هجده حدیث به یاد هجده بهار فاطمه(سلام الله علیها):

daryanian

عضو جدید
کاربر ممتاز
هجده حدیث به یاد هجده بهار فاطمه(سلام الله علیها)
آثار محبت فاطمه(سلام الله علیها)
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: خداوند- که حمد و سپاس برای اوست- محبت علی و فاطمه(سلام الله علیها) و ذریّه‏ی آنان را به همه مخلوقات عرضه کرد. کسانی که در قبول آن پیشی گرفتند آنان را پیامبران مرسل قرار داد. همچنین فرمود: نبوت هیچ پیامبری کامل نشد تا به فضل و محبت فاطمه(سلام الله علیها)اقرار کرد. [۱]

اگر فاطمه(سلام الله علیها) نبود
خداوند تبارک و تعالی به پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: ای احمد، اگر نبودی جهان هستی را نمی‏آفریدم، و اگر علی نبود تو را نمی‏آفریدم، و اگر فاطمه(سلام الله علیها) نبود، شما دو نفر را نمی‏آفریدم. [۲]
لوح فاطمه(سلام الله علیها)
جابر می‏گوید: خدمت بی‏بی‏ام فاطمه(سلام الله علیها) دختر پیامبر صلی الله علیه و آله وارد شدم تا برای ولادت حسن علیه‏السلام به او تهنیت بگویم. صحیفه‏ی سفیدی از در دست او دیدم و عرض کردم: یا سیدةالنساء، این چه صحیفه‏ای است که در دست تو می‏بینم؟ فرمود: نامهای امامان از فرزندانم در این صحیفه است. عرض کردم: او را به من بده تا نظر کنم. فرمود: ای جابر، اگر نهی نشده بود این کار را می‏کردم، ولی نهی شده است که بجز پیامبر یا وصی پیامبر یا اهل‏بیت پیامبر آن را مس کنند، ولکن برای تو اجازه هست که از ظاهر آن به باطنش نظر کنی.
جابر گفت: من آن را خواندم و دیدم در آن نوشته بود:
ابوالقاسم محمد بن عبدالله مصطفی، مادرش آمنه بنت وهب، ابوالحسن علی بن ابی‏طالب مرتضی، مادرش فاطمه(سلام الله علیها) بنت اسد بن‏هاشم بن عبد مناف، ابومحمد حسن البر، ابوعبدالله حسین بن علی‏التقی مادرشان فاطمه(سلام الله علیها) بنت محمد، ابومحمد علی بن حسین العدل، مادرش شهربانو بنت یزدجرد (ابن شاهنشاه)، ابوجعفر محمد بن علی باقر مادرش ام عبدالله بنت حسن بن علی بن ابی‏طالب، ابوعبدالله جعفر بن محمد صادق مادرش ام فروة بنت قاسم بن محمد بن ابی‏بکر، ابوابراهیم موسی بن جعفر الثقه مادرش جاریه‏ای به نام حمیدة، ابوالحسن علی بن موسی الرضا، مادرش جاریه‏ای به نام خیزران، ابوجعفر محمد بن علی زکی، مادرش جاریه‏ای به نام نجمه، ابوالحسن علی بن محمد امین مادرش جاریه‏ای به نام سوسن کنیه‏اش ام‏الحسن، ابومحمد حسن بن علی الرفیق، مادرش جاریه‏ای به نام سمانه کنیه‏اش ام‏الحسن، ابولقاسم محمد بن حسن و او حجت قائم خدای تعالی بر مردم است مادرش جاریه‏ای به نام نرجس صلوات الله علیهم اجمعین. [۳]
حجاب از نابینا
مرد نابینائی از فاطمه(سلام الله علیها)اجازه خواست تا وارد شود. حضرت خود را پشت پرده قرار داد. پیامبر صلی الله علیه و آله پرسید: چرا خود را پوشانیدی در حالیکه او تو را نمی‏بیند؟ فاطمه(سلام الله علیها)فرمود: اگر او مرا نمی‏نبیند من او را می‏بینم، و او هم بوی مرا می‏شنود.
پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: شهادت می‏دهم که تو پاره‏ی تن منی. [۴]
فاطمه(سلام الله علیها) هنگام خواب
حضرت زهرا(سلام الله علیها)فرمود: من بستر خواب را گسترده بودم و می‏خواستم بخوابم. پدرم پیامبر صلی الله علیه و آله بر من وارد شد و فرمود: ای فاطمه(سلام الله علیها)، نخواب تا چهار عمل را انجام دهی: ختم قرآن کنی و انبیاء را شفیع خود گردانی و مؤمنین را از خود راضی کنی و حج و عمره بجا آوری.
این را فرمود و به نماز مشغول شد. من کنار بستر ایستادم تا نماز را تمام کرد: عرض کردم: یا رسول‏الله، مرا به چهار چیز دستور دادی که هنگام خواب نمی‏توانم آنها را انجام دهم! حضرت تبسمی کرد و فرمود: اگر سه مرتبه قل هو الله احد را بخوانی مثل آنست که ختم قرآن کرده‏ای، و اگر بر من و پیامبرانی که قبل از من بودند صلوات بفرستی، روز قیامت شفیعان تو خواهیم شد، و وقتی برای مؤمنین استغفارکنی همه آنان از تو راضی می‏شوند. و چنانچه سبحان الله و الحمدلله و لا اله الا الله و الله‏اکبر بگوئی گویا حج عمره بجا آورده‏ای. [۵]
اهمیت نماز
حضرت زهرا(سلام الله علیها)از پدرش پرسید: پدرجان، جزای هر مرد و
زنی که نمازش را سبک بشمارد چیست؟
فرمود: یا فاطمه(سلام الله علیها)، هر مرد و زنی که نمازش را سبک بشمارد خداوند به پانزده بلا گرفتارش می‏کند: شش تا در دنیا و سه تا هنگام مرگ و سه تار در قبر و سه تا هنگام بیرون آمدن از قبر و در قیامت است.
اما آنهایی که در دنیا به او می‏رسد: خداوند برکت را از عمرش برمی‏دارد. خداوند برکت را از روزی او برمی‏دارد. چهره‏ی بندگان شایسته را از صورت او محو می‏کند. هر عملی که انجام دهد به او اجر داده نمی‏شود. دعایش به آسمان بالا نمی‏رود. بهره و نصیبی در دعای صالحین ندارد.
آنچه هنگام مرگ به او می‏رسد: ذلیل و خوار می‏میرد. گرسنه می‏میرد. تشنه می‏میرد که اگر نهرهای دنیا را بنوشد سیراب نمی‏شود.
آنچه در قبر به او می‏رسد: خداوند ملکی را بر او موکل می‏کند که او را در قبرش آزار دهد. قبرش به او تنگ می‏شود. قبرش تاریک می‏شود.
و اما آنچه روز قیامت وقتی که از قبر خارج می‏شود به او می‏رسد: خداوند ملکی را بر او مسلط می‏کند که بصورت او می‏زند و خلایق به او می‏نگرند. با سختی از او حساب کشیده می‏شود. خداوند به او نظر رحمت نمی‏کند و او را پاک نمی‏گرداند و عذاب دردناک برای اوست. [۶] .
فاطمه(سلام الله علیها) و زنان صالحه
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: گویا دخترم فاطمه(سلام الله علیها) را می‏بینم که در روز قیامت می‏آید بر شتری از نور سوار شده، از طرف راستش هفتاد
هزار فرشته، و از چپ او هفتاد هزار و از پیش رو هفتاد هزار و از پشث سر هفتاد هزار فرشته قرار گرفته‏اند. زنهای مؤمنه‏ی امتم را به بهشت رهبری می‏کند.
پس هر زنی که در شبانه روز نماز پنجگانه را بخواند و ماه رمضان را روزه بگیرد و حج خانه‏ی خدا بجا بیاورد و زکاتش مالش را بدهد و شوهرش را اطاعت کند و بعد از من ولایت علی را قبول داشته باشد به شفاعت دخترم فاطمه(سلام الله علیها) داخل بهشت می‏شود. [۷]
تسبیح حضرت زهرا(سلام الله علیها)
امام صادق علیه‏السلام می‏فرماید: ما کودکانمان را به تسبیح فاطمه(سلام الله علیها)امر می‏کنیم همانطور که به نماز امر می‏کنیم. پس تو نیز آن را انجام ده و ملازمت کن، زیرا هر بنده‏ای که بر آن ملازمت کند شقی و بدبخت نمی‏ثود.
و نیز فرمود: من تسبیح فاطمه(سلام الله علیها)بعد از هر نماز را از هزار، رکعت نماز در هر روز بیشتر دوست دارم.
امام باقرفرمود: با هیچ حمدی به خدا عبادت نشده که بهتر از تسبیح فاطمه(سلام الله علیها)باشد، و اگر چیزی از تسبیح فاطمه(سلام الله علیها)بهتر بود پیامبر صلی الله علیه و آله آن را به فاطمه(سلام الله علیها)می‏بخشید و یاد می‏داد. [۸]
خدمتکار زهرا(سلام الله علیها)
وقتی که فاطمه(سلام الله علیها) به شهادت رسید، ام‏ایمن سوگند یاد کرد که در مدینه نباشد، زیرا طاقت نداشت جاهایی را که فاطمه(سلام الله علیها) در آنجا بوده ببیند.
از مدینه به قصد مکه بیرون آمد و مقداری از راه را که طی کرد سخت تشنه شد. دستهایش را بلند کرد و گفت: پروردگارا، من کنیز فاطمه(سلام الله علیها) هستم، مرا از تشنگی می‏کشی؟!!
در این هنگام خداوند دلو آبی از آسمان فرستاد، و ام‏ایمن آب نوشید و بعد از آن هفت سال به غذا و نوشیدنی احتیاج بیدا نکرد، و مردم در روزهای بسیار گرم او را می‏فرستادند و او تشنه نمی‏شد. [۹]
سیدة النساء در کتب آسمانی
پیامبر صلی الله علیه و آله به یک یهودی فرمود: اول چیزی که در تورات نوشته شده… آنگاه این آیه را خواند… «یجدونه مکتوبا عندهم فی التوراة و الانجیل، و مبشرا برسول یأتی من بعد اسمه احمد»… یعنی: «آن را نزد خودشان در تورات و انجیل می‏یابند که مژده می‏دهد به پیامبری که بعد می‏آید و نام او احمد است».
و اما دوم و سوم و چهارم چیزی که در تورات نوشته شده: علی و فاطمه(سلام الله علیها) و دو سبط آنان است. و آن فاطمه(سلام الله علیها) سیدة نساءالعالمین است. و آنان در تورات به این نامها هستند ایلیا و شبر و شبیر و هلیون، یعنی: علی و حسن و حسین و فاطمه(سلام الله علیهم). [۱۰]
همچنین فرمود: ما بر عرش پروردگارمان این گونه نوشته شده‏ایم: محمد صلی الله علیه و آله خیر النبیین، و علی سید الوصیین، و فاطمه(سلام الله علیها) سیدة نساءالعالمین. [۱۱]
مفضل به امام صادق علیه‏السلام عرض کرد: از کلام پیامبر صلی الله علیه و آله به من خبر بده که درباره‏ی فاطمه(سلام الله علیها) فرمود: «او سیدة نساءالعالمین
است». آیا سیده‏ی زنان زمان خودش می‏باشد؟ حضرت فرمود: مریم سیده‏ی زنان زمان خود بود، ولی فاطمه(سلام الله علیها) سیده‏ی زنان عالمیان از اولین و آخرین است. [۱۲]
محبت زهرا(سلام الله علیها) در صد مورد
پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: ای سلمان، کسی که دخترم فاطمه(سلام الله علیها) را دوست دارد در بهثت بامن است و کسی که او را دشمن بدارد در آتش جهنم است.
ای سلمان، دوستی فاطمه(سلام الله علیها) در صد مورد فایده دارد که آسان‏ترین آن موارد هنگام مرگ و قبر و میزان و محشر و صراط و هنگام حساب است.
کسی که دخترم فاطمه(سلام الله علیها) از او راضی شود من از او راضی هستم، و کسی که من از او راضی شوم خدا از او راضی است.
کسی که دخترم فاطمه(سلام الله علیها) بر او غضب کند من بر او غضبناکم، و کسی که من بر او غضب کنم خدا بر او غضب می‏کند.
ای سلمان، وای بر کسی که به فاطمه(سلام الله علیها) و همسرش ظلم کند، و وای بر کسی که بر ذریه و شیعه‏ی فاطمه(سلام الله علیها) ظلم کند. [۱۳]

آزار پاره‏ی تن پیامبر
پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: فاطمه(سلام الله علیها) پاره‏ی تن من است. مرا اذیت می‏کند آنچه او را اذیت کند، و مرا خوشحال می‏کند آنچه او را خوشحال کند.
و نیز فرمود: یا علی، فاطمه(سلام الله علیها) پاره تن من و نور چشم من، و میوه‏ی قلب من است. مرا ناراحت می‏کند آنچه او را ناراحت کند و مرا خوشحال می‏کند آنچه او را خوشحال کند. [۱۴]
معجزه‏ی پیراهن
امیرالمؤمنین علیه‏السلام از یک یهودی مقداری جو قرض کرد. یهودی چیزی را به عنوان گرو خواست. حضرت پیراهن فاطمه(سلام الله علیها) را که از پشم بود گرو گذاشت. یهودی پیراهن را به منزلش آورد و در یکی از حجره‏ها گذارد.
شب فرا رسید و همسرش برای کاری به آن حجره که پیراهن زهرا(سلام الله علیها) آنجا بود داخل شد و دید نوری در آن حجره می‏درخشد که همه جا را روشن کرده است. نزد همسرش آمد و قصه را گفت. یهودی تعجب کرد و فراموش کرده بود که پیراهن فاطمه(سلام الله علیها) در آنجاست.
با شتاب از جا برخاست و داخل آن حجره شد و دید روشنی پیراهن چنان نور باران کرده که گویا ماه درخشانی از نزدیک نور می‏دهد. یک مرتبه چشمش به جایگاه پیراهن افتاد و فهمید این نور از پیراهن فاطمه(سلام الله علیها) است.
یهودی از خانه بیرون آمد و سراغ قوم و خویشانش رفت و از طرفی همسرش سراغ خویشان خود رفت و به آنها خبر دادند. هشتاد نفر از یهود جمع شدند و این قضیه را دیدند و همه‏ی آنان مسلمان شدند. [۱۵]
لباس عید حسنین (علیهما السلام)
امام حسن و امام حسین علیهماالسلام لباس کهنه داشتند و عید نزدیک شده بود. به مادرشان فاطمه(سلام الله علیها)گفتند: برای پسران فلانی لباسهای آبرومند و نو دوختند. مادرجان تو برای عید برای ما لباس نمی‏دوزی؟! حضرت فرمود: ان شاءالله برای شما لباس دوخته می‏شود.
وقتی عید رسید جبرئیل دو پیراهن از لباسهای بهشتی خدمت پیامبر صلی الله علیه و آله آورد. حضرت به او فرمود: برادر جبرئیل، این لباسها چیست؟!
جبرئیل آنچه امام حسن و امام حسین علیهماالسلام به فاطمه(سلام الله علیها)گفته بودند و آنچه فاطمه(سلام الله علیها)به آنان گفته بود که «ان شاءالله برای شما هم لباس دوخته می‏شود» را به پیامبر صلی الله علیه و آله خبر داد.
سپس جبرئیل عرض کرد: وقتی خداوند سخن فاطمه(سلام الله علیها)را که، گفته بود «ان شاءالله برای شما هم لباس دوخته می‏شود» شنید و فرمود: خوب نیست سخن فاطمه(سلام الله علیها) واقع نشود. [۱۶]
دعای مستجاب
سلمان فارسی می‏گوید: وقتی امیرالمؤمنین علیه‏السلام را از خانه بیرون آوردند، فاطمه(سلام الله علیها)نیز بیرون آمد تا نزدیک قبر پیامبر صلی الله علیه و آله رسید و فرمود: پسر عم مرا رها کنید. قسم به خدائی که پیامبر صلی الله علیه و آله را به حق مبعوث کرده، اگر او را رها نکنید موهایم را پریشان می‏کنم و پیراهن پیامبر را بر سر می‏گذارم و به درگاه خدا ناله می‏کنم. بدانید که ناقه‏ی صالح در پیشگاه خدا از فرزندان من گرامی‏تر نیست.
سلمان می‏گوید: به خدا قسم دیدم که پایه‏های دیوار مسجد از جا کنده شد بطوری که اگر کسی می‏خواست از زیر آن عبور کند می‏توانست.
من گفتم: یا سیدتی و مولاتی، خداوند تبارک و تعالی پدرت را رحمت فرستاده. پس از ناحیه‏ی تو برای امت نقمت و عذاب نباشد!
حضرت از نفرین دست باز داشت و دیوارها به گونه‏ای بجای
خود برگشت که از زیر آنها گرد و غبار بلند شد و به حلقوم ما داخل شد. [۱۷]
دعا در گرفتاری سخت
امام زین‏العابدین علیه‏السلام فرمود: روزی که پدرم شهید شد مرا در حالی به سینه‏اش چسبانید که خون از بدنش می‏جوشید و می‏فرمود: پسرم دعائی که مادرم فاطمه(سلام الله علیها)به من آموخته حفظ کن که پیامبر صلی الله علیه و آله به مادرم و جبرئیل به پیامبر صلی الله علیه و آله آموخته که در وقت حاجت و کار مهم و ناراحتی و گرفتاری و امر بزرگ سخت و سنگین این دعا را بخوانند:
بحق یس والقرآن الحکیم، و بحق طه والقرآن العظیم، یا من یقدر علی حوائج السائلین، یا من یعلم ما فی الضمیر، یا منفس عن المکروبین، یا مفرج عن المغمومین، یا راحم الشیخ الکبیر، یا رازق الطفل الصغیر، یا من لایحتاج الی التفسیر، صل علی محمد و آل محمد وافعل بی کذا و کذا.
و بجای کذا و کذا حاجت خود را بخواه. [۱۸]
نماز فاطمه(سلام الله علیها)
محدث قمی دو رکعت نماز استغاثه به حضرت بتولرا چنین نقل کرده است: دو رکعت نماز می‏خوانی. بعد به سجده می‏روی و می‏گوئی: «یا فاطمه» صد مرتبه، بعد طرف راست صورت به زمین می‏گذاری و صد مرتبه می‏گوئی، بعد طرف چپ صورت را به زمین می‏گذاری و صد مرتبه می‏گوئی. بعد دوباره به سجده می‏روی و صد و ده مرتبه می‏گوئی.
بعد می‏گوئی: یا امنا من کل شیئ و کل شیئ منی خائف حذر، أسئلک
بأمنک من کل شیی و خوف کل شیی منک أسئلک أن تصلی علی محمد وآل محمد و أن تعطینی أمانأ لنفسی و أهلی و مالی و ولدی حتی لا أخاف أحدا و لا أحذر من شیی أبدأ انک علی کل شیی قدیر. [۱۹]
غدیر و فاطمه(سلام الله علیها)
حضرت فاطمه(سلام الله علیها) دختر امام موسی بن جعفر علیه‏السلام، از فاطمه(سلام الله علیها) دختر امام صادق علیه‏السلام، از فاطمه(سلام الله علیها) دختر امام باقر علیه‏السلام، از فاطمه(سلام الله علیها) دختر امام زین‏العابد علیه‏السلام، از فاطمه(سلام الله علیها) و سکینه دختران امام حسین علیه‏السلام، از ام‏کلثوم دختر فاطمه(سلام الله علیها) زهرا(سلام الله علیها)نقل فرموده که مادرش حضرت زهرا(سلام الله علیها) دختر پیامبر صلی الله علیه و آله خطاب به مردم فرمود:
أنسیتم قول رسول‏الله یوم غدیر خم: من کنت مولاه فعلی مولاه؟!
آیا سخن پیامبر صلی الله علیه و آله را در روز غدیر خم فراموش کردید که فرمود: هر کس من مولا و صاحب اختیار او هستم علی مولا و صاحب اختیار اوست؟! [۲۰]

بالا