رباتیک

محمد فرزانه

عضو جدید
احسان جان.
چرا جوش میاری؟:Dنیاز به این همه موضع گیری نیست(حداقل به حرف خودت عمل کن پسر خوب.)
من میتونم به دو نفرتون یه اکانت www.persiangig.com بدم.(یه سر بزنید)امکانتشم فوق العادس(یعنی میتونم بگم تا حالا امکانات همچنین اپلودسنتری خارجی و ایرانی رو ندیدم)
فقط کسانی میتون عضو بشن که دعوت نامه داشته باشن.ازتون خواهش میکنم این بحثای که هیچ نتیجه نداره،جز از دست دادن انگیزه مشارکت رو بزارین کنار.

حالا هرکدوم خواستید توی پیغام خصوصی در خدمتونم.

پسر عموی دکتر پس منم میخوام
برای وبلاگم
برای دانلود مستقیم
500 تومن خوبه

overlord

عضو جدید
در خدمتیم جناب فرزانه.
لطفا ای میلتون؟(توی پیغام خصوصی)چون اگه اینجا گذاشتی باکست میشه پر از اسپم:D:biggrin:

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید یادم رفت اضاف کنم تو چه زمینه هایی برگزار میشن ؟
رسکیو ، فوتبالیست ، سیمولیشن ، خانگی ویا ....

آره مهمترینش همین ایران اپن هست
البته تیم های معروف اکثرا نیستا
مسابقات اپن داخل هر کشوری که برگزار میشه،اکثر تیم ها از داخل همون کشور هستن و تیم های خارجی چندان که میگن شرکت نمی کنن این تنها مربوط به ایران هم نیست توی آلمان هم میدونم همین جوره

مهمترین مسابقات چمیپیون هستن که همه تیم ها و دانشگاه های معتبر دنیا در اون شرکت میکنن و از ایران کسی جرات رفتن برای مسابقات این چنینی رو نداره.اسپروز ادا کرده 3 سال توی این مسابقات اول شده اما تیم های اونا داخل اپن ها اول شده بودن نه چمپیون.معمولا دانشگاه MIT یا اکسفورد یا بریکلی یا برخی از شرکت ها از قبیل زیمنس اول میشن.سطح این مسابقات بسیار بالاست و هر 4 سال یکبار برگزار میشه. اما مسابقات اپن هر سال در 7 کشور انجام میشه

اما فیلد های مسابقات در همه زمینه ها هست.امدادگر،مین یاب،جنگجو ، فوتبالیست(که بیشترین شرکت کننده ها توی این بخشهاست)،ربات های خانگی رو نمیدونم اما فکر کنم باشه. بخش دانش آموزی هم داره که خط خوان مغناطیسی و نوری،موش هوش متد ،نوریاب
بخش های نرم افزاریش که شبیه سازی و هوش مصنوعی بیشتر هست
باید به سایت خود مسابقات مراجعه کرد برای اطلاعات دقیق تر

محمد فرزانه

عضو جدید
اینم قسمت رباتیک همین سایت برای شروع قرار دادن لینک های کمکی
http://www.www.www.iran-eng.ir/forumdisplay.php?f=36
راستی سوال بعدی
وسعت منابع فارسی در روباتیک چقدره ؟
کتاب فارسی خوب برای آدمهای مبتدی که اصلا دنبال روباتیک نبودن و تازه شروع کردن سراغ ندارین
البته کتابی غیر از مهدی زارع
و حتما فارسی

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگر توی هر قسمت مثل الکترونیک میخوای کتاب زیاد هست
اما اینکه دید کلی بده اصول و راهنمای رباتیک از کانون نشر علوم هست
کتاب زیادی فکر نمیکنم باشه که همه قسمتهای رباتیک رو توضیح داده باشه، اما توی اینترنت پیدا میشه فراوان توی سایت های فارسی

تازه وارد

عضو جدید
کتاب اصول و راهنماي رباتيک

مترجم : محمد مشاقي طبري

تعداد صفحه ها : 151

نويسنده : محمد مشاقي طبري

ISBN : 964-8022-21-6

علم روباتيك امروزه مورد توجه بسياري از دانش پژوهان قرار گرفته و طي سالهاي اخير دستخوش تحولات و پيشرفتهاي چشمگيري بوده است. كتابي كه پيش رو داريد براي مطالعه علاقه مندان به علم روباتيك نگاشته شده است. اين كتاب با مقدمه اي بر روباتيك و تاريخچه آن آغاز ميشود. در فصل اول در ارتباط با برخي عملگرهاي پركاربرد در روباتيك و نحوه راه اندازي و كنترل آنها مطالبي بيان شده است. فصل دوم به بعضي از حسگرهاي پركاربرد و تشريح عملكرد كلي آنها مي پردازد. در فصل سوم با ميكروكنترلر آشنا مي شويد و در فصل چهارم نحوه برنامه نويسي براي ميكروكنترلرهاي خانواده AVR را فرا مي گيريد. فصل پنج به برخي از اصول كنترل كه البته در روباتيك هم كاربرد دارند اختصاص داده شده است. در فصلهاي 6 و 7 دو روبات مي سازيد؛ روبات تعقيب خط و روبات ماز.امروزه روباتيك با علوم مختلفي مانند هوش مصنوعي، شبكه هاي عصبي، الگوريتم هاي يادگيري ماشين و ... آميخته شده است. در اين كتاب مفاهيم اوليه و اصول ابتدايي ساخت روبات ذكر شده است كه همگي مقدمه اي براي پياده سازي روبات هاي پيشرفته تر مي باشند.اين كتاب همراه با سي دي به فروش ميرسد.

نام كتاب: اصول و راهنماي رباتيك

پيشگفتار مترجم‌

مقدمه‌اي‌ بر روباتيك‌

روبات‌ چيست‌؟

تعاريف‌ ديگر

تاريخچه‌

آناتومي‌ روبات‌

سيستم‌ مكانيكي‌ مفصل‌بندي‌شده‌

عملگرها

سيستم‌ انتقال‌ نيرو

حسگرها

كنترلگر

منبع‌ تغذيه‌

فصل‌ 1 : تبديل‌ انرژي‌ الكترومكانيكي‌

موتورهاي‌ الكتريكي‌

چه‌ چيزي‌ موجب‌ حركت‌ يك‌ موتور الكتريكي‌ مي‌شود؟

موتورهاي‌ DC

كنترل‌ الكترونيكي‌ موتور DC

كنترل‌ سرعت‌ موتورهاي‌ DC

موتورهاي‌ پله‌اي‌

زاويه‌ پله‌ كوچك‌ و چگونگي‌ دستيابي‌ به‌ آن‌

حالتهاي‌ كاري‌

گشتاور موتور پله‌اي‌

فصل‌ 2 : حسگرها

طبقه‌بندي‌ حسگرها

حسگرهاي‌ غيرفعال‌

حسگرهاي‌ فعال‌

حسگرهاي‌ آنالوگ‌

حسگرهاي‌ گسسته‌

حسگرهاي‌ دروني‌ (فيدبك‌ گير)

حسگرهاي‌ خارجي‌

انكدرهاي‌ نوري‌

پتانسيومترها

تاكومتر

شتاب‌سنج‌

ژيروسكوپ‌

حسگر تعيين‌ رنگ‌ (سياه‌ و سفيد)

حسگر ميدان‌ مغناطيسي‌ (اثر هال‌)

فاصله‌ياب‌ مافوق‌ صوت‌ (آلتراسونيك‌)

فاصله‌ياب‌ مادون‌ قرمز

GPS (سيستم‌ موقعيت‌ياب‌ جهاني‌)

فصل‌ 3 : آشنايي‌ با ميكروكنترلر

ميكروكنترلر چيست‌؟

واحد پردازشگر مركزي‌ (CPU)

حافظه‌

واحد ورودي‌/ خروجي‌

اسيلاتور

تايمر/ شمارنده‌

ميكروكنترلرهاي‌ AVR

ATtiny15

AT90S2313

ATMEGA16

خودتان‌ پروگرامر بسازيد

فصل‌ 4 : برنامه‌نويسي‌

بخش‌ اول‌: مرجع‌ كامپايلر C

مرجع‌ زبان‌ C

انواع‌ داده‌اي‌

متغيرها

ثابتها

ثابتها و متغيرهاي‌ آرايه‌اي‌

عملگرها

عبارات‌ شرطي‌ و كنترلي‌

ساختار تصميم‌گيري‌ if

ساختار تصميم‌گيري‌ esle if

ساختار تصميم‌گيري‌ Switch

حلقه‌ تكرار for

حلقه‌ تكرار while

فرمان‌ break

فرمان‌ continue

فرمان‌ goto

ساختار برنامه‌ها در C

توابع‌ در زبان‌ C

بخش‌ دوم‌: محيط برنامه‌نويسي‌ CodeVision AVR

پنجره‌ راهبر

ايجاد يك‌ فايل‌ منبع‌ جديد

ايجاد يك‌ پروژه‌ جديد و پيكربندي‌ آن‌

كامپايل‌ برنامه‌ و ايجاد فايل‌ Hex

بارگذاري‌ برنامه‌ در ميكروكنترلر

بخش‌ سوم‌: برنامه‌نويسي‌

تعيين‌ نوع‌ ميكروكنترلر در كد برنامه‌

دسترسي‌ به‌ درگاههاي‌ ورودي‌/ خروجي‌ و ارتباط با محيط خارج‌

ايجاد تأخير

توابع‌ رياضي‌

مثال‌ 1

دسترسي‌ به‌ حافظه‌ EEPROM دروني‌ تراشه‌

تايمر/ شمارنده‌ها

مبدل‌ آنالوگ‌ به‌ ديجيتال‌ (ADC)

نكات‌ استفاده‌ استفاده‌ از ADC

مثال‌ 2

مثال‌ 3

مثال‌ 4

فصل‌ 5 : اصول‌ كنترل‌

انواع‌ سيستم‌هاي‌ كنترلي‌

كنترلرهاي‌ دووضعيتي‌

كنترلرهاي‌ تناسبي‌ (P)

كنترلرهاي‌ انتگرالي‌ (I)

كنترلر مشتقي‌ (D)

كنترلر PID

تأثير نويز بر كنترلر مشتقي‌

تأثير تغييرات‌ سيگنال‌ مرجع‌

كوك‌شدگي‌ كنترلر انتگرالي‌

تنظيم‌ ضرايب‌ كنترلر

پياده‌سازي‌ كامپيوتري‌

فصل‌ 6 : روبات‌ تعقيب‌ خط

روبات‌ تعقيب‌ مسير چيست‌؟

مقادير آنالوگ‌ يا ديجيتال‌

تأثيرات‌ نور محيط

ميكروكنترلر يا مدارات‌ منطقي‌

هدايت‌ ديفرانسيلي‌

پياده‌سازي‌

اصول‌ كلي‌ و الگوريتم‌

فهرست‌ قطعات‌

فصل‌ 7 : روبات‌ ماز

ماز چيست‌؟

طبقه‌بندي‌ ماز

الگوريتم‌هاي‌ حل‌ ماز

پياده‌سازي‌

قسمتهاي‌ مكانيكي‌

چيدمان‌ حسگرها

قسمتهاي‌ الكترونيكي‌

اصول‌ كلي‌ و الگوريتم‌

برنامه‌ روبات‌

فهرست‌ قطعات‌

ضميمه‌ >الف‌< : محتويات‌ CD همراه‌ كتاب‌

ضميمه‌ >ب‌< : منابع‌

واژگان‌ فارسي‌

واژگان‌ لاتين‌

فهرست‌ راهنما

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=13722

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
کتاب ساخت روبات با میکروکنترلرهای pic i هم هست راجع بعضی از
این یکی بعضی از قسمت ها رو بهتر توضیح داده

اما کتاب های کانون نشر برای کار کردن اصلا به درد نمیخورن فقط برای اطلاعات عمومی خوبن اکثر کتابهای این انتشارات از سر و تهش به شدت زدن حداقل نکردن در ترجمه امانت دار باشن
اگر دوستان قصد خرید کتاب دارن بهتره از انتشارات ناقوس یا نص باشه
این ترجبه منه

محمد فرزانه

عضو جدید
به نظرتون بهترین گروه بندی یه تیم رباتیک چطوری میتونه باشم ، البته یه گروه بندی غیر از اون روش کلیشه ای ؟

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
من که نظرمو برات حسابی شرح دادم تو سرویس :D حالا میمونه بقیه

soltanimehr66

عضو جدید
کتاب های جدید

کتاب های جدید

سلام محمد جان
خوشبختانه دوستان زیادی دارم که تو دانشگاههای معتبر دنیا درس میخونن
ازشون چندتا کتاب چاپ همین یکی دو سال اخیر درباره روباتیک گرفتم
اگه فک میکنین میتونه بتون کمک کنه دریغ نمیکنم;)

محمد فرزانه

عضو جدید
سلام محمد جان
خوشبختانه دوستان زیادی دارم که تو دانشگاههای معتبر دنیا درس میخونن
ازشون چندتا کتاب چاپ همین یکی دو سال اخیر درباره روباتیک گرفتم
اگه فک میکنین میتونه بتون کمک کنه دریغ نمیکنم;)

اگر چاپ جدیده مطمعنا خیلی به درد میخوره
ممنون میشم

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
قدیمیارو دارم اگه جدید باشه خیلی خوبه
البته تو خودت کتابی واسه من

لطف داری جیگر ،باید بذارنم تو موزه باعث عبرت سایرین بشم:w15:

راستش جدیدم توش پیدا میشه یکی دیدم خوب بود rapid learnin in robotic اینم لینکش
http://www.4shared.com/file/82110742/6c91c051/Rapid_Learning_in_Robotics_-_Jorg_Walter.html?s=1

موفق باشی

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
بقیه از نظر من باشه که دیگران راجع به گروه بندی به محمد نظر بدن
از نظر شما باشه که من باید اینجا توضیح بدم
حالا 1 یا 2؟
ببخشید که پا برهنه پریدم وسط بحثتون :redface:
1 و 2 فرقی نمی کنه حالا من از طرف خودم و کسایی که علاقه دارن لا اقل یه کم اطلاعات داشته باشن پرسیدم شاید سوال دیگران هم باشه:warn:
اگر زحمتی نیست لطف کنید ممنون می شم
با تشکر

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
کاش کی صدامو ضبط کرده بودم که نخوام از دوباره تایپ کنم اما خوب سعی میکنم mp3 بگم
گروه روباتیک شامل همون 3 قسمت مکانیک،الکترونیک،برنامه نویسی میشه.بهتره میکرو هم جز الکترونیک باشه و جدا نباشه.یه گروه پژوهش هم در کنار این گروه ها فوق العادس. راستش همه گروه ها باید از ماهیت و کار سایر گروه ها باید حداقل به طور کلی اطلاع داشته باشن.چرا؟ مثلا وقتی بچه های مکانیک یه بازو طراحی میکنن،بچه های الکترونیک یا میکرو بدونن استرس چیه؟ربات چه بازوهای مجاز حرکتی داره و یه سری چیزای کلی. اگه ندونن چی میشه؟بچه های الک یا میکرو فکر میکنن این بازوهه هرکاری که اونا بخوان بدونه هیچ محدودیتی انجام بده که نمیشه
باید از پله های نخستین شروع کنید و برید بالا.مثل یه جاهای دیگه نباشید که بخواین روز اول شاتل هوا کنید.مثلا بچه های برنامه نویسی اول مپینگ 2بعدی یاد بگیرن. بفهمن برای چی فلان نقطه میشه مبنا بد برن رو 3 بعدی کار کنن.توی خیلی از کارها آهسته و پیوسته رفتن مهمه
بعد سطح کارتونم خودتون تعیین میکنید. مثلا ما سمینار که رفته بودیم تهران فهمیدیم که تیم دانشگاه امام حسین 5 نفر روی پردازش تصویر کار میکنن. در صورتیکه تیم برنامه نویسی ما کلش از اینا هم کمتر بود
یه سری چیز ها هم بعدن اگه اجازه بدید ادامه میدم

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببینید هوش و پردازش در مسابقات به ویژه هوش خیلی امتیاز دارن.شما میتونید از آی سی های پردازش تصویر استفاده کنید اما دیگه دست کاریش وحشتناکه. اگر بیش از 1 دونه دوربین بخواید استفاده کنید یه لب تاپ روی روبات یه دونه هم برای اپراتور میخواید.
اگر هر 1 2 هفته یه بار کارهایی که بچه های هر تیم انجام دادن رو توی یه جلسه بهم بگن ((حالا نمیگیم یاد بدن اما از لحاظ کلی توضیح بدن)) گروهتون پیشرفت های عجیبی میکنه،هم تو زمینه ساخت،هم علمی،هم هماهنگی و هم ارتباطی (ما یکی 2 بار این کارو امتحان کردیم نتایجشو به چشم دیدیم)
برای هر گروه جدا بهتره هر کس یه کاری رو انجام بده و یه گزارش کامل از کارش بنویسه و در یه جلسه درون گروهی به دیگران یاد بده.به این میگن هم افزایی اگر هرکس برای خودش کار کنه و پروژه ها رو تحویل بده و هیچ هم افزایی نباشه این گروه همیشه برای کوچیکترین کاری به یه نفری نیاز داره
برای مسابقات هم بهتره افراد به صورت رندم یا حتی قرعه کشی برن چرا؟ اگر سر گروه بگه آقایان فلانی و فلانی و ... میرن مسابقات و فرض اینها هم سرگروه باشن بقیه اعضا دل زده میشن.هزار تا فکر میاد که بگذریم. وقتی هم افزایی باشه همه یعنی حدودا در یه سطح هستن . برای دوره بعد بهتر یه جمع دیگه برن
بازم باقیشو بذاریم برای بعد که شنونده داشته باشیم

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
شنونده که هست حالا اگر گوینده ( در این جا نویسنده ) خسته نشه
بازم ممنون

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
:biggrin:
نه خسته نیستم فقط ذهنم الان خیلی جاهاست

یه حرفی که به محمد نزدم رو بگم. آخ که من انقدر دوست دارم یه گروه ریاضی هم داشته باشیم.خودم حاضرم درس و پروژه کارشناسی ول کنم بیام با اینا:surprised:

یه گروه کدینگ هم خوبه برای طراحی پروتوکل سیستم مخابراتی که اینم باز با بچه های تیم ریاضی
یه سری کارهای دیگه مثل پروژه سابق خودم هم میشه انجام داد
باقیشو بذارید بعد چت با علی مسعودیان میگم

• Like
واکنش ها: sh85

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
یکی از کارهای جالبی که در مسابقاتی که شما هزینه میکنید بهتر انجام بدین کدینگ اطلاعات هست،که این بحث کدینگ مربوط میشه به درسی که بچه های مخابرات در ارشد میخونن
حالا چرا باید داده هامون رو کد کنیم؟مگه مسابقات میدونه جنگه یا ما ارتش دامول هستیم؟
جوابش آره هست، مسابقات در سطوح بالا میدونه جنگه. تیم دانشگاه قزوین این طوری که من شنیدم در مسابقات ایتالیا که اول شدن روی سیستم های سایر تیم ها نویز مینداختن و با دادن اطلاعات غلط روبات ها رو از دور خارج میکردن،اما در آلمان عکسش برای خودشون اتفاق افتاد:biggrin:(دقیقا جای آلمان یا ایتالیا یادم نیست اما مطمئن هستم توی مسابقات این دوکشور این کاروکرده بودن)
هدف ما فقط کد کردن اطلاعات نیست.در واقع ما از نظریه کدها(coding theory) که بعضی از گرایش ها مثل ریاضیات کاربردی اون رو در دکترا میخونن،میخوایم استفاده کنیم در طراحی پروتوکل برای سیستم مخابراتی خودمون
هدف از طراحی پروتوکل چیه؟
مهمترین اهداف ما اینهاست اما چیزهای دیگه ای هم در بر میتونه بگیره
1)جلوگیری از دستیابی دیگران به اطلاعات ما
2)شناسایی اطلاعات ما از سایر اطلاعات که میتونه به 2علت باشه 1)سیستمهای ارسال پیام دیگه 2) عوامل محیطی مثل نویز یا اعوجاج
3)بازسازی اطلاعات دریافت شده

گاهی وقتها شما اطلاعاتتون رو کد هم میکنید،پروتوکل نسبتا خوبی رو راه اندازی میکنید،اما حریف ربات شما رو از مسیر یا از دور مسابقات خارج میکنه....چطوری؟
اکثر مسابقات در فرکانس های خاصی برگزار میشه،کسانی که اقدام به هک سیستم های دیگه میکنن فرستنده و گیرنده ای دارن که اطلاعات سایر ربات ها دریافت میکنن و به اونها سیگنال اشتباه میدن.فرض کنید شما داده هاتون به صورت 16 بیتی ارسال میکنید. 1 یا 2 بیت رو گذاشتین برای مشخص شدن دستگاه خودتون از سایر دستگاهها.4 تا 5 بیت هم گذاشتین برای بازسازی اطلاعات اگر پیام ناقص اومده باشه.داده ها هم کد شده باشن(یه مثال ساده برای کد بزنم ،مثلا شما میخواد کلمه علی رو سند کنید.شما قبل از اینکه این کلمه رو سند کنید اون رو کد میکنید و تبدیل میشه به مریم و در گیرنده دوباره عمل دکود صورت میگیره و میشه علی. در واقع کسی که اطلاعات شما رو در حال ارسال دریافت میکنه اون رو به صورت مریم میبینه).اما این سیستم به راحتی قابل حک هست نه به منظور شناخت اطلاعات،به منظور از دور یا مسیر خارج کردن ربات.اپراتور در حالی که داره ربات رو کنترل میکنه دائما داره سیگنالی به ربات میفرسته.فرض کنید فرد حک کننده داشته اطلاعات رو به صورت کد میدیده که اینطور هم هست.بیشترین سیگنال ها،سیگنالهای مربوط به چپ و راست هست که میشه اون ها رو از روی تعداد سیگنال های مشابه فهمید.حالا اگر فرد هک کننده چند بار این سیگنال رو در جاهایی که در مسابقات باعث امتیاز منفی میشه یا اصلا نه دائما این سیگنال رو بفرسته چی میشه؟ هیچی حالت 1 کسب امتیاز منفی،حالت2 چرخیدن ربات در سر جای خود((از دور خارج شدن))
چه کار ما میتونیم بکنیم برای این مشکل
1)بیاید از پروتوکلی استفاده کنیم که داده به صورت پویا باشن. این که گفتی یعنی چه؟ یعنی اینکه مفهموم بیتها و اینکه بیانگر چه چیزی هستن مدام باید عوض بشن((به صورت روشن تر بخوام مثال بزنم میتونه این باشه.یه معادله درجه n، nتا ریشه داره .یعنی روی نمودار معادلتون میتونه n بار محور x ها رو قط کنه.تصویر نمودار این معادله رو مجسم کنید.فرض کنید داده های ما هم yهای این معادله باشن.ممکنه ما 2 3گونه اطلاعات رو کد کنیم اما در هنگام کد شدن به یه شکل دربیان.اما این کد ها در زمان های بعدی دیگه مفهوم قبلی رو ندارن.همینطور در مورد یه داده ممکنه شکل کد اون با زمان به گونه های مختلف در بیاد)
2)ارسال زمان با اطلاعات.یعنی اینکه این داده مثلا ماله 1:24:30 ثانیه هست و توی پروتوکل شما تعریف کردید که داده های رسیده با زمان 10 ثانیه قبل تا بعد اعتبار اجرایی دارن
با این دو روش دیگه کسی نمیتونه اطلاعات شما رو بگیره و یه مدت بعد از اون ها استفاده کنه چون یا اعتبار ندارن یا اگر به احتمال خیلی کم اعتبار داشتن مفهوم قبل رو ندارن

به نظر من برای بچه های مخابرات میتونه موضوع خیلی جالبی برای کار باشه

• Like

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه بحث دیگه که مقدماتی برای مپینگ هست ،بحث نقاط مبنا هست
به نظر شما نقاط مبنا باید چه ویژگی هایی داشته باشه؟
به نظر من مبنا باید جایی باشه که محاسبات ما رو ساده کنه،هنگامی که محاسبات ساده تر میشن برنامه اونها نیز به طبع ساده تر میشن،و همینطور پردازش کمتری نیاز هست پردازش گر های ما انجام بدن
1- خود ربات رو بگیریم مبدا مختصات:این به این معنا هست که شما مبدا مختصات متحرکی دارین و با حرکت ربات دائما در حال تغییر هست.ما این روش رو پیشنهاد نمیکنیم به این دلیل که ربات دائما برای هر موقعیت یابی باید دائما مبدا مختصات رو عوض کنه سپس عملیات های دیگه رو انجام بده.یعنی اینکه مقداری از فضای حافضه دائما اشغال میشه که وضعیت قبلی روبات رو ثبت کنه که اگر شما فکری برای این وضعیت نکنید حافضه شما ممکنه اشباع بشه.همینطور همیشه پردازش گر درگیر تبدیل مختصات هست به خاطر همین سرعت پردازش پایین میاد
نتیجه کلی ضعف در اشغال بیش از حد حافظه و پردازشگر هست

آخرین ویرایش:
  • Like

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
2-اولین نقاطه ای که ربات وارد زمین میشود: این نقاط و سایر نقاطی کخ در زمین وجود دارند یه جز مواردی مه در قسمت 3 بیان میکنیم دارای مشکلاتی هستند .این نقاط دارای xهای مثبت و منفی است. همینطور yها.لذا شرط های شما بسیار زیاد میشوند فقط به خاطر علامت ها و اگر شما در محاسبات هر قسمتی که دارید توابعی مانند log داشته باشید با شروط زیاد به همراه نقاط تعریف نشده نیز هستید.احتمال اینکه در محاسبات شما اشکال به وجود بیاد هم زیاد میشه.مثلا فرض کنید A/B رو دارید که اینها عباراتی هستند بر حسب x,y,z حال اگر عبارت B شما صفر شود باز با یه حالت تعریف شده رو به رو میشید که نیاز به شرط گذاری در محاسبات داره پس نتیجه کلی از این نقاط ضعف برای نوشتن شرط زیاد در برنامه نویسی هست

• Like

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
3-نقاط گوشه زمین:پیشنهاد من اینه که چپ ترین نقطه پایین زمین رو بگیرید مبنا چون اکثر زمین های مسابقات مستطیلی هستن. البته شما میتونید نقاط گوشه دیگر رو هم بگیرید و محور هاتون رو تغییر بدید.در این حالت شما هیچگاه مقدار منفی برای x,y ندارید و این حسنی هست که مقدار شرط ها رو به شدت کاهش میده.نکته دیگه اینه که احتمال اینکه x,y شما در نقاطی که نیاز به بررسی دارید خیلی بعید هست که صفر شود.حسن بعدی اینه که در مقایسه با حالت 1 پردازش گر نمیخواد همیشه مبدا رو شیفت بده بعد مختصات رو ثبت کنه .
این تجزیه تحلیل من از نظر ریاضیات بود اما ممکنه بعضی جاهاش از دید های دیگه ایراد داشته باشه.من جایی خوندم که در مپینگ ربات های فوتبالیست بهتر که نقاط کرنر به عنوان مبنا باشه به خاطر همین اومدم تجزیه و تحلیل کردم و به این نتایج رسیدم

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان عزیز یه صحبتی هم شما بکنید حتما لازم نیست تخصصی باشه هر کس، هر نظری،ایده ای،سوالی چیزی داره بده.کسی اینجا کسی رو مسخره نمیکنه،ما اینجا اومدیم با هم یاد بگیریم و پیشرفت در کار اینجوری به وجود میاد

تازه وارد

عضو جدید
نتايج نهايي مسابقات روبوكاپ

نتايج نهايي مسابقات روبوكاپ

جام جم آنلاين: رئيس كميته ملي ربوكاپ ايران نتيجه نهايي چهارمين دوره مسابقات ربوكاپ آزاد ايران را اعلام كرد.

مرتضي موسي‌خاني امروز در گفتگو با فارس در قزوين‌ بيان داشت: تيم‌هاي شركت‌كننده در چهارمين دوره مسابقات ربوكاپ در قالب 19 ليگ در اين دوره از مسابقات به رقابت پرداختند كه در نهايت نتايج زير حاصل شد.

وي ادامه داد: در بخش شبيه‌ساز تيم HFUT-Engine از دانشگاه Hefei چين، Helli Bash از دبيرستات علامه حلي و Miracle از دانشگاه صنعتي شيراز در رشته شبيه‌ساز فوتبال دوبعدي و تيم‌هاي SEU-Redsun از دانشگاه Southeast چين، HFUT-Engine از دانشگاه Hefei چين و Apollo 3D از دانشگاه Nanjing ‌چين در رشته شبيه‌ساز فوتبال سه‌بعدي و تيم‌هاي MRL از دانشگاه آزاد قزوين و تيم MRL دانشگاه آزاد قزوين و دانشگاه WFWolves ازآلمان در رشته واقعيت تركيبي به ترتيب حائز رتبه‌هاي برتر شدند.

رئيس كميته ملي ربوكاپ ايران اضافه كرد: در بخش واقعي تيم‌هاي Darmstadt Dribblers ‌از آلمان، Fumanoid ‌از آلمان و Robo Allborz از كارتن‌سازي البرز در رشته ربات انسان‌نما و تيم‌هاي MRL از دانشگاه آزاد اسلامي قزوين، Omid از دانشگاه شاهد و Persian ‌از دانشگاه امير كبير فوتباليست سايز كوچك به پيروزي رسيدند.

وي اعلام كرد: همچنين تيم‌هاي Allame Helli-2 دبيرستان علامه حلي تهران، Mamut از دانشگاه آزاد مغان و Delijan از دانشگاه پيام نور دليجان در رشته مين ياب دستي و تيم‌هاي Barot از دانشگاه آزاد زاهدان، Fantom از دانشگاه آزاد مهلات و Radical از پژوهش سراي استاد طاهر شهررضا در رشته مين‌ياب خودكار رقباي خود را شكست دادند و در جايگاه نخست تا سوم نشستند.

موسي‌خاني افزود: در رشته رقابت فني ربات‌هاي مين ياب تيمي حائز رتبه اول نشد و تيم MAMUT دانشگاه آزاد مغان و تيم FANTOMدانشگاه آزاد مهلات دوم و سوم را كسب كردند و در رشته ربات خانگي نيز تيم‌هاي Sourena از دانشگاه امير كبير و MRL از دانشگاه آزاد اسلامي قزوين به طور مشترك رتبه نخست را كسب كردند.

وي يادآورشد: تيم‌هاي MRL از دانشگاه آزاد قزوين، YRA از دانشگاه آزاد يزد و Resquke از دانشگاه خواجه نصير در رشته امدادگر واقعي نيز حائز رتبه‌هاي اول تا سوم شدند.

رئيس كميته ملي ربوكاپ ايران توضيح داد: در بخش دانش‌آموزي تيم‌هاي Ariana ‌از دبيرستان دخترانه فرزانگان امين اصفهان، Allame Helli-2 دبيرستان علامه حلي تهران و Allame Helli-1 دبيرستان علامه حلي تهران در رشته فوتبال دانش‌آموزي يك به يك و تيم‌هاي Allame Helli-2 دبيرستان علامه حلي تهران، Emam Javad2 از دبيرستان امام جواد تهران و Allame Helli-1 دبيرستان علامه حلي تهران در رشته فوتبال دانش‌آموزي دو به دو جايگاه اول تا سوم را كسب كردند.

وي خاطرنشان ساخت: تيم P2G از پژوهش سراي جوان منطقه دو تهران در رشته امداد ابتدايي به تنهايي رتبه نخست را صاحب شد و تيم‌هاي ABSM از دبيرستان انرژي اتمي، Robo Sadat از دبيرستان سادات اصفهان و Sepahan دبيرستان شهيد اژه‌اي اصفهان در رشته امداد پيشرفته در جايگاه برتر اول، دوم و سوم ايستادند.

موسي‌خاني تصريح كرد: در رشته نمايش ربات‌ها نيز تيم‌هاي Roshanpgar از دبيرستان روشنگر تهران، Robust از شركت رايانيك و Beta تيم آزاد فيناليست‌هاي اول تا سوم شدند.

وي عنوان داشت: در بخش رقابت فني تيم‌هاي MRL از دانشگاه آزاد قزوين و Resquke از دانشگاه خواجه نصير در رشته بهترين ربات تصميم‌گيري خودكار ربات‌هاي امدادگر و تيم‌هاي MRL از دانشگاه آزاد قزوين در رشته رقابت فني سايز كوچك به تنهايي رتبه برتر ايستاد.

رئيس كميته ملي ربوكاپ ايران گفت: در رشته نمايش ربات‌ها تيم‌هاي Robo Glazier از دانشگاه آزاد مجلسي و پژوهش سراي استاد طاهر شهررضا، تيم YKP از شركت ARIO KAVIR PARS ‌‌و Emdadgar 2 از دانشگاه جهاد گيلان و ‌در رشته بهترين قدرت حركت ربات‌هاي امدادگر تيم‌هاي MRL از دانشگاه آزاد قزوين، YRA از دانشگاه آزاد يزد و Allame Helli-1 دبيرستان علامه حلي تهران در رتبه‌هاي برتر اول تا سوم جاي گرفتند.

وي تأكيد كرد: در رشته نمايش ربات‌هاي اين ليگ نيز تيم‌هاي Robo Glazier از دانشگاه آزاد مجلسي و پژوهش‌سراي استاد طاهر شهررضا، تيم YKP از شركت ARIO KAVIR PARS ‌و Emdadgar 2 حائز رتبه‌هاي اول تا سوم شدند.

تازه وارد

عضو جدید
رالی رباتها

رالی رباتها

برگزاري مسابقات كشوري رباتيك رالي خياباني در گيلان‌
خبرگزاري فارس: به مناسبت در پيش بودن هفته ناجا نخستين دوره مسابقات كشوري رباتيك رالي خياباني در گيلان برگزار مي‌شود.

‌به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از مركز اطلاع‌رساني پليس گيلان، معاونت راهنمايي و رانندگي گيلان در راستاي نهادينه كردن قوانين و مقررات استان با همكاري گروه طراحان ماشين‌هاي هوشمند imd در نظر دارد نخستين دوره مسابقات رباتيك رالي خياباني را مركز گيلان برگزار كند.
اين معاونت از تمامي علاقمندان كه تمايل به شركت در مسابقه مذكور را دارند دعوت به عمل مي‌آورد تا براي ثبت نام به آدرس اينترنتي
www.imdgroup.ir مراجعه كنند.
تاريخ برگزاري اين مسابقه نيمه دوم مهر ماه امسال در شهرستان اعلام شد و از تيم‌هايي كه تمايل به بازديد و اردوي يك روزه از اين مسابقات را دارند خواسته مي‌شود براي هماهنگي‌هاي لازم با تلفن 09123041602 مهيار رفيعي و شماره شهري 2188482 فرهنگ ترافيك پليس راهور استان گيلان تماس بگيرند.
جوايز اين مسابقات براي تيم نخست 10 ميليون ريال، تيم دوم 5 ميليون ريال و تيم فني سكه تمام بهار آزادي تعيين شده است.

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
تست و شبیه ساز ربات لابرینت رو امروز قرار دادم. این یکی از مقدماتی ترین ربات های هوشمند هست که خیلی به بچه های نرم افزار دید میده برای ربات های پیچیده تر مانند فوتبالیست

لینک

موفق باشیم

مهندسی برق دانشگاه علوم و تحقیقات فارس

تازه وارد

عضو جدید
مسابقات سما شیراز

مسابقات سما شیراز

[FONT=arial,helvetica,sans-serif]دومین دوره مسابقات رباتیک به میزبانی دانشگاه سما واحد شیراز در بخش های دانشجویی و دانش آموزی در تاریخ ۴ الی ۶ آذرماه ۸۸ برگزار می گردد.[/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif][/FONT]
از علاقه مندان دعوت می شود برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس زیر مراجعه کنند :
http:// www.samarobocup.ir

بالا