اقتصادی با صرفه بوده و هزینه‌های مصرفی برای ساخت آن به حداقل برسه باید به نکات زیر خيلي دقت كن...

1ـ مخارج تهیه مصالح و ساخت قالب متناسب با نیازهای مورد مصرف آن باشه

2ـ مصالح مصرفی برای ساخت قالب با دقت کافی انتخاب و تهیه بشه به نحوی که بین دفعات استفاده از قالب و تداوم فعالیتهای کارگاه از نظر اقتصادی حتما تعادل برقرار بشه. بهتره بگم هرچقدر امکان تعداد دفعات بیشتر استفاده از قالب وجود داشته باشه به همان میزان در استحکام آن و انتخاب نوع مصالح مرغوب باید توجه بیشتری كني

3ـ انتخاب روش ساخت و مصالح مناسب و در صورت لزوم پوشش مناسب سطوح داخلی قالب، به نحوی که امکان دستیابی به نتایج مورد نظر مستقیماً میسر باشه. ترمیم بتن و یا تغییر و اصلاح فرم مورد نظر طرح شده قبلی پس از گرفتن بتن و باز کردن قالبها هم بسیار دشوار و حتی در صورتی که امکان داشته باشد، به مراتب از پیش‌بینیهای لازم اولیه گرانتر تمام می‌شود.

4‍ـ روش مناسب و وسایل کافی برای حمل، بلند کردن و سوار نمودن قالبها در محل کار انتخاب و پیش‌بینی شده با
شد.

5ـ انواع مصالحی که ممکنه به کار برده شوند، نظیر قالبهای فلزی و یا چوبی باید مورد توجه و بررسی قرار گیرند و هر کدام که برحسب مورد مناسب‌تر تشخیص داده شد انتخاب شود. قالبهای چوبی معمولاً سبک‌تر و لذا امکان ساخت قطعات بزرگتر و استفاده از آنها بیشتر از قالبهای فلزی نظیرشان است. در عوض قالبهای فلزی را به دفعات بیشتر از قالبهای چوبی می‌توان مصرف نمود.

6ـ طراحی قالب باید به نحوی انجام بشه که در چهارچوب خواسته‌های معماری و سازه‌ای بتوان به تعداد دفعات هر چه بیشتر مصرف کرد و تطبیق و تنظیم آن برای کارهای بعدی تکراری سهل و راحت باشه تعادل موارد فوق باید طوری باشه که قبل از شروع قالب‌بندی امکان محاسبه مخارج آن مقدور بوده و از نظر اقتصادی به صرفه و توجیه‌پذیر باشد.

آخرین ویرایش:

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
9- قالب بندي ستون ها

دیواره‌های قالب ستونها نظیر قالب دیوار است. پشت‌بندها معمولاً از چهارتراشهایی با مقطع مربع و به اندازه لزوم و به فواصل معین و مساوی هم ساخته شده و به کمک بستهای فلزی و گوه‌ها محکم می‌شوند. با توجه به زیادی تعداد ستونها، به خصوص در ساختمانهای بزرگ، قالب ستونها را می‌توان به دفعات نسبتاً زیادی مورد استفاده قرار داد. به همین علت باید در طراحی و ساخت آنها دقت کافی به کار بست تا ضمن استحکام کافی، باز و بسته کردن آنها ساده و عملی باشد

قالب ستونهای گرد به صورت لوله‌هایی با قطر مشخص و از جنس فایبرگلاسهای مسلح شده و یا از اجناسی نظیر آن ، که ضمن استحکام کافی نسبتاً سبک باشد، انتخاب می‌کنند. قالبهای ستونهای گرد را گاهی از چوب نیز می‌سازند. در این حالت عرض صفحات چوبی را به مراتب کمتر از حالت قالبهای ستونهای چند ضلعی در نظر می‌گیرند.

دوست عزيز امروزه در ایران، به خاطره کمبود و گرانی چوب، ساختن و استفاده از قالبهای فلزی برای ستونهای بتنی رایج شده . این قالب که به دفعات نسبتاً زیادی می‌توان به کار برد و از ورق‌های فلزی با پشت‌بندهایی از نبشی ساخته می‌شوند وزن نسبتاً زیادی داشته و جابجایی آنها دشوارتر از قالبهای چوبی نظیرشان است.

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
10- ميلگرد محل باز شو

دوست عزيز درصورتی که عرض سوراخ از فاصله بین دو تیر مجاور کوچکتر باشد باید پیش از بتن ریزی ،دال بالایی ،درمحل سوراخ جعبه ای چوبی قرار داده و دور آن بتن ریخته شود وپس از گرفتن بتن قالب راخارج کنند .اگر عرض باز شو و امتداد عمود تیرچه ها از سه برابر فاصله محور به محور تیرچه ها بیشتر نباشد در این حالت آرماتوربندی و نصب تیرچه ها در محل بازش و انجام می شود .اگر در صورتی که مقطع مرکب تیرچه های مضاعف برای تحمل بارگذاری ،ضعیف باشد به وسیله تیر های کمکی که به تیر های اصلی تکیه داشته باشند محل باز شو اجرا می شود

تقویت فولاد کششی تیرچه های خرپایی :

اگر قطرمیلگردهای کششی برای تحمل تنش های کششی موجود درسقف کافی نباشه میتوني تیرچه ها را با میلگردهای کششی خارج از پاشنه تیر تقویت كني

تقویت فولاد عرضی تیرچه
:

و در صورتی که میلگرد عرضی تیرچه به مقدار کافی در تکیه گاه ادامه نداشته باشد باید از میلگرد عرضی برای تقویت تیرچه استفاده شود

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
11- ميلگرد هاي جمع شدگي و حرارتي

بعد از نصب آرماتور کلاف های میانی در محل باز شو و کار گذاشتن میلگرد های منفی و طره میلگرد های جمع شدگی وحرارتی نصب میشه.میلگردهای جمع شدگی وحرارتی دردو جهت عمود برهم در قسمت بالای سقف اجرامیشه

دوست عزيزم همه مواردي كه گفته بودي رو همه تو پست هاي جداگانه طبق خواسته شما توضيح دادم اميدوارم كه براتون مفيد بوده باشه بازم اگه مشكلي يا سوالي داشتيد در خدمت شما هستم موفق باشيد:gol:

احسان املی

عضو جدید
سلام اقای خشمان خیلی خیلی ممنونم که این یکی دو روز وقت خودتون رو در اختیار من گذاشتید توضیحات شما خیلی مفید بود براتون ارزوی سلامتی میکنم هر جای که باشید:gol:

s.gholami

عضو جدید
[سوالات خود را در این بخش بپرسید] ► پرسش و پاسخ

[سوالات خود را در این بخش بپرسید] ► پرسش و پاسخ

سلام من چون زیاد از ساختمان سردرنمیارم چند تا سوال داشتم که احتمالا خیلی ابتدایی باشه ولی به هر حال من بلد نیستم
1- پی همون فونداسیون هست دیگه؟
2- رقوم زیر پی یعنی چی؟ از کجا میشه اینا رو درآورد؟ یعنی توی کدوم نقشه تعیین میشه؟ رقوم زیر پی میشه همون سطح بالای بتن مگ؟
3- ارتفاع پی در کجا ذکر میشود (از مجموعه نقشه های ساختمان)؟
4- درز انقطاع در کجا ذکر میشود؟

دوستان اگه عکسی داشته باشند که این ها رو روی نقشه نشون داده باشه خیلی ممنون میشم. چون من زیاد با نقشه های ساختمان سروکار نداشتم که بدونم چه خبره.

بسیار ممنون

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام من چون زیاد از ساختمان سردرنمیارم چند تا سوال داشتم که احتمالا خیلی ابتدایی باشه ولی به هر حال من بلد نیستم
1- پی همون فونداسیون هست دیگه؟
2- رقوم زیر پی یعنی چی؟ از کجا میشه اینا رو درآورد؟ یعنی توی کدوم نقشه تعیین میشه؟ رقوم زیر پی میشه همون سطح بالای بتن مگ؟
3- ارتفاع پی در کجا ذکر میشود (از مجموعه نقشه های ساختمان)؟
4- درز انقطاع در کجا ذکر میشود؟

دوستان اگه عکسی داشته باشند که این ها رو روی نقشه نشون داده باشه خیلی ممنون میشم. چون من زیاد با نقشه های ساختمان سروکار نداشتم که بدونم چه خبره.

بسیار ممنون

سلام .. بله پی همون فونداسیون هست
رقوم زیر پی همون سطح روی مگر درست گفتید شما ، توی نقشه های فونداسیون ذکر شده هم ارتفاعش هم رقوم روش و یا زیرش که هرکدوم بود اون یکی باهاش در میاد
درز انقطاع هم توی نقشه های سازه با یک خط نشون داده شده اگر داشته باشه البته

Moein.B

دستیار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص مباحث اجرایی
سلام دوست عزیز
هیچ ایرادی نداره-تا نپرسی که یاد نمی گیری
1-پی و فنداسیون هر دو یکی هستن-ممکنه که استاد کاراموزیتون این سوالو ازتون بپرسه

2- اینم یک برش از فنداسیون
Untitled.jpg

همنطور که می بینید بتن مگر رو یه مقدار عرضشو بیشتر نشون میدن در نقشه (البته معمولا) تا معلوم باشه
مقدار کاور بتن (بتنی که میلگرد رو پوشش میده هم مشخص هست (7 سانتی متر) و ارتفاع پی رو هم باید بدست اورد. 7+7+106=120
تعداد میلگرد ها مشخص شده در سمت راست تصویر(17 عدد میلگرد 20)که باید فصلش رو بدست بیارید
و این رو هم توضیح بدم که ارتفاع و عرض پی با نرم افزار سیف (safe) بدست میاد
هر سوال دیگری داشتید بفرمایید
موفق باشید

پیوست ها

• Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    12.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

s.gholami

عضو جدید
خیلی ممنون
من مشکلم سر نقشه خوانی هست. قصد طراحی ندارم. میخوام اجزایی که توی ساختمان سازی هست رو از روی نقشه هاش تشخیص بدم.
البته بیشتر گیر نقشه های سازه هستم و به مکانییکی و ... زیاد کار ندارم.
جسارتا شما نقشه سازه رو برای برای یه ساختمان نمونه دارید که من از روی اون سوالاتم رو بپرسم؟

یه نمونه نقشه سازه فلزی رو دانلود کرده ام که اینجا ضمیمه می کنم. این جوری که من فهمیدم ارتفاع پی در این نقشه میشه 1.5 متر (کم کردن دو تا تراز). درسته؟

پیوست ها

• 1.jpg
    1.jpg
    34.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Moein.B

دستیار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص مباحث اجرایی
خیلی ممنون
من مشکلم سر نقشه خوانی هست. قصد طراحی ندارم. میخوام اجزایی که توی ساختمان سازی هست رو از روی نقشه هاش تشخیص بدم.
جسارتا شما نقشه سازه رو برای برای یه ساختمان نمونه دارید که من از روی اون سوالاتم رو بپرسم؟

یه نمونه نقشه سازه فلزی رو دانلود کرده ام که اینجا ضمیمه می کنم. این جوری که من فهمیدم ارتفاع پی در این نقشه میشه 1.5 متر (کم کردن دو تا تراز). درسته؟
----------------------------------
این عکسی که شما قرار دادین و من میبینم عرض پی هست-ارتفاع پی مشیه اون چیزی که از کف ساختمان هست تا میاد به بالا-ارتفاع پی از دبدن برش قابل تشخیصه-یعنی یک برش از این عکسی که زیدن رو نشون بدن

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
خیلی ممنون

با سلام ........

تراز روی فنداسیون رو زده دیگه ......... 2.50- متر .............یعنی از کف کوچه ، خیابان یا بستر طبیعی زمین ............ 2.5 متر پایین تر میشه روی فنداسیون شما (تراز روی فنداسیون شما)

حالا جهت اجرای فنداسیون باید ببینید ...........ارتفاع فنداسیون رو به شما چقدر داده ....... هر چقدر بود با این اندازه جمع میشه .............میشه کد تراز کف پی ساختمان شما ..........که بایستی آماده سازی بشه .

s.gholami

عضو جدید
شرمنده
دفعه قبل خواستم کل Pdf رو توی انجمن آپلود کنم که اشکال گرفت. برای همین اون عکس رو گذاشتم.
این لینک فایلی هست که کل نقشه های سازه رو داره:
http://www.rodfile.com/9n39j04qg7d8

نقشه اولش فونداسیون هست.

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
شرمنده
دفعه قبل خواستم کل Pdf رو توی انجمن آپلود کنم که اشکال گرفت. برای همین اون عکس رو گذاشتم.
این لینک فایلی هست که کل نقشه های سازه رو داره:
http://www.rodfile.com/9n39j04qg7d8

نقشه اولش فونداسیون هست.

با سلام

این طول که از تصویر جزئیات فنداسیون معلومه .......... ارتفاع فنداسیون 1 متره که با محاسبه 10 سانت بتن مگر که داده میشه 1.10 متر ..........با این حساب کد زمین شما برای اینکه آماده اجرای فنداسیون بشه .........بایستی از بستر طبیعی زمین

2.5+1.1=3.6متر پایین تر بره و خاکبرداری بشه ..... و کد کف پی شما هستش ........ 3.60-

و لازم به ذکر هستش این مورد شامل حال اکثر پی ها میشه ............به غیر از برخی از محلهایی که جزئیات اون رو توی نقشه داده ......... که بایستی شما برای این موارد از کد ذکر شده با توجه به نقشه پایین تر هم برید.مثل برش 1-1

0001.jpg

این هم کل نقشه جهت دانلود .

پیوست ها

• Binder1.pdf
    4.1 مگایابت · بازدیدها: 0
بالا