یه سوال مهم

majhol

عضو جدید
سلام دوستان خسته نباشید من یه دوستی دارم که امسال اول دبیرستان رو تموم میکنه و به رشته عمران خیلی علاقه داره
اما بین اینکه از طریق نظری بره دانشگاه یا فنی حرفه ای مردده حالا اگه لطف کنین راهنمایی کنین خیلی ممنون میشم

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان خسته نباشید من یه دوستی دارم که امسال اول دبیرستان رو تموم میکنه و به رشته عمران خیلی علاقه داره
اما بین اینکه از طریق نظری بره دانشگاه یا فنی حرفه ای مردده حالا اگه لطف کنین راهنمایی کنین خیلی ممنون میشم
مسلما اگه از طریق نظری بره بهتره....

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار

با سلام خدمت دوست عزیزمون
اینکه رشته ای مثل ریاضی فیزیک رو انتخاب کنه ، یا از طریق فنی و حرفه ای بخواد دوره ی دبیرستان رو تموم کنه ، هرکدوم از این دو مورد مزیت هایی داره ، مثلا اگه از رشته ی ریاضی وارد عمران بشه، تو دروس محاسباتی پایه ی قوی خواهد داشت و میتونه تو عمران جذب محاسبات بشه، اما افرادی که از فنی و حرفه ای وارد میشن، همون طور که مشخصه ، به لحاظ اجرایی دارای پایه ی قوی هستند ، و میتونه وارد بخش های اجرایی عمران بشه .
حالا این دوست عزیز شما ببینه، به رشته عمران از چه لحاظی علاقه داره ، اجرایی یا محاسباتی ، اگر اینو بدونه، میتونه انتخاب کنه رشته ی نظری یا فنی وحرفه ای رو .

سپاس:gol:

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
خدمت شما دوست عزیز بگم که هر چیزی از خودش نشات بگیره بهتره.
کسانی که می خوان توی رشته های کاربردی مثل عمران و مکانیک و ... برن اگه از فنی و حرفه ای برن خیلی بهتره چون تمام مدتی که درس می خونن ، درس مرتبط با رشته شونو می خونن.
البته گفته دوست عزیزم زیبا احمدپور درسته ولی بیشتر نظر کلی داره چون اونهایی که به رشته ریاضی فیزیک میرن ریاضیات بهتری دارن و اونهایی که فنی و حرفه ای میرن کارهای توی کارهای کاربردی بیشتر فعالن اما باید بگم که بیشتر به علاقه است که نقش مهمی رو ایفاد می کنه. و باید توجه داشت که توی عمران کارهای اجرایی و نقشه کشی و ... بیشتر از محاسبات کاربرد دارن ، من خودم از فنی و حرفه ای اومدم و محاسباتم می کنم و در حالت کلی باید بگم که فنی و حرفه ای بهتره

Moein.B

دستیار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص مباحث اجرایی
سلام-من با توجه به دوستان خودم صحبت می کنم.
کسانی که از رشته فنی میان بالا توی درسایی مثل طراحی(فولاد و بتن) دچار مشکل هستند،اما از لحاظ تجربه خیلی وارد هستند.اما به نظر من کسی که نظری وارد کار بشه از لحاظ فنی هم میتونه تجربه کسب کنه.پس نظری بهتره :)

reza2011

عضو جدید
كاملترين نظر رو زيبا خانم گفتند . شما بايد ببينيد در آينده زمينه كاريتون بيشتر اجرايي هست يا محاسباتي و دفتري . و بر اساس اون انتخاب كنيد . البته اگر نظري هم پيش بريد باز هيچ مشكلي نيست و ميتونيد در حين ادامه تحصيل با حضور در يك كارگاه بطور پاره وقت بسياري از امور اجرايي رو فرا بگيريد .

MS-Bhadori

عضو جدید
سلام
من رشته عمران را از هنرستان شروع کردم و بعد از گذراندن مقاطع کاردانی و کارشناسی ، اکنون ارشد راه وترابری هستم و تمام این مقاطع را در دانشگاه های دولتی گذرانده ام.
برتری نظری ها با بچه های فنی فقط در دروس پایه همچون ریاضی است که آن هم بر می گردد به کمکاری اساتید و دانشجو فنی که عمل اصلی کمکاری خود دانشجوست. در حالی که اگر کمی تلاش کنند می توانند این ضعف را جبران کند( تعریف از خود نباشد که بنده با اینکه فنی بودم اما در کلاسهایی چون محاسبات عددی استاد حل تمرین بوده ام)
برتری فنی ها از بچه های نظری بر میگردد به مهارت های اجرایی آنها که در کارگاه‌های متعددی چون: دیوارچینی- آرماتوربندی- قالب بندی- نقشه کشی- نقشه برداری – تاسیسات برقی – تاسیسات مکانیکی – کارگاه جوشکاری – آزمایشگاه بتن – آزمایشگاه خاک – کاربرد کامپوتر و اتوکد و....کسب میکنند که در کنار اینها دوره های کارآموزی و کارورزی مکمل تجربه بچه های فنی میشود.
حالا امروزه برای رفتن به سر کار با توجه به بی ارزشی مدرک تحصیلی و بند پ ،داشتن توانایی در دروس پایه مهم است یا مهارت های اجرایی و فنی؟
sadegh_bahadori@yahoo.com

GOLDEN_ACORN

عضو جدید
درسته که اگه بره فنی قابلیت های اجراییش میره بالا اما به هر حال اگه از نظری هم بره آخرش اجراش خوب میشه. اما نکتۀ خیلی مهمی که باید توجه کرد اینه که کسانی که کارشناسی ناپیوسته عمران دارن نظام مهنسی حق طراحی بهشون نمیده.
علاوه بر این محیط دانشگاه فنی حرفه ای شبیه دبیرستانه!!!
مث عمران دانشگاه آزاد کرمانشاه (البته قراره از 91 پذیرش خانم هم داشته باشن) هر چند من به شخصه از اینکه دختر سر کلاسامون نبود راضی بودم.