اختلاف فاز بین دو سیگنال

barghamadi

عضو جدید
از دوستان عزیزی که با AVRخوب کار کردند سوال دارم
لطف کنید در مورد بدست آوردن اختلاف فاز بین دو سیگنال با AVRاگر مطلبی دارید ارسال کنید
مرسی:redface:

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
من اختلاف فاز بين دو سيگنال سينوسي رو ميخوام

سلام
دوتا سیگنال سینوسی رو می تونی با یه مقایسه کننده (یه دونه op-amp و مقایسه با سطح صفر)به موج مربع تبدیل کنی و بقیه ماجرا ....
ارزوی موفقیت ....;)

ahmadmn

كاربر فعال مهندسی برق
چند تا روش هست كه يكيش همين روشيه كه asiabadboy‌ خودمون گفت البته با opamp چندان جالب نيست و بهتره از مقايسه كننده استفاده كني كه ولتاژ اشباع خروجي كندش نمي كنه. مثل LM393

البته وقتي از يك سيگنال سينوسي صحبت مي كنيد بايد رنج ولتاژ و فركانس رو بگيد تا روش بهينه رو بهتون بگم.
روش دمودلاسيون هم براي فركانسهاي بالا يكار ميره كه از يك ضرب كننده استفاده ميشه. همونطور كه مي دونيد حاصل ضرب دو سيگنال سينوسي پس از ضرب شدن در هم حاصلشون يك سينوسي و يك ولتاژ DC ميشه كه با ***** پايين گذر مي تونيد DC رو جدا كنيد. اين ولتاژ DC‌ دقيقا متناسبه با اختلاف فاز(البته غير خطي)
كلي روش ديگه هم هست كه اگه كارتو بهتر بيان كني خواهم گفت

barghamadi

عضو جدید
خیلی گلی پسر دمت گرم
ولی فکر نمی کنم چندان دقیق باشه ها

آخرین ویرایش:

barghamadi

عضو جدید
چند تا روش هست كه يكيش همين روشيه كه asiabadboy‌ خودمون گفت البته با opamp چندان جالب نيست و بهتره از مقايسه كننده استفاده كني كه ولتاژ اشباع خروجي كندش نمي كنه. مثل LM393

البته وقتي از يك سيگنال سينوسي صحبت مي كنيد بايد رنج ولتاژ و فركانس رو بگيد تا روش بهينه رو بهتون بگم.
روش دمودلاسيون هم براي فركانسهاي بالا يكار ميره كه از يك ضرب كننده استفاده ميشه. همونطور كه مي دونيد حاصل ضرب دو سيگنال سينوسي پس از ضرب شدن در هم حاصلشون يك سينوسي و يك ولتاژ DC ميشه كه با ***** پايين گذر مي تونيد DC رو جدا كنيد. اين ولتاژ DC‌ دقيقا متناسبه با اختلاف فاز(البته غير خطي)
كلي روش ديگه هم هست كه اگه كارتو بهتر بيان كني خواهم گفت
مهندس احمد جان
من تو این مدتی که عضو سایت شدم از تایپیکهای شما خیلی استفاده کردم واقعا ازت ممنونم
خیلی هم اطلاعاتم زیاد نیست فقط چون توی محل کار از یه اختلاف فاز سنج آنالوگ چینی استفاده می کنم به ذهنم رسید که با avr بسازمش تا هم به دردم دنیام بخوره هم آخرت:D
رنج فرکانس که کار میکنم بین 100 تا 150 هرتزه و رنج دامنه در حدود2vpp
به هر حال ازت خیلی ممنونم

shakerami

عضو جدید
سلام کتاب پروژهای حرفی ه ای میکروکنتلرمراجعه کنید مدارش هم جواب میده البته با بسکام نوشته شده تاحدود500hz

بالا