سوالات و در خواست ها در رابطه با فیزیک

djalireza_mixer

عضو جدید
بین رشته ای حساب میشه، هم مهندسی هم علوم پایه، آخرش هم مهندسی هم دانشمند (شایدم هیچکدوم:D)
فیزیک مهندسی مثلا گرایش حالت جامدش تقریبا همون رشته ی فیزیک حالت جامده که چند واحد از رشته ی برق قاطیش شده
ارشدشو دقیقا خبر ندارم، ولی اگه بخوای فیزیک شرکت کنی منابع ارشد فیزیکو خوندی تو دوران کارشناسیت ولی اگه بخوای برق شرکت کنی باید چندتا کتاب اضافه بخونی
اگه یه نگاهی به منابع و دروس رشته ی برق و فیزیک و فیزیک مهندسی بندازی خیلی کمکت میکنه
اصلا چرا میخوای بری این رشته؟ علاقت چیه؟

من به کامپیوتر و مکانیک و فیزیک و یه کمی شیمی علاقه دارم
بیشتر میخوام رشته ای باشه که زمینه داشته باشه برای اختراع

9shenas

عضو جدید
من به کامپیوتر و مکانیک و فیزیک و یه کمی شیمی علاقه دارم
بیشتر میخوام رشته ای باشه که زمینه داشته باشه برای اختراع

ریاضیت قوی هست؟
در نظر بگیر که رشته ای که میخوای بری رشته ی سختیه و روزی چندساعت باید درس بخونی
فکر میکنم با توجه به علاقت رشته ی خوبی باشه برات
امیدوارم موفق باشی

یسنا عسگری

عضو جدید
سلام
لطفا ی منبع خوب برای اینکه بشه کوانتومو بدون نیاز به استاد متوجه شد بهم معرفی کنید.

eli 66

عضو جدید
برنامه نویسی فرترن

برنامه نویسی فرترن

سلام دوستان.ایا کسی اینجا فرترن بلده:que::que::que:

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سلام دوستان.ایا کسی اینجا فرترن بلده:que::que::que:

دوست عزیز با سلام:
دوست ما محسن درست گفته -اکنون از رده خارج است-در سال 1349 دانشجو بودم وکامپیوتر شخصی در ایران نبود دانشگاه تبریز یک کامپیوتر مرکزی از نسل انیاک داشت که جوابها را پانچ یا منگنه میکرد.وزبانهای بسیک وفرترن را با الگوریتم نویسی وسیستم عامل داس (که مانند ویندوز این زمان -البته در حد ویندوز نه) داشجو یاد می گرفت . زبان فرترن برای شاخه مهندسی بود. فرمت را باید می نوشتی -کل الگوریتم(چیزی که شما نسل امروز نرم افزار می گویی)را فلو چارت می کردی وبعد به ماشین با تایپ کامل وتک تک نرم افزاری که بزان فرترن نوشته بودی می دادی وپس از کلی تاخیر اگر فلوچارت رادرست نوشته بودی ولوپ معیوب در مدار ایجاد نمی شد جواب می داد. کار در مسایل کوچک سریعتر وراحتتر بود. وما ترجیح می دادیم از فکر وسرعت محاسبات دستی خود استفاده کنیم. زمانی که یک قاب 10 طبقه را محاسبه میکردی این ماشین بدرد می خورد البته شما انقدر وقت داشتی که یک روز دنبال کار های متفرقه بروی! وروز بعد جوابها را بگیری. بهر حال- اکنون با اینهمه برنامه مفید وسریع مثل این می ماند که شما برای محاسبه سطح زیر منحنی یک لنگر یا منحنی انژی مقدار کار یک دستگاه بجای استفاده از فرمولهای انتگرال - بیایی سطح را به مساحت های متعدد تقسیم کنی و بعد تک تک محاسبه وجمع کنی-هردو بجواب می رسند. ولی انتگرال در 5 تا10 دقیقه و جمع سطوح دو تا سه ساعت.-دنبال زبان منسوخ شده فرترن رفتن با اینهمه برنامه سریع محاسباتی اب در هاون کوبیدن است-برای فیزیک شما زبان مناسب -حداقل زبانهای محاسباتی :C و پاسکال بسیار مناسب ولی کار می برند ومشکلتر از زبانهای مهندسی امروز هستند.چون علمی وپایه هستند نه فنی . زبان اسمبلی هم خوب است.موفق باشید. بدنیست بدانید عمر زبان فرترن به 1945 میرسد!!.

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله
دوست عزیز با سلام:
دوست ما محسن درست گفته -اکنون از رده خارج است-در سال 1349 دانشجو بودم وکامپیوتر شخصی در ایران نبود دانشگاه تبریز یک کامپیوتر مرکزی از نسل انیاک داشت که جوابها را پانچ یا منگنه میکرد.وزبانهای بسیک وفرترن را با الگوریتم نویسی وسیستم عامل داس (که مانند ویندوز این زمان -البته در حد ویندوز نه) داشجو یاد می گرفت . زبان فرترن برای شاخه مهندسی بود. فرمت را باید می نوشتی -کل الگوریتم(چیزی که شما نسل امروز نرم افزار می گویی)را فلو چارت می کردی وبعد به ماشین با تایپ کامل وتک تک نرم افزاری که بزان فرترن نوشته بودی می دادی وپس از کلی تاخیر اگر فلوچارت رادرست نوشته بودی ولوپ معیوب در مدار ایجاد نمی شد جواب می داد. کار در مسایل کوچک سریعتر وراحتتر بود. وما ترجیح می دادیم از فکر وسرعت محاسبات دستی خود استفاده کنیم. زمانی که یک قاب 10 طبقه را محاسبه میکردی این ماشین بدرد می خورد البته شما انقدر وقت داشتی که یک روز دنبال کار های متفرقه بروی! وروز بعد جوابها را بگیری. بهر حال- اکنون با اینهمه برنامه مفید وسریع مثل این می ماند که شما برای محاسبه سطح زیر منحنی یک لنگر یا منحنی انژی مقدار کار یک دستگاه بجای استفاده از فرمولهای انتگرال - بیایی سطح را به مساحت های متعدد تقسیم کنی و بعد تک تک محاسبه وجمع کنی-هردو بجواب می رسند. ولی انتگرال در 5 تا10 دقیقه و جمع سطوح دو تا سه ساعت.-دنبال زبان منسوخ شده فرترن رفتن با اینهمه برنامه سریع محاسباتی اب در هاون کوبیدن است-برای فیزیک شما زبان مناسب -حداقل زبانهای محاسباتی :C و پاسکال بسیار مناسب ولی کار می برند ومشکلتر از زبانهای مهندسی امروز هستند.چون علمی وپایه هستند نه فنی . زبان اسمبلی هم خوب است.موفق باشید. بدنیست بدانید عمر زبان فرترن به 1945 میرسد!!.

سلام دوست عزیز

البته نرم افزار فرترن ورژنهای جدید هم داره و بهیچ وجه منسوخ نشده است (مثل IBM Visual Fortran). فرترن به علت دارا بودن کتابخانه متوسط ریاضی و انجام سریعتر محاسبات (نسبت به نرم افزاری مثل متلب) و همچنین قابلیت استفاده در پلتفرم های غیر ویندوز (اکثر کامپیوترهای قوی و ابر کامپیوترها سیستم عاملی غیر ویندوز دارند) همچنان استفاده میشه. البته در پروژه های نرم افزاری در حد تز ارشد بنده هم قبول دارم وقتیکه نرم افزاری مثل متلب وجود داره استفاده از کد نویسی فرترن چندان عاقلانه نیست (مثلا محاسبات مربوط به عملیات بروی ماتریسها در متلب به سادگی در چند خط قابل نوشتن هستش ولی در فرترن ممکنه تبدیل به صدها خط کد نه چندان ساده شه). در نهایت برای دوستان فیزیکی که کارهای عددی انجام میدن به نظر بنده نرم افزارهای Matlab و یا Mathematica بهترین گزینه ها هستند (مخصوصا نرم افزار متمتیکا که بسیاری از توابع مورد نیاز فیزیک رو به صورت آماده داره).

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز

البته نرم افزار فرترن ورژنهای جدید هم داره و بهیچ وجه منسوخ نشده است (مثل IBM Visual Fortran). فرترن به علت دارا بودن کتابخانه متوسط ریاضی و انجام سریعتر محاسبات (نسبت به نرم افزاری مثل متلب) و همچنین قابلیت استفاده در پلتفرم های غیر ویندوز (اکثر کامپیوترهای قوی و ابر کامپیوترها سیستم عاملی غیر ویندوز دارند) همچنان استفاده میشه. البته در پروژه های نرم افزاری در حد تز ارشد بنده هم قبول دارم وقتیکه نرم افزاری مثل متلب وجود داره استفاده از کد نویسی فرترن چندان عاقلانه نیست (مثلا محاسبات مربوط به عملیات بروی ماتریسها در متلب به سادگی در چند خط قابل نوشتن هستش ولی در فرترن ممکنه تبدیل به صدها خط کد نه چندان ساده شه). در نهایت برای دوستان فیزیکی که کارهای عددی انجام میدن به نظر بنده نرم افزارهای Matlab و یا Mathematica بهترین گزینه ها هستند (مخصوصا نرم افزار متمتیکا که بسیاری از توابع مورد نیاز فیزیک رو به صورت آماده داره).
با سلام به شما دوست عزیز:
همانطور که دیدی ما به نسل انیاک!تعلق داریم .و محاسبات ما ترجیحا دستی بود .بخصوص با اساتید سخت گیر همین فیزیک شادروان پروفسور هشترودی - اما خود در رشته عمران هستید واز نرم افزارهای ایتبس وساپ و...پیشرفته بهره می برید .من کمتر دیده ام مهندسین امروزه دنبال حتی فرترن ورزن جدید بروند. علیهذا-توضیح خوب ومفیدی بود. من چون اولا بازنشسته هستم وکارم در مسیر سازه های ابی وسد و هیدرولیک و.... بعلت عدم استفاده از ان خبر نداشتم. امیدوارم این توضیح خوب شما دوستما را قانع کرده باشد. من نیز خوشحال شدم و اموختم. تشکر .

vafal

عضو جدید
سلام
لطفا ی منبع خوب برای اینکه بشه کوانتومو بدون نیاز به استاد متوجه شد بهم معرفی کنید.

زتیلی!
خیلی خووب و شیرین تو ضیح داده. دو جلده!
گاسیروویچم هست که خب میتونه مکمل باشه،و معمولا سورسه استاداست.ولی به جذابیت و روونیی که زتیلی گفته نیست.

zahra_jvd

عضو جدید
Re: درخواست ها و سوالات در رابطه با فیزیک

Re: درخواست ها و سوالات در رابطه با فیزیک

سلام. توروخدا فیزیکی ها زود جواب بدین زمان انتخاب رشته داره تموم میشه...
من رتبه ام 2100منطقه 2 هست و هر مهندسی ای میتونم قبول شم اما به نجوم خیلی علاقه دارم. به نظر شما فیزیک رو ب مهندسی ترجیح دادن کار درستیه؟
و این که تو کدوم دانشگاه ها میتونم اختر فیزیک بخونم؟؟

Sent from my GT-I9003 using Tapatalk 2

vafal

عضو جدید
سلام. توروخدا فیزیکی ها زود جواب بدین زمان انتخاب رشته داره تموم میشه...
من رتبه ام 2100منطقه 2 هست و هر مهندسی ای میتونم قبول شم اما به نجوم خیلی علاقه دارم. به نظر شما فیزیک رو ب مهندسی ترجیح دادن کار درستیه؟
و این که تو کدوم دانشگاه ها میتونم اختر فیزیک بخونم؟؟

Sent from my GT-I9003 using Tapatalk 2

سلام،
اگه فکرت نجومه باید بدونی که راهش طولانیه.کلا هر گرایش خاصی تو فیزیک همینطوزه.
کارشناسی،فیزیک میخونی.فیزیک مطلق.
پر از معادلات ریاضی.با مقدار خیلی خیلی خیلی کمی آزمایشگاه!اونم اگه تویه دانشگاه درست حسابی باشی.
تو ایرانم خیلی کمن آدمایی که مفهومی برات فیزیک بگن،و حال کنی.
برا اختر فیزیک،تو ایران که نداره ،تا جایی که من میدونم.اگه بخواب بخونی باید کارشناسی ایجا فیزیک بخومی،اختر فیزیک اپلای کنی.
رتبت خوبه،دانشگاه تهران راحت فیزیک قبول میشی.و دانشگاه خیلی خوبیه واسه فیزیک خوندن!
ببین تو رشته خیلی علاقه مهمه.
وقتی میرسی به امتحانا اگگه رشته اتو دوست نداشته باشی دیگه مثه دبیرستان نیست که بگی حالا مجبورم اینو میخونم،همش میگی لعنتی چرا این رشته رو انتخاب کردم مثلا!
همه چی خلاصه میشه تو رشته ات.
البته دانشگاه هم واقعا مهمه.
من خودم رتبه ام 4000 منطقه یک بود،مثلا معدن دانشگاه تهران قبول بودم یا مهندسی های شهرستان.
ولی خودم فیزیک دوست داشتم،و اومدم پلی تکنیک.و خب راضیم از اینکه هم رشته ای اومدم که دوست داشتم،هم یه دانشگاه درست حسابی.
مثلا تو میتونی عباسپور مهندسی های خوب قبول شی.
ولی همه چی به خودتو علاقه هات بستگی داره.
در نهایت اینکه فیزیک رشته ی سختیه.تو کارشناسی هم فوقش یه سه واحدی نجوم پاس کنی.باید تا کارشناسی ارشد واسه کیهان شناسی یا اختر فیزیک صبر کنی.

anna.bah

عضو جدید
به هیچ وجه نرو رشته فیزیک
بعدا نجوم برات هیچ جذابیتی نخواهد داشت
به قدری خسته کنندس که پشیمون میشی رشته فیزیک فقط مال کسایی که اصلا به فکر درآمد نباشن
هیچوقت کار گیرت نمیاد خودت میتونی مطالعه آزاد داشته باشی
برو مهندسی

mehrdad14

عضو جدید
دوستان لازم به ذکره که درسته که این زبان بسیار قدیمی و اعصاب خورد کن است , اما به دلیل سرعت محاسبات بسیار بالا هنوز هم در سطوح پیشرفته و در جاهایی که معادلات حرارت داریم به طور گسترده استفاده میشه .

ehsan mahdipour

عضو جدید
سلام

خسته نباشید دوستان فیزیکدان

من در مورد ماده سیاه دارم تحقیقاتی انجام می دم.کتاب تاریخچه ی زمان (هایزنبرگ) رو گرفتم اما دنبال مقاله و کتب زبان اصلی مربوط می گردم.

می شه بنده رو راهنمایی بفرمایید؟

سپاسگذارم
سلام. بهت تبریک می گم.
تاریخچه ی زمان مال هاوکینگ نبود؟ اگه هایزنبرگ چیزی در این مورد نوشته خواهشا شناسنامه ی کتاب رو بنویسید ما هم بریم بگیریم بخونیم.

dmst

عضو جدید
سلام....
دوستان من نیاز مبرمی به اطلاعات در مورد هولوگرافی دارم .......
البته اطلاعات کامل و تخصصی نه این چیزایی که تا هولوگرافی سرچ میکنی سر در میارن .........
اگه منبع خوب سراغ دارین ممنون میشم بزارین در ضمن تو تایپکی که در مورد هولوگرافی بود مطلب نوشتم ولی علاقه مند پیدا نشد اگه کسی دوست داره در این مورد بحث و گفتگو کنیم تشریف بیاره اونجا که نخوام یه تایپک جدید بزنم ........ممنون

mahdi200hell

عضو جدید
سلام به همه دوستان
من میخوام امسال واسه ارشد کنکور فوتونیک بدم.ولی از اونجایی که رشته کارشناسیم فیزیک نبوده خواهش میکنم که راهنماییم کنید که چه کلاسی خوبه ؟ چه کتاب تستی خوبه
ممنون

zahra1412

عضو جدید
تغییرات شتاب نسبت به زمان

تغییرات شتاب نسبت به زمان

سلام می خواستم بپرسم کسی می دونه که تغییرات شتاب نسبت به زمان و آهنگ شتاب نسبت به زمان رو بهش چی میگن و چه کاربردی داره ؟ با تشکر

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام می خواستم بپرسم کسی می دونه که تغییرات شتاب نسبت به زمان و آهنگ شتاب نسبت به زمان رو بهش چی میگن و چه کاربردی داره ؟ با تشکر
درود بر شما
همونطور که دوستمون گفتن کمیت مد نظرتون جرک هست و کاربردش تحلیل حرکت سیستم های شتاب متغیر هست

zahra1412

عضو جدید
منظور من از کاربرد این است که در علم فیزیک به چه دردی می خوره ؟ از طرفی مثلاً یه متحرک من مفهوم سرعت و شتاب رو براش درک می کنم اما جرک یعنی چی؟
ممنون میشم توضیح بدین

بانوی باران

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان فیزیک دوست...خسته نباشید و خداقوت عرض میکنم خدمتتون
معذرت میخوام که مزاحم شماها شدم........ولی گفتم یه نظری بخوام از شماها بدک نیست....امیدوارم که راهنماییم کنین

من رشته م معماریه....استادمون ازمون خواسته یه مکعبی درست کنیم و بعد یه مسیر متنوع برای تیله درست کنیم که بیشترین زمان ممکن توی جعبه بمونه البته فقط یکبار میتونیم تیله رو از مسیر ورود, داخل کنیم و دیگه نمیتونیم دست بزنیم.....امتیازمون بر اساس زمان نگهداری تیله در مسیر , ارزیابی میشه..
منتظر راهکاراتونم دوستان...امیدوارم کامل مفهومو برسونم......باز اگه ایرادی بود بپرسین من جواب میدم

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان فیزیک دوست...خسته نباشید و خداقوت عرض میکنم خدمتتون
معذرت میخوام که مزاحم شماها شدم........ولی گفتم یه نظری بخوام از شماها بدک نیست....امیدوارم که راهنماییم کنین

من رشته م معماریه....استادمون ازمون خواسته یه مکعبی درست کنیم و بعد یه مسیر متنوع برای تیله درست کنیم که بیشترین زمان ممکن توی جعبه بمونه البته فقط یکبار میتونیم تیله رو از مسیر ورود, داخل کنیم و دیگه نمیتونیم دست بزنیم.....امتیازمون بر اساس زمان نگهداری تیله در مسیر , ارزیابی میشه..
منتظر راهکاراتونم دوستان...امیدوارم کامل مفهومو برسونم......باز اگه ایرادی بود بپرسین من جواب میدم
درود بر شما
وقتتون بخیر
اگه میشه یه توضیح شماتیک ارائه بدین تا بشه کمکتون کرد;)

بانوی باران

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درود بر شما
وقتتون بخیر
اگه میشه یه توضیح شماتیک ارائه بدین تا بشه کمکتون کرد;)

سلام بر شما.......ممنون از اینکه جواب دادید.....
وقت شما هم بخیر.......

راستش ازمون خواستن یه مکعب 50*50*50 ( طول - عرض - ارتفاع ) طراحی کنیم و بسازیم.........و تیله رو توش قرار بدیم و باید سُر بخوره و بیاد پایین....
و این زمان سُر خوردن و پایین اومدن خیلی مهمه که امتیازو اون میگیره که وقت بیشتری تیله رو بتونه توی مکعب نگهداره...و من خودم لوله رو در نظر گرفتم که توش لوله تعبیه کنم و اونو بشکل شیبدار از بالا به صورت پیچ و خم هدایتش کنم پایین........ولی نمیدونم این چقدر درسته و از چه متریالی استفاده کنم و لوله م چطوری باشه که هم بتونه تیله توش حرکت کنه و هم زیاد محکم نره که از خروجی خارج بشه؟؟؟؟؟............و اینکه لوله رو چطوری پیچو خمش بدم ؟؟؟به چه صورت ؟؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام بر شما.......ممنون از اینکه جواب دادید.....
وقت شما هم بخیر.......

راستش ازمون خواستن یه مکعب 50*50*50 ( طول - عرض - ارتفاع ) طراحی کنیم و بسازیم.........و تیله رو توش قرار بدیم و باید سُر بخوره و بیاد پایین....
و این زمان سُر خوردن و پایین اومدن خیلی مهمه که امتیازو اون میگیره که وقت بیشتری تیله رو بتونه توی مکعب نگهداره...و من خودم لوله رو در نظر گرفتم که توش لوله تعبیه کنم و اونو بشکل شیبدار از بالا به صورت پیچ و خم هدایتش کنم پایین........ولی نمیدونم این چقدر درسته و از چه متریالی استفاده کنم و لوله م چطوری باشه که هم بتونه تیله توش حرکت کنه و هم زیاد محکم نره که از خروجی خارج بشه؟؟؟؟؟............و اینکه لوله رو چطوری پیچو خمش بدم ؟؟؟به چه صورت ؟؟
اول یه سوال فنی؟؟؟؟
مکعبتون رو به صورت صفحه ای میسازید و یا با استفاده از اضلاع؟
(منظورم از شماتیک این بود که یه شمایی از مکعب مد نظرتون ارائه بدین (میتونید به راحتی با paint آمادش کنید)
اینطوری بهتر میشه کمکتون کرد

بانوی باران

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اول یه سوال فنی؟؟؟؟
مکعبتون رو به صورت صفحه ای میسازید و یا با استفاده از اضلاع؟
(منظورم از شماتیک این بود که یه شمایی از مکعب مد نظرتون ارائه بدین (میتونید به راحتی با paint آمادش کنید)
اینطوری بهتر میشه کمکتون کرد

این شکلی میسازیم ..........منتهی با یه وجه باز (یک وجه و باز میذاریم تا ببینن تو چه خبره ؟؟ )