سلام اگه واستون مقدوره به صورت مرحله به مرحله با عکس روش بر طرف کردن خطای کلیماسیون و بذارین ممنون میشم . من چنتا مقاله خوندم ولی برام گنگه قضیه . ممنون میشم
دوربین من STS-755RL هستش
یه مشکلی دارم اینه زمانی که اسم نقاط برداشت شده ترکیبی از اسم و عدد باشه تو لند بهم خروجی نمیده ! چکار باید کنم ؟ اصلا چطور خروجی بگیرم که اسامی رو بهم بده ؟
دوم اینکه اگه بخوام نقاط رو دوباره وارد دوربین کنم مثلا زمان اجرای ستون گذاری ، چطور وارد کنم و چه نکاتی رو باید رعایت کنم ؟
ممنون میشم راهنمایی کنید .
مهندس من یه سوال دارم
دوربین ما قفل لمب افقش کار میکنه اما پیچ حرکت آهستش (افق) هرز میچرخه . مشکلش در چه حده؟ خودمون میتونیم دست به کارش بشیم
مهندس اگه w1 یا w2 یا مثل اینا نام گذاری کنم چطور خروجی بگیرم !! ؟ ؟ با چه نرم افزارهایی باید انجام بدم
فعلا به این شکل خروجی میگیرم که فقط اگه نام اسامی عدد باشه جواب میده :
SanDing Survey Office khorji format *.dat > surfer *.dat ro b *.exl tabdil mikonam > Exel ro be text tabdil mikonam >Ba Land txt ro baz mikonam .
دوم : منظورم پیاده کردن بود . چطور میتونم نقاط جدید رو به فایم برداشت شده اضافه کنم و دوباره وارد دوربین کنم .؟
به جابتون نمی تونین نقطه ای اضافه کنین اگه این کار رو بکنین فیکس پونت های قبلی (بنچ مارکها) پاک خواهند شد بهتره تو یه جاب جدید نقاط رو ایجاد کنین. برای این کار فایل *.GSI رو همین طور که گفتم با برنامه کوردینیت ادیتور سندینگ بسازین و بهد با برنامه دیتا اکسچنج منیجر بریزین رو دوربیندوم : منظورم پیاده کردن بود . چطور میتونم نقاط جدید رو به فایم برداشت شده اضافه کنم و دوباره وارد دوربین کنم .؟
برای گرفتن خطای کلیماسیون باید شرایط کارگاهیش رو ایجاد کنین که فاصله 100 متر زاویه قرائت قائم 100 گراد و زمانش هم سره صبح تو سایه و بهتره که با منشور روند که با سه سه پایه رو نقطه فیکس شده انجام بشه دوربین رو مستقر می کنین و یه قرائت کوپل انجام میدین. اختلاف ارتفاع این دو قرائت طی یه ضریب به برداشت ها اعمال میشه. حالا اگه اشتباهی چیزی این وسط مسطها تو منوها پیش بیاد بد جوری تو درده سر می افتین! علاوع بر خطای کلیماسیون کالیبره های دیگه ای هم لازمه انجام بشه یه بنچ مارک رو قرائت کوپل بخونین ببینین برداشت ها اختلاف دارند یا نه؟ پس بهتره هر حداکثر 6 ماه بدین بره کالیبره بشه.مهندس اگه واستون مقدوره روش رفع خطای کلیماسیونو واسم بذارین خیلی ممنون میشم . میدونم اگه بدم بیرون بهتره ولی خودم می خوام یاد بگیر . خیلی لنگشم . یه جاییم کار می کنم نمی تونم اگه مشکلی پیش امد سریع مراجعه کنم باید خودم یاد بگیرم مشکلمو حل کنم . اگه لطف کنی که خیلی ممنون میشم
برای گرفتن خطای کلیماسیون باید شرایط کارگاهیش رو ایجاد کنین که فاصله 100 متر زاویه قرائت قائم 100 گراد و زمانش هم سره صبح تو سایه و بهتره که با منشور روند که با سه سه پایه رو نقطه فیکس شده انجام بشه دوربین رو مستقر می کنین و یه قرائت کوپل انجام میدین. اختلاف ارتفاع این دو قرائت طی یه ضریب به برداشت ها اعمال میشه. حالا اگه اشتباهی چیزی این وسط مسطها تو منوها پیش بیاد بد جوری تو درده سر می افتین! علاوع بر خطای کلیماسیون کالیبره های دیگه ای هم لازمه انجام بشه یه بنچ مارک رو قرائت کوپل بخونین ببینین برداشت ها اختلاف دارند یا نه؟ پس بهتره هر حداکثر 6 ماه بدین بره کالیبره بشه.
احسان جان ، ممنون داداش گلم که پست ها رو جواب میدی
ولی هنوز حالشو نبردم !
تو فرمت gis مثل dat هم وقتی وارد exel میشه حروف رو میزنه ولی بازم باید به *.txt تبدیل بشه تادر Land ایمپورت کنم .
بعداز تبدیل کردن اگه نقاط ترکیب حروف+عدد باشه تو لند باز نمیشه .شما چطور تبدیل به فایل کد میکنید !!! ؟
توی SanDing Survey Office یه Gis to Dxd داره ، با اون جواب میده ولی نقاط علاوه بر اسم ، x و y را هم تو فایل کد نشون میده که بدلیل scal اسامی همشون توهم هستن .
درود بر شما .......
و تشکر از مهندس احسان بابت راهنمایی عالیشون.............
در پاسخ به قسمت دوم سوالاتون بایستی گفت که شما در خود اتوکد با ایجاد لایه ها ......و تنظیم اندازه ارتفاع نوشته ها ...........می تونید ......... این مقادیر رو مدیریت کنید...........
درایوها و فایل ها رو عوض کردم نشد همون خطا رو میده. با سیستم دیگه هم امتحان کردمسلام شاید نام فولدر ها تو کامپیوتر فارسی هستند. نام شاخه ها رو عوض کنین ببینین چی میشه و یا با کامپیوتر دیگه ای امتحان کنین
بالاخره حل شددرایوها و فایل ها رو عوض کردم نشد همون خطا رو میده. با سیستم دیگه هم امتحان کردم
ممنون به خاطر اطلاعات بسیار مفیدتون. در صورت امکان اگر در مورد پیمایش با این دوربین یه توضیحی بدین ممنون میشممهندس Ehsan و مهندس Rah Pardaz
از پاسخاتون ممنونم .
مشکل اولم حل شد ، مینویسم شاید بدرد دوستان تازه کار دیگه بخوره .
برای خروجی گرفتن از sanding با استفاده از نرم افزار SanDing Survey Office میتونید خروجی رو به هر فرمتی که دوست دارید بگیرید ! *.dat یا *.gis یا idx .
بعد با Sanding coordinate editor فایل مورد نظرو باز کنید . کپی کنید .
برید تو Exel و Paste کنید . بعداز پست کردن چهار ستون دارید ، اولی Description یا توضیحات یا نام نقاط ، دومی و سومی و چهارمی به ترتیب x و y و z شما هستن .
در ستون پنجم باید یه تابع بسازید ! از توابع بخش Text تابع concatenate انتخاب کنید . در این تابع که چند رشته تکست رو به یک رشته تبدیل میکنه باید اون چندتا رشته رو بهش بدی ، که همون ستون های 1 تا 4 ماست . خب به چه شکل ؟! ::
text 1 رو عدد 1 میدی ، بعدی رو , ، بعدی رو B1 ، بعدی رو , ،بعدی C1 ، بعدی رو , ،بعدی D1 ،بعدی رو , و آخری میشه A1 (یکی در میون *و* گذاشتم)
تا سلول Exel رو از بالا تا پایین نقاط بست بدید ، خودش محاسبات رو برای هر ردیف انجام میده . این ستون پنجم رو کپی کنید و در یک فایل txt ذخیره کنید
حالا با نرم افزار Land باید این فایل تکست رو بخونید . فقط تو تنظیمات land ، قسمت point setting ، تب Text و Display (اگه اشتباه نکنم) اسکال رو روی 0.2 و تیک Name و evelation رو بردارید فقط Description تیک خورده باشه . شکل نقاط رو هم که اختیاریه X + . ...........
واسه آپلود کردن هم همون فایل اولی که به فرمت gis یا هرچی .... ذخیره کرده بودید رو میتونید تو نرم افزار SanDing Survey Office دوباره به دوربین انتقال بدید .(واسه اضافه کردن نقاط جدید میتونید با Sanding coordinate editor باز کنید نقاطی دستی اضافه کنید و save کنید)
دقت کنید که فایل مورد نظر رو دستکتاپ نباشه چون sanding خوشش نمیاد آپلود نمیکنه .برزید تو یه درایو !!!
امیدوارم مفید باشه .
اساتید اگه موردی هست بگید که اصلاح کنم . ممنون
ممنون به خاطر اطلاعات بسیار مفیدتون. در صورت امکان اگر در مورد پیمایش با این دوربین یه توضیحی بدین ممنون میشم
این حالت برای دوربین سندینگ فقط در صورتی امکانپذیر است که برنامه r0adwork روی دوربین نصب باشدوقت استفاده ار رفرنس لاین و آرک با دوربین سندینگ چطور میشه مبنای اندازه گیری ارتفاعی رو خود خط پروژه تعریف کرد . تو دوربین لایکا با یه دکمه مشخص تعیینش میکنن من هر چی گشتم تو خود منو رفرنس لاین چیزی ندیدم . اورژانسیه . اگر کسی میدونه بگه لطفا
منم هرچی ور رفتم نتونستم! تازه لیزر دوربین هم در این برنامه رو شن و خاموش نمیشه! این دیگه خیلی نوبره!وقت استفاده ار رفرنس لاین و آرک با دوربین سندینگ چطور میشه مبنای اندازه گیری ارتفاعی رو خود خط پروژه تعریف کرد . تو دوربین لایکا با یه دکمه مشخص تعیینش میکنن من هر چی گشتم تو خود منو رفرنس لاین چیزی ندیدم . اورژانسیه . اگر کسی میدونه بگه لطفا
منظور شما از ایستگاه دقیق استفاده از gps ایستگاهی هست؟ یا روش دیگه ای هم برا اینکار وجود داره>؟سلام
بستگی به دقت مورد نیازت داره.با این روش ایستگاه ها و نقاط برداشتی ی دقت دارن و مسلما در پیاده سازی دقت کار از برداشت اولیه پایین تر میاد.
اگه می خوای دقت کارت بالاتر بره باید اول ایستگاه های دقیق بزنی وبا اونها برداشت کنی و با همون ها پیاده کنی.
برای زیر 10 سانت خوبه.