سوال در مورد مشخصات ترمودینامیکی گاز R22 در حالت اشباع

mersad20

کاربر فعال
با سلام و عرض ادب
مدتیه به دنبال اطلاعات فشار و دما برای گاز مبرد R22 در حالت اشباع هستم در جداول پایانی کتاب ترمودینامیک ون وایلن و زونتاک جداولش را پیدا کردم اما من به فرمول نیاز دارم
یعنی اینکه فرمولی باشه که هر فشاری دادی بهش دمای اشباع گاز مبرد R22 را محاسبه کنه
کسی میتونه راهنمایی کنه چطوری میتونم به این فرمول دست پیدا کنم ؟

با سلام و عرض ادب
مدتیه به دنبال اطلاعات فشار و دما برای گاز مبرد R22 در حالت اشباع هستم در جداول پایانی کتاب ترمودینامیک ون وایلن و زونتاک جداولش را پیدا کردم اما من به فرمول نیاز دارم
یعنی اینکه فرمولی باشه که هر فشاری دادی بهش دمای اشباع گاز مبرد R22 را محاسبه کنه
کسی میتونه راهنمایی کنه چطوری میتونم به این فرمول دست پیدا کنم ؟
سلام . آقا این R22 که اصن انتهای کتاب ون وایلن ویرایش 7 نبود من الان چک کردم. فقط R134 و R410 بود . حالا اونو کاری نداریم. ببین طبق قوانین ترمودینامیکی و خب نمودار p-t فشار - دما اصن نمیتونیم توی هر فشاری که شما بخوای بهت دمای اشباع رو بگیم. چون ماده توی فشار های مختلف تغییر فاز میده از اشباع ممکنه عبور کنه بره سوپرهیت بشه یا برعکس برگرده. حالا اینم به کنار که شاید چون خیلی وقت پیش ترمو پاس کردم شاید از نظر علمی سوتی داشته باشه داخلش . اما فرض می کنیم شما اطلاعات جدولی همین R22 رو برای حالت اشباع یا همون Saturated داری البته جلوی من الان R134 هستش . خب برادر من کاری نداره که قسمت اشباع رو باز میکنی دما داره از منفی 70 تا مثبت 101 البته دارم از روی R134 میگم بهتا چون اون الان جلوی من بازه . میبینی که فشار داره توی جدول si جدول اولی که براساس kpa هستش فشارش. خب هم دما داری هم فشار. درونیابی می کنی دیکه. کاری که همه بچه های مکانیک سر امتحان بارها انجامش میدن. موفق باشی . بازم از رفیقام میپرسم اطلاعات بیشتر رو میام بهت میگم.

:)

بالا