اجرای نامناسب سقف کرمیت در عین استفاده از تیرچه كرومیت مرغوب %%

behrooz civil

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
متأسفانه یكی از معضلات سقفهای كرومیت اجرای غیر اصولی آن است. حتی در صورتیكه تیرچه‌های مورد استفاده از نوع مرغوب و با

محاسبات كامل باشد اجرای بد می‌تواند حتی منجر به ریزش و یا شكم دادن سقف شود. دو عامل مهم كه در اجرا باید به آن توجه نمود

اینست كه اولا تا حد امكان از برش زدن تیرچه‌ها خودداری شود و در صورتیكه مجبور به كوتاه نمودن تیرچه‌ها شدیم باید حتما به شیوه

مناسب محل برش خورده ترمیم و با طول جوش مناسب تقویت شود تا از شكست تیرچه جلوگیری شود. ثانیا جلوی كمانش بال

فوقانی تیرچه‌ها به هر نحو ممكن باید گرفته شود. این امر در تیرچه‌های بلند بسیار حساس و مهم است. غیر از ایندو نیز جزئیات

فراوانی در اجرای سقف كرومیت باید مد نظر قرار گیرد كه بی‌توجهی به هر كدام می‌تواند موجب ایجاد نقص در سقف شود. در اینجا باز هم یادآور می‌شویم كه اجرای سقف های كرومیت امری كاملا تخصصی است و عدم شمع بندی زیر سقف های كرومیت این حساسیت را دوچندان نموده است.

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
متأسفانه یكی از معضلات سقفهای كرومیت اجرای غیر اصولی آن است. حتی در صورتیكه تیرچه‌های مورد استفاده از نوع مرغوب و با

محاسبات كامل باشد اجرای بد می‌تواند حتی منجر به ریزش و یا شكم دادن سقف شود. دو عامل مهم كه در اجرا باید به آن توجه نمود

اینست كه اولا تا حد امكان از برش زدن تیرچه‌ها خودداری شود و در صورتیكه مجبور به كوتاه نمودن تیرچه‌ها شدیم باید حتما به شیوه

مناسب محل برش خورده ترمیم و با طول جوش مناسب تقویت شود تا از شكست تیرچه جلوگیری شود. ثانیا جلوی كمانش بال

فوقانی تیرچه‌ها به هر نحو ممكن باید گرفته شود. این امر در تیرچه‌های بلند بسیار حساس و مهم است. غیر از ایندو نیز جزئیات

فراوانی در اجرای سقف كرومیت باید مد نظر قرار گیرد كه بی‌توجهی به هر كدام می‌تواند موجب ایجاد نقص در سقف شود. در اینجا باز هم یادآور می‌شویم كه اجرای سقف های كرومیت امری كاملا تخصصی است و عدم شمع بندی زیر سقف های كرومیت این حساسیت را دوچندان نموده است.

جناب مهندس غرار همکار محترم:
با سلام: بنا به تجربیات گذشته :تصور من اینست (ودر عمل هم رسیدم) در موقع شمع بندی زیر انهابا دادن یک :خیز معکوس در حدود:1/300تا1/500دهنه(من عددتجربی 1/400را توصییه می کنم) - سعی می کردم یک پتانسیل تنش معکوس (عکس منحنی شکم دادگی) را در تیرچه ایجاد کنم تا پس از بار گذاری به تراز صفر برسد. البته من تجربی و شخصی این کار را می کردم. اگر خواستید انرا تشریح کنم. بهر حال : در اجرا حق با شماست. ونیاز به کارگران فنی ماهر واستاد کار دارد. ودر مجموع من زیاد راضی نبودم.

آخرین ویرایش:

behrooz civil

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
مخلص مهندس ترکاشون هم هستیم . مهندس راهکار جنابعالی بسیار عملی و کارساز است . و من خودم گاهی به تیرچه های بتنی هم یک به اصطلاح پیش تنیدگی وارد میکنم ( البته پیش تنیدگی نیست ) . البته بنده تیرچه کرومیت کار نکردم اما دیدم . برش ها و جوشکاری ها ی نا مناسب باعث ایجاد تنش های حرارتی میشه که به نظرم مناسب نیست . بله حق با شماست من هم راضی نیستم

vahidabbasii

عضو جدید
از دیگر مصالحی که می توان برای کم کردن وزن سقف به کار گرفت، این است که از سقف کامپوزیت کرومیت استفاده کرد. در ساختار این نوع از تیرچه های کرومیت به جای فولاد یا تیرآهن ساده از تیرچه های فولادی با جان باز استفاده می شود. سپس روی آن را با دال بتنی می پوشانند تا جان تیرچه ها پر از بتن شود.
این سقف کرومیت نیز میزان مصرف تیرچه را خیلی کمتر می کند. اجرای آن ساده است و همه وسایلش در دسترس است. اگر دهانه سقف کامپوزیت بلند باشد، می توانید با استفاده از این نوع سقف کرومیت هزینه های خود را خیلی پایین بیاورید.

آخرین ویرایش توسط مدیر: