تمرین گروهی آزمون طراحی آبان 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

sbep

عضو جدید
یکی دوتا سوال دارم که نمیدونم کسی تا حالا جوابش رو پیدا کرده یا نه :
1 : طبقه همکف آزمون خرداد ماه 22 تا پله ی 17 سانتی می خواد که میشه 3.74 ... درسته ؟ و شکلش مطابق تصویر ارسالی اینطوریه ؟
اصلاً پله ها رو مگه 17 نمیگیریم !؟(یعنی به عبارتی 3.23 برای طبقات و 2.72 برای زیر زمین ) . چرا بعضی 18 گرفتن ؟
تازه بعضی از جزوات هم اصرار دارن که 18 تا پله 17 سانتی که میشه 3.06 رو باید برای طبقات لحاظ کرد !
3.jpg
2: ورودی معلول به فروشگاه رو باید لحاظ کرد ؟!! البته یه جا دیدم فقط رمپ گذاشتن بدون در نظر گرقتن شرایط و سازه زیر زمین !
5.jpg

Unique.f

عضو جدید
زیر زمین و برش

زیرزمین.jpgبرش.jpg

دوستان باید بگم توی برش طبقات 2و3 که با 1 تیپ بودن چون توی برگه جا نمی شد ترسیم نکردم.
فکر میکنم برشم خیلی ناقصه...میشه بگید چیا اضافه کنم؟

در رابطه با ارتفاع پله ها هم گیج شدم.نمیدونم 18 تا پله 0.18 سانتی بگیریم که ارتفاع کف تا کفمون میشه 3.24.یا 18 تا پله 0.17 سانتی که ارتفاع کف تا کفمون میشه 3.06.خواهش میکنم اینو توضیح بدید؟؟؟؟؟؟؟؟؟

من توی این طرح 18 تا پله 0.18 سانتی گرفتم.
ارتفاع همکف(پیلوت ) رو هم 3.24 گرفتم که فکر کنم اشتباهه؟ارتفاع پیلوت رو چند باید بگیریم؟

mojtabata2001

کاربر بیش فعال
یونیک جان کف تا زیر سقف پیلوت در صورتیکه توش مسکونی نداشته باشی می تونه 270 باشه که با ضخامت سقف کلا میشه 3
پله 17 سانتی که برای ضوابط معلوله باید 19 تا بگیری که ارتفاع بشه 3.23 و 18 تا که شما گرفتی کمه. اگرچه تصور نمی کنم مصحح بیاد پله های مقطع رو بشماره! ولی ما باید جهت احتیاط درست کار کنیم. یه موقع میبینی از بد روزگار شمرد!
18 پله 18 سانتی برای زمانی هست که در صورت سوال دسترسی معلول نیومده باشه.
من دو تا دفترچه تست زدم دیگه چشمام جایی رو نمیبینه! برم بخوابم:confused:

mm.ai

عضو جدید
اینجور به قضیه نگاه کن: مهندس کسیه که هندسه می دونه و هندسه بی اندازه معنی نداره! ضمن اینکه اندازه و تناسب باعث میشه راحت تر زندگی کنیم!
من حالا به نحوه ی برگزاری آزمون کاری ندارم چون طراحی آزمون یک کار پیچیده و همراه با ملاحظات علمی و روان شناسی هست! ولییییی در مجموع خیلی آموزنده بود! به نظرم ضعف مهم تو آموزشیه که تو دانشگاهها دیدیم! جای یاد گرفتن این مطالب بیسیک و بسیار مهم اینجا نیست! تو آتلیه و پشت میز نقشه کشیه!
دوست عزیز - با کمال احترام نسبت به پیامتون باید بگد نظرم با شما مخالفه - معماری یعنی علم روز داشتن - با یه بار دانشگاه رفتن همه چیز ها رو شما یاد نخواهی گرفت -باید هر روز خودت رو با علم روز پیش ببری. ولی نمی خوام اینجا بحث های فلسفی راه بندازم . الان وقت این صحبت ها نیست - به امید موفقیت هممون :)

sal-sa

عضو جدید
یکی دوتا سوال دارم که نمیدونم کسی تا حالا جوابش رو پیدا کرده یا نه :
1 : طبقه همکف آزمون خرداد ماه 22 تا پله ی 17 سانتی می خواد که میشه 3.74 ... درسته ؟ و شکلش مطابق تصویر ارسالی اینطوریه ؟
اصلاً پله ها رو مگه 17 نمیگیریم !؟(یعنی به عبارتی 3.23 برای طبقات و 2.72 برای زیر زمین ) . چرا بعضی 18 گرفتن ؟
تازه بعضی از جزوات هم اصرار دارن که 18 تا پله 17 سانتی که میشه 3.06 رو باید برای طبقات لحاظ کرد !
مشاهده پیوست 225837
2: ورودی معلول به فروشگاه رو باید لحاظ کرد ؟!! البته یه جا دیدم فقط رمپ گذاشتن بدون در نظر گرقتن شرایط و سازه زیر زمین !
مشاهده پیوست 225843

تصویر اول که گذاشتید و خورشیدی زدید. آیا مجاز هستیم اینجور پله داشته باشیم؟؟؟ تو ضوابط شهرداری که ممنوع هست.
درباره پله تو صفحات قبل گفته شد .پیدا میکنم دقیقش رو میزارم.
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...59?p=7939464&highlight=ارتفاع پله#post7939464

آخرین ویرایش:

MK6

کاربر بیش فعال
با آرزوی موفقیت برای همه ی دوستان امیدوارم از این امتحان سربلند بیرون بیایم و تشکر از همه دوستانی که در این مدت همه دوستان رو راهنمایی کردن علی الخصوص (عارفه جان، هلو جان، و مهندس ریاحی عزیز) من به شخصه همه پستارو میخوندم و از اطلاعاتشون استفاده کردم، چیزایی که سر کلاسایی که برای طراحی رفتم 1/4 رو نگفتن واقعا ممنون بچه ها.به امید موفقیت روزافزون برای همتون.

mm.ai

عضو جدید
هلوووو جان یه سوال - من می خوام هر کف پله رو 30 سانت بگیرم و ارتفاع هر کدوم رو 0.17 سانت که در مجموع میشه 19 پله که میشه ارتفاع هر طبقه 3.23 - می خوام بدونم برای زیر زمین چندتا پله باید بزارم و همچنین برای طبقه همکف چه طور ؟؟؟؟ اینقد این دور و بر عدد و رقم دیدم که دیگه هنگ تمام کردم - لطفا کمکم کنید و کمی درباره ارتفاع برای برش توضیح بدید مرسی عزیزم

Unique.f

عضو جدید
یونیک جان کف تا زیر سقف پیلوت در صورتیکه توش مسکونی نداشته باشی می تونه 270 باشه که با ضخامت سقف کلا میشه 3
پله 17 سانتی که برای ضوابط معلوله باید 19 تا بگیری که ارتفاع بشه 3.23 و 18 تا که شما گرفتی کمه. اگرچه تصور نمی کنم مصحح بیاد پله های مقطع رو بشماره! ولی ما باید جهت احتیاط درست کار کنیم. یه موقع میبینی از بد روزگار شمرد!
18 پله 18 سانتی برای زمانی هست که در صورت سوال دسترسی معلول نیومده باشه.
من دو تا دفترچه تست زدم دیگه چشمام جایی رو نمیبینه! برم بخوابم:confused:

ممنون.اما برای معلول آسانسور هست. لطفا بقیه دوستان هم نظر بدن ، ارتفاع پله رو 18 سانت بگیریم یا 17؟

مجتبی جان یعنی اگه پیلوت بدون مسکونی باشه و 3.24 بگیریم اشتباهه؟ این ارتفاع 2.7 رو از کجا میگی؟ تو مبحث 4 گفته؟

Unique.f

عضو جدید
دوستان این ارتفاع های مجاز که توی مبحث چهار گفته شده، تعداد طبقات را چطوری درنظر میگیریم؟ یعنی اگه 4 طبقه روی همکف باشه جزو 5 طبقه محسوب میشه؟
یا اینکه اگه همکف پیلوت باشه توی تعداد طبقات حساب نمیشه؟
کلا شمردن تعداد طبقات رو در حالت پیلوت بودن همکف یا وجود کاربری مسکونی یا تجاری و اداری توضیح بدید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

rohi58

عضو جدید
ممنون.اما برای معلول آسانسور هست. لطفا بقیه دوستان هم نظر بدن ، ارتفاع پله رو 18 سانت بگیریم یا 17؟

مجتبی جان یعنی اگه پیلوت بدون مسکونی باشه و 3.24 بگیریم اشتباهه؟ این ارتفاع 2.7 رو از کجا میگی؟ تو مبحث 4 گفته؟

حداقل 2.4 و حداکثر طبق طرح تفضیلی 2.6 چون اگه بیشتر باشه ممکنه کسی از اون به عنوان مسکونی استفاده کنه در صورتیکه تعرفه شهرداری رو طبق پارکینگ پرداخت کرده

mm.ai

عضو جدید
دوستان این ارتفاع های مجاز که توی مبحث چهار گفته شده، تعداد طبقات را چطوری درنظر میگیریم؟ یعنی اگه 4 طبقه روی همکف باشه جزو 5 طبقه محسوب میشه؟
یا اینکه اگه همکف پیلوت باشه توی تعداد طبقات حساب نمیشه؟
کلا شمردن تعداد طبقات رو در حالت پیلوت بودن همکف یا وجود کاربری مسکونی یا تجاری و اداری توضیح بدید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
من هم تو ارتفاع طبقات مشکل دارم دوست عزیز - تو مبحث 4 درباره ارتفاعات و حداکثرشو تو صفحه 36 توضیح داده - ولی باز هم خیلی گمراه کنندست. چون وقتی طرح رو میکشی از اون حداکثر انگار ارتفاعش باز بیشتر میشه مثلا اگر کف هر طبقه رو 30 سانت در نظر بگیری -من هم کاملا گیج شدم - دوستان کمک لطفا

mm.ai

عضو جدید

یونیک جان من می خوام ارتفاع هر پله رو 0.17 بگیرم - و کف پله .30 سانت - اگر 0.18 بگیریم باید کف پله رو 0.28 بگیرید - اینو هم می دونستم - الان مشکل من سر ارتفاع طبقست

rohi58

عضو جدید
من هم تو ارتفاع طبقات مشکل دارم دوست عزیز - تو مبحث 4 درباره ارتفاعات و حداکثرشو تو صفحه 36 توضیح داده - ولی باز هم خیلی گمراه کنندست. چون وقتی طرح رو میکشی از اون حداکثر انگار ارتفاعش باز بیشتر میشه مثلا اگر کف هر طبقه رو 30 سانت در نظر بگیری -من هم کاملا گیج شدم - دوستان کمک لطفا

پیلوت جز طبقات حساب میشه ولی زیر زمین اگر نصفش زیر زمین باشه حساب نمیشه ولی اگر بیش از نصف ارتفاع زیرزمین از زمین بالا باشه اون هم جز طبقات حساب میشه.

حالا فکر کنید ساختمان با پیلوت 4 طبقه هست.2.7+3*3.23+1.1=13.49 که از 13.7 کمتره
ولی اگر ساختمان زیرزمین داشت و فقط 1.2 بیرون بود خوب این طبقه جز زیرزمین حساب نمیشه و 4 طبقه بدون زیرزمین منظوره سواله. در این صورت باید ارتفاع اون 4 طبقه روی زیرزمین و 1.2 زیرزمین که از همکف بالاتره و 1.1 جانپناه از 14.9 بیشتر نشود که با ارتفاع طبقات 3.23 از 14.9 رد میکنه پس بهتره اگر سوال زیرزمین داره ارتفاع طبقات رو 3.06 و 18 پله 17 سانتی بگیریم.

mehraz-1325

عضو جدید
سلام درسته که آسانسور هست ولی ضوبط معلولین میگه 17سانت
اگه تو سوال گفته شد ضوابط معلول رعایت بشه باید 17 اگه نگفته بود 18 بگیرید

saeid360

عضو جدید
یونیک جان من می خوام ارتفاع هر پله رو 0.17 بگیرم - و کف پله .30 سانت - اگر 0.18 بگیریم باید کف پله رو 0.28 بگیرید - اینو هم می دونستم - الان مشکل من سر ارتفاع طبقست
خب عزیزم ارتفاع طبقه که مشکلی نداره حداقلش 2.6 هستش که شما میتونی با 18 تا پله 17 سانت که میشه 3.06 منهای 30 سانت ضخامت سقفت میشه 2.76 سانت زیر زمین هم 16 تا 17 سانت بگیر اینطوری عادت کن که اگه گفتن معلول دیگه راحت باشی

mm.ai

عضو جدید
پیلوت جز طبقات حساب میشه ولی زیر زمین اگر نصفش زیر زمین باشه حساب نمیشه ولی اگر بیش از نصف ارتفاع زیرزمین از زمین بالا باشه اون هم جز طبقات حساب میشه.

ولی اگر ساختمان زیرزمین داشت و فقط 1.2 بیرون بود خوب این طبقه جز زیرزمین حساب نمیشه و 4 طبقه بدون زیرزمین منظوره سواله. در این صورت باید ارتفاع اون 4 طبقه روی زیرزمین و 1.2 زیرزمین که از همکف بالاتره و 1.1 جانپناه از 14.9 بیشتر نشود که با ارتفاع طبقات 3.23 از 14.9 رد میکنه پس بهتره اگر سوال زیرزمین داره ارتفاع طبقات رو 3.06 و 18 پله 17 سانتی بگیریم.
مرسی مهندس عزیز - توضیحاتتون خیلی کامل و جامع بود زنده باشید ;)

mm.ai

عضو جدید
خب عزیزم ارتفاع طبقه که مشکلی نداره حداقلش 2.6 هستش که شما میتونی با 18 تا پله 17 سانت که میشه 3.06 منهای 30 سانت ضخامت سقفت میشه 2.76 سانت زیر زمین هم 16 تا 17 سانت بگیر اینطوری عادت کن که اگه گفتن معلول دیگه راحت باشی
مرسی سعید جان از توضیحاتت - یعنی اون 30 سانت ضخامت سقف باید در هر طبقه از ارتفاع کلمون کسر بشه برای هر طبقه ؟؟؟

rohi58

عضو جدید
سلام مهندسان(عارفه. هلو .ریاحی و ...)آزمون سال 87 رو یه نگاه بندازین. گفته ساختمان در دو تراز و زیر تراز بالاتر که به صورت پیلوتی در میاد دو پارکینگ که با محل گردش 50 متر جا میخواد و دو انباری که هر کدام 12 متر که دو تا میشه 24 متر و مسیر خروج و محل بازی بچه ها که اون هم 20 متری میخواد. که روی هم میشه 100 متر ولی روی این پیلوت فقط دو تا اتاق خواب میخواد با سرویس که هر چه هم بزرگ در نظر بگیریم بیشتر از 40 متر نمیشه بقیه روی پیلوت که حدود 60 متره رو چکار کنیم. اگه سوال رو بد متوجه شدم بفرمایید چون بعضی بچه ها کل زیر ساختمان رو پیلوت انداختند و روی اون یک طرح هندی اجرا کردند که منظور طراح سوال اون نبوده چون در آن صورت 180 متر پیلوت داریم که ما 100 متر اون رو نیاز داریم و 80 متر زیاده و یکی هم که اشاره کرده تعیین تراز اول نسبت به دوم به سلیقه خودتون چون اگر طرح هندی بود تراز دوم سلیقه ای نبود و در ارتفاع 3.23 یا 3.06 طبقه بعدی رو طراحی میکردیم.

saeid360

عضو جدید
مرسی سعید جان از توضیحاتت - یعنی اون 30 سانت ضخامت سقف باید در هر طبقه از ارتفاع کلمون کسر بشه برای هر طبقه ؟؟؟
نه بهیچ وجه کم نمیشه از ارتفاع کل .اینو گفتم که محاسبه ارتفاع هر طبقه رو راحتتر متوجه بشی

طلعت

عضو جدید
زیر سقف پیلوت معمولا لوله های تاسیساتی رد میشن و به داکت اصلی میرسن پس ناچاریم سقف کاذب داشته باشیم،
ارتفاع سقف کاذب اگه 40 سانت باشه،240 هم که کف تا زیر سقفه پیلوته ، 30 سانت هم ضخامت سقفه مجموعا میشه 310 که اگه در این فرمول بذاریم داریم
3.23+3.23+3.10+1.2+1.1 = 11.86
که باز از 11.70 بیشتره.
کسی میتونه جواب بده؟؟

modabber.23

عضو جدید
سلام مهندسان(عارفه. هلو .ریاحی و ...)آزمون سال 87 رو یه نگاه بندازین. گفته ساختمان در دو تراز و زیر تراز بالاتر که به صورت پیلوتی در میاد دو پارکینگ که با محل گردش 50 متر جا میخواد و دو انباری که هر کدام 12 متر که دو تا میشه 24 متر و مسیر خروج و محل بازی بچه ها که اون هم 20 متری میخواد. که روی هم میشه 100 متر ولی روی این پیلوت فقط دو تا اتاق خواب میخواد با سرویس که هر چه هم بزرگ در نظر بگیریم بیشتر از 40 متر نمیشه بقیه روی پیلوت که حدود 60 متره رو چکار کنیم. اگه سوال رو بد متوجه شدم بفرمایید چون بعضی بچه ها کل زیر ساختمان رو پیلوت انداختند و روی اون یک طرح هندی اجرا کردند که منظور طراح سوال اون نبوده چون در آن صورت 180 متر پیلوت داریم که ما 100 متر اون رو نیاز داریم و 80 متر زیاده و یکی هم که اشاره کرده تعیین تراز اول نسبت به دوم به سلیقه خودتون چون اگر طرح هندی بود تراز دوم سلیقه ای نبود و در ارتفاع 3.23 یا 3.06 طبقه بعدی رو طراحی میکردیم.
منظورتون از طرح هندی چیه؟
الان سوال سال 87 و دانلود کردم!
چهار واحر به هم چسبیده است که یکیشون موضوع طراحیه و پله اش تو گوشه ی شمال غربی بناست درسته؟
تو این سوال میتونین بالای پارکینگ و فقط بام بگیرین و لزومی نداره حتما بتونین روش راه برین! یه سقف شیبدار میشه سقف پارکینگتون یا بخشی از اون!
با توجه به فضاهای زیادی که تو تراز یک دارین و بخصوص خواب مهمان که پهنه بندی خواب رو هم آورده طبقه پایین میتونین وید بگیرین تو هال خصوصی خواب های بالا که دید داشته باشین به پایین
میخواین یه اسکیس از پلان هاش بزنیم امروز... تمرین بدی نیست!

gima

عضو جدید
سلام دوستان
من اومدم که از لطف و زحمات همه شما تشکر کنم و همینطور عذرخواهی اگه نتونستم جواب بعضی از دوستانو بدم
شرمنده
با تشککککککککککککککککر فراوان

آخرین ویرایش:

saeid360

عضو جدید
زیر سقف پیلوت معمولا لوله های تاسیساتی رد میشن و به داکت اصلی میرسن پس ناچاریم سقف کاذب داشته باشیم،
ارتفاع سقف کاذب اگه 40 سانت باشه،240 هم که کف تا زیر سقفه پیلوته ، 30 سانت هم ضخامت سقفه مجموعا میشه 310 که اگه در این فرمول بذاریم داریم
3.23+3.23+3.10+1.2+1.1 = 11.86
که باز از 11.70 بیشتره.
کسی میتونه جواب بده؟؟
سلام ارتفاع طبقاتتون رومیتونید کمتر بگیرید 18تا 17 سانت میشه 3.06 که ارتفاع مفید طبقتون 2.76 میمونه

gima

عضو جدید
سلام مهندس عارفه من 2 سوال ازتون داشتم
1 . در مورد کانال کولر که در پلان میکشید معمولا باید در کجا باشه؟و هر توضیح دیگه ای که لازم میدونید
2. در پلان همکف آزمون قبلی که کدی اون رو زحمت کشیدید گذاشتید تراز +.84 رو چطور محاسبه کردید؟
ممنون اگه جواب بدید

Unique.f

عضو جدید

یعنی 18 تا پله 0.17 که میشه 3.06؟یعنی ارتفاع کف تا کف طبقات را 3.06 میگیرید؟

Unique.f

عضو جدید

در این حالت میشه: 2.7+3*3.23+1.1+1.2=14.69 که کمتر از 14.9 هست.چرا میگی از 14.9 رد میکنه؟

Unique.f

عضو جدید

یعنی شما میگید توی همکفیه قسمت پارکینگ و انباری و فضای بازی داریم که میشه 100 متر و بقیه محدوده میشه تراز اول دوبلکس یعنی قسمت نشیمن و پذیرایی و....
و تراز دوم روی سر پارکینگ ها و انباری دو خواب داریم؟
سوال رو اشتباه متوجه نشدید؟
من فکر میکنم توی همکف پارکینگ ها و انباری و فضای بازیه. و تراز اول دوبلکس روی اون قرار میگیره که با یه پله داخلی میریم تراز دوم و اونجا چون مساحتش بیش از نیازه یه قسمت به صورت بام تراز اول باقی می مونه.
توی حل آقای صدیق هم همینطور در نظر گرفته.........

modabber.23

عضو جدید
یعنی شما میگید توی همکفیه قسمت پارکینگ و انباری و فضای بازی داریم که میشه 100 متر و بقیه محدوده میشه تراز اول دوبلکس یعنی قسمت نشیمن و پذیرایی و....
و تراز دوم روی سر پارکینگ ها و انباری دو خواب داریم؟
سوال رو اشتباه متوجه نشدید؟
من فکر میکنم توی همکف پارکینگ ها و انباری و فضای بازیه. و تراز اول دوبلکس روی اون قرار میگیره که با یه پله داخلی میریم تراز دوم و اونجا چون مساحتش بیش از نیازه یه قسمت به صورت بام تراز اول باقی می مونه.
توی حل آقای صدیق هم همینطور در نظر گرفته.........
منم یه اسکیس مانند کوچیک زدم ازش!
خود بخود اینجوری می شه! تو طبقه همکف پارکینگ و انباری و فضای ورودی و بازی بچه ها می شه یک لطفیم کرد و برا بچه ها سرویس هم گذاشت!
بعد تو تراز بعدی که طبقه اول باشه فضاهای عمومی + خواب مهمان
بعد تو تراز 2 خواب ها و فضا های خصوص
تراز 1 یک مقدار از 100 متر بیشتر فضا می خواد که با توجه به ویلایی بودن فضا و اینکه دستمون تو طراحی بازه (چون کل متراز خواسته شده 180 و سطح طراحی 169 متره) قشنگ میتونیم شکست پیش آمدگی تراس ووید همه چی بذاریم!

فقط یه چیزی! استنباط آقای صدیق این بوده که کلا از این پله فقط می شه رفت بالا یا پله تغییر تراز توی خود واحد رو جاشو تغییر دادن؟ چون تو اینجور کارا قشنگ میشه از پله به عنوان المان اون وسط مسطا استفاده کرد!

وضعیت
موضوع بسته شده است.