گفتگو با بهناز صديق نيا مخترع سيستم آبياری پيشرفته

saina110

عضو جدید
کاربر ممتاز
اختراع سالم از تفكر سالم بر می خيزد
گفتگو با بهناز صديق نيا مخترع سيستم آبياری پيشرفته

لطفا خود را براي خوانندگان ما معرفي نماييد.
من بهناز صديق نيا دانشجوي كارشناسي مهندسي كشاورزي هستم .اختراع بنده سيستم آبياري پيشرفته است كه منجر به صرفه جويي در مصرف آب مي شود.مشكل عدم صرفه جويي در مصرف آب،خصوصا در هنگام آبياري مشاهده مي شود.از اين رو بنده حس كردم كه نياز به ساخت چنين وسيله اي وجود دارد.اين وسيله رطوبت خاك را تا عمق 10 متري تشخيص مي دهد و مي سنجد و اگر مشاهده شود كه اين رطوبت كم است ،دستگاه فعال مي شود و آبياري را انجام مي دهد،اما در صورتي كه رطوبت كافي وجود داشته باشد آبياري متوقف مي شود .من قسمتهاي الكترونيكي و مكانيكي اين سيستم را با كمك برادرم منهدس بهنام علي نيا و مهندس فرزاد مرادي تكميل نمودم اما قسمتهاي مربوط به محاسبات كشاورزي اين سيستم بر عهده خودم بود و در نهايت اين اختراع را ثبت كرديم.دستگاه ديگري كه بنده اختراع نموده ام،دستگاه پمپ آب است كه بدون نياز به موتور كار مي كند.انرژي اين دستگاه نيز از آب تامين مي شود.

به عنوان يك مخترع مشكلات موجود پيش روي نخبگان را چه مي بينيد و اين معضلات چگونه بايد مرتفع گردد؟
مهم ترين مشكل بي توجهي مسئولين است .مخصوصا تمركز بر شهر تهران و بي توجهي نسبت به شهرستانها اين موارد را افزايش داده است.بر اين اساس پروسه ثبت اختراع براي مخترعين شهرستاني سخت تر است.از سوي ديگر،ما با يك سري مشكلات مادي نيز روبه رو هستيم.چه زماني كه مي خواهيم طرح خود را اختراع نماييم و چه زماني كه مي خواهيم آن را ثبت نماييم.ما در هر دوي اين مراحل با مشكل روبه رو هستيم و لازم است مسئولين اين مشكلات را در وهله اول شناخته و سپس در خصوص حل آن گامهايي موثر بردارند.ما معتقديم اين مشكلات در سايه توجه مسئولين و ارتباط آنها با مخترعين و نخبگان حل و فصل خواهد شد،اگرنه به قورت خود باقي مي مانند.

آيا به نظر شما ،هوش،استعداد و توانايي جوانان ساير كشورهاي خارجي و بعضا كشورهاي پيشرفته،از استعداد جوانان ما بيشتر است؟
خير.اصلااين گونه نيست.بلكه صراحتا عنوان مي كنم كه جوانان ما از لحاظ هوش و استعداد بر تر از جوانان ديگر كشورها هستند.اما بايد به اين استعدادها بها داد.شايد آنچه جوانان ديگر كشورها دارند امكانات است.ما نيز بايد امكانات كافي را جهت به فعليت رساندن طرحهاي ذهني خود در اختيار داشته باشيم .بنابر اين استعداد و امكانات هر دو جايگاه خاص خود را دارند و نمي توان يكي يا هردوي اينهار ا نفي كرد.

رابطه متقابل دانشگاه و مخترعين را چگونه ارزيابي مي كنيد؟آيا اين رابطه به خوبي در كشور ما شكل گرفته است؟
اين رابطه بايد به صورتي متقابل در كشور وجود داشته باشد.بر اين اساس لازم است مخترعين با دانشگاه و دانشگاه با مخترعين رابطه اي متقابل داشته باشند.اين رابطه متقابل هنوز در كشور ما شكل نگرفته است.به نظر من حمايت دانشگاهها از مخترعين بسيار موثر خواهد بود.

به نظر شما مخترعي كه در اول راه اختراع و فناوري قرار دارد بايد چه نكاتي را مدنظر قرار دهد؟
مخترع بايد استعدادها ي خود را شناخته و با توجه به استعدادهاي خود دست به اختراع و فناوري بزند.فراموش نكنيم كه مصدر اختراع تفكر است و يك اختراع سالم از تفكري سالم بر مي خيزد.بنابر اين مخترعين و كساني كه در ابتداي راه اختراع و فناوري قرار دارند بايد براي استعداد و تفكر خود اصالت ويژه اي قائل شوند و نسبت به آن توجه داشته باشند.

از سوي ديگر،اختراع بايد بر اساس نيازهاي جامعه صورت گيرد.در غير اين صورت اختراع حالت كاربردي خود را از دست مي دهد و مسلما اين مسئله به سود مخترع نخواهد بود.اختراع بايد بتواند نيازي را از جامعه رفع نمايد نه اينكه در حد يك اختراع معمولي باقي بماند.در اين خصوص لازم است مسئولين نيز نگاه ويژه اي داشته باشند.چه اشكالي دارد كه نيازهاي جامعه توسط مسئولين به مخترعين منتقل شود و مخترعين آنها را به فعليت برسانند؟
ارتباط با مسئولين به مخترعين انگيزه مي دهد تا با دقت و شتاب بيشتري اختراعات خود را انجام دهند.در اين صورت بر كارآمدي اختراعات نيز افزوده خواهد شد و اين مسئله اي مطلوب است.مخترع نيز بايد نياز جامعه را بشناسد و با دقتي ويژه اين نياز را در اختراع و اثر خود منعكس نمايد تا پايداري و مانايي اختراع وي تضمين گردد.من همچنين از مخترعين و كساني كه در ابتداي راه خود قرار دارند مي خواهم كه تفكرات خود را به بيرون انتقال دهند و نگذارند استعدادها وتفكرات آنها در فضاي محدود شده ذهني باقي بماند.بار ديگر تاكيد مي كنم كه مصدر اختراع تفكر است و اين تفكر است كه در نهايت به خلق يك اثر مي انجامد.

با تشكر از شما كه در اين گفتگو شركت كرديد
من هم از شما متشكرم و لازم مي دانم از زحمات خانواده و مخصوصا مادرم تشكر نمايم.

نويسنده: سمانه افضلی

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خیلی شبیه دستگاهی است که قبلا باهاش کار کرده بودم. ایشان بروند خدارا شکر کنند که مخترع دستگاه از ایشان شکایت نکرده.
هرکی CD رو خواست بگه براش بفرستم.

بالا