linux

mtr

عضو جدید
سلام.
این در ادامه همون مقدمه اومده بود.منم نمی دونم کدومش درسته؟
نشان لینوکس یک پنگوئن است. برخلاف سایر سیستم عاملهای تجاری، این نشان زیاد جدی نیست! توکس نشانگر وضعیت بدون نگرانی حرکت لینوکس است. این نشان تاریخچه بسیار جالبی دارد. لینوکس در ابتدا فاقد هر گونه نشانی بود. هنگامی که توروالدز برای تعطیلات به استرالیا رفته بود، در دیداری که از یک باغ وحش داشت، هنگامی که می خواست با یک پنگوئن بازی کند، پنگوئن دست وی را گاز گرفت و همین ایده ای شد تا از پنگوئن به عنوان نشان لینوکس استفاده شود.
دوست من، جدا شما مطمئن هستی‌ که یه هم چین اتفاقی‌ اوفتاده که پنگوئن شده علامت لینوکس؟!
اما من تو یه منبع موثق خوندم که طور دیگه بود (به عبارت دیگه از زبان خود لینوس) ؟؟!؟!؟!؟!؟!

mtr

عضو جدید
سلام
راستش می خوام اول یه سوال بپرسم :
چرا می خواید لینوکس یاد بگیرید ؟
جواب این سوال با وجود اینکه ممکنه خود این سوال مسخره به نظر برسه خیلی مهمه چرا که لینوکس مثل ویندوز نیست که یه کتاب خود آموز جلومون بذاریم و فصل به فصل جلو بریم و بعدش بتونیم بگیم لینوکس بلدیم.

الان توزیع هایی مثل Ubuntu هستن که واسط گرافیکیشون خیلی شبیه ویندوزه و اول که وارد می شین ممکنه همه چی براتون آشنا و راحت باشه ولی یه کم که پیش برین با مشکلات زیادی مواجه می شین که شیوه حل کردن اونا اصلا شبیه ویندوز نیست و برایه یه تازه کاری که از ویندوز به لینوکس اومده خیلی سخته که خودشو بتونه هماهنگ کنه.

مثلا از ساده ترین چیز شروع می کنیم : نصب مودم که تو لینوکس مصیبته و بعدش اتصال به اینترنت با کلی بدبختی.

برایه یاد گیری لینوکس یابد خیلی سمج و علاقه مند باشید بخونید جستجو کنید امتحان کنید و خرابکاری کنید تا یاد بگیرید.

و همه اینها اگه واقعا هدف و انگیزه نداشته باشین بعد از یه مدت نه فقط هیجان انگیز نیست که خیلی هم خسته کننده میشه.

بعدشم اگه همه رو یاد گرفتین که واقعا نمیشه به همه دنیای وسیع لینوکس مسلط شد حالا برایه کارای روزمره خودتون بایستی یه دلیل موجه برایه استفاده از لینوکس داشته باشید چون ویندوز با همه عیب و ابرادایی که ازش می گیرن وافعا از نظر کاربری راحت و خوش دسته . و برایه کارایه معمولی و روزمره منطفی نگاه کنیم هیچ دلیلی برایه ول کردن ویندوز نیست (مگه این که از طرفدارای دو آتشه نرم افزار آزاد باشید) نکته مهم دیگه اینه که با کدوم می تونید پول در بیارید اگه شما کارتون تو محیط ویندوزه خوب طبیعیه که بعد از به مدتی دلایل شما برایه استفاذه از لینوکس کم میشه

من میگم لینوکس خیلی خوبه من خودم برایه انجام یک پروژه شبکه مجبور شدم لینوکس یاد بگیرم و واقعا تجربه عالی بود ولی خیلیا هستن که برایه کنجکاوی میان به محیط لینوکس و بعد از یه مدتی خیلیاشون بی خیال میشن چون واقعا هیچ نیازی ندارن که این همه به خودشون زحمت بدن

حرف من اینه یاد گیری لینوکس خیلی خوبه ولی بلد نبودن اون برایه خیلیا اصلا ایرادی نداره و اتفاقا من معتقدن که اگه قراره یه نفر لینوکس کار کنه و بعد ولش کنه بهتره همون وقت رو بزاره برایه یادگیری مباحث حرفه ای ویندوز

دوست عزیز، من اصلا با عقیده‌ی شما موافق نیستم. بلکه به شدت مخالفت هم می‌کنم.متاسفانه من دیر به بحثتون
رسیدم، اما تمام تلاشمو می‌کنم تا بگم که چفرقی می‌کنه.
۱) دررست، شاید کتاب فارسی نباشه، اما مثلا خود ابنتو یک مرجع داده که به راحتی‌ می‌شه اعضاش استفاده کرد.
۲)قبول دارم اگه بخواهیم به مشکلات و رفع آن بپردازیم "ویندوز" راحتره، اما میدونستی با ۴تا دستور در ترمینال لینوکس میتونی‌ خدائی کنی‌؟؟
۳)در مورد پول درآوردن یا کارایی میدونستی (بر فرض مثل در قسمت شبکه) لینوکس طرفدار بیشتری داره و امنیتی تعجب آور؟؟؟
۴)میدونستی ما ایتی من‌ها "باید" با لینوکس آشنا باشیم، (من چقدر ارشد هارو میشناسم که به خاطره اینکه لینوکس‌ای نبودن استخدام نشدن)
۵).....

mtr

عضو جدید
در مورد کل کل خیلی خوب گفتی.وقتی دیدم شما آخرین نفر هستی که جواب دادی پیش خودم گفتم اگه رفتی دیدی کل کله اصلا بیخیال شو و ادامه نده!
حرفایی هم که زدید جوری نیست بخوام بگم تایید میکنم یا رد،فقط میگم اون جایی که میگید یه وقت نکنه به جایی برسیم که از خودمون بپرسیم "ارزششو داشت یا نه؟" میگم قرار کار و زندگی و همه چی رو تعطیل کنیم و بچسبیم به این.
کی گفته چرخو دوباره اختراع نمیکنن؟! اینجا رو ببین (شوخیه ها!) ولی اگه بخوام جدی بگم دوباره بحث دوستم پیش میاد:حامد میگفت من بالاخره یه روز میرم توی گوگل کار میکنم.این رو به عنوان یه هدف خوب و والا قبول داشت؛به نظر من هم بد نیست.ولی من میگم یه روز یه شرکتی میزنم که افرادی مثل حامد دوست داشته باشن توش کار کنن.

دایره باعث شد که یک ایدیی بده که بشر به راحتی‌ راه بره..
همهٔ شرکتها اومدن از پایهٔ چرخ استفاده کردن، اما زیبا و جلوهٔ متفاوتی دادن.
چرا که هر کسی‌ علاقهٔ خاص خودشو داره.
ابنتو / کار آمد
دبین / شریف لینوکس
مندریوا
و....
همه ترمینال‌ها یکیه، اما پوستهٔ متفاوتی دارن
چرا نتونیم؟!؟!؟!؟!

mtr

عضو جدید

مثلا.....
اگه از ویندوز استفاده می‌کنین (دوستان)....... رو بزنین بعد برین به قسمت......،
اون پایین رو ببینین چنتا برنامه در حال اجرا هستن!؟!؟!؟! (حدا عقل ۸۰تا هست)
حالا ببینین چقدر از رمتون رو اشغال کرده؟!؟!
جدا این برنامها لازمه که اجرا باشن و اینهمه فضا بگیر؟(مسلما نه! )
در یه نیمنگاه می‌تونیم اینطور برداشت کنیم:
ویندوز اختیار رو از کاربر گرفته، یک راهی‌ که خودش گفتارو برای کاربرا تعیین کرده
و حق ندران که مستقل باشن.
اما لینوکس دقیقا بر عکس اینه

dzzv_13

مدیر مهندسی فناوری اطلاعات
مدیر تالار

مثلا.....
اگه از ویندوز استفاده می‌کنین (دوستان)....... رو بزنین بعد برین به قسمت......،
اون پایین رو ببینین چنتا برنامه در حال اجرا هستن!؟!؟!؟! (حدا عقل ۸۰تا هست)
حالا ببینین چقدر از رمتون رو اشغال کرده؟!؟!
جدا این برنامها لازمه که اجرا باشن و اینهمه فضا بگیر؟(مسلما نه! )
در یه نیمنگاه می‌تونیم اینطور برداشت کنیم:
ویندوز اختیار رو از کاربر گرفته، یک راهی‌ که خودش گفتارو برای کاربرا تعیین کرده
و حق ندران که مستقل باشن.
اما لینوکس دقیقا بر عکس اینه
سلام
واقعا درسته ویندوز خیلی از سرعت ما رو می گیرد ولی خوب فکر کنم میشه این هارو کم کرد مانند msconfig
البته این دلیلی نمی شود که زیر سلطه ی ویندوز برویم بخصوص ما ایرانی ها که از ویندوز های قلابی استفاده می کنیم چون با هر بار وصل شدن به اینترنت شرکت مایکروسافت به راحتی آی پی مارو می بینه و هر کار بخواهد می تواند بکنه
پس همه با هم پیش به سوی اپن سورس ها

معلم نفس خود و شاگرد وجدان خویش باش

mtr

عضو جدید
سلام
واقعا درسته ویندوز خیلی از سرعت ما رو می گیرد ولی خوب فکر کنم میشه این هارو کم کرد مانند msconfig
البته این دلیلی نمی شود که زیر سلطه ی ویندوز برویم بخصوص ما ایرانی ها که از ویندوز های قلابی استفاده می کنیم چون با هر بار وصل شدن به اینترنت شرکت مایکروسافت به راحتی آی پی مارو می بینه و هر کار بخواهد می تواند بکنه
پس همه با هم پیش به سوی اپن سورس ها

معلم نفس خود و شاگرد وجدان خویش باش

ممنون دوست عزیز.
ما ایرانیها چون از قانون کپی‌ رایت پروی نمی‌کنیم، همین امر شده که ویندوز رو به قیمت (حداقل ۳۰۰۰)

تومن بخریم. اما تاهل به این فکر کردیم که اگر از این نسخها در خارج از کشور (حتا در لیبی‌ ) استفاده کنیم
مورد پیگرد قانونی‌ میشیم؟؟؟!؟!؟!؟!

قیمت پای یه یک دیویدی ویندوز در حدود (۳۰۰ دلار است) الان که ۷ اون شده ۷۰۰ دلار، یعنی‌ حدود

۶۰۰ هذا تومن.
اما لینوکس و سیستم عاملی اپن سورس اساسا به صورت رایگان در اختیار همه قرار میگیره، و تمام نرم
افزری پیشفرض مورد نیازش در مخزنش به صورت رایگان یا آزاد هست.

آیا اینو میدونستین که ملکهٔ انگلستان از سیستم عمل اپن سورس استفاده می‌کنه؟! بله، ایشون (الیزابت) از نسخهٔ اوبنتو استفاده می‌کنه.

mtr

عضو جدید
Vote

Vote

یک سوال جمعی‌ از همه می‌پرسم.
دوست دارم که کسایی که می‌بینن جواب بدن، چون می‌خوام بدونم
چند درصد از دوستان ایرانی من از سیستم عامل اپن سورس استفاده می‌کنن
(یا حداقل تعریفی‌ ازش خوندن).
اگه استفاده می‌کنین، کدوم را انتخاب کردین؟ و چرا!؟
و اگه نه، چرا!؟

mtr

عضو جدید
یک سوال جمعی‌ از همه می‌پرسم.
دوست دارم که کسایی که می‌بینن جواب بدن، چون می‌خوام بدونم
چند درصد از دوستان ایرانی من از سیستم عامل اپن سورس استفاده می‌کنن
(یا حداقل تعریفی‌ ازش خوندن).
اگه استفاده می‌کنین، کدوم را انتخاب کردین؟ و چرا!؟
و اگه نه، چرا!؟

اول خودم پاسخ میدم.
من تقریبا ۲سال هست که به لینوکس مهاجرت کردم. از "اوبنتو" استفاده می‌کنم، چون
پشتیبانی بسیار دقیقی‌ می‌شه و اینکه بیشتره سخت افزری منو به راحتی‌ شناخته.

من از اوبونتو بسیار راضی‌ هستم :)چون تو این مدت فقط، فقط ۲بار مجبور به تعویض

شدم (که اونم تقصیر خودم بود:redface:)

Drago

پیشکسوت فعال فناوری اطلاعات
کاربر ممتاز
من تقریبا یک ساله دارم اوبونتو استفاده میکنم.
دلیل اولش هم اینه که اوبونتو بهم معرفی شد و سی دیش به دستم رسید!!!
البته از قبلش تصمیم داشتم تابستان(پارسال) یه لینوکس نصب کنم و یاد بگیرم.
دلیل بعدی اینه که شنیده بودم اوبونتو برای کاربرای تازه کار راحت تره.
تا حالا هم با اوبونتو 9.04 و 9.10 و کوبونتو 9.10 کار کردم.
یه سیستم عامل دیگه ای که دیدم کولیبری(Kolibri) بود.سیستم عامل جمع و جور و ساده ای که 4 مگ بیشتر نیست! به درد یوزر عادی نمیخوره البته.خیلی از نیازهاشو پوشش نمیده.

طاها حک

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
من 3 سال میشه که از لینوکس استفاده می کنم.
suse,fedora,ubuntu
ubuntu من ترجیح می دم. هم محیطش ساده و قشنگه و هم اینکه تا حالا هیچ مشکلی باهاش نداشتم، بیشتر نرم افزار های خاصی هم که مجبور بودم استفاده کنم، معمولاً با این نسخه هماهنگتر بودن.

hamzeh666

عضو جدید
Network
Simulator
یک شبیه ساز شبکه است.(network simulator).خب یه قسمتی رو قبلا دانلود کرده بودم و از ویندوز7 کپی کردم تو اوبونتو.بعد از اون تو ترمینال دستور مربوط به نصب رو نوشتم (در حالی که کانکت بودم) و خودش شروع کرد به دانلود و نصب خودکار پکیج های مربوط به ns. یکی از مراحل رو جا انداختم و تا آخر نصب رفتم.وقتی که دستور مربوطه رو زدم که ببینم نصب شده یا نه گفت نصب نشده.حالا که ترمینال رو باز می کنم این رو نوشته:

در حالی که دفعه ی اول که باز کردم خط اول اصلا نبود.فقط باید همون خط دوم باشه.چی کار باید بکنم؟خیلی عجله دارم.
با چه فرمتی؟:que:
راستی حجم آپدیت اوبونتو چقدره؟

سلام
دوستان کسی NS رو بر روی مک موفق شده نصب کنه؟
من ns-allinone-2.29.3-UniversalBinary-Precompiled.dmg رو دیدم اما جایی برای دانلود پیداش نکردم
ns-allinone-2.35-RC8 رو هم گرفتم اما موفق به نصب نشدم
اصلا ایده ای ندارم که چی کار باید بکنم
ممنون میشم کسی راهنمایی کنه

hbigdeli

عضو جدید
من خیلی دوس دارم با لینوکس آشنا بشم کتاب خوب در این موضوع سراغ دارید؟