ساخت کنترلر فن

esthesist

عضو جدید
سلام دوستان .
لطفا من را برای ساخت یک کنترل کننده ی سرعت فن دی سی راهنمایی کنید .

قبل از این بحث ,استفاده از پتانسیومتر رو امتحان کردم که خب به تنهایی دوامی نداشت و بعد از 1 هفته سوخت .
اگر امکانش هست برای ساختن یک کنترلر ساده برای کم و زیاد کردن سرعت فن به صورت دستی (چیزی شبیه به یک پتانسیومتر)به من کمک کنید .
مشخصات :
فن 12*12 cm
12 volt dc
3.2 watt

power suppply :
250 watt
12 v dc

behnam1988

عضو جدید
چند راه برای کنترل دور يک موتور dc هست .
يکي کنترل جريان عبوری از موتور ( البته ولتاژ نبايد افت داشته باشه )
يمي ديگه مدت زمان خاموش و روشن بودن يا همون PWM
بقيه هم يادم نيست :D

esthesist

عضو جدید
راه ساخت این وسیله

راه ساخت این وسیله

دوست عزیز ممنوم .اما من راه ساختن این وسیله رو میخوام بدونم تا خودم این کار رو انجام بدم .
تغییر ولتاژ راه خوبی هست ! اما !! راه درستی نیست .
من کنترل کامل میخوام و با تغییر ولتاژ این خواسته عملی نمیشه .

behnam1988

عضو جدید
من کی گفتم تغيير ولتاژ
من گفتم تغيير جريان عبوری به شرطی که ولتاژ ثابت باشه .

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان .
لطفا من را برای ساخت یک کنترل کننده ی سرعت فن دی سی راهنمایی کنید .

سلام
بهترین روش استفاده ار pwm .... ساده ترین مدار اینه که از طریق یه ای سی 555 و با کنترل duty cycle و فرمان به یک پاور ماس فت یا المانهای دیگه .....بتونی پهنای پالس رو کنترل کنی .....
لینک زیر یه مدار ساده و جالب با همین روشه ..... می تونی از روی این مدار ایده بگیری یا شبیه اون بسازی....
توضیحات زیرش رو هم بخون.....

لینک:
http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/pwm555.html

ارزوی موفقیت ....;)

آخرین ویرایش:

ahmadmn

كاربر فعال مهندسی برق
كنترل دور فن

كنترل دور فن

دوستان خوب من

فكر مي كنم داريد يك اشتباه لپي مي كنيد.

اين دوست عزيز انگار داره راجع به يك فن صحبت مي كنه كه معمولا داخل كيس كامپيوترها هم از اون استفاده ميشه.

مشكل اينجاست:

اين موتورها با DC‌ تغذيه مي شوند اما موتور DC نيستند!!!!

اين موتورها از نوع 3 فازند و به Brushless معروفند. شما نمي توانيد با روش PWM يا تغيير ولتاژ يا جريان دور آنرا كنترل كنيد.
زيرا داخل اين موتورها يك مدار الكترونيكي كوچك قرار دارد كه DC رابه سه فاز تبديل مي كند. و اگر تغذيه را كم كنيد اين مدار از كار مي افتد.
جالبست بدانيد درون اين موتورها سنسور هاي اثر هال قراردارد تا ميدان مغناطيسي موتور را در هر لحظه اندازه گيري كند و مدار الكترونيكي كوچك با كمك اين سنسورها مي داند موتور در چه زاويه اي از چرخش قرار دارد.
مدار الكترونيكي از اين طريق ميدان سيم پيچها را توسط 3 ترانزيستور عوض مي كند كه به اين كار كاميوتيشن مي گويند و در موتورهاي معمولي اين كار به عهده ي جاروبك است.

همانطور كه مي دانيد جاروبك يك عنصر سايشيست و عمر اندكي دارد. بنابراين با حذف آن در اين فنها عمر آنها چندين برابر مي شود.

حال چطور مي توانيم دور اين موتورها را تغيير دهيم؟
مانند تمامي موتورهاي سه فاز تغيير دور در اينجا هم با تغيير فركانس حاصل مي گردد. در واقع ما بايد مدار داخل فن را باز كنيم و مدار جديد ساخته ي خودمان را سر جاي آن قرار دهيم.

مدارات مختلفي در اينترنت يافت مي شوند كه شما مي توانيد با اين كلمات كليدي آنها را بيابيد

Brushless motor speed control

اگر موفق نشديد بعنوان پروژه من يا يكي از دوستان به شما كمك مي كنيم

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
چطوری میشه اخه ..... این دوستمون تونسته با پتانسیومتر و با تغییر ولتاژ این کار رو انجام بده ....
و قبلا خود من هم برای یه کاری ....یک فن 12 ولت براشلس رو با تغذیه صفر تا 12 امتحان کردم که در رنجهای مختلف ولتاژ (بالاتر از سه ولت) با دورهای مختلف کار می کرد ...؟؟؟؟

esthesist

عضو جدید
توضیح :

توضیح :

بله دوستان ,من موفق به کنترل سرعت بوسیله ی پتانسیومتر شده بودم ,اما بعد از مدتی کار دود کرد و سوخت .
در زمان کارکردش ,راحت ترین وسیله ای بود که استفاده کردم .
الان هم شرکت هایی مثل Thermaltake and Cooler Master روی فن های خودشون کنترلری هم میفروشند که ظاهری کاملا شبیه به پتانسیومتر داره .
به جای خریدن این کنترلر ,من تصمیم گرفتم تا خودم اون رو بسازم ,اما این قضیه مثل یک معما شده !

الان هم برای کم کردن سرعت فن ,مسیر سیم مثبت به یک گوشی هدفون
(سر +و - گوشی) وصله و با این کار سرعت فن رو پایین آوردم !!!

ahmadmn

كاربر فعال مهندسی برق
از شما دوستان بعيده!!!
مگه تو دانشگاه درس ماشين الكتريكي نخونديد؟
تمام موتورهاي سه فاز با كاهش جريان كاهش گشتاور مي دن و اگه منحنيه بار شما خطي باشه دور تغيير مي كنه.
اما عزيزان، اسم اينكار كنترل دور نيست!!!
كنترل دور يعني ما دور را در آنچه مي خواهيم ثابت كنيم نه اينكه گشتاور را تغيير دهيم تا دور هم تغيير كند.
تنبل نباشيد و كمي در گوگل جستجو كنيد. فردا پس فردا مي ريد توي يه كارخونه اي شركتي و مهندساش بهتون مي خندن

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
و اگر تغذيه را كم كنيد اين مدار از كار مي افتد.

از شما دوستان بعيده!!!
مگه تو دانشگاه درس ماشين الكتريكي نخونديد؟
تمام موتورهاي سه فاز با كاهش جريان كاهش گشتاور مي دن و اگه منحنيه بار شما خطي باشه دور تغيير مي كنه.
اما عزيزان، اسم اينكار كنترل دور نيست!!!
كنترل دور يعني ما دور را در آنچه مي خواهيم ثابت كنيم نه اينكه گشتاور را تغيير دهيم تا دور هم تغيير كند.
تنبل نباشيد و كمي در گوگل جستجو كنيد. فردا پس فردا مي ريد توي يه كارخونه اي شركتي و مهندساش بهتون مي خندن

نه عزیزم ..... فقط شما ماشین خوندی ......
....
اول پست اول حودتو بخون ....ببین چی نوشتی ..... بعد پست دوم خودت رو بخون .... پست دوم خودت ....پست اولت رو رد می کنه .....خودتم نمی دونی چی داری مینویسی ...:surprised:
....
کاش در کنار علم و و دانش ..... یه چیزای دیگه هم یاد می گرفتیم تا به همین راحتی به خودمون اجازه ندیم دیگران رو مسخره کنیم ..... واقعا جای تاسف داره ....
....
ارزوی موفقیت در همه امورات ....

آخرین ویرایش:

esthesist

عضو جدید
دوستااااااااااااانننن !

دوستااااااااااااانننن !

دوستان ,من فکر میکنم داریم از بحث خارج میشیم !!

ahmadmn

كاربر فعال مهندسی برق
مثلا شما مي آييد و يك كنترل دور براش لس طراحي مي كنيد و در اون از AVR استفاده مي كنيد. اگه تابحال با AVR كار كرده باشيد مي دونيد كه بايد يك رگولاتور ولتاژ مثل 7805 براش بگذاريد. خب سوال من اينه كه اگه شما ولتاژ ورودي رگولاتور رو از 12 ولت كم كنيد مدار كار نمي كنه؟ خودتون مي دونيد تا خود 5 ولت مدارتون كار مي كنه و كمتر از اون از كار مي افته.

پس دقت كنيد اگر مدار شما تا رنج وسيعي كار مي كنه دليل نميشه تئوري جديد شما در مورد كنترل دور موتور سه فاز درست باشه.

دوستان خوبم اگه قرار باشه ما هر نوع حدس و گمانمون رو هم به عنوان دانش به ديگران بگيم اونوقت چه اتفاقي مي افته؟
براي من چه سودي داره شما كارتون راه بيفته يا نيفته؟ مگه من قراره تو اينجا كاسبي كنم؟
ما هر كدوم هرچي واقعا بلديم به هم ياد مي ديم و در عوض ياد مي گيريم. همين

raziehm1

عضو جدید
سووووووووووووووووال

سووووووووووووووووال

سلام دوستان من تا 5 ام بایستی پروژه کنترل دی سی دمای فن رو تو پروتیوس شبیه سازی کنم .
نمیوم باید از چه قطعاتی استفاده کنم و جوری وصل کنم
راهنمایی لطفا!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!