شهید سید محمدعلی جهان‌ آرا

s1m5j8

عضو جدید
کاربر ممتاز

[SUP]نام:[/SUP][SUP] سيد محمد علي
[/SUP]

[SUP]نام خانوادگی:[/SUP][SUP] جهان آرا[/SUP]

[SUP]نام پدر : [/SUP][SUP]هدايت[/SUP]

[SUP]تاریخ تولد: [/SUP][SUP]1333/6/9
[/SUP]

[SUP]محل تولد:[/SUP][SUP] خرمشهر[/SUP]

[SUP]تحصیلات:[/SUP][SUP] دیپلم
[/SUP]

[SUP]سمت:[/SUP][SUP] فرمانده سپاه خرمشهر
[/SUP]

[SUP]تاریخ [/SUP][SUP]شهادت[/SUP][SUP]:[/SUP][SUP] 1360/7/7
[/SUP]

[SUP]محل [/SUP][SUP]شهادت[/SUP][SUP]:[/SUP][SUP] منطقه كهريزک تهران
[/SUP]

[SUP]نحوه [/SUP][SUP]شهادت[/SUP][SUP]:[/SUP][SUP] سقوط هواپيما
[/SUP]

[SUP]مزار یادبود:[/SUP][SUP]تهران ـ قطعه 24 بهشت زهرا (س)[/SUP]

:gol:

.

.

.

بچه ها اگر شهر سقوط کرد آن را دوباره فتح می کنیم.مواظب باشید ایمانتان سقوط نکند.

شهید جهان آرا

s1m5j8

عضو جدید
کاربر ممتاز

.
.
.

شهید سید محمدعلی جهان آرا در 9 شهریور ماه 1333در خانواده‌اي مستضعف ، مسلمان ، متعهد و دردكشيده

در خرمشهر متولد شد ، شهری زیبا با مردمی خونگرم و دوست داشتنی كه خاطره دلاوری هایشان برای همیشه

در تاریخ كشور باقی خواهد ماند. پایبندیخانواده او (بویژه پدر) به اسلام باعث گردید كه از همان كودكی عشق به

خدا و خاندان عصمت و طهارت(ع) در جان و قلب محمد ریشه

دواند. از همین ایام وی تحت نظر پدر بزرگوارش به فراگیری قرآن مجید پرداخت.

s1m5j8

عضو جدید
کاربر ممتاز
[SUP]

[/SUP]

[SUP]

نقش شهید در خنثی سازی کودتای نوژه

[/SUP]

شهید جهان‌آرا در جریان كودتاه نوژه به منظور جلوگیری از هرگونه حركت و اقدام ضدانقلاب در پایگاه سوم دریایی

خرمشهر، از سوی شورای تامین استان خوزستان به سمت فرماندهی این پایگاه منصوب گردید و به كمک نیروهای

مؤمن و معتقد، تا تثبیت اوضاع و كشف بخشی از شبكه كودتا در میان عناصر نیروی دریایی، این مسئولیت را

عهده‌دار بود.ایشان ضمن اینكه با زیركی و درایت در خنثی كردن این توطئه عمل می‌كرد، در بین پرسنل نیروی

دریایی نیز از مقبولیت خاصی برخوردار بود و همه مجذوب اخلاق، رفتار و برخوردهای اصولی وانقلابی او شده

بودند.

[SUP]

[/SUP]

[SUP] حماسه خونین شهر[/SUP]

[SUP]رژیم بعثی عراق در غروب روز 31 شهریورماه 1359 شهر خرمشهر را زیر آتش گرفت و مطمئن بودند كه با دو گردان

نیرو ظرف مدت 24 ساعت خواهند توانست آن را به تصرف خود درآورند و بعد از آن، از طریق پل ذوالفقاریه، به آبادان

دسترسی پیدا كنند و در فاصله كوتاهی به اهواز رسیده و خوزستان را از كشور جمهوری اسلامی جدا نمایند. اما

پیش بینی متجاوزین بعثی به هم ریخت و آنها در مقابل مقاوت دلیرانه مردم خرمشهر، مجبور شدند بخش زیادی از

توان نظامی خود را (بیش از دو لشكر) در این نقطه، زمین گیر كرده و 45روز معطل شوند و در نهایت پس از عبور از

دو پل كارون و بهمن شیر، آبادان را به محاصره در آورند.

[/SUP]

[SUP]http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/icon_gol.gif

شهید جهان آرا در مورد یكی از صحنه های این حماسه عاشورایی می گوید:
[/SUP]
[SUP]امیدی به زنده ماندن نداشتیم. مرگ را می دیدیم. بچه ها توسط بی سیم شهادتنامه خود را می گفتند و یک نفر پش بی

سیم یادداشت می كرد. صحنه خیلی دردناكی بود. بچه ها می خواستند شلیک كنند، گفتم: ما كه رفتنی هستیم، حداقل

بگذارید چند تا از آنها را بزنیم، بعد بمیریم. تانكها همه طرف را می زدند و پیش می آمدند. با رسیدن آنها به فاصله صد و

پنجاه متری دستور آتش دادم. چهار آرپی جی داشتیم، با بلند شدن از گودال، اولین تانک را بچه ها زدند. دومی در حال

عقب نشینی بود كه به دیوار یكی از منازل بندر برخورد كرد. جیپ فرماندهی پشت سر، به طرف بلوار دنده عقب گرفت، با

مشاهده عقب نشینی تانک، بلند شدم و فریاد زدم: الله اكبر، الله اكبر، ... حمله كنید؛ كه دشمن پا به فرار گذاشته بود...

[/SUP]

آخرین ویرایش:

s1m5j8

عضو جدید
کاربر ممتاز
ویژگیهای اخلاقی

ویژگیهای اخلاقی

[SUP]

.
.
.

ویژگیهای اخلاقی[/SUP]

[SUP]شهید جهان‌آرا در كنار فعالیتهای گسترده نظامی، به مسئله خودسازی و جهاد با نفس و كوشش های عرفانی در جهت تقرب هرچه بیشتر به خداوند با تلاوت پیوسته قرآن، دعا و تلاش برای افزایش میزان آگاهیهای سیاسی و اجتماعی توجه ویژه‌ای داشت. [/SUP]

[SUP]از قدرت تجزیه و تحلیل بالایی برخوردار بود و نفوذ كلام عجیبی داشت.[/SUP]
[SUP]خوش خلقی ، قاطعیت ، خلوص ، تقوی ، توكل ، فداكاری ، اعتماد عمیق به ولایت فقیه و امام راحل (ره) و خستگی‌ ناپذیری از خصوصیات بارز وی بود.[/SUP]

[SUP]به برادران می‌گفت:[/SUP]

[SUP]انقلاب بیش از هرچیز برای ما یک امتحان الهی و یک آزمایش تاریخی و اجتماعی است و در جریان آن امتحان باید

رنج، محرومیت، مصایب و ناملایمات را با آغوش باز بپذیریم و در برابر آشوبها و فتنه‌ها با خلوص و شهامت، محكم

بایستیم و از طولانی شدن دوران امتحان و افزایش سختیها و ناملایمات نهراسیم، زیرا علاوه بر اینكه خود را از قید

افكار شرک ‌آلود و وابستگی ها، پاک و خالص می‌كنیم، ریشه و نهال انقلابمان عمیق و استوارتر می‌شود و از

انحراف و شكست مصون می‌ماند.[/SUP]

[SUP] تكه كلامش این بود: من مخلص و چاكر امام هستم.

از جمله سخنانش این بود كه: مادامی كه به خدا اتكا داریم و رهبریت بزرگی چون امام داریم، هیچ غمی نداریم.[/SUP]

[SUP]
سید محمد دارای روحیه‌ای عرفانی بود و بسیاری از اوقات دیده می‌شد كه در حال راز و نیاز با خدای خود است.

زمانی كه در زندان به سر می‌برد، از نماز شب غفلت نمی‌كرد.[/SUP]

[SUP]کلیپ خرمشهر چگونه آزاد شد

(دو قسمت)

لینک اول

[/SUP]
لینک دوم

:gol: :gol: :gol:

s1m5j8

عضو جدید
کاربر ممتاز
[SUP]

نحوه شهادت
[/SUP]

[SUP]در ساعت 30/19 دقیقه سه شنبه هفتم مهرماه 1360 (بعد از عملیات ثامن‌الائمه) یک فروند هواپیمای ۳۰ ــ ۱۳۰ از

اهواز به مقصد تهران درحركت بود تا بدن پاک و مطهر شهدا را به خانواده‌هایشان و مجروحین را به بیمارستانها

برساند، كه در منطقه كهریزک تهران دچار سانحه شد و سقوط كرد. از جمله شهدای این سانحه تیمسار سرلشكر

شهید
ولی الله فلاحی (جانشین رئیس ستاد مشترک آجا)، سرتیپ شهید موسی نامجو (وزیر دفاع)، سرتیپ

خلبان شهید جواد فكوری (مشاور جانشین رئیس ستاد مشترک آجا)، سردار سرلشكر پاسدار شهید یوسف

كلاهدوز (قائم مقام فرماندهی كل سپاه) و سردار سرلشكر پاسدار شهید سید محمد علی جهان‌آرا (فرمانده سپاه

خرمشهر) بودند.[/SUP]
[SUP]شهید سید محمد علی جهان‌آرا پس از سالها مبارزه، تلاش و فداكاری خالصانه در سخت‌ترین

شرایط، به آرزوی دیرین خود رسید و به شرف شهادت نایل آمد.[/SUP]

وصيت نامه شهید

از روزي كه جنگ آغاز شد تا لحظه اي كه خرمشهر سقوط كرد يک ماه بطور مداوم كربلا را مي ديدم.

(ربنا افرغ علينا صبرا و ثبت اقدامنا و انصرنا علي القوم الكافرين).

بارپرودگارا، اي رب العالمين، اي غياث المستغيثين و اي حبيب قلوب الصالحين. تو را شكر مي گيوم كه شربت شهادت اين گونه راه رسيدن انسان به خودت را به من بنده ي فقير و حقير و گناهكار خود ارزاني داشتي. من براي كسي وصيتي ندارم ولي يک مشت درد و رنج دارم كه بر اين صفحه ي كاغذ مي خواهم همچون تيري بر قلب سياه دلاني كه اين آزادي را حس نكرده اند و بر سر اموال اين دنيا ملتي را، امتي را و جهاني را به نيستي و نابودي مي كشانند، فرو آورم. خداوندا! تو خود شاهدي كه من تعهد اين آزادي را با گذراندن تمام وقت و هستي خويش ارج نهادم. با تمام دردها و رنج هايي كه بعد از انقلاب بر جانم وارد شد صبر و شكيبايي كردم ولي اين را مي دانم كه اين سران تازه به دوران رسيده، نعمت آزادي را درک نكرده اند چون دربند نبوده اند يا در گوشه هاي ترياهاي پاريس، لندن و هامبورگ بوده اند و يا در ...

و تو اي امامم! اي كه به اندازه ي تمام قرنها سختي ها و رنج ها كشيدي از دست اين نابخردان خرد همه چيزدان! لحظه لحظه اي اين زندگي بر تو همچون نوح، موسي و عيسي و محمد (ص) گذشت. ولي تو اي امام و اي عصاره ي تاريخ بدان كه با حركتت، حركت اسلام را در تاريخ جديد شروع كردي و آزادي مستضعفان جهان را تضمين كردي. ولي اي امام كيست كه اين همه رنجها و دردهاي تو را درک كند؟! كيست كه دريابد لحظه اي كوتاهي از اين حركت به هر عنوان، خيانتي به تاريخ انسانيت و كليه انسان هاي حاضر و آينده تاريخ مي باشد؟

اي امام! درد تو را، رنج تو را مي دانم چه كساني با جان مي خرند، جوان با ايمان، كه هستي و زندگي تازه ي خويش را در راه هدف رسيدن حكومت عدل اسلامي فدا مي كند. بله اي امام! درد تو را جوانان درک مي كنند، اينان كه از مال دنيا فقط و فقط رهبري تو را دارند و جان خويش را براي هدفت كه اسلام است فدا مي كنند.

اي امام تا لحظه اي كه خون در رگ هاي ما جوانان پاک اسلام وجود دارد لحظه اي نمي گذاريم كه خط پيامبر گونه تو كه به خط انبياء و اولياء وصل است به انحراف كشيده شود. اي امام! من به عنوان كسي كه شايد كربلاي حسيني را در كربلاي خرمشهر ديده ام سخني با تو دارم كه از اعماق جانم و از پرپر شدن جوانان خرمشهري برمي خيزد و آن، اين است؛ اي امام! از روزي كه جنگ آغاز شد تا لحظه اي كه خرمشهر سقوط كرد من يک ماه بطور مداوم كربلا را مي ديدم هر روز كه حمله ي دشمن بر برادران سخت مي شد و فرياد آنها بي سيم را از كار مي انداخت و هيچ راه نجاتي نبود به اتاق مي رفتم، گريه را آغاز مي كردم و فرياد مي زدم اي رب العالمين بر ما مپسند ذلت و خواري را.

صدای شهید جهان آرا

صدای اول

صدای دوم

آخرین ویرایش:

s1m5j8

عضو جدید
کاربر ممتاز
[SUP]

.
.
.

تحلیل رهبر معظم انقلاب از شهید[/SUP]

[SUP]من مایلم اینجا یادی بكنم از محمد جهان آرا، شهید عزیز خرمشهر و شهدایی كه در خرمشهر مظلوم آن طور

مقاومت كردند. آن روزها بنده در اهواز از نزدیک شاهد قضایا بودم. خرمشهر در واقع هیچ نیروی مسلح نداشت. نه

كه صد و بیست هزار (مانند بغداد) نداشت بلكه ده هزار، پنج هزار هم نداشت. چند تانک تعمیری از كار افتاده را

مرحوم شهید اقارب پرست ، كه افسر ارتشی بسیار متعهدی بود ، از خسروآباد به خرمشهر آورده بود، تعمیر كرد.

(البته این مال بعد است، در خود آن قسمت اصلی خرمشهر نیرویی نبود) محمد جهان آرا و

دیگر جوانهای ما در مقابل نیروهای مهاجم عراقی ، یک لشكر مجهز زرهی عراقی با یک تیپ نیروی مخصوص و با

نود قبضه توپ كه شب و روز روی خرمشهر می بارید ، سی و پنج روز مقاومت كردند. همانطور كه روی بغداد موشک

می زدند، خمپاره ها و توپهای سنگین در خرمشهر روی خانه های مردم مرتب می بارید، اما جوانان ما سی و پنج

روز مقاومت كردند. بغداد سه روزه تسلیم شد ملت ایران، به این جوانان و رزمندگانتان افتخار كنید. بعد هم كه می

خواستند خرمشهر را تحویل بگیرند، دوباره سپاه و ارتش و بسیج با نیرویی به مراتب كمتر از نیروی عراقی رفتند

خرمشهر را محاصره كردند و حدود پانزده هزار اسیر در یكی دو روز از عراقیها گرفتند. جنگ تحمیلی هشت ساله

ما، داستان عبرت آموز عجیبی است. من نمی دانم چرا بعضی ها در ارائه مسائل افتخار آمیز دوران جنگ تحمیلی

كوتاهی می كنند.[/SUP]

[SUP]

امام خامنه ای (حفظه الله)
22/1/1382 نماز جمعه تهران
[/SUP]