سوالات تخصصی مصاحبه رشته کامپیوتر-تجربه های شخصی

haghi.mahdie

عضو جدید
سلام دوستان
به نظر میرسه که جای این تایپک در قسمت مهندسی نرم افزار خالیه .
ازتون می خوام که هر کس در شرکت ها ی دولتی مصاحبه انجام داده و می دونه که چه سوالایی پرسیده می شه لطفا دیگران رو هم راهنمایی کنه !.

ستاره سهیل

عضو جدید
با سلام:gol:

من خودم هنوز مصاحبه ای انجام ندادم:razz: منتهی اطلاعات کمی که دارم اینه که راجع به مسائل روز میپرسن و اطلاعات عمومی شخص رو میسنجن،همچنین راجع به اون اطلاعات کامپیوتری که توی شرکت لازم باشه کمی میپرسن

mike2

عضو جدید
معمولا که شرکت های دولتی آزمون کتبی می گیرند و اگه قبول شدید مصاحبه عقیدتی و ... از مصاحبه عملی و تخصصی خیلی مهمتره. مثلا بانک ها که مصاحبه تخصصی ندارن ( چون کار تخصصی معمولا ندارن و برایه تحویلداری نیرو می گیرن ) و مصاحبه تخصصی آموزش و پرورش که از خواهر من گرفتن این بود که یه برنامه ( با Vb یا پاسکال و C) بنویسه که عملیات ضرب دو ماتریس رو انجام بده. و بعد هم مثلا فرق SQL SERVER و ACCESS چیه و تریگر چیه یا DHCP چیه و یا نحوه کلاس بندی CIDR و از این سوالهای پیش پا افتاده.....

ولی خوب بعضی جاها هست که مثلا نیاز به یه متخصص در یه زمینه داره ، مثلا ما نیاز به یه برنامه نویس سی شارپ داشتیم که مسلط به متد های طراحی شی گرا باشه و با DEsign Pattern ها آشنا باشه. و کلا با نحوه برنامه نویسی سه لایه آشنا باشه.
ما از متقاضیا امتحان عملی گرفتیم به این صورت که تو یه زمان مشخص ازش خواستیم که یه مساله رو برایه ما مدلسازی کنه و کلاسهاشو دربیاره. این مساله ها هم مساله های استاندارد هستن و راحت فرق کسی که کار کرده رو با یه آدم بی تجربه میشه شناخت.

اینم بگم که این امتحان خیلی به ندرت انجام میشه چون کاری که می خواستیم تخصصی بود و گرنه ماه پیش 5 نفر استخدام شدن که 2 تاشون علمی کاربردی بودن و تو آزمون علمی که مصاحبه شفاهی بود نمره بالایی نیاوردن ولی خوب چون گزینش و امتحان و مصاحبه عقیدتی و ... رو قبول شده بودن و به عبارتی از هفت خوان گذشته بودن دیگه نمره آزمون عملیشونم یه جوری درست کردیم.

شرکت های خصوصی هم که دیگه احتمالا سخت گیری بیشتره.

mina_1367

عضو جدید
سلام دوستان
به نظر میرسه که جای این تایپک در قسمت مهندسی نرم افزار خالیه .
ازتون می خوام که هر کس در شرکت ها ی دولتی مصاحبه انجام داده و می دونه که چه سوالایی پرسیده می شه لطفا دیگران رو هم راهنمایی کنه !.

سوالات تخصصی یک سوم سایر سوالات هست ( بسته به مورد آزمون و استخدام البته فرق می کنه )
توی آموزش و پرورش
امتحان کتبی شامل یکمی عمومی کامپیوتر و چند سوال تخصصی کامپیوتر میشه ( مباحثی مربوط به دروس ذخیره و بازیابی و ساختمان و ... که بیشتر توی کنکور کاردانی به کارشناسی هستن میشه )
سپس یه مصاحبه چند مرحله ای
یکیش مسائل تربیتی
عقیدتی و مسائل روز
تئوری کامپیوتر ( بیشتر اطلاعات عمومی به روز )
سپس عملی کامپیوتر ( باز هم آشنایی با مطالب به روز و طریقه آموزش تیکه برنامه ها ( مثلا فرق for با while ) نوشتن یکی دو تا تابع به هر زبانی و مجموعه کامل آفیس .

بعد از همه این ها دوباره گزینش عقیدتی برگزار میشه .

haghi.mahdie

عضو جدید
سلام
در مصاحبه ی تخصصی بنیاد مستضعفان هیچ کار عملی از من دخواست نشد بیشتر روی تجربیات و کارهایی که انجام بودم مانور دادن وسعی میکردن بفهمن که این رزومه ای که من دادم واقعا راست است یا نه. و بیشتر در حیطه ی sql server سوال پرسیدن .
یک نکته خیلی مهم تر اینه که راجع به اون سازمان می پرسن ببینن که اصلا راغب هستین چقدر مساله مهم است مثلا رئیسش کیه ؟یا چه وظایفی داره ؟ و این که این اطلاعات را از کجا آوردین چه طور به دست آوردین.
در ضمن سعی می کنن هوشتون رو هم بسنجن .با سوال های گمی گیج کننده .نکته خیلی مهم تو مصاحبه اعتماد به نفس مطمئن باشین اون کسی که مصاحبه می کنه خیلی خیلی بیشتر از شما نمی دونه تنها تفاوت همون تجربه است!
موفق باشین

foruzan_shiraz1

عضو جدید
سلام

لطفا اگه کسی از مصاحبه های دولتی اطلاع بیشتری داره بگذاره؟؟من نمیدونم مصاحبه تخصصی یا عقیدتی و.....در مورد مسائل روز می پرسن؟؟؟چی می پرسن ؟؟تو رو خدا اگه چیزی به ذهنتون میرسه بنویسید
ممنونم

تورج پوربهرام

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

لطفا اگه کسی از مصاحبه های دولتی اطلاع بیشتری داره بگذاره؟؟من نمیدونم مصاحبه تخصصی یا عقیدتی و.....در مورد مسائل روز می پرسن؟؟؟چی می پرسن ؟؟تو رو خدا اگه چیزی به ذهنتون میرسه بنویسید
ممنونم

بند پ داشته باشی حل .................:cool:

haghi.mahdie

عضو جدید
سلام

ممنونم
سلام بله راجع به مسائل روز می پرسن .اولین نکته راجع به خود سازمان می پرسن این که رئیسش کیه چه کار می کنه ....
دومین نکته راجع مسائل روز مثلا وظیفه مجلس خبرگان چیه ؟نام یک وزیر رو بگو؟یا از من در بانک مرکزی پرسیدن نام وزیر زن رو می دونید و وزیر چه وزارت خونه ای است؟
در بحث عقیدتی هم این که نماز جمعه می رین؟راهمپیمایی ؟یا مثلا تشهد رو بخون ؟و از این دست ؟تخصصی هم که جای خود دارد.

Shady205

عضو جدید
سلام.. تجربه اولین مصاحبه ی من:

یه متن انگلیسی ترجمه کردم (راحت بود ولی اشتباهی Provid رو که معنیش میشه فراهم کردن، "جلوگیری کردن" معنی کردم!)
سوالات تخصصی:

روتر چیست؟ کارش را توضیح دهید
چند راه IP دادن به سیستمهای شبکه را توضیح دهید
SSL چیست؟
فرق هارد اکسترنال و فلش مموری (کول دیسک)
در مورد مادر بورد و ChipSet
در مورد نقص سخت افزاری و عیب یابی آن - علت بوق های ممتد کامپیوتر موقع روشن شدن

..

ircaspian

عضو جدید
با سلام بر دوستان
میخواستم بدونم کسی تا حالا برای کار گرفتن در دانشگاه ازاد بخش کامپیوترش: مصاحبه رفته!!!!! یعنی اونها چه چیزهایی می پرسند؟؟؟
لطفا راهنمایی کنید؟؟؟
سپاس

ircaspian

عضو جدید
راستی به برنامه نویس وب هم ایا نیاز دارند؟؟؟ طراحی صفحات وب و راه اندازی سایت (برای شرکت های خصوصی و دولتی و.....)

peniya

عضو جدید
دوستان کسی راجع به مصاحبه تخصصی شرکت نفت اطلاعاتی داره؟ معمولا چه سوال هایی پرسیده میشه ؟

بالا