تفسیر دستور نحوه ارائه نقشه های شهرداری(خدمات عمده شرکت مشاور و دفتر فنی)

nini_nj

کاربر فعال
نمیدوم چطور بذارم که کیفیتو نیاره پایین
مشاهده پیوست 205740مشاهده پیوست 205741
شبتون بخیر
آقا فرزاد توی پلانی که دو تا پارکینگ 3 تایی داریم، اگه بجای انباری 1 جای پارک دیگه بذارم 4 متر فضای مانور ماشین باقی میمونه. که طبق قوانین باید 5 باشه
من جایی خوندم که فضای مانور میتونه 3*5 یا 5*3 باشه. البته نه تو ضوابط شهرمون
حالا اینجا که طول فضا 7.2 هست میشه با 4 متر پشت سرش فضای مانور رو تامین کرد ؟ تا بشه به جای انباری یه جای پارک دیگه هم داشته باشیم؟

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
شبتون بخیر
آقا فرزاد توی پلانی که دو تا پارکینگ 3 تایی داریم، اگه بجای انباری 1 جای پارک دیگه بذارم 4 متر فضای مانور ماشین باقی میمونه. که طبق قوانین باید 5 باشه
حالا اینجا که طول فضا 7.2 هست میشه با 4 متر پشت سرش فضای مانور رو تامین کرد ؟ تا بشه به جای انباری یه جای پارک دیگه هم داشته باشیم؟

سلاممم.
ممنون.شب شما هم بخیر.
نه اون یه بحث دیگه ایه.پشت پارکینگ باید 5 متر فضا باشه.تو تهران تا همین قبل عید 4.5 متر هم قبول میکردن ولی الان همون رو هم قبول نمیکنن.

nini_nj

کاربر فعال
شبتون بخیر
البته توی ضوابط اصفهان با شکل و توضیح مشخصا نوشته که باید 5متر فضای چرخش پشت خودروها تامین بشه

archi_arch

مدیر بازنشسته
اقا فرزاد شما درباره گود نور آتش نشانی چیزی میدونی؟ اینکه چیه و به چه صورته و ضوابطش چیه؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
اقا فرزاد شما درباره گود نور آتش نشانی چیزی میدونی؟ اینکه چیه و به چه صورته و ضوابطش چیه؟

سلاممم.
نمیدونم منظورتون رو خوب متوجه شدم یانه.....منظورتون داکت آتش نشانیه؟
تو شرکت قبلی که بودم یه کاری بود که تعداد طبقاتش زیاد بود(فکر کنم نزدیک 30 طبقه)...اونجا الزام کرده بودن یه همچین داکتی رو باید گذاشته شه.یه داکت به عرض 80 سانت(اگه اشتباه نکنم) و طول حدود 10 متر که تا زیرزمین دهم پایین میرفت.حالا در موردش سوال میکنم براتون.

خودتون هم میتونید به دفتر خدمات الکترونیک 101(شمارشو تو نت هست)زنگ بزنید و همینطوری بگید ما تو یه کاری باید همچین چیزی بزاریم و ابعادش رو نمیدونیم احتمالا بهتون میگن.(از قسمت کنترل نقشه بپرسید)

archi_arch

مدیر بازنشسته
سلاممم.
نمیدونم منظورتون رو خوب متوجه شدم یانه.....منظورتون داکت آتش نشانیه؟
تو شرکت قبلی که بودم یه کاری بود که تعداد طبقاتش زیاد بود(فکر کنم نزدیک 30 طبقه)...اونجا الزام کرده بودن یه همچین داکتی رو باید گذاشته شه.یه داکت به عرض 80 سانت(اگه اشتباه نکنم) و طول حدود 10 متر که تا زیرزمین دهم پایین میرفت.حالا در موردش سوال میکنم براتون.

خودتون هم میتونید به دفتر خدمات الکترونیک 101(شمارشو تو نت هست)زنگ بزنید و همینطوری بگید ما تو یه کاری باید همچین چیزی بزاریم و ابعادش رو نمیدونیم احتمالا بهتون میگن.(از قسمت کنترل نقشه بپرسید)
والا من فقط همین یه اسمو ازش شنیدم ولی اینطوری که گفتی احتمالا همونه :D حالا این داکت کلا کاربردش چیه؟
مرسی میخواستم دقیق ضوابطشو بدونم چطوریه از چند طبقه (یا واحد) بیشتر باید اجرا شه و اگه حداقل ابعادی داره چطوریه

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
والا من فقط همین یه اسمو ازش شنیدم ولی اینطوری که گفتی احتمالا همونه :D حالا این داکت کلا کاربردش چیه؟
مرسی میخواستم دقیق ضوابطشو بدونم چطوریه از چند طبقه (یا واحد) بیشتر باید اجرا شه و اگه حداقل ابعادی داره چطوریه

برای دسترسی سریع ماموران آتش نشانی به طبقات مختلف تعبیه میشه.
حالا در موردش پرسو جو میکنم مشخصات دقیقش رو بهتون میگم:)

nini_nj

کاربر فعال
سلام
یه سوال :
به نظر شمااگه یه داکت یا نورگیر کوچک دستشویی کنار خط زمین و درز انقطاع بگیره، اون دیوار انتهایی رو اجرا نکنیم بهتره؟اگه اجرا نکنیم آشغال گیر نمیشه؟مخصوصا موقع اجرا؟
درپوش اون چی باشه بهتره؟ چون بیشتر به خاطر تهویه اجرا میشه

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام
یه سوال :
به نظر شمااگه یه داکت یا نورگیر کوچک دستشویی کنار خط زمین و درز انقطاع بگیره، اون دیوار انتهایی رو اجرا نکنیم بهتره؟اگه اجرا نکنیم آشغال گیر نمیشه؟مخصوصا موقع اجرا؟
درپوش اون چی باشه بهتره؟ چون بیشتر به خاطر تهویه اجرا میشه

سلامم.
این داکتی که میگید یعنی واسه تهویه طبیعیه؟یعنی قرار نیست از داخلش لوله رد بشه و تهویه از طرق هواکش؟
موقع اجرا یه جوری میپوشوننش.
درپوشش هر چیزی میتونه باشه.یه سری ورق های پلاستیگی شفاف هست واسه اینکار استفاده میشه.الیته یه استخوان بندی هم لازمه دیگه.حالا یا آلومینیم یا آهن و یا از این یو پی وی سی ها.

nini_nj

کاربر فعال
سلامم.
این داکتی که میگید یعنی واسه تهویه طبیعیه؟یعنی قرار نیست از داخلش لوله رد بشه و تهویه از طرق هواکش؟
موقع اجرا یه جوری میپوشوننش.
درپوشش هر چیزی میتونه باشه.یه سری ورق های پلاستیگی شفاف هست واسه اینکار استفاده میشه.الیته یه استخوان بندی هم لازمه دیگه.حالا یا آلومینیم یا آهن و یا از این یو پی وی سی ها.
خب اگه بشه یه فضای حدودا 1.5در 1.5 گذاشت، خب بد نیست یه پنجره هم داشته باشه. اما حتما هواکش هم میخواد.
و اون دیوار آخر که کنار درز انقطاع قرار میگیره چی؟ مثل نورگیر کنار درز انقطاع اجراش نکنیم؟ البته تیر هم از این قسمت رد میشه دیگه.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
خب اگه بشه یه فضای حدودا 1.5در 1.5 گذاشت، خب بد نیست یه پنجره هم داشته باشه. اما حتما هواکش هم میخواد.
و اون دیوار آخر که کنار درز انقطاع قرار میگیره چی؟ مثل نورگیر کنار درز انقطاع اجراش نکنیم؟ البته تیر هم از این قسمت رد میشه دیگه.

آره اون دیوار باید اجرا بشه.:smile:

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
مهندس در ساختمان شمالی چه عاملی باعث میشه که ما بدونیم رمپ بایدکاملا خارجی باشه یا داخلی-خارجی؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
مهندس در ساختمان شمالی چه عاملی باعث میشه که ما بدونیم رمپ بایدکاملا خارجی باشه یا داخلی-خارجی؟

سلاممم.
طول زمین عاملیه که باعث میشه رمپ خارجی باشه و یا بقول شما خارجی- داخلی.
اگه طول زمین زیاد باشه قطعا طول حیاطتون هم زیاد میشه و شما با فاصله 2.5 متری از درب وردی حیاط رمپ رو شروع میکنید تا جایی که نیاز هست و طول رمپ تامین میشه.
اگه طول حیاط کم بود و اگه بفرض رمپ در محل ورود به زیرزمین سرگیری داشت باید راه های دیگه رو بکار ببرید.مثلا از ترکیب رمپ گردشی و مستقیم با ایستگاه استفاده کنید و ...
رو نقشه بهتر میشه توضیح داد.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام. خسته نباشید. ببخشید مگه نباید حتما چهار طرف باکس پله ستون باشه؟
بعد ستونا که در یه راستا نیستن. اینجوری که یه جوریه
میشه اتود پارکینگ منم ببینیدمشاهده پیوست 209208

سلامم.خیلی ممنون.

نمیدونم با ضوابط قبل عید بررسی کنم یا بعد عید:)
قبل عید میتونستید اون ایستگاه رو 4.5*4.5 در نظر بگیرید.و همچنین شیب رو میتونستید تا 17 درصد در نظر بگیرید.
ولی الان نمیشه.
پارکینگ هاتون خوبه.ولی واسه رمپتون باید یه فکری بکنید.

nini_nj

کاربر فعال
سلام دوست عزیز
یه سوال داشتم
یه خونه دوبلکس هست که پذیرایی و آشپزخانه در همکف و فضای خصوصی بالای پارکینگها قرار میگیره.
به نظرتون اگر از داخل ساختمان به بام دسترسی نذارم اشکالی داره؟
چطوره از تراس (که از خواب دسترسی داره و رو به حیاط هست) به بام طبقه همکف نردبان ثابت بذاریم ؟
یا یک پله گرد فلزی در تراس ؟ در این حالت آیا پله را تا حیاط پایین بیارم؟ و اگه اینکارو بکنم باید پنجره همان تراس مشبک باشه (برای جلوگیری از ورود دزد)؟
(سیستم سرمایش کولر گازی و گرمایش هم پکیج هست)
از حوصله و توجه شما خیلی ممنونم

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
یه سوال داشتم
یه خونه دوبلکس هست که پذیرایی و آشپزخانه در همکف و فضای خصوصی بالای پارکینگها قرار میگیره.
به نظرتون اگر از داخل ساختمان به بام دسترسی نذارم اشکالی داره؟
چطوره از تراس (که از خواب دسترسی داره و رو به حیاط هست) به بام طبقه همکف نردبان ثابت بذاریم ؟
یا یک پله گرد فلزی در تراس ؟ در این حالت آیا پله را تا حیاط پایین بیارم؟ و اگه اینکارو بکنم باید پنجره همان تراس مشبک باشه (برای جلوگیری از ورود دزد)؟
(سیستم سرمایش کولر گازی و گرمایش هم پکیج هست)
از حوصله و توجه شما خیلی ممنونم
سلامم.
نه مشکلی نداره بنظرم.ولی اصولیش اینه که باشه.
سقف آخرتون کنسول داره دیگه.از تراس باید نردبان بدید.یه سوراخ تو دسوار ایجاد میشه به ابعاد 70*70 و از اونجا میرن پشت بام.
با پله گرد هم میشه.ولی نردبان اصولی تره.پله گرد شعاعش کم میشه.مگر اینکه تراس بزرگ باشه.
واسه چی پنجره مشبک باشه؟مگه تراس چه موقعیتی داره؟

nini_nj

کاربر فعال
سلامم.
نه مشکلی نداره بنظرم.ولی اصولیش اینه که باشه.
سقف آخرتون کنسول داره دیگه.از تراس باید نردبان بدید.یه سوراخ تو دسوار ایجاد میشه به ابعاد 70*70 و از اونجا میرن پشت بام.
با پله گرد هم میشه.ولی نردبان اصولی تره.پله گرد شعاعش کم میشه.مگر اینکه تراس بزرگ باشه.
واسه چی پنجره مشبک باشه؟مگه تراس چه موقعیتی داره؟
ممنونم
توی مقطع و پلان بهتره که پله به بام نذارم
پس با همون نردبان موافقید
این جملتونو نفهمیدم:
یه سوراخ تو دسوار ایجاد میشه به ابعاد 70*70 و از اونجا میرن پشت بام
تراس موقعیت خاصی نداره. نه نیازی به پنجره مشبک نیست! :D

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
ممنونم
توی مقطع و پلان بهتره که پله به بام نذارم
پس با همون نردبان موافقید
این جملتونو نفهمیدم:
یه سوراخ تو دسوار ایجاد میشه به ابعاد 70*70 و از اونجا میرن پشت بام
تراس موقعیت خاصی نداره. نه نیازی به پنجره مشبک نیست! :D
آره نربان خوبه:)من اینو تو خونه های شمال دیدم.اونا اینطوری میرن زیر شیروونی.چ
ببخشید منظورنم سوراخ در سقف بود.

elierty

عضو جدید
سلام آقا فرزاد ...خسته نباشین...میشه راجبه حداقل و حداکثر فاصله ستونها هم چه در ساختمان فلزی چه بتنی توضیح بدین؟ میخوام بدونم وقتی یه نقشه رو طراحی میکنیمو میخوایم ستون بذاریم حداکثر فاصله ای که میتونیم بین ستونها بدیم چقدره؟ ممنون

kavoosrahmani

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام آقا فرزاد ...خسته نباشین...میشه راجبه حداقل و حداکثر فاصله ستونها هم چه در ساختمان فلزی چه بتنی توضیح بدین؟ میخوام بدونم وقتی یه نقشه رو طراحی میکنیمو میخوایم ستون بذاریم حداکثر فاصله ای که میتونیم بین ستونها بدیم چقدره؟ ممنون

سلام دوست عزیز.
البته با اجازه آقا فرزاد توضیح میدم.
همه چیز بستگی به نوع طرحت داره،نوع پلانت مشخص میکنه که ستونها رو کجا بذاری و البته نوع سیستم سازه.
با توجه به تکنولوژی های جدید حتی فاصله ستونها تا 18 متر میتونه باشه،مثلا تو سقفهای کوبیاکس.
ولی به طور کل و با توجه به مصالح پرکاربرد ایران،تو سقفهای تیرچه بتنی نهایتا تا 7 متر و سقف های کرومیت تا 8 متر پیشنهاد میشه،ولی اینا همش به نوع طرحت و پلانهات ارتباط داره.

سلام مهندسای گل
من یه سوال داشتم
برای یه زمین به ابعاد 24 در 6.5 که 12 متر مغازه هم داره ضمنا شمالی هم هست و سه تا پارکینگ هم میده
می تونم یه مغازه و 4 طبقه مسونی طراحی کنم؟
ممنون میشم کسی که اطلاع داره کمکم کنه

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام مهندسای گل
من یه سوال داشتم
برای یه زمین به ابعاد 24 در 6.5 که 12 متر مغازه هم داره ضمنا شمالی هم هست و سه تا پارکینگ هم میده
می تونم یه مغازه و 4 طبقه مسونی طراحی کنم؟
ممنون میشم کسی که اطلاع داره کمکم کنه
سلامم.
چرا نتونید.مشکلتون چیه؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
از لحاظ شهرداری میگم
آخه فقط سه تا پارکینگ در میاد
شهرداری میده یه مغازه و 4 واحد مسکونی؟

باید ببینید ضوابط شهرداری شهرتون چیه.
واسه 4 واحد که قطعا 4 واحد پارکینگ لازمه.ولی فکر میکنم بتونید یه واحد مزاحم هم طراحی کنید.امتحان کردید؟

باید ببینید ضوابط شهرداری شهرتون چیه.
واسه 4 واحد که قطعا 4 واحد پارکینگ لازمه.ولی فکر میکنم بتونید یه واحد مزاحم هم طراحی کنید.امتحان کردید؟

شهر که تهرانه
با یه مزاحم میشه سه تا دیگه
بر کمه 6.5 هستش