آموزش ساخت ربات دنبال کننده ی خط با 5 سنسور

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
آموزش ساخت ربات دنبال کننده ی خط با 5 سنسور و با استفاده از گیت

اين ربات 5 سنسور دارد كه 4 تا از آنها براي تشخيص مسير حركت است و ديگري براي فرمان شتاب است . ربات تشخيص دهنده فرمان شتاب به اينگونه است كه اگر سنسور آن خط سياه را تشخيص داد اين نشان دهنده آن است كه مسير هنوز امتداد دارد و ولتاژ كاري موتورها در درايور 9 ولت ميشود و اين باعث سريعتر چرخيدن موتورها مي شود اما اگر خط سفيد را تشخيص داد يعني مسير در 150 ميلي متر بعدي از مسير مستقيم منحرف مي شود و در اين حالت ولتاژ 5 ولت به درايور داده مي شود و اين باعث كند ترچرخيدن موتورها مي شود . و اين طور است كه مدار در مسير مستقيم شتاب مي گيرد و در پيچ ها آهسته مي چرخد .
جهت تعادل بهتر ربات در مسير و هنگام چرخش از سيستم دور معكوس استفاده شده است . كه اين يك مزيت فوق العاده نسبت به رباتها ي مشابه است . اگر رباتي از اين سيستم استفاده نكند محال است پيچهايي با زاويه ي كمتر از 90 درجه را بپيمايد در حالي كه اين ربات مي تواند پيچهاي بسيار تند را بدون مشكل رد كند .
همچنين اين ربات به گونه اي طراحي شده كه مي تواند مسير هايي را بپيمايد كه بريدگي دارند و حتي مسيرهايي كه در طول مسير ضخامت خط به هر مقدار تغيير كند .
و آخرين و مهمترين ويژگي هم اين است كه اين ربات نسبت به كارايي اش ساده ترين مدار را دارد . و قطعات به كار رفته درمدار ربات به وفور يافت مي شوند و ارزان قيمت هستند .

saranet

عضو جدید
در خواست راهنمایی در زمینه ربات مسیریاب

در خواست راهنمایی در زمینه ربات مسیریاب

:que::que:سلام من در زمینه رباتیک تازه وارد هستم و می خواهم کار خود را با رباتهای مسیریاب شروع کنم .شما چه میکروکنترلری را برای شروع یادگیری پیشنهاد می کنید لطفا اگر توصیه دیگری درین زمینه دارید منو راهنمایی کنید.:que::que:

Mehrdad_416

عضو جدید
لينك براي عكس

لينك براي عكس

مهندس ممنون از عكست ولي نميشه يك لينك دانلود براي عكس بدهيد چون عكس تا نصفه كامي ميشه.ممنون

amirgb

اخراجی موقت
سلام
دوست عزيز
عكس مدار بطور كامل باز نمبشه
لطفا تجديد نظر كنيد

mehdieslami

عضو جدید
اگه میشه آموزش کامل ساخت این نو ربات و مراحل کار رو برامون بزارین تا راحت بتونیم بسازیم و به عنوان پروژه آخر ترم تحولیل بدیم
خیلی ممنون

asalasaly

عضو جدید
اطلاعات کاملی در زمینه این نوع می خواستم(از ابتداییترین مراحل تا اخر)

elcidmusic

عضو جدید
کمک لطفا

کمک لطفا

سلام..... من السید هستم و 17 سال دارم و به تازگی به علم روباتیک علاقه مند شدم

با یکی از دوستانم که تو این ضمینه فعالیت داشته صحبت کردم ....

اون به من پیشنهاد داد که اول کار با یک روبات ساده مسیر یاب یا همون خط پیما رو بسازم

اما راستش من هیچ اطلاعاتی در این مورد ندارم اگه میتونید به من کمک کنید ممنون میشم

اگه با میل خبرم کنید که تا آخر عمر ممنونتون میشم

تشکر ازلطفتون السید