آیات پند آمیز قرآن کریم

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار

با سلام به شما دوستان
دوستان عزیز ما در این تاپیک به لطف خداوند ، برگزیده ای از آیات قرآن کریم را قرار خواهیم داد تا دوستان بیشتر با کلام خداوند آشنا شوند و شاید هم جوابی به پرسشهای همه ما باشد .
با آرزوی توفیق برای شما دوستان .

به نام خداوند بخشنده مهربان
به یاد آرید آنگاه که خدا ( به زبان پیامبران ) از اهل کتاب پیمان گرفت که کتاب خدا را برای مردم به روشنی بیان کنید و پرده پوشی اش نکنید ، ولی آنها عهد خویش را پشت سر انداختند و آن را به بهای ناچیزی فروختند ؛ (براستی) بد معامله ای کردند .
قرآن کریم :سوره آل عمران، آیه 187

"كيست گمراه ‌تر از كسی كه غير خدا را به كمك ميخواند
سوره احقاف آیه 5

آیا تابحال نشسته اید ترجمه خط به خط قرآن را بخوانید ببنید خداوند کریم با شما که عزیزترین مخلوق او هستید چگونه سخن گفته؟

سرمد حیدری

مدیر تالار
به نام خالق هستی بخش .

در سوره نحل آیه 20 و 21 قرآن ، خداوند کریم فرموده است .

تفسیر آیه 20: افرادی که انکارورزان آنان را به جای خدا به نیایش میخوانند ، چیزی نمی آفرینندو خود آفریده میشوند .

تفسیر آیه 21 : در واقع مرده اند نه زنده و نمی فهمند که چه زمانی بر انگیخته میشوند .

سرمد حیدری

مدیر تالار
به نام خداوند بخشنده مهربان .

خداوند رحمان در قرآن کریم سوره اعراف آیه 188 به پیغمبر خود حضرت محمّد ( ص) میفرمایند :

بگو : من اختیار هیچ نفع و ضرری را برای خودم ( هم ) ندارم ، جز آنچه خدا بخواهد ، و اگر غیب میدانستم منفعت فراوان فراهم میکردم و هیچگاه گزندی بمن نمی رسید .

سرمد حیدری

مدیر تالار

در قرآن کریم سوره کهف آیه 102 خداوند بزرگ میفرمایند .

مگر انکارورزان پنداشته اند که ممکن است(پاره ای از)بندگان مرا ، به جای من ، کارساز خود انتخاب کنند و از عذاب من در امان باشند . دوزخ را به عنوان محل پذیرایی انکارورزان آماده کرده ایم .

سرمد حیدری

مدیر تالار

خداوند رحمان در قرآن کریم سوره یونس آیه 18 میفرمایند .

به جای خدا، چیزهایی را میپرستند و بندگی میکنند که نه زیانی به آنها میرساند و نه سودی و میگویند : این بت ها شفیع ما در زندگی نزد خدا هستند .
بگو ، آیا خدا را به چیزی خبر میدهید که در آسمان و زمین سراغی از آن ندارد ؟ خدا منزه است و از آنچه در قدرت با او شریک میپندارند والاتر است .

سرمد حیدری

مدیر تالار

خداوند سبحان در قرآن کریم سوره اسراء آیه 111 میفرمایند :

بگو ، ستایش خاص خداست که فرزندی برنگزیده است و هیچ شریکی در فرمانروایی ندارد و کار سازی نیز برای رفع مذلّت نیاز ندارد ، او را به شایستگی تکبیر گوی .

سرمد حیدری

مدیر تالار

خداوند بزرگ در قرآن کریم سوره مبارک رعد آیه 11 میفرمایند :

انسان فرشتگان تعقیب کننده ای دارد که از پیش رو و از پشت سر به فرمان خدا محافظتش میکنند . خدا وضع هیچ گروهی را تغییر نخواهد داد تا آنگاه که اندیشه و روش خود را تغییر دهند و زمانی که خدا بر گروهی ( به سبب اعمالشان ) اراده بلایی کند ، برگشت ندارد ، و در برابر خدا کار سازی نخواهند داشت .

سرمد حیدری

مدیر تالار

خداوند بزرگ در قرآن کریم سوره نحل آیه 52 و 51 میفرمایند :

خدا فرمان داده است که دو معبود را انتخاب نکنید ( و هوای نفس را در کنار خدا قرار ندهید ) بی گفتگو ، او معبودی یگانه است ؛ پس تنها از ( کیفر ) من بترسید .
هر چه در آسمانها و زمین است متعلق به اوست و دین پایدار خاص اوست ، چرا از غیر خدا پروا دارید ؟!

سرمد حیدری

مدیر تالار
خداوند کریم در سوره کهف آیه 29 فرموده اند :

ای محمّد بگو : سخن حق از جانب پروردگارتان آمده است ؛ هرکه خواهد ، ایمان آورد و هر که خواهد ، کفر ورزد ؛ برای ستمگران آتشی مهیّا کرده ایم که سراپرده هایش آنها را از هر سو احاطه کرده است ؛ اگر (برای تقاضای آب) استغاثه کنند ، با آبی همچون فلز گداخته که چهره ها را تافته کند ، به دادشان رسیده میشود ؛ بد آشامیدنی ، و بد آرامشگاهی است .

سرمد حیدری

مدیر تالار
کتاب حکمت آموز
بسم الله الرحمن الرحیم
1- سوره یونس ایه 1- این است ایات کتاب حکمت اموز:
2- سوره سبا ایه 35 و36- گفتند اموال و اولاد ما از همه بیشتر است و این نشانه علاقه خدا به ما ست و ما هر گز مجازات نخواهیم شد . بگو پروردگار من روزی را برای هر کس که بخواهد وسیع و تنگ می کند و این ربطی به قرب در درگاه او ندارد ولی بیشتر مردم نمی دانند
3- سوره حجرات ایه12 - ای کسانی که ایمان اورده اید از بسیاری از گمانها بپرهیزید که بعضی از گمانها گناه است و جاسوسی نکنید و بعضی از شما غیبت بعضی دیگر را نکنند ایا کسی از شما دوست دارد گوشت برادر مرده اش را بخورد مسلما از ان کراهت دارید پس از خدا بترسید که خدا توبه پذیر مهربان است
4- سوره ق ایه 16 و17- ما انسان را افریدیم و میدانیم نفس او چه وسوسه ای به او می کند و ما از شاهرگ او به او نزدیکتریم. ادمی هیچ سخنی را به لفظ در نمی اورد مگر اینکه مراقبی اماده نزد او انرا ضبط کند
5- سوره لقمان ایه23- هرکس کفر ورزد نباید کفر او ترا غمگین گرداند بازگشتشان به سوی ماست و به حقیقت انچه کرده اند اگاهشان خواهیم کرد و خدا به راز دلها اگاه است
سوره روم ایه36- چون مردم را رحمتی بچشانیم به ان شاد می شوند و چون به سزای انچه دستاورد گذشته انان است صدمه ای به ایشان برسد نا امید می شوند
6- سوره فاطر ایه10- هرکس سربلندی می خواهد سربلندی یکسره از ان خداست سخنان پاکیزه به سوی او بالا میرودو کارهای شایسته به ان رفعت می بخشد و کسانی که با حیله و مکر کارهای بد می کنند عذابی سخت خواهند داشت و نیرنگشان خود تباه می گردد
7- سوره اسرا ایه 82و83- بگو خدایا مرا در هر کاری به طرزی درست داخل کن و به طرزی درست خارج ساز واز جانب خودت برای من تسلطی یاری بخش قرار بده . بگو حق امدو باطل نابود شد بدرستیکه باطل نابود شدنی است
8- سوره سبا ایه 49- بگو حق امد و باطل دیگر از سر نمی گیردو بر نمی گردد
صدق الله العلی العظیم

رسول اکرم (ص) : انی تارک فیکم الثقلین: کتاب الله وعترتی - در حالی که شما را ترک می کنم دو چیز گرانقدر را برایتان می گذارم: قران و عترتم را .

امام سجاد (ع) : ایات القران خزائن فکلما فتحت خزانهینبغی لک ان تنظر ما فیها - ایات قران گنجینه هایی است پس هر زمان برای تو گنجینه ای باز شد لازم است بنگری که در ان چیست .
پس دوستان بیایید به قران متوسل شویم ودر ایات ان تدبرو تفکر کنیم . و بدانید قران تنها راه نجات ماست .
التماس دعا

سرمد حیدری

مدیر تالار
بسم الله الرحمن الرحیم

1- سوره یونس ایه 1- این است ایات کتاب حکمت اموز:
2- سوره سبا ایه 35 و36- گفتند اموال و اولاد ما از همه بیشتر است و این نشانه علاقه خدا به ما ست و ما هر گز مجازات نخواهیم شد . بگو پروردگار من روزی را برای هر کس که بخواهد وسیع و تنگ می کند و این ربطی به قرب در درگاه او ندارد ولی بیشتر مردم نمی دانند
3- سوره حجرات ایه12 - ای کسانی که ایمان اورده اید از بسیاری از گمانها بپرهیزید که بعضی از گمانها گناه است و جاسوسی نکنید و بعضی از شما غیبت بعضی دیگر را نکنند ایا کسی از شما دوست دارد گوشت برادر مرده اش را بخورد مسلما از ان کراهت دارید پس از خدا بترسید که خدا توبه پذیر مهربان است
4- سوره ق ایه 16 و17- ما انسان را افریدیم و میدانیم نفس او چه وسوسه ای به او می کند و ما از شاهرگ او به او نزدیکتریم. ادمی هیچ سخنی را به لفظ در نمی اورد مگر اینکه مراقبی اماده نزد او انرا ضبط کند
5- سوره لقمان ایه23- هرکس کفر ورزد نباید کفر او ترا غمگین گرداند بازگشتشان به سوی ماست و به حقیقت انچه کرده اند اگاهشان خواهیم کرد و خدا به راز دلها اگاه است
سوره روم ایه36- چون مردم را رحمتی بچشانیم به ان شاد می شوند و چون به سزای انچه دستاورد گذشته انان است صدمه ای به ایشان برسد نا امید می شوند
6- سوره فاطر ایه10- هرکس سربلندی می خواهد سربلندی یکسره از ان خداست سخنان پاکیزه به سوی او بالا میرودو کارهای شایسته به ان رفعت می بخشد و کسانی که با حیله و مکر کارهای بد می کنند عذابی سخت خواهند داشت و نیرنگشان خود تباه می گردد
7- سوره اسرا ایه 82و83- بگو خدایا مرا در هر کاری به طرزی درست داخل کن و به طرزی درست خارج ساز واز جانب خودت برای من تسلطی یاری بخش قرار بده . بگو حق امدو باطل نابود شد بدرستیکه باطل نابود شدنی است
8- سوره سبا ایه 49- بگو حق امد و باطل دیگر از سر نمی گیردو بر نمی گردد
صدق الله العلی العظیم

سرمد حیدری

مدیر تالار

خداوند کریم در قرآن ، سوره زمر آیه 1 تا 4 میفرمایند .

1)- نزول این کتاب از خداوند فرادست و فرزانه است .
2)- ای محمّد : این کتاب را آنگونه که باید برتو نازل کردیم ، پس خدا را با خلوص اعتقاد بندگی کن .
3)- آگاه باشید که دین خالی از شرک خاص خداست ؛ و افرادی که غیر خدا را کار ساز خود انتخاب کرده اند ،{ پندار باطلشان این است که : } آنها را فقط به خاطر اینکه مارا به خوبی به خدا نزدیک گردانند ، بندگی میکنیم . خدا در موارد اختلافشان بین آنها داوری خواهد کرد ؛ محققاً که خدا کسی را که دروغ پردازی ناسپاس است ، هدایت نخواهد کرد .

سرمد حیدری

مدیر تالار
جملات زیبای قرآنی

جملات زیبای قرآنی

بسم الله الرحمن الرحیم

آن گاه که در تنگنای معاش زندگی ، روزنه امید نداری

ببخش و انفاق کن و وسعت رزق ، از من بخواه ( سباء/39)

**آن گاه که می خواهی خوشبختی را گرم درآغوش کشی

تسلیم درگه من باش (زمر/54)

**آن گاه که خواهان رسیدن به سرزمین سبز بندگی هستی

مرا بپرست تا به راه راست هدایت شوی (یس/61)

**آن گاه که می خواهی ثروتمندترین و توانگرترین باشی

مالت را در راه من صرف کن تا آن را زیاد کنم (تغابن/17)

**آن گاه که روحت در حسرت یک سنگ صبور، در تب و تاب است

به هنگام صبح و شام، خدای را تسبیح بگوی (آل عمران/41)

*آن گاه که منيت و غرور، در بند بند وجودت، ریشه دوانید

سجده کن و تقرب بجوی (علق/19)

**آن گاه که در ورطه غفلت و بی خبری از ياد خدا غرق در نعمت شدی

به هوش باش که در عرصه آزمون الهی به سر می بری (جن/17)

**آن گاه که مغرور به زندگانی دنیا شدی

هوشیار باش که شیطان ، در فریب توست (فاطر/6-5)

**آن گاه که خواهانی لحظه به لحظه نعمت ، بر تو افزون گردد

نعمات الهی را شاکر باش تا آن ها را زیاد کنم (ابراهیم/7)

**آن گاه که در فراز و نشیب زندگی ، غافل از یاد خدا در حال بریدنی

از رحمت لایزال الهی مایوس مباش (عنکبوت/23)