[ خاطرات و اشتباهات یک نقشه بردار ] خاطرات عبرت آموز خود را اینجا مطرح کنید

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
این تاپیک با مشورت سایر دوستان ایجاد شد تا در ان خاطرات و اشتباهاتی(سوتی های) بپردازه که برای سایر دوستان تجربه شود و حداقل دیگران تکرارش نکنند.
منتظر اولین رخداد هستیم.
چون الان تایم کمی دارم در یک زمان مناسب ، یک خاطره به اسم : معظلی به نام کمک نقشه بردار را به اشتراک میگذارم.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
میدونید توی پرويه های نقشه برداری وجود یک کمک لازم هست ، وقتی میگم کمک منطورم یه شخصی نیست که سطح سواد و مدرکش از اصل کاری کمتر باشه ممکن بیشتر هم باشه، معمولا وقتی با یکی مچ میشی ، همیشه هم باهم کار میکنید،همین چند روز قبل بود ، که یک کار Ax ستون سازه های بتنی بهم پیشنهاد شد و از انجایی که از کمکم هم مطمئن بودم کارهای اولیه را انجام دادم، شب که به کمکیم زنگیدم ،گفت فردا باید تا 12 پادگان باشه و هیچ جای پیچی نیست، پس یک شخصی که خودشو مهندس مینامید و به این بنده خدا هم معرفی شده بود رو معرفی کرد، صبح رفتیم سر پروژه و بعد از استقرار و توجیه دوربین ، پشت دوربین برای برداشت رفت و من هم که خیالم راحتتر میشد اگر ژالون رو میگرفتم مشغول شدم، حدود 140 تا نقطه برداشت شد ، موقع تخلیه دوربین مشاهده کردم که واویلا ، این آقای مهندس به جای اینکه نقاط را all کنه همه رو rec کرده بود.
اصولا هم ادمی هستم اتفاق و مشکل را در پروژه قبول میکنم اما از کسی که ادعای مهندسی نقشه برداری میکنه اونم نه نقشه بردار ، این رو نمیشه اسمی برای ان گذاشت ، اونجا بود که قفل از دهان برداشته شد و................................................
ساعت 12 هم کمک اصلی اومد و کار را تحویل دادیم ، همانطور که کارفرما میخواست ، اما چه فایده که آبروی کاری ما رو اون مهندس حرفه ایی برد
اشتباه اصلی از من بود که طرف را کنترل نکردم ، پس شما یادتون باشه حتما از شخصی که بار اول باهاش کار میکنین خاطر جمع شین.
اونم تو این بازار که قیمت 100 تومان میدن ، ولی هزینه انجام کمه کم 150 تومان هست.
موفق باشید

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
کلی خندیدم و خستگی تنم بعد از این همه مشکلات کاری امروز رفع شد. واقعا اونجا اگه جای شما بودم یه تفنگ داشتم اول اون مهندسه رو می کشتم و بعد خودم رو!
اما یه چیزی خوب مهندستون هم کار صحیح رو طبق نوشته های صفحه دوربین انجام داده:
REC خوب یعنی برو تو حافظه ضبط شو!
کی فکرش می رسه که ALL یعنی فاصله رو محاسبه کن با زاویه که داری مختصات رو حساب کن و تو حافظه ثبت کن! من فکر کنم حق با کمک بوده!!!!!

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
مهندس ! دعا کنم سرت بیاد ، وقتی دوربین رو تخلیه میکنی با یک فوجی از 1.00 مواجه میشی ،برداشت قطبی که نبوده ، زاویه رو تو قطبی میبستیم هم ، استاف رو مشاهده میکردیم برای طول و سایر متعلقات ،
اقا کمر درد گرفتم ،اخه یه زاویه خواندن هم اینقدر طول داشت و ادا، (تکون نخور و سمت من باشه منشور)
البته برای خودش خوب شد،از این به بعد حواسش جمع تره ،ممکن که ناراحت باشه از من ولی عاقبتش خوبه
ما هم که با کلی ادعا رفته بودیم ، پرچم پایین برگشتیم،فقط دنبال این بودیم که تموم شه ، بنده خدا این دوستمون هم که خودش رو مقصر میدید ،هی معذرت خواهی میکرد ،داغ دل ما رو تازه

ali-baba

عضو جدید
حال بذار من یه خاطره بگم...سال 1381 بود...توی جاده مرزی موسیان دهلران یه قرارداد نقشه برداری با یه شرکت راهسازی بسته بودم که مسیر را پروفیل برداری کنم (کار تو اونجا خیلی سخت بود و تا اون موقع چند تا نقشه برداری آورده بودند و فرار کرده بودن.چون اطراف جاده پر از مینهای خنـثی نشده بود که چاشنی ها شون به علت گذشت زمان سست شده بود)...خلاصه من چند روز ده کیلومتر اول را ترازیابی کردم...البته برادرم شده بود میرزا بنویس و BS,FS ها را می نوشت بعد از دو سه روز گفتم بشینم محاسبات را انجام بدم....نگاه کردم به دفترچه ترازیابی دیدم به به چند تا از B S ,FS خالیه ...دعوا با داداشم بالا گرفت .گفتم چرا دفترچه ناقصه میگفت تند گفتی منم جا موندم!!!!! توخوابگاه مدیر عامل بیسواد و آشپز و..اومدن گفتن چی شده...برادرم پیش دستی کرد بهشون گفت هیچی یه عدد ننوشتم جنگ اعصاب راه انداخته!!!1 اون شب تا 3 بامداد همهشون منا سرزنش ونصیحت میکردن که آدم برا یه عدد!! تو این شهر غریب ولب مرز با داداشش دعوا نمی کنه!!!!!

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
حال بذار من یه خاطره بگم...سال 1381 بود...توی جاده مرزی موسیان دهلران یه قرارداد نقشه برداری با یه شرکت راهسازی بسته بودم که مسیر را پروفیل برداری کنم (کار تو اونجا خیلی سخت بود و تا اون موقع چند تا نقشه برداری آورده بودند و فرار کرده بودن.چون اطراف جاده پر از مینهای خنـثی نشده بود که چاشنی ها شون به علت گذشت زمان سست شده بود)...خلاصه من چند روز ده کیلومتر اول را ترازیابی کردم...البته برادرم شده بود میرزا بنویس و BS,FS ها را می نوشت بعد از دو سه روز گفتم بشینم محاسبات را انجام بدم....نگاه کردم به دفترچه ترازیابی دیدم به به چند تا از B S ,FS خالیه ...دعوا با داداشم بالا گرفت .گفتم چرا دفترچه ناقصه میگفت تند گفتی منم جا موندم!!!!! توخوابگاه مدیر عامل بیسواد و آشپز و..اومدن گفتن چی شده...برادرم پیش دستی کرد بهشون گفت هیچی یه عدد ننوشتم جنگ اعصاب راه انداخته!!!1 اون شب تا 3 بامداد همهشون منا سرزنش ونصیحت میکردن که آدم برا یه عدد!! تو این شهر غریب ولب مرز با داداشش دعوا نمی کنه!!!!!

اخ که چه حالی داشتی ،جانمایی برای درکش هم آدمو روانی میکنه
اصن یه وضی

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
اینکه خوبه که
حالا خاطره من:

اول جوونیمون رفته بودم دفتر فنی شرکت ... خراسان شمالی. به مدیر عامل گفتم مهندس دوربین توتال دارید؟ گفت ما تازه این اداره رو اینجا تاسیس کردیم ببین اگه لازم داری از جایی اجاره کنیم واست فعلا تا پول بیاد .....

بعد به اتفاق مدیر عامل و مسئول امور مالی رفتیم داخل شهرک.
تو ماشین از مدیر عامل که مهندس عمران حداقل 30 سال سابقه بودن پرسیدم: " مهندس تو شهرک بنچ مارک هم داریم؟"
در جواب اینگونه فرمودن: " نمی دونم برید سئول کنین اگه جایی اجاره میدن ببین چند می گن فعلا اجاره کنیم و الا باید کمی صبر کنی تا پول اومد از مشهد خریداری کنیم!!!!!!!!"

payman_shabestan

عضو جدید
اینکه خوبه که
حالا خاطره من:

اول جوونیمون رفته بودم دفتر فنی شرکت ... خراسان شمالی. به مدیر عامل گفتم مهندس دوربین توتال دارید؟ گفت ما تازه این اداره رو اینجا تاسیس کردیم ببین اگه لازم داری از جایی اجاره کنیم واست فعلا تا پول بیاد .....

بعد به اتفاق مدیر عامل و مسئول امور مالی رفتیم داخل شهرک.
تو ماشین از مدیر عامل که مهندس عمران حداقل 30 سال سابقه بودن پرسیدم: " مهندس تو شهرک بنچ مارک هم داریم؟"
در جواب اینگونه فرمودن: " نمی دونم برید سئول کنین اگه جایی اجاره میدن ببین چند می گن فعلا اجاره کنیم و الا باید کمی صبر کنی تا پول اومد از مشهد خریداری کنیم!!!!!!!!"

حالا اگه جرات داری از همچین آدمی ایراد بگیر میزنه نصفت میکنه انیشتینو از تو قبر درمیاره:biggrin:

yaser_206

عضو جدید
اشتباه بر و بچ اجرایی

اشتباه بر و بچ اجرایی

با سلام خدمت تمام اساتید و دوستان گرامی . این واسه اشتباه نقشه برداری نیستش فقط صحبت خاطره شد حیفم اومد اینو نگم براتون . تو سال 86 که تو سد کمندان در استان لرستان کار میکردم یه روز یکی از مهندسان واحد اجرایی اومد تو دفتر نقشه برداری و گفت که میخواد که تو محوطه کف سد چنتا کد براش اجرا کنم برای اجرای خاک برداری خیلی هم زود میخواست که انجام بشه نقشه هم پرینت گرفته بود و هی عجله داشت که اینکارو تو اولویت قرار بدیم ( یه جورایی داشت ادای رئیس بازی در می اورد . هی من نقشه تهیه کردم اینا رو زود بزنیم و از این جور چرندیات ...) من هم که همیشه همکاری تو کارگاه رو اولویت قرار میدادم گفتم بریم بزنیم. رفتیم تو سد خودشم اومد پرینت اورد ما هم دوربین توجیه کردیم نقشه رو که گرفتم می خواستم نقطه ها رو وارد کنم تا پیادشون کنم براش هر چی به این نقشه نگاه میکردم هیچی ازش سر در نمی اوردم اون از نقاط x که اکثرن منفی بودن و نقاط y که تا حالا تو هیچ نقشه تو سد ندیده بودم ( پایین ترین نقطه کف سد h=1975بود که نقطی h که ایشون اورده بود 1840 بود ( احتمالا یه غاری رو زیر سد طراحی میخواست بکنه ) بهش گفتم مهندس مطمئنی این نقشه رو درست پرینت گرفتی میگفت اره بابا تازه فکر میکرد من بلد نیستم اجراش کنم .کلی اینور و اونور رفتن بهش گفتم این نقطه ها اصلن وجود خارجی ندارن مهندس . ( باورتون نمیشه این مختصاتها رو به کارگرم نشون دادم کلی خندیدن ولی ازشون خواستم به کسی چیزی نگن تا اینکه یه صحبتهایی شدو مسئول کارگاه خواست که برم پیشش ( مسئول کارگاه تا چند هفته قبلتر مسئول دفتر فنی و لیسانس نقشه برداری داشت ) منم رفتم پیشش ماجرا رو که فهمید زد زیر خنده تا 1 هفته از کار این مهندس بزرگ هی میخندید .این مهندس ما از اون روز دیگه تو دفتر نقشه برداری نیو مد . ( شرمنده طولانی بود )

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
با سلام خدمت تمام اساتید و دوستان گرامی . این واسه اشتباه نقشه برداری نیستش فقط صحبت خاطره شد حیفم اومد اینو نگم براتون . تو سال 86 که تو سد کمندان در استان لرستان کار میکردم یه روز یکی از مهندسان واحد اجرایی اومد تو دفتر نقشه برداری و گفت که میخواد که تو محوطه کف سد چنتا کد براش اجرا کنم برای اجرای خاک برداری خیلی هم زود میخواست که انجام بشه نقشه هم پرینت گرفته بود و هی عجله داشت که اینکارو تو اولویت قرار بدیم ( یه جورایی داشت ادای رئیس بازی در می اورد . هی من نقشه تهیه کردم اینا رو زود بزنیم و از این جور چرندیات ...) من هم که همیشه همکاری تو کارگاه رو اولویت قرار میدادم گفتم بریم بزنیم. رفتیم تو سد خودشم اومد پرینت اورد ما هم دوربین توجیه کردیم نقشه رو که گرفتم می خواستم نقطه ها رو وارد کنم تا پیادشون کنم براش هر چی به این نقشه نگاه میکردم هیچی ازش سر در نمی اوردم اون از نقاط x که اکثرن منفی بودن و نقاط y که تا حالا تو هیچ نقشه تو سد ندیده بودم ( پایین ترین نقطه کف سد h=1975بود که نقطی h که ایشون اورده بود 1840 بود ( احتمالا یه غاری رو زیر سد طراحی میخواست بکنه ) بهش گفتم مهندس مطمئنی این نقشه رو درست پرینت گرفتی میگفت اره بابا تازه فکر میکرد من بلد نیستم اجراش کنم .کلی اینور و اونور رفتن بهش گفتم این نقطه ها اصلن وجود خارجی ندارن مهندس . ( باورتون نمیشه این مختصاتها رو به کارگرم نشون دادم کلی خندیدن ولی ازشون خواستم به کسی چیزی نگن تا اینکه یه صحبتهایی شدو مسئول کارگاه خواست که برم پیشش ( مسئول کارگاه تا چند هفته قبلتر مسئول دفتر فنی و لیسانس نقشه برداری داشت ) منم رفتم پیشش ماجرا رو که فهمید زد زیر خنده تا 1 هفته از کار این مهندس بزرگ هی میخندید .این مهندس ما از اون روز دیگه تو دفتر نقشه برداری نیو مد . ( شرمنده طولانی بود )
خوب این مهندس اجرای ما نقشش توجیه و مختصاتی نبوده و XY رو خوب حق داشته ندونه ولی در مورد Z حق باشماست! البته بگم تو ذهن مهندس ها z محلی بیشتر جا افتاده احتمالاً مهندس اجرا تو تبدیل Z محلی به Z اصلی یه اشتباه لپی کرده. هنر یه نقشه بردار اینه که فکری که تو ذهن مهندس اجراست رو بخونه و موقعیت صحیح رو پیاده کنه و فقط مواظب باشه بابت اشتباهات مهندسان نزنن تو حسابش!

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
خوب این مهندس اجرای ما نقشش توجیه و مختصاتی نبوده و XY رو خوب حق داشته ندونه ولی در مورد Z حق باشماست! البته بگم تو ذهن مهندس ها z محلی بیشتر جا افتاده احتمالاً مهندس اجرا تو تبدیل Z محلی به Z اصلی یه اشتباه لپی کرده. هنر یه نقشه بردار اینه که فکری که تو ذهن مهندس اجراست رو بخونه و موقعیت صحیح رو پیاده کنه و فقط مواظب باشه بابت اشتباهات مهندسان نزنن تو حسابش!
مهندس ، من این حرفت رو قبول ندارم ، وقتی میگی مهندس اجرا یعنی مهندس حداقل باید 3 سال سابقه اجرایی در اون شاخه کاری داشته باشه ،پس چه بخواد چه نخواد تمام جزییات رو میدونه.
مثلا من خودم نقشه برداری خوندم اما کار متره ساختمان نگهبانی مخزنگردن من بود.تهیه لیستوفر وکنترل اجرا از پیاده کرردن تا بتن ریزی حوضچه های داخل سایت با من بود
یا مسئول دفتر فنی مون هم لیسانس معماری بود، نقشه برداری ش از یه فوق دیپلم بهتر بود..

yaser_206

عضو جدید

درسته مهندس جان ولی یه مهندس اجرا عموما در مورد کلیت کارها و اولویت پیشرفت در امور اجرایی به واحد نقشه برداری میاد و در قسمت هایی که میخواد کار اجرا بشه توضیح میده نه اینکه یسری مختصات رو که خودش هم نمیدونه از کجا برداشته بیاره به واحد فنی یا نقشه برداری و بگه اینجاهارو من میخوام کار کنم( البته اگه بلد باشه زیاد مهم نیست ). عموما این نقشه های بزرگ section بندی شده هستن و مهندس های اجرا میخوان که کار تو هر یک از sectionها در یه زمان که با واحد فنی هماهنگ شده هستش رو اجرا کنن . ( اخه این مهندس ما اتوکدم بلد نبود وگرنه خودش هم میفهمید اشتباه شده ) .

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
سلام گرم بنده را همگی پذیرا باشید زندگی نقشه بردار یعنی خاطره سر وقت براتون تعریف میکنم.

با سلام ......

منتظر خاطرات عبرت آموز شما هستیم ..........جناب مهندس ...........

fati24

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
بچه ها از خاطراتتون بگید...

خوبی؟؟؟
واستا یه خاطره بگم بخندی...
یه روز تو زمین بودیم داشتیم قوس پیاده میکردیم کارا تقریبا انجام شده بود بعدش داشتیم تو کد انجامش میدادیم ببینیم
چطوری میشه...دوست لب تاپ اورده بود رنگش قرمز بود هوام افتاب بود گوشه زمین نشسته بودیم یهو استادمون اومد گفت
چه رنگ خوشگلی رنگ خودشه؟بعد من گفتم نه استاد تو افتاب رنگ عوض میکنه..یه دفعه همه زدن زیر خنده استادمونم اول خندید بعد گفت اگه بهتون نمره دادم...
دیگه کلی خندیدیم...
زیاد با نمک نبود ولی من دوس داشتمش..

آخرین ویرایش توسط مدیر:

A1300

عضو جدید
کاربر ممتاز

آینده خوبی را براش پیش بینی می کنم....

A1300

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوبی؟؟؟
واستا یه خاطره بگم بخندی...
یه روز تو زمین بودیم داشتیم قوس پیاده میکردیم کارا تقریبا انجام شده بود بعدش داشتیم تو کد انجامش میدادیم ببینیم
چطوری میشه...دوست لب تاپ اورده بود رنگش قرمز بود هوام افتاب بود گوشه زمین نشسته بودیم یهو استادمون اومد گفت
چه رنگ خوشگلی رنگ خودشه؟بعد من گفتم نه استاد تو افتاب رنگ عوض میکنه..یه دفعه همه زدن زیر خنده استادمونم اول خندید بعد گفت اگه بهتون نمره دادم...
دیگه کلی خندیدیم...
زیاد با نمک نبود ولی من دوس داشتمش..

:biggrin:....

fati24

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
یه خاطره بد....یکی از همکلاسیامون داشت نقشه برداری میکرد البته اون از ما بالاتر بود از لحاظ ترمی..کنار کانال بود ضاخصم دستش بود
بچه ها گفتن برو عقب تر اینم که همچنان میرفت بهو پشتشو نمیبینه می افته تو کانال میمیره...:(

A1300

عضو جدید
کاربر ممتاز
منطقه برداشتی ما ی زمین پشت ساختمون کلاس های دانشگاه بود....
قبل از عید که ما برداشتمون شروع شد کلی نهال برداشتن کاشتن اونجا ما هم غر غر می کردیم چرا که باید تمامی درختا را برداشت می کردیم،
بعد از عید ک رفتیم برداشت درخت ها شکوفه داده بودن آره درسته درخت میوه بود...
خلاصه برداشت ما تا آخر اردیبهشت ادامه داشته این درخت ها هم میوه داد،
ما هم روزانه اگه 4 ساعت می رفتیم برداشت 3.5 داشتیم می خوردیم....
جاتون خالی ی حالی داد ،
تو خرداد ک رفتیم سراغ درخت ها زیاد میوه بهش نمونده بود.
هر موقع هم ک میخواستیم بریم میوه چینی اسم رمزمون با بچه ها شده بود این ب فلانی بگو ما رفتیم برداشت...

fati24

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
منطقه برداشتی ما ی زمین پشت ساختمون کلاس های دانشگاه بود....
قبل از عید که ما برداشتمون شروع شد کلی نهال برداشتن کاشتن اونجا ما هم غر غر می کردیم چرا که باید تمامی درختا را برداشت می کردیم،
بعد از عید ک رفتیم برداشت درخت ها شکوفه داده بودن آره درسته درخت میوه بود...
خلاصه برداشت ما تا آخر اردیبهشت ادامه داشته این درخت ها هم میوه داد،
ما هم روزانه اگه 4 ساعت می رفتیم برداشت 3.5 داشتیم می خوردیم....
جاتون خالی ی حالی داد ،
تو خرداد ک رفتیم سراغ درخت ها زیاد میوه بهش نمونده بود.
هر موقع هم ک میخواستیم بریم میوه چینی اسم رمزمون با بچه ها شده بود این ب فلانی بگو ما رفتیم برداشت...

:D..................

A1300

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه خاطره بد....یکی از همکلاسیامون داشت نقشه برداری میکرد البته اون از ما بالاتر بود از لحاظ ترمی..کنار کانال بود ضاخصم دستش بود
بچه ها گفتن برو عقب تر اینم که همچنان میرفت بهو پشتشو نمیبینه می افته تو کانال میمیره...:(

خدا بیامرزتش....
حالا ما ی اتفاق بد دیگه افتاد ک خدا راشکر ب خیر گذاشت....
طوفان خیلی بدی یهو گرفت ی سری از بچه ها هم مشغول برداشت بودند و میخواستن دیگه جمع کنن ک یکی از درختای اون منطقه ازجا کنده شد و در میلیمتری یکی از بچه های نقشه بردار افتاد خدا را شکر ب خیر گدشت منکه نبودم اونجا بچه ها برام گفتن...
خدا رحم کرد بهش....

Glad_Surveyor

عضو جدید
سلام
منم یه خاطره دردناک بگم.
یکبار توی یک هفته حدود 6 روز کار کردیم، دوتا پروژه انجام دادم. یکی برداشت کامل یک شهرک صنعتی تقریبا کوچیک به اضافه مقداری برداشت پراکنده اطراف شهرک صنعتی،
یکی دیگه هم برداشت کامل یک روستا و مقداری از نواحی اطراف آن !
پروژه بیلت مقیاس 200 ام برای اداره گاز بود که طول برداشت اول حدودا 7 کیلومتر و طول برداشت دوم حدودا 10 کیلومتر بود و یکی شرق و یکی غرب بود !
چون دوربین از خودم نبود، و کابلش هم پیش خودم نبود متاسفانه به هر دلیل دوربین رو تخلیه نکرده بودیم ! دوربین رو بردیم دفتر یکی از دوستان و صاحب دوربین هم از دوستان بود و اونجا بود،
خلاصه که بخوام بگم موقع تخلیه کردن دست یکی از دوستان به کابل دوربین خورد و عملیات تخلیه متوقف شد ! مجبور شدیم کابل را بکشیم و دوربین را خاموش روشن کنیم،
وقتی دوباره خواستیم عملیات تخلیه را انجام بدیم با کمال تعجب متوجه شدیم که حافظه دوربین خود به خود کاملا پاک شده و فرمت شده و انگار که دوربین تازه از کارخانه اومده بود بیرون !!
لازم به ذکره که دوربین 407 بود و این پروژه توی ماه شهریور و هوای فوق العاده گرم انجام شده بود ! و حالا حاصل زحمت و هزینه 6 روز کاری ما ... هیچی !!! اونجا بود که دنیا روی سرم خراب شد و برای چند ساعت تصمیم گرفتم شغل نقشه برداری را کنار بذارم !!
اونجا بود که فهمیدم 80 کیلو بایت چقدر میتونه ارزش داشته باشه ....
مجبور شدیم دوباره اون دوتا پروژه را برداشت کنیم....

surveyorboy998

عضو جدید
سلام
منم یه خاطره دردناک بگم.
یکبار توی یک هفته حدود 6 روز کار کردیم، دوتا پروژه انجام دادم. یکی برداشت کامل یک شهرک صنعتی تقریبا کوچیک به اضافه مقداری برداشت پراکنده اطراف شهرک صنعتی،
پروژه بیلت مقیاس 200 ام برای اداره گاز بود که طول برداشت اول حدودا 7 کیلومتر و طول برداشت دوم حدودا 10 کیلومتر بود و یکی شرق و یکی غرب بود !
چون دوربین از خودم نبود، و کابلش هم پیش خودم نبود متاسفانه به هر دلیل دوربین رو تخلیه نکرده بودیم ! دوربین رو بردیم دفتر یکی از دوستان و صاحب دوربین هم از دوستان بود و اونجا بود،
خلاصه که بخوام بگم موقع تخلیه کردن دست یکی از دوستان به کابل دوربین خورد و عملیات تخلیه متوقف شد ! مجبور شدیم کابل را بکشیم و دوربین را خاموش روشن کنیم،
وقتی دوباره خواستیم عملیات تخلیه را انجام بدیم با کمال تعجب متوجه شدیم که حافظه دوربین خود به خود کاملا پاک شده و فرمت شده و انگار که دوربین تازه از کارخانه اومده بود بیرون !!
لازم به ذکره که دوربین 407 بود و این پروژه توی ماه شهریور و هوای فوق العاده گرم انجام شده بود ! و حالا حاصل زحمت و هزینه 6 روز کاری ما ... هیچی !!! اونجا بود که دنیا روی سرم خراب شد و برای چند ساعت تصمیم گرفتم شغل نقشه برداری را کنار بذارم !!

وای خیلی بده،بدترین چیز تو نقشه برداری دوباره کاریه
برا منم دقیقا تو کار برداشت 1/200 برا اداره گاز همین مشکل پیش اومد البته نه پاک شدن کامل حافظه دوربین،حدود 1200 تا نقطه برداشت کردیم تو یه روز که بعد از تخلیه نزدیک 300 تا نقطش نبود!هر کاری هم کردیم جابای دیگرو گشتیم معلوم نبود چی شده بود اون 300 تا نقطه،خلاصه مجبور شدیم دوباره برداشت کنیم اون 300 تارو

surveyorboy998

عضو جدید
سلام
منم یه خاطره دردناک بگم.

فضولی نباشه مهندس میشه بپرسم کجا بود این شهرک صنعتی؟

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام
م
واقعا بد شانسی آوردین خیلی متاسف شدم.
برای پایین اومدن این ریسک بهتره برداشتهای سنگین رو تو جابهای متعدد تقسیم کنین. مثلا هر روز کاری توی یه جاب باشه. اینجوری موقع تخلیه سرعت بیشتری و ریسک پایین تری دارین. من خودم همیشه همین کار رو می کنم. چون دیدم جابهای سنگین ریسک بالاتری دارن.

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
وای خیلی بده،بدترین چیز تو نقشه برداری دوباره کاریه
برا منم دقیقا تو کار برداشت 1/200 برا اداره گاز همین مشکل پیش اومد البته نه پاک شدن کامل حافظه دوربین،حدود 1200 تا نقطه برداشت کردیم تو یه روز که بعد از تخلیه نزدیک 300 تا نقطش نبود!هر کاری هم کردیم جابای دیگرو گشتیم معلوم نبود چی شده بود اون 300 تا نقطه،خلاصه مجبور شدیم دوباره برداشت کنیم اون 300 تارو
آره بعضی وقت ها این مشکل پیش میاد. راه کارش اینه که Bitrate رو تغییر بدین یا با فرمتهای دیگه تخلیه امتحان کنین. برنامه DXF-R6 خوبیش اینه که فایل های DXF که AutoCAD باز نمی کنه و این نقاط رو هم باز میکنه!

بالا